تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۲ آذر ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۳۰ ب.ظ

   180 بازدید

جباری با بیان اینکه شرکت توزیع برق بخش هایی از تاسیسات برق بازار ارومیه را ساماندهی کرده است، گفت: ساماندهی انتقال برق از تابلوها به مغازه ها و سیم کشی های متعدد از سوی شرکت توزیع برق نیاز به همراهی کسبه و همچنین مجمع امور صنفی دارد.

 جوان پرس : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با تایید وضعیت نابسامان تاسیسات برق به عنوان یکی از مشکلات مهم بازار تاریخی ارومیه، گفت: سیم کشی های متعدد و فرسودگی تابلوهای برق این بازار نیازمند ساماندهی است.

جلیل جباری با تاکید بر اینکه رفع کامل مشکلات این بازار نیازمند 10 میلیارد ریال اعتبار است، افزود: این موضوع 2 بار در کارگروه میراث فرهنگی مطرح و از دفتر فنی استانداری نیز درخواست شده است تا با تشکیل جلسه ای از متولیان بخواهند وظایف خود را به موقع انجام دهند.
جباری با بیان اینکه شرکت توزیع برق بخش هایی از تاسیسات برق بازار ارومیه را ساماندهی کرده است، گفت: ساماندهی انتقال برق از تابلوها به مغازه ها و سیم کشی های متعدد از سوی شرکت توزیع برق نیاز به همراهی کسبه و همچنین مجمع امور صنفی دارد که زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت فعالیت دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: اخیرا اقداماتی با هدف ترمیم و صیانت از بازار ارومیه صورت گرفته است تا هزینه قسمت هایی که نیاز به اقدام اضطراری دارد، برآورد شود.
جباری اضافه کرد: رفع مشکلات بازار با توجه به نوبد اعتبار مورد نیاز به صورت مقطعی و برای ترمیم بخش های اضطراری انجام می شود.
به گزارش ایرنا، بازار تاریخی ارومیه یادگاری از دوران صفویه است؛ این بازار شامل یکهزار و 200 باب مغازه با عملکردهای متفاوت و تعداد 7 تیمچه و سرای نسبتاً بزرگ، پنج حمام قدیمی و یک باب مسجد جامع با پنج هزار مترمربع مساحت و دیگر واحدهای مربوط به مشاغل گوناگون است که قدمت آنها به دوره‌های سلجوقی، صفویه، افشاریه، زندیه و قاجاریه می‌رسد.
با توجه به اهمیت و ارزش معماری و تاریخی مجموعه مذکور، بعد از انجام مطالعات لازم در سال‌های 1358 و 1359 هجری شمسی اقداماتی برای ثبت بازار تاریخی ارومیه در ردیف آثار ملی کشور معمول شد و در سال 1362 شمسی به شماره 1639 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و از آن تاریخ تا حال مطابق ضوابط و برنامه‌های مصوب، فعالیت عمرانی و حفاظتی این بافت تاریخی انجام می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109871
دیدگاه خود را به ما بگویید.