تاریخ انتشار :سه شنبه 4 مارس 14.::. ساعت : 6:00 ب.ظ

   485 بازدید

1375187805182099

نگاهی کوتاه به فلسفه وجودی سازمان های ورزشی نشان می دهد که رسالت و مأموریت سازمانی، ورزش برای همه است و نه همه چیز برای ورزش.

جوان پرس / مسعود قدرتی  : مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان جوان پرس است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان جوان پرس می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.

 

 

انسان از لحظه تولد تا هنگام مرگ با حرکت وفعالیت بدنی عجین است. به عبارتی دیگر حرکت، جنبش، و فعالیت جزء سرشت وماهیت وجودی افراد محسوب می شود و همواره تحرک جسمانی و فعالیت های حرکتی اعم از ورزشی ویا غیر ورزشی جزء واقعیت های ارزشمند انسان به شمار می رود. متأسفانه در عصر کنونی، پیشرفت تکنولوژی و توسعه زندگی ماشینی، باعث شده است که از میزان فعالیت جسمانی روز به روز کاسته شود و نسل امروز به پدیده ای موسوم به فقر حرکتی دچار شوند. البته این فقدان حرکتی در تمامی شقوق زندگی امروزی مشاهده می شود از جمله، کم تحرکی نسل نوجوان و جوانان، کاهش فعالیت های حرکتی در زندگی روزمره، نبود حر کت جسمانی در ادارات و محل کار و به عبارتی کامل تر پویایی و فعالیت ها جایگزین زندگی برخوردار از امکانات و با حداقل حرکت و فعالیت بدنی شده است.

 

 

نیک اندیشان و متخصصان بهداشت و تندرستی خطر این تهدید را از مدت ها قبل پیش بینی کردند و تلاشهای زیادی برای حل این مشکل انجام شده اما هنوز راه زیادی تا رسیدن به مرحله مورد قبول در این عرصه مانده است.

 

در میان سازمان های متعدد، سازمان های ورزشی میتوانند با ایجاد تشکیلات هدفمند و با آگاهی بخشی به مردم و ایجاد زمینه های مشارکت مردم در فعالیت های ورزشی بنحوی به رسالت خود در جهت حفظ سلامتی، تندرستی، شادابی مردم، گام های بسیار موثری بردارند. اگر چه امروز ما شاهد پیچش خطرناکی از فعالیت های حرکتی و عمومی مردم به سمت ورزش حرفه ای در سطح جهان وبه خصوص در کشورهای کمتر توسعه یافته هستیم ولیکن نگاه متخصصان ورزش و علمای تعلیم و تربیت و اکثر خیر خواهان به سلامتی و تندرستی مردم، همواره به سمت و سوی ورزش های همگانی و فعالیتهای بدنی نشاط آور است که ما حصل آن کسب سلامتی و تندرستی و شادابی نیز برای ما ارمغان بزرگی است.و این ها در سایه حضور مدیران ورزشی دلسوز و متخصص ممکن میباشد.

 

کارشناسان و متخصصان ورزشی متفق القولند که رسالت اصلی ورزش قهرمانی باید توسعه تبلیغ و ترویج و تشویق ورزش کردن مردم باشد. اگر چه یافته های متخصصان این عنایت و توجه را نشان نمی دهد وگاهاً مشاهده شده است که مسئولان کشورهای کمتر توسعه یافته با سیاست گذاری معکوس به نحوی، کسب عناوین قهرمانی و مدالهای رنگارنگ را در اولویت خود قرار داده و عملاً توسعه ورزش عمومی و پرداختن به فعالیت حرکتی و ورزشی آحاد مردم در محاق و هیاهوی ورزش حرفه ای قرار گرفته است.اما لازم به ذکر است که این دو لازم و ملزوم هم هستند.

 

نگاهی کوتاه به فلسفه وجودی سازمان های ورزشی نشان می دهد که رسالت و مأموریت سازمانی، ورزش برای همه است و نه همه چیز برای ورزش، چنانچه پیر دو کوبرین بنیانگذار جنبش المپیک گفته ورزش برای همه، اصل است و ورزش قهرمانی باید مروج ورزش همگانی باشد. کمیته بین المللی المپیک، ورزش کردن را یک حق بشری می داند. تربیت بدنی و ورزش یک حق پایه ای همگانی می باشد، و در آخر سازمان ملل متحد مفهوم درست ورزش کردن را در همگانی شدن ورزش می داند.

 

باتوجه به مباحث مطروحه می توان نتیجه گرفت که حلقه مفقوده وعنصرمغفول مانده زندگی امروزی، ورزش، و فعالیت بدنی برای آحاد مردم و به عبارتی ورزش برای همه است که ضرورت دارد برای تحقق این آرمان و خواسته به حق بشری، اقدامات و سرمایه گذاری اساسی صورت گیرد. اگر چه در حال حاضر تشکیلات و سازمانهای مختلف هر یک در صدد توسعه و ترویج این فرهنگ تلاش می کنند اما باید باور داشته باشیم که برای تحقق و فرا گیر شدن ورزش همگانی راه طولانی در پیش داریم.

 

خوشبختانه تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه ورزش همگانی و ریاست محترم جمهوری مبنی بر حضور ورزش در سبد خانوارهای مردم و تاکید وزیر ورزش و جوانان مبنی بر افزایش ضریب نفوذ ورزش در بین مردم، از سوی دیگر همگی بیانگر یک تفکر راهبردی و علمی در عرصه ورزش است. لذا با توجه به تاکیدات مسئولان محترم و ارایه برنامه پیشنهادی دولت تدبیر و امید و وزیر محترم ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی، وظیفه هر مدیر و مسول ورزشی در سراسر کشور میباشد تا در تحقق این خواسته بنیادی و اساسی در آینده نه چندان دور و با حمایت و همراهی مردم و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و نهادها، دستگاه های اجرایی دولتی وغیر دولتی و با بهره گیری از نظرات ارزشمند متخصصان، کار شناسان و اساتید دانشگاهی در حوزه ورزش و، قدم های اساسی و اثربخشی بر داشته تا ورزش خصوصا ورزش همگانی در بین آحاد جامعه نهادینه شود.

 

انشاءالله در فرصت های آینده مباحثی در خصوص اهمیت، جایگاه و نقش ورزش همگانی در سلامت مردم، رسالت و وظایف دستگاه ها، و برنامه های پیشنهادی و راهکارهای عملی برای تحقق سیاست ها و برنامه های دولت تدبیر و امید و رسیدن به وضعیت قابل قبول در جامعه از نظر ورزش و آمار ورزش کاران در کشور ارایه خواهد شد.

 

امید است در استان ما و خصوصا در شهر عزیزمان ارومیه به یاری استاندار محبوب و ورزش دوست و مسولان تمام ادارات و سازمانها دست در دست هم بدهند تا بتوانیم شهری شاد با مردمی سالم و سرحال را شاهد باشیم و در اشاعه این وظیفه خطیر دست یاری به هم بدهند .

 

 • کارشناس ارشد مدیریت تربیت بدنی و قهرمان جهان و مربی اسبق تیم ملی…

Print Friendly
کدخبر : 32664
13 دیدگاه

 1. علی says:

  یاشا استاد مسعود قدرتی لایق مدیر

 2. علی says:

  یاشا استاد مسعود قدرتی لایق مدیریت ورزش و جوانان

 3. همشهری says:

  فقط مسعود قدرتی فقط استاد قدرتی

 4. فرشاد says:

  ماشالله! ماشالله سنه کی واقعا استادسان…

 5. !؟= 1+5 says:

  اوجور اولور کی بوجور اولوردااااااااااااااااااااااا!

  اونیکی ایمام، بیر الله، قدرتی سنه ماشالله
  اونیکی ایمام، بیر الله، چکمیینین گوزو چئخسئن ایشالله
  اونیکی ایمام، بیر الله، چوخ وئرسین سنه موفقیت بو الله

 6. امیر ارسلانتم استاااااااااااااااااد says:

  2خط آخری رو جون داداش یه بار بخون ببین چی زدی؟!
  استان ما و خصوصا در شهر عزیزمان ایران…!!!!!!!!!!!!!!!! قضیه چیه حاجیییییییییییییییییی؟!
  ولی خیلی خوبه مطلبت عالیه عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی…

 7. جاواد... says:

  ایشالله حاجی ایشالله! سعادت سعادتمندمون خواهد کرد… ایشالله که با انتخاب مدیریت ورزش که… انتخاب میکنه آقای سعادت، دم عیدی یه عیدی مشتی میده بهمون با انتخابش… متشکریم سعادت…

 8. ورزشکاران says:

  استاد مسعود قدرتی لایق مدیریت ورزش و جوانان استان اقای معروفی شما هم پیش قدم شوید در این امر خیر

 9. آ... says:

  خوش میشم…فنا میشم… با این مقاله هات استاد! تکی!تک! جوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون واسه اییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییینهمه تخصص حاجییییییییی…

 10. بهزاد says:

  مسعود جان داداش تکی بمولا خداقوت قهرمان

 11. کریمی says:

  دوستت داریم مسعود جون داداش موفق باشی ایشالله

 12. آدرینا... says:

  گوزلریمیز آیدین اولسون ایستمیین کور اولسون، هامئه بیلسین کی استادقدرتی بیردنه دی، بوتون آذربایجاندا مسعود قدرتی گول دنه دی، یاشاسین هر کیمی کی میلتینه ایفتخار یارالدا، گوزل الله ئمیز اونو هر یئرده اوزو وار ادیب شادلئق یارالدا…

 13. علیخواه says:

  مخلصیم استاد قدرتی… تکی قهرمان تک

دیدگاه خود را به ما بگویید.