تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۶:۰۲ ق.ظ

   641 بازدید

یکی از بازیگران خانم درجه سوم سینمای ایران از دریافت یک و نیم میلیارد تومان پول برای تولید یک مجموعه و سرمایه گذاری سنگین در دیگر مجموعه های در دست تولید خود برای آستان قدس رضوی خبر داده است.

به گزارش جوان ، سحر ریحانی بازیگر سینمای ایران که چند فیلم درجه سوم را در کارنامه خود دارد، یکباره برای تولید مجموعه ای که بنا به اظهار خود وی، حتی نمی داند مستند است یا داستانی، انتخاب شده و آستان قدس رضوی به وی یک و نیم میلیارد تومان پول پرداخت می کند.

 

تصویری از فیلم در شب عروسی که ریحانی در آن بازی کرده است

این خانم بازیگر اکنون اظهار می کند که آستان قدس سفارش سنگین دیگری به وی برای ساخت مجموعه پرستاران داده و دفتر وی را در حد بالاترین سطح کیفی تجهیزات در ایران تکمیل کرده است.

این خانم بازیگر که بنا بر اظهار خود هیچ سابقه ای در تهیه کنندگی و فیلمسازی ندارد و همچنین علاقه ای به مسایل مذهبی نداشته و پول و امکاناتی را برای تولید نیز در اختیار نداشته است، نود درصد زحمت کار را متعلق به حاج مصطفی واعظ طبسی می داند.

وی آرزوی خود را مهاجرت و تحصیل در ونکوور کانادا عنوان می کند و می گوید: در این کار هم پول بود، هم مذهب، هم اتفاقات حسی ویژه.

نکته جالب تر این که این خانم هنرپیشه می گوید، به هیچ وجه حاضر نیست آستان قدس رضوی را رها کرده و به کار با آن ادامه می دهد.

اکنون پرسش اینجاست که در موضوع مهمی چون امام رضا(ع) که غنی ترین سرمایه های فرهنگی این مرز و بوم به شمار می رود و هنرمندان تراز اول کشور با افتخار حاضرند در آن فعالیت کنند، این هزینه هنگفت با یک هنرمند تازه کار، چه توجیهی دارد؟

 سحر ریحانی، احمد مهرانفر، جواد افشار، کامبیز دیرباز و بهاره افشاری پشت صحنه “کلبه”

در ادامه مصاحبه خانم ریحانی با قانون را بخوانید:

– خانم ریحانی شنیدیم که به تازگی به سفارش تولیت آستان قدس رضوی مشغول کار ساخت فیلمی در خصوص امام رضا (ع) بودید. کمی درباره آن بگویید؟

بله شش‌ماه گذشته را مشغول ساخت فیلم 700 دقیقه‌ای به نام «زلال بی‌انتها» بودم. این فیلم راجع به کلیه وجوهات امام رضا بود؛ فیلم‌برداری حدود یک ماه است که به پایان رسیده است و اکنون در مرحله تدوین هستیم.

– ماهیت این فیلم چیست؟ منظورم این است در چه دسته‌ای قرار می‌گیرد: سریال است مستند است فیلم داستانی است یا…؟

باورتان می‌شود که خود من آخرش نفهمیدم این فیلم داستانی بود یا مستند. نفهمیدم چه از آب درآمد. اما هرچه بود به مستندنگاری نزدیک‌تر است تا داستانی.

اتفاقا من اصلا آدمی مذهبی نیستم. یکی هستم مثل خود شما. مثل همه دخترهای بیست و هفت هشت‌ ساله تهرانی؛ زیاد از بعد مذهبی سر در نمی‌آورم، اما کل پروژه برای من جالب بود و خیلی لذت بردم. الان یک  ماه است که کار تمام شده است و من هنوز آن حس را دارم.

– شما گفتید نه علقه‌های مذهبی دارید و نه فعالیت خاصی در زمینه فیلم‌های مذهبی داشته‌اید. چه شد که شما را برای این کار انتخاب کردند؟

سوال خوبی است. باورتان می‌شود که من اصلا نمی‌دانم که چه شد؟ ما فقط یک قرارداد بستیم و من تهیه‌کننده آستان شدم؛ دفتر آن را هم قرار شد من در تهران متمرکز کنم. بعد هم قرار شد برای اولین کار یک پروژه کوتاه و سبک را شروع کنیم. اما بعد که وارد داستان شدیم، گفتیم که می‌شود در مورد کارهایی که تولیت آستان در همین 33 سال بعد از انقلاب کرده است، فیلمی بسازیم. موقوفه‌ها و کاری که تولیت با نذرهای مردمی که در ضریح ریخته می‌شد می‌کردند بی‌نظیر بود. پروژه‌ای که هم در آن مذهب بود، هم پول هم اتفاقات حسی ویژه.

– اول چی؟ شما از وسط همکاری توضیح می‌دهید. ایده شما بود که با آستان همکاری کنید یا آن‌ها گشتند و از میان همه شما را برگزیدند؟ به هرحال آدم حرفه‌ای که قبلا هم پروژه مذهبی کار کرده باشد کم نداریم…

خب… برای جواب شما باید به گذشته برگردم. من دانشجوی صنعتی شریف هستم و چهار سال متوالی در المپیاد ریاضی برنده شدم. سال گذشه که برای مسابقه به کره رفته بودیم حاج آقای طبسی هم در مراسم تجلیل حضور داشتند. یک روز حرف رسید به این که خواسته‌های من چیست. من گفتم حاج آقا من خیلی دوست دارم در ایران دفتر تولید داشته باشم که از نظر بودجه و حمایت‌ها در سطح عالی باشد و حرف اول را بزند. گفتم حاج آقا دوست دارم آدم پولداری باشم. البته این فقط برای من آرزو بود چون می‌دانستم به قد و قواره من این حرف‌ها نمی‌خورد.

ایشان ولی گفتند ایده خوبی داری ولی باید پله پله شروع کنی. اما من گفتم که نمی‌توانم یواش یواش کار کنم و کمال‌گرا هستم و اگر ساپورت مالی و قانونی پشت دفتر تولید نباشد زمین می‌خورم. بعد از این حرف بود که حاج آقا پیشنهاد داد که به رغم اینکه حرفه‌ای نیستم، به خاطر جایزه‌ای که در ریاضی دریافت کردم و البته اینکه آن را به آقا امام رضا اهدا کرده‌ام در آستان شروع به کار کنم. این شد که کم کم فعالیت‌های ما شروع شد. ایشان خوششان آمد و یک‌دفعه وارد مرکزیت آستان شدم و اینقدر این کارهایی که انجام دادیم خوب شده که خودم باورم نمی‌شود. خدا را شکر ایشان هم جواب اعتمادشان را گرفتند.

– چه کسانی با شما در این پروژه همکاری داشتند؟

90 درصد زحمات این پروژه برعهده رئیس دفتر تولیت بود؛ یعنی حاج مصطفی واعظ طبسی. 10 درصد بقیه هم کار ما یعنی قسمت فنی بود.

– بازیگر هم داشتید؟

نه، چون فیلم بازنمایی اتفاقات واقعی بود بازیگر نداشتیم.

– پس شما در چه کسوتی با این 40 نفر کار می‌کردید؟

من تهیه‌کننده کار بودم.

– من رزومه کاری شما را تورق می‌کردم غیر از چند مورد بازیگری به مورد دیگری برنخوردم. آیا در زمینه تهییه‌کنندگی یا کارگردانی تجربه‌ای داشته‌اید؟

آغاز کار من در این زمینه از همکاری با آستان قدس رضوی آغاز شد. و خوشبختانه من با بودجه‌ای عظیم وارد این کار شدم و همچنان هم به این همکاری ادامه خواهم داد.

– طبعا ساخت آثار مذهبی و اعتقادی برای اینکه کار فاخر و در خور توجه تولید شود مستلزم تخصیص هزینه‌های شایسته است. آستان قدس برای ساخت این فیلم چقدر تقبل کرد؟

صد در صد هزینه‌ها یعنی چیزی بالغ بر یک میلیارد و پانصد هزار تومان.

– پروژه دیگری را با همکاری آستان تعریف کرده‌اید؟

امسال حداقل سه تا پروژه  «الف ویژه» در دست ساخت داریم. بعد از پروژه زلال بی‌انتها که همین فیلم امام رضاست، در حال انجام مراحل پیش‌ساخت سریال «پرستاران ایرانی» هستیم.

–  در چه شبکه‌ای پخش خواهد شد؟

زمانش مشخص نیست ولی در سوپرمارکت‌ها پخش خواهد شد. یعنی پخش خانگی.

– قصد نداری با جای دیگری همکاری کنی نه؟ به نظر می‌رسد که به همین جا سفت و سخت چسبیدی؟

بله درست است. من این قدر از کار با آستان لذت بردم که به هیچ وجه حاضر نیستم از دستشان بدهم.

– آره خب کی از پول بدش می‌آید؟

هم پولش مهم است و هم اینکه پشتت را می‌گیرند. مهم‌تر از همه اینکه کاری نمی‌کنند که هنرمند برای قسطش بدود. من افتخار می‌کنم با آستان کار می‌کنم. اگر اهمیت وجود امام رضا را هم از آن کم کنیم اهمیتش به این است که واقعا از من هنرمند می‌سازند نه یک گدا.

– خب ببین نظر بسیاری از هنرمندانی که آزاد کار می‌کنند این است که این ساپورت مالی به بهای از دست رفتن خلاقیت است و کلا زیر بار سفارشی کار کردن نمی‌روند. نظر تو این نیست؟

آستان ما را محدود نکرده است. فقط همان ابتدای کار، چند تا المان اخلاقی مشخص کرد تا توهینی به کسی یا اعتقادی نشود.

من با این حرفی که می‌زنید موافق نیستم. همین آستان در من انگیزه‌ای ایجاد کرده است که احساس قدرت و امنیت می‌کنم. کدام ارگان – ارگان هایی که هنرمندان با آن ارتباط دارند منظورم است- این قدرت را به هنرمند می‌دهد؟ مثلا الان برای پروژه پرستاران ایرانی 1500 تا 2000 دقیقه را سفارش داده‌اند. هنوز هیچی نشده سه هفته پیش آمدند دفتر من را تجهیز کردند والله – قسم کبیره است ها- سه بار ناظر فرستاده‌اند، نه باب فضولی، برای اینکه بپرسند آیا کم و کسری دارید؟ باور کنید از هر چیزی که نیاز دیدند بهترینش را خریدند. در حدی تجهیز کردند که حتی برای صدابرداری مجبور نباشم به جای دیگری برویم.

طبقه پایین دفتر را برایم صداگذاری دالبی گذاشتند. چیزی که در ایران فقط یک نفر دارد. یعنی بعد از عروج فیلم دفتر من است که حدود 400 متر سیستم دالبی است. همه جوره همکاری کردند با سلیقه من کنار آمدند. مثلا ارزو داشتم کنار ضریح گل رز پرپر کنم! حاج آقا و دیگر عوامل در کمال ناباوری اجازه دادند. همین پلان اینقدر خوب درآمده که هرکس که دیده به گریه افتاده است.

این را هم بگویم که اگر من ساکن مشهد بودم و بزرگتری مانند تولیت آستان بالای سرم بود مطمئن باشید که من الان در «ونکوور» درس می خواندم و حداقل جزء اعضای ناسا بودم.

– بازیگری را کلا کنار گذاشتی؟

ببینید من خیلی ناپخته وارد این حرفه شدم. هیچ گونه اطلاعاتی راجع به این حرفه نداشتم. در بدو ورودم هم 7 تا نقش یک بازی کردم که سه تای آن‌ها در نوبت اکران است. ترجیح دادم به خودم یک سال فرجه بدهم تا حداقل به قولی کمی خاک صحنه بخورم… الان یک سال سپری شده است و قصد دارم که با فیلم پرستاران به جلوی دوربین برگردم.

– یعنی هم بازیگری هم تهیه‌کنندگی؟

بله!

– گفتی که تهیه کننده هستی. تهیه‌کننده در پروژه‌هایی که شما با آستان انجام می‌دهید چه تعریفی دارد؟

ما به صورت شراکتی با آستان کار می‌کنیم.

– یعنی خودت هم پول می‌گذاری؟

می‌خواستم 50 درصد شراکت مالی داشته باشم. که اگر منافع ریالی داشت به همین شکل تقسیم شود.

– یعنی در پروژه امام رضا هم که گفتی یک میلیارد و پانصد تومان تمام شد هم پول گذاشتی؟

نه این نه. برای من خیلی سنگین بود.

– خب پس چه‌جوری تهیه‌کننده بودی؟

وقتی که از پس هزینه‌هایش برنیامدم قرار شد بودجه آن را بدهند و بعد از ساخت دوباره به خودشان بفروشم.

– خانم ریحانی این زلال بی‌انتها را مردم ما کی و چگونه خواهند دید؟

کار مورد تایید آستان قدس رضوی، ارشاد و صدا و سیما قرار گرفته اما مسقیما تا امروز تصمیمی در خصوص چگونگی پخش فیلم صورت نگرفته است. اما ایده‌آل خود من شرکت‌دادن فیلم  در جشنواره‌های خارجی است و مطمئن هستم که توجه داوران را برخواهد انگیخت./بازتاب/

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 7096
۲ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    سلام اقا سجاد میتونیم از این خبر ها درفیسبوک استفاده کنیم

دیدگاه خود را به ما بگویید.