تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۰۰ ب.ظ

   520 بازدید

آيا نمي شود اين بدعت هاي غلط را از بين برد؟ آيا نمي شود مديران و مسئولان ما همانطور كه در روز معارفه استقبال مي شوند در روز توديع بدرقه شوند؟

جوان پرس : متاسفانه يك رسم غلط كه چندساليست در حوزه مديريتي و تغيير نيروها و افراد باب شده است تخريب و پشت كردن به افرادي است كه قرار است صندلي خود را واگذار كنند و يا چگونگي توديع مديران سابق بوده و اين مهم چند سال است در آذربايجان غربي هم به يك معضل اجتماعي تبديل شده است.
تغيير و تحولات مديريتي يك امر طبيعي و عادي است و معمولا تمامي مديران بعد از طي كردن يك دوره مديريتي 4 ساله تغيير پيدا مي كنند و حتي براساس اصول علم مديريتي جابجايي نيروها و عمر مديران بايستي بر اساس اصول نوين باشد و يك مدير بيشتر از 4 سال نمي تواند خودش را در يك مجموعه نشان دهد و اين مساله در تمامي مناصب مديريتي كشورهاي مختلف ديده مي شود.
حضرت علي(ع) مي فرمايند : ” اگر اين مقام ، قدرت و ثروت پايدار بود ، به تو نمي رسيد” و تا بحال افراد زيادي روي صندلي هاي مديريتي تكيه داده و افراد زيادي جاي خود را به آنها داده اند.
اما متاسفانه يكي از مولفه هاي مهم و فراموش بعد از تغيير و يا در آستانه تغيير ؛ عدم تكريم ، تخريب ، شيطنت ،جوسازي و پشت كردن به كساني است كه توسط همان مديران و همقطاران آن حوزه تا ديروز ( به به و چه چه ) او را مي گفتند.
ادب اسلامي و نزاكت ايراني حكم مي كند با تغيير افراد جايگاه ها حفظ شود و قرار نيست كسي كه قرار است او تغيير پيدا كند مديران زيردستش به او پشت كنند ؛ بدرقه با عزت وتكريم افراد و نيروها تو همكارانش ضرورتي انكارناپذير است كه بايستي فرهنگ سازي شود.
چهارشنبه هفته گذشته با مصوبه هيات دولت محمدمهدي شهرياري ديپلمات جايگزين ” قربانعلي سعادت ” شيخ الشيوخ استانداران و باتجربه ترين استاندار كشور شد، سعادتي كه خود متولد اين استان است و از 64 عمرش حدود بيش از 40 سالش را در اين استان گذران عمر كرده و از اين 40سال حدود 11 سال استاندار ، 2 سال معاون سياسي و چند سال هم مديريت و پايه گذار جهاد استان بوده ، مديريتي كه به رغم انتقادات وارده زير و بم استان ، نيروها و جريان هايش را خوب مي شناسد. اما متاسفانه در اين دوره انتقادات عملكرديش به نسبت دوره هاي گذشته بيشتر شد و برخي از همين انتخابهاي اشتباه و ميدان داري برخي افراد ناكارآمد و بزرگ كردن برخي از چهره ها باعث گرديد از همان روز زمزمه تغييرش عده اي كه تا ديروز همراه و هميار او بودند فعاليت خود را از زير بيرق او خارج ساخته و  به اوپشت كرده و حتي به او خيانت كردند. متاسفانه همان روز معرفي گزينه استانداري آذربايجان غربي مديران و روساي صاحب منصبي بودن كه در همان ثانيه اول پيام تبريك براي مدير و استاندار جديد نوشتن و در كانال ها و گروه هاي اداري خود فرستادند.
مديران كلي كه با تمام توان توسط سعادت حمايت شدند و با حمايت و همراهي وي هدايت مجموعه كاري خود را برعهده داشتند ، ولي متاسفانه آن مديران ثابت كردند براي كسب آن صندلي اقدام به هركاري مي كنند و بدون شك بايد گفت لياقت حتي آن صندلي را هم ندارند.

 البته اين بمعناي اين نيست كه پيام تبريكي صادر نشده و يا شاخه گلي اهدا نشود ، بلكه در كنار اين تبريك حتما مدير قبلي تكريم شده و در سايه همين تكريم خير مقدم و تبريك براي مدير بعدي در نظر گرفته شود.
هيچ وقت فراموش نمي كنيم مراسم توديع و معارفه يكي از استانداران اسبق استان در يكي از سالن ها حتي برايش در رديف جلوي صندلي هم نگه نداشته بودند و مجبور شدند صندلي ديگري و تك نفره چوبي برايش از بيرون بياوردند ، در حالي كه همه از ابهت و قدرت آن استاندار واهمه داشتند و مگر مديري جرات كم كاري و يا غيره در برابر او را داشت!
آيا نمي شود اين بدعت هاي غلط را از بين برد؟ آيا نمي شود مديران و مسئولان ما همانطور كه در روز معارفه استقبال مي شوند در روز توديع بدرقه شوند؟ نكته مهم اين پازل اصلاح ترويج غلط فرهنگ بدرقه افراد در سيستم اداري كشور و اين استان است و ضرورت تغيير اين رويه وجود دارد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108606
۳ دیدگاه

 1. فیضی گفت:

  اقای معروفی سعادت راکسی بد بدرقه نکرده یا بدتکریم نکرده
  .سعادت ومدرسه پیرمردهایش ومدیران صعیفش چیزی برای دفاع نداشتند که عرضه کنند هنورهم مراسم تکریم سعادت ازسرش هم زیادتربود..انشالله اقای شهریاری اول ازهمه تکلیف ده ها مشاورکه کارشان به هم ریختن اوضاع این استان بودروشن کنند واین مشاوران که به مدرسه پیرمردها معروف شده بودندراازسراین استان بازکند.تا این استان نفسی بکشدوبرای جوانان مدیرتحصیل کرده جایی بازشود..اقای شهریاری منتظریم..

 2. ناشناس گفت:

  سلام
  جالب گفتید درباره استانداری که روز توديع و معارفه اش برايش در رديف جلوي صندلي هم نگه نداشته بودند و مجبور شدند صندلي ديگري و تك نفره چوبي برايش از بيرون بياوردند

  اگر امکان داره معرفی کنید لطفا
  ممنونم

 3. مجید گفت:

  با سلام
  من کاری به موضوع تکریم یا عدم تکریم آقای سعادت ندارم ولی در کل این حرف که “بدرقه با عزت و تكريم افراد و نيروها تو همكارانش ضرورتي انكارناپذير است كه بايستي فرهنگ سازي شود.” حرفی نادرست است زیرا وقتی مدیر کلی با مدیریت ضعیفش سیاست های بالا دستی را برهم میزند طبیعا نباید تکریم شود بلکه باید پاسخگو بوده و باید جواب پس بدهد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.