تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ مهر ۹۶.::. ساعت : ۸:۳۵ ق.ظ

   274 بازدید

پیکر جلال طالبانی اولین رئیس جمهور کُرد عراق، طی مراسمی رسمی در دباشان سلیمانیه و در آرامگاه ابدی خود، به آغوش مام میهن سپرده شد.

جوان پرس : پیکر جلال طالبانی اولین رئیس جمهور کُرد عراق، طی مراسمی رسمی در دباشان سلیمانیه و در آرامگاه ابدی خود، به آغوش مام میهن سپرده شد.

  به گزارش کردپرس، جمعه 14 مهر/6 اکتبر، مراسم خاکسپاری پیکر جلال طالبان دبیرکل فقید اتحادیه میهنی کردستان عراق و رئیس جمهور پیشین عراق در شهر سلیمانیه برگزار شد.

پیکر وی در ساعت 11 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی از فرودگاه برلین به سلیمانیه منتقل شد.

در فردوگاه سلیمانیه مراسم رسمی با شلیک 21 توپ و با حضور شخصیت ها و مقامات عراق، اقلیم کردستان و کشورهای منطقە و نمایندگان کشورهای جهان، آغاز شده و با ادای احترام میهمانان حاضر در مراسم و اهدای تاج گل، برگزار شد.

پیکر پیشمرگ پیر و چريك كرد از فرودگاه سلیمانیه با مشایعت تعداد بیشمار جمعیت عزادار کە از شهرهای عراق و منطقە به سلیمانیه آمده بودند؛ به مسجد بزرگ سلیمانیه برده شده و در میان ازدحام شدید مردم عزادار در مسجد بزرگ سلیمانیە و پس از خواندن نماز میت به منطقه دباشان سلیمانیه تشیع و نزدیک منزل شخصی خود وی، به خاک سپرده شد.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان، نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم، فواد معصوم رئیس جمهور و ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، یان کوبیچ نماینده سازمان ملل، داگلاس سیلمان سفیر آمریکا در عراق، عمار حکیم رهبر جریان الحکمه به همراه رهبران و مقامات کلیه احزاب کردی و شمار بسیاری از شخصیت های سیاسی عراق و منطقە و جهان، پس از ادای احترام به وی در فرودگاه سلیمانیە، در مراسم خاکسپاری مام جلال در دباشان حضور داشتند.

به دلیل کثرت جمعیت حاضر و ازدحام عزادارن مراسم تشیع پیکر چریک پیر با کندی بسیار صورت گرفت.

همچنین نماینده حیدر عبادی نخست وزیر عراق، عثمان بایدمیر نایب رئیس حزب دمکراتیک خلق کردهای ترکیه، شهردار شهر کوبانی، سلیم جبوری رئیس مجلس عراق، عادل عبدالمهدی وزیر پیشین نفت عراق و نمایندگان کشورهای جهان، برای شرکت در مراسم استقبال از پیکر جلال طالبانی دبیرکل فقید اتحادیه میهنی کردستان و رئیس جمهور پیشین عراق در فرودگاه سلیمانیه حضور داشتە به وی ادای احترام کردند.

ارگان رسانه ای اتحادیه میهنی در این خصوص گزارش داد کە ده ها هزار نفر ازشهرهای مختلف و دیگر کشورها به منظور شرکت در این مراسم به شهر سلیمانیه رفته اند.

نیروهای امنیتی بسیاری در سلیمانیه و در طول مسیری که پیکر مام جلال تا مسجد سلیمانیه و محل به خاک سپاری حمل شد، حضور داشته و امنیت مراسم را حفظ کردند.

طی دو روز گذشتە مراسم عزاداری در شهرهای مختلف اقلیم با تجمع  مردم عزادار ادامه داشته است.

مام جلال روز سەشنبه 11 مهر/3 اکتبر پس از دوره طولانی بیماری در آلمان و در سن 84 سالگی بدرود حیات گفت.

پیکر مام جلال در آغوش مام میهن آرام گرفت

پیکر مام جلال در آغوش مام میهن آرام گرفت

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108229
دیدگاه خود را به ما بگویید.