تاریخ انتشار :پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۹۶.::. ساعت : ۳:۰۰ ب.ظ

   1358 بازدید

هر چند داشتن شجاعت، شهامت و کياست از جمله ويژگي هاي يک کانديداي شوراي شهر است، اما نبايد فراموش کرد که سنگ بزرگ علامت نزدن است!!!

جوان پرس / عبدالسلام معروفي : 18 سال است که شوراي شهر در جاي جاي ميهن اسلامي به منظور رسيدگي به مشکلات ريز و درشت شهر فعال شده و در هر دوره چهار ساله اعضاي آن با انتخاب مردم هر محله راهي کرسي هاي اين شورا مي شوند تا بتوانند علاوه بر تحقق اهداف شوراي شهرها، پيگير خواسته ها و دغدغه هاي مردم در حوزه هاي مختلف باشند.

هدف از تشكيل شوراها، مشاركت دادن مردم محلي در اداره امور خويش است تا افراد نسبت به اداره محل خويش احساس مسئوليت بيشتري پيدا كنند. اين نوع مشاركت كه از خصوصيات يك جامعه برخوردار از حاكميت مردمي است سبب پيشرفت و بهبود امور جامعه مي گردد.

انتخابات شوراي شهر که اين روزها پارلمان شهري نيز ناميده مي شود، چندي ديگر برگزار مي شود و امور و مديريت يک شهر با همه مصائب و مواهبي که دارد، بر عهده گروهي منتخب قرار مي گيرد.

  کانديداهاي متعددي با سلايق و برنامه هاي مختلف پا به عرصه گذاشته اند و از هر فرصتي براي اعلام و رونمايي از برنامه هاي خود استفاده مي نمايند. اگر موشکافانه به مسايل شهري بينديشيم سوالات متفاوتي پيش مي آيد.
اعضاي شوراي شهر بايد از جنبه هاي مختلف مديريتي، بحراني ، خدمات شهري ، روانشناختي، جامعه شناسي و موارد ديگر چه برتري نسبت به مردم عادي داشته باشند و يا کاملتر بگوييم عضو موثر و شوراي تاثيرگذار چه کارکرد و ويژگي دارد؟
1- شوراي شهر به مثابه پارلمان شهريست و وقتي اين اسم خاص به زبان مي آيد سياست گزاري، تاليف و تصويب قوانين، تداعي مي شود. سياستگزاري يا با کمي ارفاق برنامه ريزي در شوراي شهر به ما اين را مي گويد که بايد با استفاده از اطلاعات موجود، بررسي نقاط ضعف و قدرت، فرصت ها و آسيب ها، نياز سنجي و آينده پژوهي، استفاده از تجارب و تظر صاحبنظران، افقي براي توسعه شهر ترسيم و البته راه هاي دستيابي و رسيدن به آن را طبق واقعيت ها پيش بيني کرد. در چشم انداز و برنامه مطلوب برنامه هاي دهان پر کن، تقليدي و به اصطلاح فضايي در جهت مشغول سازي افکار عمومي، جايي ندارد.
2- اگر وظايف شوراهاي شهر را مطالعه کنيم متوجه خواهيم شد که شوراي شهر فقط وظايف مربوط به امور شهرداري بر عهده ندارد بلکه مي تواند در بسياري از امور مربوط به شهر تاثيرگذار باشد. 3- انتخاب يک شهردار خوب و با ثبات، مي تواند عاملي مهم براي سنجش توان شوراي شهر باشد. ويژگي هاي شهردار مطلوب با توجه به شرايط و مشخصات آن شهر بر مي گردد.

نقش شورا انتخاب مناسب، حسابرسي، نظارت قانوني و دقيق بر عملکرد شهردار و البته عدم فشار بر وي جهت انجام امور شخصي يا سفارش ها است. اگر بررسي کنيم بسياري از اختلافات ميان شهردارها و شوراها به دليل نامطلوب بودن تقاضاها و بده بستان ها بوده است. وقتي کار به گروکشي و رو کردن تخلفات بين شورا و شهردار و در کل اختلاف ها و درگيري ها برسد، تنها شهر و مردم آن هستند که متضرر مي شوند.
با مشخصاتي که از شوراي تاثيرگذار و مطلوب در بالا گفته شد مي توان ويژگي هاي يک عضو موثر براي شورا را برشمرد : 1- داراي روحيه کار جمعي و تشکيلاتي 2- مشاوره پذير 3- مسووليت اجتماعي بالا 4- تخصص و اطلاعات کافي.
اما ورود چهره ها و افکار جديد به اين شورا مي تواند نويددهنده رويکردهاي جديد و تزريق انرژي جديدتر به اين شورا باشد؛ بنابراين افرادي که براي حضور در شوراي شهر وارد عرصه انتخابات مي شوند، لازم است توانمندي ها و ايده هاي جديدي عرضه کنند؛ چرا که اگر بنا باشد همچون گذشتگان انديشيده و عمل شود، ديگر نيازي به حضور چهره هاي جديد نيست ؛ از اين روست که اطلاعات به روز و دانش کافي از اوضاع و احوال محله هاي شهر مهمترين ويژگي يک کانديدا بايد باشد.
رسيدن به اين هدف نياز به برقراري ارتباط مداوم، وثيق و عميق با اقشار مختلف مردم دارد تا ضمن شناسايي مشکلات و نيازهاي مردم در حوزه هاي مختلف، بتواند برنامه ريزي دقيق و مدوني براي پيگيري و رفع آنها داشته باشد. در همين راستا، شناسايي توانمندي ها و ظرفيت هاي شهر و شهروندان نيز ضروري است؛ چه اينکه گاه رفع برخي مشکلاتي که به نظر هزينه‌بر و سخت مي آيد، مي توان با استفاده از ظرفيت مردم، به ويژه نخبگان شهر و مديريتي شايسته با بهره گيري از امکانات موجود، آسان و کم‌هزينه برطرف شود؛ به همين منظور ايجاد وحدت، همدلي و وفاق در بين شهروندان از نکات بسيار مهم و کليدي است که بايد از جمله برنامه هاي يک کانديدا باشد.
وظايف و نحوه عملکرد شوراي شهر مشخص و مدون است؛ اما گاه برخي کانديداها براي رسيدن به اهداف خود شعارهايي فراتر از حيطه اختيارات خود مي دهند؛ عدم اطلاع از وظايف شوراي شهر از يک سو، و عوام فريبي از سوي ديگر دلايل مطرح کردن شعارهايي اين‌چنيني است. هر چند داشتن شجاعت، شهامت و کياست از جمله ويژگي هاي يک کانديداي شوراي شهر است، اما نبايد فراموش کرد که سنگ بزرگ علامت نزدن است!!!
جاي گفتن نيست که انديشيدن براي فردا يکي از ضروريات مسئولان شهري در هر پست و جايگاهي است، اما انديشه اي که فراتر از فردا باشد، مي تواند بيش از انديشه هاي ديگر کارساز باشد.

یادمان باشد که بناست از میان صدهها و ده ها هزار نفر شهروند تعداد چند نفر را انتخاب کنیم تا شهر را از طرف ما اداره کنند. شورای شهر محل آزمون و خطا نبوده و جایی برای اشتغال نیست . شورای شهر محلی برای فعالیت ها و بنگاهداری اقتصادی اشخاص نیست . شورای شهر محلی برای کار آموزی و هزینه کردن از جیب ملت نیست . شورای شهر محلی برای کسب در آمد و تحصیل مال برای برج سازی و…نیست . چگونه است که اگر برای اداره یک مغازه کوچک کسی را استخدام می کنیم ، همه گونه تحقیق و بررسی می کنیم و اگر رسیدیم به اینکه شخص مورد نظر دارای تعهد کاری ، سلامت نفس ، صداقت و امانتداری است ولی باز به او اعتماد کامل نمی کنیم و تا زمانی که از توانایی و تخصص او برای انجام کار مورد نظر یقین حاصل نکردیم کاری را به او واگذار نمی کنیم ولی برای اداره شهر خود اجازه می دهیم افرادی با هر قد و قواره ای انتخاب شوند!!

برای تصدی این مسئولیت سنگین افرادی که تقوا، درستکاری و امانت داری شان برای مردم محرز است، شهر را با تمام ویژگی های فرهنگی اش می شناسند، اهل جار و جنجال و دروغ پراکنی نیستند ، از مسائل عمران ، خدمات و رشد و توسعه شهری آگاهی كافي دارند ، برای جبران شکست هایشان از جیب ملت و…به میدان نیامده اند، اهل حلم و تدبیرند و کار جمعی کردن را بلدند ، مخالف خود را تحمل می کنند ،انتقاد پذیرند،  وابسته نيستند ، بده بستان مالي ندارند ، متخصص هستند ، متعهد هستند ، زيربيرق جريان و گروهي نيستند ، شجاعت لازم برای دفاع از منافع ملت را دارند،‌ اقتضائات کاری منطقه خود را می دانند ، بلدند کار اداری بکنند ، توان رایزنی و همکاری با مجموعه مدیریت شهری را دارند می توانند معیار های انتخاب باشند و در يك كلام واقعا شورايي باشند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 103844
دیدگاه خود را به ما بگویید.