تاریخ انتشار :یکشنبه ۸ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۸:۰۸ ب.ظ

   217 بازدید

سایه اند، مجهول اند، اسم دارند، متولی ندارند، حق بهره مندی از برنامه های متنوع فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را ندارند، برخی شهرها مثل ارومیه،اشنویه و تکاب جمعیت روستائی شان از وقتی بچه هایشان کانونی شده اند خلاقیت ها هم بروز یافته است.

جوان پرس /  اسکندر خنجری : سایه اند، مجهول اند، اسم دارند، متولی ندارند، حق بهره مندی از برنامه های متنوع فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را ندارند، برخی شهرها مثل ارومیه،اشنویه و تکاب جمعیت روستائی شان از وقتی بچه هایشان کانونی شده اند خلاقیت ها هم بروز یافته است. در سایر روستاها خبری از کانون نیست، چون مربی کاربلد دارند اما پول ندارند خودروی شاسی بلند بخرند تا برای بچه ها کتاب ببرد و برنامه فرهنگی هنری اجرا کند.

▫️ هیچ مسئولی قبول شان نمی‌کند، نشان به آن نشان که حسین فروزان مدیرعامل منطقه آزاد ماکو که مدعی است از ابتدای شروع بکار دولت تدبیر 50 پروژه عمرانی بزرگ با بیش از 3 هزار میلیارد ریال در این منطقه اجرا شده اما با وجود اینکه قول داده بود تا برای برخورداری کودکان این منطقه وسیع یک خودروی مجهز به کانون اختصاص دهد اما خلف وعده کرده و این روزها هم که زمزمه رفتنش بر سر زبانها افتاده چه خوب است که بداند در قبال بچه های ماکو دینی بر گردن دارد.

▪️به گفته جواد زاهدی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی این نهاد در بحث ناوگان سیار روستائی مشکل دارد.« امسال دو کتابخانه سیار روستایی در اشنویه و تکاب راه اندازی کردیم. بر اساس بخشنامه ستاد مرکزی مجبور شدیم چهار خودروی سیار روستائی را به دلیل فرسودگی از رده خارج کنیم. استاندار و مسئولین برنامه و بودجه قول داده اند تا خودروهای شاسی بلند را در عوض این چهار خودرو به ما بدهند اما هنوز خبری نیست.»

▫️کودکان مناطق روستایی به اذعان زاهدی کتابخوان تر از بچه های شهری هستند اما بی توجهی و بی اعتنایی مسئولین به آنها یعنی قرار نیست به چشم کسی بیایند، قرار نیست در آمارها حساب شوند یا کسی دنبال گرفتن حق شان برود حتی خود کانون که زورش به سنبه پر زور مقامات مسئول توزیع بودجه نمی رسد.

▪️حدود دو سال پیش بود که برای تهیه گزارشی از وضعیت فرهنگی مناطق روستایی به ماکو رفتم و گزارشی درباره شان نوشتم تا به گوش مدافعان وضعیت سفید شاخص های فرهنگی برسانم که بچه ها در این مناطق هیچکس نیستند، بچه ها در هیچ چیز خوش اقبال نیستند نه در زندگی، نه حتی در بازتاب خبر شوربختی شان، کسی پس از انتشار گزارش پی کارشان را نگرفت، کسی ندیدشان، کسی نشنیدشان و حالا نه فقط خلاء برنامه های کانون و کتابخوانی نمود دارد بلکه فرهنگ وارداتی کشور همسایه هم مزید بر علت شده تا شاهد تغییرات شگرفی در پوشش ظاهری و حتی رفتاری بچه ها باشیم. اینجا کسی سارا و دارا را نمی شناسد.!

▫️زندگی بچه های روستائی، سیبی نیست که اگر هوا بیندازید هزار هزار چرخ بخورد، آنها مثل سیندرلا نیستند که روزی دل پریان به حال شان به رحم بیاید و فرصت پا کردن کفش بلورین و عوض کردن سرنوشت شان را به آنها بدهند، مثل ماه پیشانی نیستند که کسی از توی تنور سیاه بخت شان، بیرون شان بکشد، آنها محکوم به فقر و محرومیت و نادیده گرفتن و به حساب نیاوردن هستند، محکوم به نداشتن کتابخانه، به بی سوادی، به پابرهنه بزرگ شدن میان کوچه پس کوچه های خاکی.

▪️مدیران ما که دم از عدالت فرهنگی و آموزشی می زنند آگاه باشند که طبق گفته زاهدی هر کتابخانه سیار روستائی می تواند 700 کودک و نوجوان را در 20 روستا تحت پوشش قرار دهد. هر کتابخانه سیار روستائی با خودش در گام اول 8 هزار جلد کتاب همراه دارد. عضویت در این کتابخانه های سیار رایگان است و خدمات متنوع فرهنگی که ارائه می دهد نیز رایگان است.

▫️به گفته مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی توسعه کتابخانه های سیار روستائی اولویت آنهاست و در همین راستا 8 شهرستان دیگر نیز شناسایی شده اند که باید از خدمات کانون بهره مند شوند اما خبری از پول نیست.

▪️زاهدی معتقد است تا 9 ماهه امسال 41 هزار و 555 برنامه توسط کانون اجرا شده که 622 هزار کودک و نوجوان از آن بهره مند شده اند. در همین مدت زمان بچه های کانون 208 هزار جلد کتاب به امانت برده اند. این آمار گویای علاقمندی بچه ها به کانون است.

▫️خبر را که می نویسم، هی انگشت هایم شیطنت می کنند و ناخودآگاه به خلف وعده فروزان، به تعلل مسئولین برنامه و بودجه برای اختصاص آن چهار خودروی جایگزین خودروهای از رده خارج شده و محرومیت کودکان روستائی استان از خدمات کانون می چرخد.

?امیدوارم فروزان این یادداشت را ببیند و به دینش عمل کند. امیدوارم استاندار که خود زمانی نماینده مردمی زخم خورده از جبر جغرافیایی بود این یادداشت را ببیند و لحظه ای بچه خودش را تصور کند که در دور افتاده ترین منطقه استان در کنار دست چشمه ثریا آنجا که تا چشم کار می کند خاک است و کوه، چشم انتظار لبخند مربی کانون است!

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 111444
دیدگاه خود را به ما بگویید.