تاریخ انتشار :سه شنبه 3 ژانویه 17.::. ساعت : 11:08 ب.ظ

   474 بازدید

سوریه
در حالی که گروه های دیگر حاضر در جنگ سوریه در حال مبارزه برای ریشه کن کردن یکدیگر هستند، کردها به رکن اصلی راه حلی برای توقف خونریزی درسوریه تبدیل شده اند.

جوان پرس / مانیش رای* : در حالی که گروه های دیگر حاضر در جنگ سوریه در حال مبارزه برای ریشه کن کردن یکدیگر هستند، کردها به رکن اصلی راه حلی برای توقف خونریزی درسوریه تبدیل شده اند.

آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011 به کردهای همیشه در حاشیه قرار گرفته آن کشور اولین شانس واقعی را داد تا خودمختاری خود را تشکیل داده و به قدرتی سیاسی تبدیل شوند. اکنون جامعه کرد سوریه به شدت احساس می کند که می توانند فشارهای همسان سازی نیم قرن گذشته را از بین برده و میراث فرهنگی خود را احیا نموده و به حقوق سیاسی خود دست پیدا کنند. قبل از آغاز درگیری ها و از سال 1970 و پس از به قدرت رسیدن بعثی ها، کردها تحت ظلم و ستم قرار گرفتند. اما پس از آغاز جنگ، این سرکوب تا حدودی از بین رفته است. در واقع، فرصت های استراتژیک خاصی برای کردها در شمال شرق سوریه بوجود آمده است. به عنوان مثال آنها با حکومت بشار اسد به یک توافق صلح ضمنی رسیدند. صدها نفر از زندانیان سیاسی کرد از زندان آزاد شدند و تقریبا تمامی نیروهای دولتی از تمام مناطق اکثرا کردنشین عقب نشینی کردند. این اقدامات باعث شد تا کردهای سوریه در جنگ بین اعراب آن کشور موضع بیطرفانه اتخاذ کنند و حتی نیروهای برای دفاع از خود ایجاد نمودند تا مانع حمله گروه های شبه نظامی اسلامگرا به قلمرو تحت کنترلشان شوند. این واقعیتی مسلم است که کردها در حال حاضر از حق وتو موثری بر سر هر گونه شرایط مذاکره پس از جنگ برخوردارند. عوامل بسیاری به قدرت گرفتن کردها در سوریه کمک کرده است. بیایید نگاهی به برخی از آنها بیاندازیم.

نیروهای مدافع خلق (YPG) – شاخه نظامی حزب اکثرا کرد اتحاد دموکراتیک (PYD) ، که از قدرت نظامی برخوردار است توانمند ترین گروه نظامی است که با دولت اسلامی مقابله می کند. به همین دلیل است حتی پس از اعتراض ترکیه، از کشورهای عضو ناتو، از این حزب در مبارزه با دولت اسلامی حمایت هوایی شد. نیروهای آن حدود پنجاه هزار نفرند. علاوه بر این قابلیت های سازماندهی قوی و کادرهای بسیار منظم این حزب را به نیروی توانمند تبدیل کرده است.

کردهای تحت حمایت ایالات متحده و روسیه همزمان روابط دوستانه ای را با ایالات متحده و روسیه حفظ کرده اند. موضع آمریکا در قبال کردهای سوریه بسیار عجیب و غریب است. واشنگتن پ ک ک را در لیست تروریستی خود قرار داده است اما در عین حال و به رغم سخنان و دیدگاه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، تاکید می کند که حزب اتحاد دموکراتیک و بازوی نظامی آن، یعنی واحدهای مدافع خلق (YPG)، هیچ ارتباطی با ترور ندارند. به همین ترتیب روسیه نیز روابط خوبی با حزب اتحاد دموکراتیک دارد و آن را سازمانی تروریستی نمی داند. کردهای سوریه تنها گروهی هستند که منافع مشترکی با هر دوی ایالات متحده و روسیه دارند.

حکمرانی مناسب بر روژاو(مناطق کردنشین شمال سوریه)ا– روژاوا به طور موثر تحت تحریم قرار دارد و حتی واردات اساسی ترین کالاها به این منطقه بسیار دشوار است. دولت محلی جیره نان هر خانوار را فراهم می کند و کمون های (جوامع خودگردان)محلی سوخت را توزیع می کنند. تا کنون دو پالایشگاه نفت و همچنین تعدادی آسیاب که مردم آنها را اداره می کنند و تعدادی کارگاه های لبنی ساخته شده اند. از سال 2011 تاکنون، دولت جدید کنترل مناطقی که قبلا توسط مقامات دولت سوریه کنترل می شد را در اختیار دارد و کنترل بیشتر آنها را به تعاونی های کشاورزی خود سازمان یافته واگذار کرده است. حزب اتحاد دموکراتیک پس از عقب نشینی حکومت شوریه کنترل منطقه فدرال روژاوا را در اختیار گرفت. این حزب ارائه دهنده موثر خدمات و امنیت در مناطق تحت کنترل خود است.

کنترل قلمروی بزرگ- کردها کنترل بخش های بزرگی از قلمرو شمال سوریه در سه کانتون عفرین، الجزیره و کوبانی را در اختیار دارند و این مهم آنها را بازیگری مهم در هر نقشه راه آینده برای حل درگیری های سوریه تبدیل می کند.

کنترل منابع کلیدی اقتصادی– مناطق تحت کنترل کردها جزء حاصلخیز ترین مناطق سوریه هستند و از ذخایر نفت و گاز و منابع آب فراوانی برخوردارند. حتی حکومت سوریه با مقامات کرد بر سر حفظ سهم خود از نفت و درآمدهای کشاورزی توافقاتی ایجاد کرده است.

در حالی که دیگر احزاب درگیر مبارزه ای هستند تا یگدیگر را نابودی کنند، کردها به رکنی اساسی در حل بحران سوریه مبدل شده اند. اما رهبران کرد سوریه هنوز می گوید که خواستار استقلال نیستند. آنها چند کانتون خودگردان را اعلام کردند که در شرایط جنگ از همه جهت مستقل هستند. آرمان کردها در سوریه محدود به دستیابی به وضعیتی مشخص همراه با قدرت بیشتر به عنوان بخشی از سیستم تمرکز زدایی نامتقارنی است که در آن روژاوا نهادی مهم در دولت آینده سوریه است. کردها خواهان سوریه ای غیر متمرکز و دموکراتیک هستند که تمام گروه های قومی و مذهبی در آن جا از آزادی و حقوق دموکراتیک برخوردار باشند. آرمان کردها نامشروع نیست آنها سزاوار این خواسته هستند. غرب و روسیه باید به طور کامل از این خواسته های مشروع کردها حمایت کنند چرا که کردهای قدرتمند مانعی در مقابل اسلامگرایان تندرو مانند داعش و استراتژی نئوعثمانی ترکیه در حمایت از گروه افراطی اخوان المسلمین خواهند بود. علاوه بر این، کردها در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر در منطقه خصومت کمتری با غرب دارند. نارضایتی آن ها عمدتا نه از ایالات متحده یا اروپا بلکه از حکومت های ستمگر منطقه مانند ترکیه است. در حال حاضرآن چه مشخص است این است که کردها از این بحران قدرتمندتر از گذشته بیرون خواهند آمد.

* نویسنده ستون نویس مسائل خاورمیانه و منطقۀ افغانستان-پاکستان و سردبیر خبرگزاری ژئوپولوتیک ویوز اراوند است.

منبع:دیلی تایمز پاکستان

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

Print Friendly
کدخبر : 100070
دیدگاه خود را به ما بگویید.