تاریخ انتشار :جمعه ۹ آبان ۹۳.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ

   643 بازدید

 در حال حاضر ۲۰۰ باب مدرسه واقع در حاشيه راهها آذربایجان غربی فعال مي باشند

جوان پرس :  براساس آمار رسمی اعلامی از سوی مسئولان یک سوم از تلفات عابران پیاده در جاده های آذربایجان غربی مربوط به دانش آموزان مدارس حاشیه راههاست و این یعنی کابوس مرگ برای بیش از چهار هزار آینده ساز کشور که در حاشیه راه ها مشغول تحصیل هستند. به گزارش  مهر ؛  در حال حاضر ۲۰۰ باب مدرسه واقع در حاشيه راهها آذربایجان غربی فعال بوده كه هرنوع بي توجهي به ايمن سازي و آشكار سازي آنها با در نظر گرفتن تحصيل به طور متوسط ۲۰۰ دانش آموز در این واحدها، جان نزديك به چهار هزار آينده ساز كشور در اين استان را در خطر نابودي قرار می دهد.

 

مدارس حاشیه راه

  مدارس واقع در حاشيه راه های آذربایجان غربی مقصد بسياري از كودكان روستايي است اما از يك طرف مكان نامناسب آن ها به لحاظ نا امن بودن و از طرفي ديگر ناآشنایی دانش آموزان اين مدارس به قوانين هشدار دهنده و بازدارنده از خطر موجب شده است رسيدن به اين مقصد براي آن ها و خانواده هايشان، سفري طولاني و مخاطره آميز قلمداد شود.

موقعیت جغرافیایی ویژه آذربایجان غربی در برخی مناطق به ویژه مناطق صعب العبور شرایطی را برای دانش آموزان فراهم آورده که در کنار کمبود امکانات و… با مشکلی به عنوان عبور پرمخاطره از جاده نیز دست و پنجه نرم کنند و این مشکل در حالی است که با اعتبارات مناسب می توان به راحتی حل کرد اما هنوز مسئولان به این نتیجه نرسیده اند.

روند ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها در آذربایجان غربی شتاب گیرد

 

مديركل حمل و نقل و پايانه هاي آذربايجان غربي بعنوان متولي ايمن سازي در گفتگو با مهر در خصوص دلایل روند کند اجرای طرح ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها  گفت: هم اكنون در حدود ۴۰۰ باب مدرسه در حاشيه راه هاي ارتباطي آذربايجان غربي قرار دارند كه بطور متوسط در هركدام از اين مدارس ۵۰۰ نفردانش آموزان تحصيل مي كنند و در برخي مدارس نيز تعداد دانش آموزان به بيش از هزار نفر مي رسد.

 

مجتبي رحماني با اشاره به آغاز طرح ايمن سازي مدارس از سال ۸۳ درآذربايجان غربي اظهار داشت: در اين مدت ۲۰۰ مدرسه واقع در حاشيه راه هاي استان ايمن سازي شده اما بايد روند اجراي طرح سرعت بيشتري بگيرد كه نيازمند تامين اعتبار است.

 

مديركل حمل و نقل و پايانه هاي آذربايجان غربي با تاكيد بر لزوم همكاري دستگاه هاي مرتبط با ايمني جاده ها عنوان كرد: بسياري از اين مكان هاي آموزشي از داشتن ديوار حائل ما بين محوطه مدرسه و جاده بي بهره هستند وهمين موضوع تهديد بزرگي براي جان دانش آموزان به شمار مي رود كه آماده ارائه اطلاعات مربوطه به اداره كل راه و شهرسازي استان براي رفع اين نقيصه نيز هستيم.

 

وي با اشاره به اينكه يك سوم از تلفات عابران پياده در جاده هاي آذربايجان غربي مربوط به دانش آموزان مدارس حاشيه راه ها است، ‌ اضافه كرد: برای اجرای طرح ایمن سازی مدارس استان، امسال ۶۲۰ میلیون ریال دربخش آموزش و دو میلیارد ریال نیز برای بخش ایمن سازی فیزیکی مدارس هزینه شده كه ايمن سازي ها براساس اعتبارات اختصاصي است و اميدواريم با در اختيار قرار دادن منابع اعتباري مناسب، امكان ايمن سازي بدون محدوديت براي همكاران اين مجموعه فراهم شود.

رحماني خواستار تخصيص اعتبارات استاني براي زيرپوشش قراردادن تمام مدارس واقع در حاشيه راه هاي استان در كمترين زمان ممكن شد و افزود: تاكنون اجراي اين طرح تنها متكي به اعتبارات سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي بوده درحالي كه براي اجراي آن تخصيص منابع مالي استاني نيز ضروري است و استاندار در اين زمينه قول مساعد داده اند.

 

مدرسه فرسوده

ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها معطوف به یک مقطع زمانی نشود

 

وی از محدود شدن ایمن سازی مدارس حاشیه راهها تنها در یک مقطع زمانی مشخص انتقاد کرد و ضمن تاکید بر لزوم اجرای طرح ایمن سازی مدارس حاشیه راههای آذربایجان غربی در تمام ایام سال تحصیلی، افزود: دانش آموزان این مدارس همیشه در خطر بروز سانحه بوده و این طرح نباید تنها به یک مقطع زمانی معطوف شود كه در اين ارتباط طرح ايمن سازي باید در تمام طول سال به صورت مستمر همراه با بازآموزی دانش آموزان و کادر آموزشی اجرایی شود.

 

مسئول ايمن سازي مدارس حاشيه راه هاي اداره كل آموزش و پرورش آذربايجان غربي نيز در خصوص بی توجهی مسئولان به روند ایمن سازی مدارس حاشیه راه های در استان به خبرنگار مهر گفت: مدارس حاشيه راه ها در مقايسه با مدارس داخل شهرها از نظر امكانات و محيط پيرامون با كمبودهايي روبروهستند و نبايد ناايمن بودن را نيز به اين كمبودها اضافه كنيم.

 

مجتبي ملازاده ادامه داد: متاسفانه هم اكنون ناايمن بودن مدارس حاشيه راه ها تنها محدود به قرار گرفتن در جوار جاده ها نيست برخي از اين مدارس در نقاط پرحادثه قرار گرفته اند و هيچ اقدامي براي آشكارسازي آن ها انجام نشده كه امسال ايمن سازي اين مدارس در اولويت قرار گرفته است واميدواريم بدون فوت وقت به اتمام برسد.

 

وي يادآور شد: از زمان آغاز اجراي طرح ايمن سازي، ساخت مدرسه در حاشيه راه ها متوقف شده است و هماهنگي لازم با دبيران مدارس براي فراگيري آموزش هاي نرم افزاري اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان انجام شده است چرا كه ضعف دبيران در آگاهي از قوانين نيز در بي اطلاعي دانش آموزان و تشديد وضعيت نامناسب تردد آن ها بي تاثير نبوده است.

 

حضور آسوده در مدارس بی شک حق مسلم تمام دانش آموزان کشور است حقی که تاکنون از برخی دانش آموزان آذربایجان غربی ضایع شده و باید مسئولان در این خصوص چاره اندیشی کنند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 51700
دیدگاه خود را به ما بگویید.