تاریخ انتشار :سه شنبه ۱ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۷:۱۵ ب.ظ

   260 بازدید

هنرمندان و اهل ادب با حضور بر سرمزار «قادر عبداله زاده» معروف به قاله مه ره، یاد وی را گرامی داشتند.

جوان پرس : هنرمندان و اهل ادب با حضور بر سرمزار «قادر عبداله زاده» معروف به قاله مه ره، یاد وی را گرامی داشتند.

به گزارش کردپرس، عصر روز دوشنبه (31 اردیبهشت ماه) همزمان با نهمین سالگرد درگذشت «قادر عبداله زاده» معروف به قاله مه ره، جمعی از هنرمندان، شاعران و دوستداران موسیقی فولکلور با برگزاری مراسمی در جوار مزار قاله مه ره در بوکان  یاد وی را گرامیداشتند.

«امین گردیگلانی» شاعر و نویسنده بنام بوکانی، «مصطفی ایلخانی زاده» نویسنده و مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی ادب بوکان، «عثمان محمدی» معروف به عوسمانه سوور نرمه نی نواز بنام، «صلاح خضری» خواننده و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران، «لقمان رحیمی» عکاس و صاحب کتاب 100 پرتره کرد، «رسول چوپانی» معروف به شوانه از چهره های شاخصی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

  «مصطفی ایلخانی زاده» یکی از سخنرانان این مراسم بود. وی در سخنانی از اجرایی نشدن اصلی 15 قانون اساسی انتقاد کرد و گفت: آموزش زبان مادری از طریق آموزشگاه های خصوصی و کوچک امکان پذیر نیست و باید اصل اساسی 15 قانون اساسی اجرا شود.

وی ضمن اشاره به سخنان مجری برنامه که از عدم تجلیل از چهره های ادبی و فرهنگی در بوکان انتقاد کرد، تصریح کرد: بنده با بیش از 70 سال سن نیاز به تجلیل ندارم و اجرایی شدن آموزش به زبان مادری بهترین تجلیل برای شخصیتهای فرهنگی است.

 «کاوه داوری» نوازنده و مدرس موسیقی که از مریوان در این مراسم حضور پیدا کرد. در سخنانی به تاریخچه شمشال پرداخت و گفت: مدح و سرایش نیست که استاد قاله مه ره را استاد اخلاق و درک نام ببریم. چرا که هنر، تکامل نوا و اخلاق است.

مراسم با نرمه نای نوازی «عثمان محمدی» معروف به عوسمانه سوور و شعر خوانی رسول چوپانی معروف به شوانه به پایان رسید.

قادر عبدالله‌زاده مشهورترین نوازنده شمشال است. او یکی از بزرگترین نوازندگان مقامیِ ایران  است که  در ساعات پایانی شب پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ بر اثر بیماری ایدم ریه و بیماری قلبی در ۸۴سالگی در بیمارستان شهید قلی‌پور بوکان درگذشت.

گرامیداشت یاد اسطوره شمشال ” قاله مه ره ” در بوکان + عکس

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114319
دیدگاه خود را به ما بگویید.