تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷.::. ساعت : ۵:۴۳ ب.ظ

   95 بازدید

بامداد امروز 21 تیر ماه تانکر حمل نفت مازوت با یک دستگاه اتوبوس مسافربری سنندج- تهران در بلوار دکتر حسینی سنندج برخورد و منجر به آتش سوزی اتوبوس حامل مسافران شد. 

جوان پرس : بامداد امروز ۲۱ تیر ماه تانکر حمل نفت مازوت با یک دستگاه اتوبوس مسافربری سنندج- تهران در بلوار دکتر حسینی سنندج برخورد و منجر به آتش سوزی اتوبوس حامل مسافران شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، این حادثه در بلوار دکتر حسینی سنندج و هنگام خروج اتوبوس از ترمینال مسافربری سنندج روی داده است.

اما به گفته شاهدان عینی در این حادثه، تانکر سوخت که با پلاک یکی از استانهای همجوار در ساعات ۲۴  از اتوبان حسینی سنندج به سمت ترمینال پایین آمد که ناگهان همزمان با سرعت با اتوبوس مسافر بری سیر گیتی که در حال خروج از پایانه بوده است برخورد میکند و برروی اتوبوس واژگون شد و بعد از مدتی منفجر شد.

اما شاید تنها فردی که بر این واقعه نزدیک بود مارکت روبروی ترمینال بود ، نزد او رفتم از حال هوایی مغازه اش میتوانستم بفهمم که آنشب را چگونه گذرانده است، جلو و کف مغازه اش همه از قیر سیاه شده بود و با صدای نگران گفت: حوالی ساعت ۲۴ بود که مشغول فوتبال نگاه کردن بودم که ناگهان صدای بزرگ انفجاری همه را شوکه کرد  و از مغازه خارج شدم و دیدم که  شعله های آتش تا انتها دیوار تعویض پلاک رفته است و همه داد میزنند.

مردم به سوی مغازه‌ام  هجوم آوردن و آب میخواستند تشنه بودن گلوهایشان از اضطراب خشک شده بودند و همه دست و پای خود را گم کرده بودند و نمیدانستند که  چکار کنند.

اتوبوس به همراه مسافرانشان در حال سوختن بود و هیچکس نمیتوانست کاری کند و آتش نشانان در مدت کوتاهی آمدند و مشغول فعالیت بودند ولی شعله های آتش آنقدر زیاد بود مهار آن سخت شده بود.

کاک محمد که در همان حوالی دست فروشی میکرد در جمع برای مردم از آن شب توضیح میداد و گفت: مردم کردستان بی بضاعت هستند و نمیتوانند مبلغ زیادی برای سفر به استانهای دیگر بالخصوص تهران پرداخت کنند و بر همین دلیل خارج از ترمینال اتوبوس توقف می‌کند و مسافران را با نصف قیمت سوار می شوند و همین توقف در این مسیر تنگ خود حادثه ساز است.

وی گفت: متاسفانه بیشتر این تانکرهای که در جاده های این استان تردد می کنند متعلق به کشور چین هستند و همه آنها از لحاظ سیستم ترمز مشکل دارند و چند سال پیش نیز ماشین سنگین دیگری بخاطر عیب سیستمی ترمز در این مسیر حادثه آفرین شد.

اما دلخراشی این حادثه را از یکی دیگر از شاهدان عینی که درآن شب به همراه زن و بچه اش برروی موتور در حال رفتن به خانه بود شنیدم، علی مردی ۳۷ یا ۴۰ ساله ای بود که هنوز نگرانی و وحشت آن شب را از لرزانی صدایش میتوانستم حس کنم، علی می گوید: من در ۵۰ متری پشت سر این تانکر سوخت در حال حرکت بودم که این اتفاق افتاد و سریع ایستادم و خانواده ام را بغل کردم چون به شدت وحشت زن و بچه ام را گرفته بود و بعد از مدتی بر سر حادثه رفتم.

داستان تلخ علی از اینجا شروع می‌شود که در درون این اتوبوس  آتش گرفته زن و بچه ای را میبیند که چسبیده بهم سوخته بودند و امداد گران در حال خارج کردن آنها بودند.

اما در این گزارش میدانی بیشتر آمار فوت شدگان توسط شاهدان عینی متغیر عنوان می شود  که البته اساس دقیقی ندارد و بازار حواشی نیز در این مدت داغ است.

اما در ادامه این گزارش به سمت تعاونی سیر گیتی رفتیم که جزئیات این حادثه را بیشتر جویا شویم، از فاصله چند متری ردپاهای قیر مشخص بود که به سمت تعاونی رفته است و ماهم نزدیک به آنجا رفتیم، داخل تعاونی شلوق بود و همه رانندگان و عوامل نگران و سراسیمه بودند و داخل که رفتم هیچکس پاسخگو نبود و سکوت در آنجا حاکم بود.

 

تشریح دلایل تصادف مرگبار سنندج

مسئول بازرسی و نظارت امور مسافربری استان کردستان گفت: اگر ما قوانین و مقرارت را رعایت کنیم هیچگاه شاهد حوادثی همچون حادثه تصادف اتوبوس با تانکر حامل سوخت نخواهیم بود .

اسماعیل تمهیدی، در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه رانندگان اتوبوس نباید در خارج از ترمینال اقدام به سوار کردن مسافر کنند، اظهار کرد:  توقف اتوبوس در خارج از ترمینال و سوار کردن مسافر کار خطرناکی است که بارها در این مورد به رانندگان اتوبوس و مسئولان تعاونی ها تذکر داده شده است .

مسئول بازرسی و نظارت امور مسافربری استان بیان کرد: تعدادی از تعاونی‌ها نیز تعطیل و تعدادی از رانندگان اتوبوس در پلیس راه جریمه شده‌اند اما باز هم این اقدام غیرقانونی از سوی رانندگان صورت می گیرد. تعدادی از رانندگان اتوبوس را هم به کمیسیون های ۱۱و ۱۲ معرفی کرده‌ایم اما باز هم شاهد این اقدام غیرقانونی از سوی رانندگان اتوبوس هستیم .

تمهیدی با اشاره به اینکه تعاونی های مسافربری در داخل ترمینال براساس مصوبه از مسافران هزینه دریافت می‌کنند، افزود: رانندگان اتوبوس در مکان های خطرناک و خروجی های ترمینال با هزینه کمتر، اقدام به سوار کردن مسافر می کنند .

وی با تاکید بر ساماندهی ترمینال سنندج اعلام کرد: مسئولان این امر باید به اوضاع  نا به سامان ترمینال به ویژه در شبها بیشتر رسیدگی کنند .

مسئول بازرسی و نظارت امور مسافربری استان خاطرنشان کرد: رانندگان اتوبوس در کنار ساختمان مربوط به تعویض پلاک اقدام به سوار کردن مسافر می کنند که این مکان خطرناک ترین محل برای توقف است و تا زمانی که چنین وقایعی صورت نگیرد، اقدام کارسازی انجام نمی شود. اگر ما قوانین و مقرارتی را رعایت کنیم هیچگاه شاهد این حوادث نخواهیم بود .

مدیر روابط عمومی پزشکی قانونی استان کردستان گفت: به دلیل شدت سوختگی، اسامی و هویت جانباختگان حادثه آتش سوزی اتوبوس سنندج – تهران تاکنون مشخص نشده است .

عبدالله احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: به دلیل شدت سوختگی، اجساد قابل شناسایی نبوده و باید آزمایش DNA انجام شود. نمونه برداری از اجساد انجام شده و جهت انجام آزمایش به تهران ارسال شده که نتایج آن در حداقل زمان ممکن اعلام و پس از شناسایی جانباختگان، اسامی آنها اعلام خواهد شد .

وی خاطرنشان کرد: تاکنون اجساد به پزشک قانونی انتقال داده نشده و هنوز در بیمارستان هستند .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت:  حال عمومی مصدومان حادثه تصادف تانکر حمل سوخت و اتوبوس مسافربری خوب است .

هومن قصری در گفت و گو با ایسنا تعداد کشته شدگان حادثه تصادف  را ۱۱ نفر اعلام کرد و افزود: تعداد مصدومان ۷ نفرند؛ تنها سه نفر از این تعداد در بیمارستان بستری شده اند و مابقی تحت درمان سرپایی قرار گرفتند .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: از این سه تن یک نفر در اتاق عمل و تحت درمان است، یک نفر دیگر در بخش آی سی یو بستری و تحت مراقبت های ویژه است و نفر سوم نیز در بخش حاد بستری است .

وی با تشریح جزییات شرایط مصدومان توضیح داد: ماشاله صنور طاهایی، ۵۰ساله که در بخش آی سیو بستری بود به اتاق عمل انتقال داده شده و پسر وی دیگر مصدومی است که در بخش حاد یک بیمارستان کوثر بستری است. سایر مصدومین که به بیمارستان ارجاع داده شدند تحت درمان سرپایی قرار گرفته و ترخیص شدند .

استاندار کردستان نیز گفت: نقص فنی در ترمز تانکر حامل سوخت، علت وقوع حادثه دلخراش شب گذشته بوده است .

بهمن مرادنیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن تسلیت حادثه مرگبار برخورد تانکر حامل سوخت با اتوبوس، اظهار کرد: نقص فنی در ترمز تانکر حامل سوخت باعث این حادثه دلخراش شده است .

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در این حادثه ۱۱ نفر کشته شده اند، افزود: این حادثه پنج نفر مصدوم هم داشته است که حال مصدومان رو به بهبود بوده و سه نفر از آنان ترخیص شده اند .

مرادنیا با اشاره به اعلام شایعه عراقی بودن تانکر حامل سوخت، عنوان کرد: تانکر حامل سوخت ایرانی بوده و متعلق به یکی از استان های همجوار است. تانکر حامل سوخت به دلیل اینکه راه عبوری نداشته است با اتوبوس برخورد کرده و موجب این حادثه دلخراش شده است .

استاندار کردستان یادآور شد: امدادرسانی در این حادثه عالی بوده و آتش نشانان با تمام وجود برای مهارکردن آتش در ساعات اولیه تلاش کردند .

به گزارش ایسنا، اتوبوس متعلق به شرکت تعاونی دیدار سیر گشت است که در ساعت ۲۳٫۳۰ شب گذشته سنندج را به مقصد تهران ترک کرده بود. اتوبوس مسافربری سنندج- تهران هنگام خروج از ترمینال، با تانکر حامل نفت برخورد و دچار آتش سوزی شد که بر اساس اعلام استاندار کردستان ۱۱ کشته و ۵ مصدوم داشته است.

در این تصادف ۱۱ نفر جان باختند که نام آنها ۱- پارسا اصلانی،۲- پرویز زمانی،۳- پیمان زمانی،۴- مسعود نصیری،۵- مینا صداقت،۶- سارا آئینه،۷- پارسا آئینه،۸- فواد سیفی،۹- کامران مقبل،۱۰- فرشاد مرادی، ۱۱- عبدالحسین طاهرویسی (راننده نفت‌کش) بوده است.

دستور روحانی و جهانگیری به استاندار کردستان

رئیس‌جمهور و معاون اول در پیامی با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافربری سنندج از مسئولان استانی به ویژه استاندار به عنوان نماینده دولت خواستند تا نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند.

 متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین  حسن روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

وقوع حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافربری سنندج که منجر به جان باختن و مجروح شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان در استان کردستان گردید، موجب اندوه و تأثر عمیق شد.

هم‌اکنون لازم است مسئولان استانی به ویژه استاندار محترم به عنوان نماینده دولت، نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند.

اینجانب با ابراز همدردی، این مصیبت را از صمیم قلب به خانواده‌های عزیز جان‌باختگان این حادثه دلخراش و مردم استان کردستان تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای درگذشتگان مظلوم رحمت و مغفرت و برای عموم بازماندگان صبر و اجر و برای مجروحان شفای عاجل مسألت دارم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

هم‌چنین متن پیام اسحاق جهانگیری بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سانحه ناگوار و دلخراش برخورد تانکر حامل سوخت با اتوبوس مسافربری در شهرستان سنندج که متاسفانه منجر به جانباختن و زخمی شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان شد، موجب تألم و تأسف شدید گردید.
این حادثه تلخ و غم‌انگیز را به خانواده‌های داغدیده و همه آحاد مردم ایران به ویژه مردم نجیب و صبور استان کردستان و شهرستان سنندج صمیمانه تسلیت می‌گویم. از خداوند متعال برای مجروحان شفای عاجل و برای درگذشتگان رحمت و رضوان واسعه الهی و برای خانواده‌های مصیبت دیده و بازماندگان محترم صبر و اجر مسالت دارم. از مسوولان ذی ربط به ویژه استاندار محترم کردستان می خواهم تا ضمن امداد رسانی و رسیدگی فوری به وضعیت آسیب دیدگان و بررسی دقیق علت وقوع این سانحه ناگوار، نتیجه را در اسرع وقت به اطلاع عموم ملت بزرگوار ایران برسانند.
اسحاق جهانگیری
معاون اول رییس جمهور

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 115525
دیدگاه خود را به ما بگویید.