تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶.::. ساعت : ۶:۰۰ ب.ظ

   396 بازدید

مردم محروم و مرزی شهرستان پیرانشهر که تقریبا بیش از ۳۰ هزار نفر امرار معاش آنها از این مرز تامین می شود، در انتظار بازگشایی آن هستند

جوان پرس : سوم مهرماه سال جاري بود كه همه پرسي بي سرانجام اقليم كردستان عراق برگزار شد و بدنبال اين رفراندوم داخلي دولت مركزي عراق از كشورهاي همجوار درخواست كرده تا مرزهاي مشترك خود با اطرافيانش « تركيه و ايران » از جمله نقاط ارتباطي با حزب مسعود بارزاني با اقليم مسدود شود.
كشور ايران هم از همان روزهاي اول اقدام به انسداد مرزهاي ارتباطي از جمله خسروي ، پرويزخان ، باشماق و تمرچين نمود ولي در مقابل اين مساله سردمداران تركيه و در راس آنها اردوغان در كنار همه جنجال هاي رسانه اي و تهديدهايش نه تنها مرزهايش را مسدود نكرد بلكه از اين فرصت استفاده كرده و ميزان مبادلات تجاري خود را به شدت افزايش داد.

رسول خضري نماينده مردم پيرانشهر و سردشت در گفتگو با جوان پرس ضمن تاييد اين مساله خاطرنشان ساخت ؛ متاسفانه به رغم همه تلاش هاي انجامي ، مشكلات معيشتي و اقتصادي مردم ، ركود بازار و… بدنبال برگزاری چندین جلسه کاری و فشرده در چند هفته اخير هنوز شوراي عالي امنيت ملي به رياست رييس جمهور  هنوز به يك تصميم جامع و كامل نرسيده است.
خضري تاكيد كرد : البته برخي از مرزهاي ارتباطي با عراق باز شدند ولي متاسفانه مرز تمرچين پیرانشهر با اشتغال بيش از هزاران نفر هنوز مسدود مانده است ، چندين جلسه برگزار كرديم و به رغم همه و عده وعيدها هنوز به يك اجماع كلي براي بازگشايي دست نيافته ايم و مردم و مرزنشينان هم با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي كنند.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت ضمن تقدیر از تلاش های ارگانهای امنیتی ، قرارگاه ، سپاه و مرزبانی تاکید کرد : مردم محروم و مرزی شهرستان پیرانشهر که تقریبا بیش از ۳۰ هزار نفر امرار معاش آنها از این مرز تامین می شود، در انتظار بازگشایی آن هستند و از مسئولین امر می خواهم برای کمک به معیشت مردم  نسبت به این مهم حساسیت بیشتری به خرج داده و در کنار توجه به مسائل امنیتی و مسائل داخلی و خارجی منطقه کمک کنند تا بازاریان و مرزنشینان پیرانشهری از بلاتکلیفی نجات پیدا کنند.

با وجود قرار داشتن 16 استان در حاشیه مرزها با جمعیتی بالغ بر 40 میلیون نفر؛ اما عدم سرمایه گذاری های مناسب در دهه های اخیر، نبود صنایع اشتغال زا و تمرکز سرمایه گذاری ها در برخی داخل مناطق کشور باعث مهاجرت اجباری هزاران نفر به داخل کشور به امید یافتن کار و دسترسی به امکانات بهتر شده است.
توزیع نامتوازن فرصت‌ها و سرمایه گذاری های صورت گرفته در سالهای اخیر برای ایجاد صنایع و اشتغال در استان ها نه تنها باعث مهاجرت اجباری صدها هزارنفر از استان های مختلف به کلانشهرها شده است، بلکه باعث شده تا جمعیت باقی مانده در استان های کمتر برخوردار از فرصت سرمایه گذاری های موثر نیز اغلب با بیکاری بالا و نبود فرصت های شغلی مواجه باشند.
این مسئله در دهه های گذشته در مورد بیشتر استان های کشور وجود داشته،اما در مورد استان های واقع در مرزهای کشور، وضعیت بدتر است.در حال حاضر، طبق آخرین تقسیمات کشوری، 12 استان کشور در مرزها قرار گرفته که دارای مرز خشکی با کشورهای همجوار است و مشکلات آنها با وجود نبود آب کافی برای کشاورزی و دامداری چندین برابر شده است.
فقدان اشتغال پایدار و ضعف زیرساخت ها از یکسو و فاصله جغرافیایی و بُعد مسافت استان های مرزی با مرکزیت کشور باعث شده تا برخی از منطق مرزی به محل نسبتا مناسبی برای قاچاق کالا بدل شوند.
کمبود امکانات،ضعف در زیرساخت های رفاهی،توسعه نیافتگی و محدودیتِ فرصت های شغلی در استان های مرزی،موید توزیع نا متوازن و نامتعادل امکانات در این مناطق در مقایسه با کلان شهرهایی همچون تبریز،اصفهان،تهران، البرز، مشهد و… است.
در چنین بستر وشرایطی جوانان جویای کار عزم خود را برای مهاجرت جزم می کنند و برای دستیابی به کسب و کار،اشتغال و امکانات هر چه بیشتر زندگی،ساز سفر به کلان شهرها را می نوازند و یا اینکه به ناچار در دیار خود باقی می مانند و با کاستی های موجود کنار می آیند و البته عده ای نیز برای بهبود وضعیت زندگی خود به بازیگری فعال در عرصه قاچاق کالا تبدیل می شوند ،در چنین شرایطی تعریف و طراحی بازارچه های مرزی،به عنوان راهکاری برای برون رفت از وضعیت موجود موثر خواهد بود.
وضعیت اشتغال در 13 تا 16 استان کشور از مجموع 31 استان هم اکنون وخیم است. البته قطعا منظور تمام نقاط و شهرهای استان های مرزی نیست و اشاره های به برخی مناطق واقع در استان های مرزی و به ویژه مناطق محروم کشور است که در اینصورت نیز وخامت بیکاری، قابل تامل است. ادامه روند بیکاری در مناطق وسیعی از مناطق مرزی کشور باعث گسترش مهاجرت اجباری به استان های برخوردار برای کار و در نتیجه خالی شدن مناطقی از کشور از جمعیت و زندگی و در نقطه مقابل تمرکز شدید در دیگر مناطق مانند تهران خواهد بود.
16 استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر و هرمزگان در حاشیه کشور واقع شده اند که هم اکنون میلیون ها نفر از جمعیت کشور را در خود جای داده اند.
طبق سرشماری ها در 13 استان مرزی کشور که دارای مرز خشکی است نزدیک به 35 میلیون نفر زندگی می کنند که به صورت بالقوه در خطر بحران بیکاری و وخامت در ورود به بازار کار مواجه هستند. در صورت افزودن جمعیت استان های دارای مرز آبی مازندران، هرمزگان و بوشهر به این آمار، جمعیت کل استان های مرزی به نزدیک به 40 نفر بالغ می شود.
با این وجود، دقیقا مشخص نیست چه تعداد از این جمعیت ساکن در استان های مرزی کشور، دارای بحران بیکاری هستند؛اما به صورت کلی استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، ایلام، کرمانشاه ، کردستان و آذربايجان غربي قطعا با مسائل بیشتری در بیکاری جوانان جویای کار مواجه اند و اوضاع مرزنشينان چنگی به دل نمی زند.

 اما توسعه نیافتن صنعت و تولید به صورت متوازن در مناطق مختلف کشور ، در دسترس نبودن فرصت های شغلی مناسب برای کارجویان،‌نبود زیر ساخت های لازم برای تولید و اشتغال پایدار و همچنین تمرکز بازار کار و تولید در مناطقی از کشور مانند پایتخت و یا مناطق نفتی کشور؛ در یکی دهه های اخیر باعث مهاجرت های اجباری از حاشیه های مرزی به مناطق مرکزی کشور شده است.

بدون شك امنيت سرفصل اصلي توسعه و آرامش در يك كشور و منطقه است اما با توجه به اينكه امنيت يك مقوله چند وجهي است و ارتباط مستقيمي با معيشت ، اقتصاد مردم و اشتغال دارد و هر چقدر نيروهاي نظامي ، انتظامي ، سپاه و ارگانهاي امنيتي براي برپايي اين مهم تلاش كنند و ساير دستگاههاي اجرايي با آنها همراه نشده و نتوانند براي آرامش رواني و ايجاد اشتغال و فعال سازي اقتصاد بيمار تلاش كنند با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم گشت.
با توجه به اينكه اقتصاد مناطق مرزي به خود مرز متكي است و هر گونه تعطيلي معابر مرزي، معيشت و امنيت مردم را به خطر مي اندازد از طرف ديگر به دليل عدم توسعه اقتصادي منطقه ، نبود منابع پایدار درآمدی ، عدم حمایت دولت ها از ادوار گذشته تاحال ، نبود صنایع سنگین و های تک و کارخانجات تولیدی و منابع درآمدی و غیره در مناطق مرزی باعث شده که مرزنشینان ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند.

رسیدگی به حقوق شهروندی مرزنشینان در برقراری رفتار متقابل بین دولت و شهروندان و ایجاد تعهد و تکلیف نسبت به دولت بسیار تأثیر گذار بوده و باعث ایجاد نظم و امنیت در شهرهای مرزی می گردد و آنچه مسلم است استقرار نظم و تأمین امنیت عمومی و بالا بردن ضریب احساس امنیت در شهروندان با مشارکت شهروندان و با برنامه ریزی و اقدامات اندیشمندانه مبتنی بر قانون و تضمین حقوق شهروندی امکان پذیر خواهد بود .

مرزنشینان بیش از سایر اقشار مردم در نقاط دیگر کشور از نظر اقتصادی آسیب پذیر می باشند. مرزنشینان خود بهترین پاسداران نوار مرزی هستند و در صورت تامین معاش آنها می توان امنیت این مناطق را دوچندان دید و از موقعیت های تجاری مرزی بهترین و بیشتر بهره برداری را برد و معیشت و درآمد و گذران زندگی آنها رابطه مستقیمی با حوزه مرز و امنیت بیشتر مرزها دارد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109112
دیدگاه خود را به ما بگویید.