تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۴ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۰۷ ق.ظ

   123 بازدید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از صرفه جویی 99 میلیون متر مکعبی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه با اجرای سیستم های نوین ابیاری خبرداد.

جوان پرس : رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از صرفه جویی ۹۹ میلیون متر مکعبی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه با اجرای سیستم های نوین ابیاری خبرداد.

 اسمعیل کریم زاده افزود: تا کنون از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه در حدود ۱۲ هزار و ۸۲۶ هکتار ازاراضی کشاورزی واقع در حوزه ابریز دریاچه ارومیه به سیستم ابیاری تحت فشار تجهیز شده است و در ۴۹۶۳ هکتار از اراضی نیز شبکه های فرعی ابیاری و زهکشی و ۴۷۴ کیلومتر از اراضی نیز انتقال اب با لوله انجام گرفته است .

وی خاطر نشان کرد: این میزان اب صرفه جویی شده به اندازه ذخیره اب یک سد ۱۰۰ میلیون متر مکعبی است که اگر اعتبارات ابلاغی به موقع تخصیص یابد ما می توانیم ، تعهدات خود را در خصوص کاهش ۴۰ درصدی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر اجرایی کنیم و حق ابه بخش کشاورزی را به سوی دریاچه ارومیه رها سازی کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۵۷ هزار هکتار از ۳۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم های آبیاری نوین مجهزشده است که حدود ۸۰ درصد این اراضی در ۹ شهرستان واقع در حوزه ابریز دریاچه ارومیه واقع شده است.

وی همچنین با اشاره به تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی در سطح ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی استان یاد آور شد : تهیه و اجرای نقشه کاداستر اراضی زراعی و باغی در شهرستان های حوزه ابریز دریاچه ارومیه نیز منجر به سرمایه گذاری مفید ، الگوی کشت مناسب و ایجاد بانک اطلاعتی کشاورزی در اراضی زراعی و باغی شده و مسئولان را در اجرای برنامه های اساسی و اولویت دار و کمک به کنترل و کاهش مصرف اب در بخش کشاورزی در حوضه ابریز دریاچه ارومیه یاری می کند.

کریم زاده تصریح کرد: در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی از سال ۹۳ تاکنون باید اعتباری در حدود ۲۸۲ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان تخصیص می یافت که از این میزان اعتبار تنها ۲۷ و نیم درصد تاکنون پرداخت شده است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114916
دیدگاه خود را به ما بگویید.