تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ مهر ۹۶.::. ساعت : ۸:۳۰ ق.ظ

   240 بازدید

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۱۳ سد در حال بهره برداری در آذربایجان غربی وجود دارد‌.

جوان پرس : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۱۳ سد در حال بهره برداری در آذربایجان غربی وجود دارد‌.

کیومرث دانشجو در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسه شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد گفت: از میان ۱۳ سد درحال بهره برداری ، ۷ سد در حوضه دریاچه ارومیه، ۵ سد در حوضه ارس و یک سد در حوضه زاب در استان وجوددارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شاهد کاهش ۱۲ درصدی آب مخازن سدهای آذربایجان غربی هستیم اظهار کرد: ۷۵۵میلیون متر مکعب آب در نیمه نخست سال جاری در مخازن سد های استان ذخیره سازی شده است که با ۱۲درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۵۶ میلیون متر مکعب رسیده است.

وی افزود: حجم تنظیمی این سدها ۲ میلیارد و ۲۷۴ میلیون متر مکعب بوده که توانایی ذخیره سازی یک میلیارد و ۹۳۰ میلیون متر مکعب را دارند.

دانشجو با بیان اینکه ۳۴ هزار حلقه چاه مجاز در استان از منابع زیر زمینی استفاده میکنند تصریح کرد: به طور متوسط ۹۲ درصد از چاه های مجاز زیر زمینی در حوزه کشاورزی، ۴/۸ در حوزه صنعت و ۳ درصد در حوزه شرب و مصارف خانگی مورد استفاده قرار میگیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: بیش از ۵۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان وجود دارد.

 دانشجو با ادامه طرح ادعای افزایش بارندگی نسبت به سالیان گذشته گفت: در سال آبی ۹۵ یک و شش دهم میلی متر بارندگی را شاهد بوده ایم درحالیکه امسال این میزان افزایش یافته است.

وی با رد ادعای تاثیر سدسازی بر خشکسالی دریاچه ارومیه و انتقاد از این اظهارنظر افزود: ادعای برخی مسئولان و کارشناسان مبنی بر این که آب دریاچه ارومیه بر اثر سدها و پل میانگذر، کاهش یافته است درست نیست و تاثیر سدها بر کاهش آب دریاچه ارومیه فقط ده درصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اعلام وجود چاه‌های غیرمجاز در سراسر استان تصریح کرد:  هم‌اکنون ۵۸ هزار و ۷۰۵ حلقه چاه غیرمجاز و فاقد پروانه در سطح استان وجود دارد که از این تعداد حدود ۹۲ درصد آنها در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و وجود آمار زیاد چاه‌های غیرمجاز در سطح استان مشکلات زیادی را در کاهش آب‌های زیرزمینی ایجاد کرده است.

دانشجو در خصوص متوسط بارندگی دراز مدت در آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: بر اساس بررسی های بعمل آمده در طول ۳۵ سال گذشته متوسط بارندگی آذربایجان غربی ۳۵۴ میلیمتر است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در ادامه گفت: چهار حوضه آبریز دریاچه ارومیه، ارس، زاب و سفیدرود به مساحت ۴۲ هزار و ۲۲۳ کیلومتر مربع در آذربایجان غربی وجود دارد که پتانسیل منابع آب های سطحی و زیر زمینی این حوزه ها ۸/۴۳ میلیارد متر مکعب است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108391
دیدگاه خود را به ما بگویید.