تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۸:۰۰ ب.ظ

   565 بازدید

امروز شاهد آن هستیم که ترویج و گسترش صنعت گردشگری در بین کشورهای اروپایی بیشتر مد نظر است و از گردشگر بعنوان صنعت پرسود یاد میشود.

جوان پرس : امروز شاهد آن هستیم که ترویج و گسترش صنعت گردشگری در بین کشورهای اروپایی بیشتر مد نظر است و از گردشگر بعنوان صنعت پرسود یاد میشود.به گزارش ایسنا ، گردشگری در کشور همسایه، ترکیه به صنعتی پر منفعت تبدیل شده است که این مقوله سبب پویایی اقتصاد، ارزآوری و اشتغال زایی در آن کشور شده بطوریکه طبق اعلام مقامات ترکیه، در نوروز 97 نزدیک به 300 هزار نفر گردشگر به آن کشور سفر کرده اند.

این میزان خروج گردشگر از کشور، یک زنگ خطری است که باید با برنامه ریزی مناسب در جهت بهبود کیفیت و تقویت گردشگری و جذب توریسم به منطقه گام برداشت و با توسعه این مهم در بخش داخلی و خارجی، جایگاه منطقه را در عرصه بین الملل ارتقا بخشید.

در نگاهی کوتاه و تحلیلی به میزان سفرهای داخلی در سال های گذشته متوجه می شویم که هر چه قدر زیرساخت ها و بسترهای گردشگری در کشور بهبود یابد، به همان اندازه گردشگری داخلی نیز رشد خواهد یافت.

در منطقه ای چون منطقه آزاد تجاری_صنعتی ماکو، که از انواع جاذبه های طبیعی، باستانی، فرهنگی و دیگر عامل های جذب گردشگری برخوردار است، باید بتوان این شاخص ها را به عنوان مهم ترین ابزار در جهت تقویت گردشگری داخلی ارتقا بخشید که هر گونه بی توجهی و اهمال کاری در این راستا، فرصت سوزی در این حوزه به شمار می رود، چراکه کشور به دلیل فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها به شدت نیازمند صنعتی جایگزین است تا تکیه صرف بر منابع نفتی و درآمدهای حاصل از آن، جای خود را به منابع درآمدی حاصل از صنعت غیر نفتی که جز گردشگری نیست، بدهد.

امکانات رفاهی در مسیر جاذبه های گردشگری مناسب نیست

یکی از مسافران که به قصد ایران گردی در منطقه آزاد ماکو حضور داشت در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با اشاره به وضعیت نامطلوب آسفالت مسیرهای جاذبه های تاریخی گفت: ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی در تمامی بناها و جاذبه های دیدنی و همچنین زیبایی مبلمان شهری برای مسافران بسیار حائز اهمیت است که متاسفانه چندان مهیا نیست.

وی گفت: گردشگران و مسافران به دنبال ثبت خاطرات خوب همراه با آسایش هستند ودرصورت عدم تامین آن قطعا برای بار دوم با اکراه به آن شهر سفرخواند کرد.

کیفیت سفرهای داخلی با استاندارد فاصله دارد

حسن یزدانی مدیر آژانس گردشگری و ایرانگردی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا معتقد است: اگرچه ارتقای کیفیت سفر در کشور اتفاق افتاده است با این وجود کیفیت سفرهای داخلی با تعریفی که از سفرهای استاندارد وجود دارد، فاصله زیادی دارد.

وی ادامه داد: در گذشته سفر تنها یک نوع جابه جایی بود که بیشتر در مبدا و مقصد تعریف می شد، در حالی که در چند سال گذشته به مسیر سفر و طول راه تا رسیدن به مقصد و جاذبه های آن نیز توجه و تاکید می شود.

یزدانی افزود: کنجکاوی مسافران در جریان سفر و گرفتن اطلاعات برای این که بدانند در طول سفر چه جاذبه هایی وجود دارد تا آنها بتوانند از آن بازدید کنند، نشان از این تحول دارد. به ویژه اگر آمار بازدید از مرکزهای فرهنگی، موزه ها و مجموعه های تفریحی، توریستی و تاریخی مورد توجه قرار گیرد، نشان می دهد اقبال عمومی به ویژه در چند سال گذشته به طور کامل متفاوت شده است.

جاذبه های ناشناخته گردشگری منطقه شناسانده شود

غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: برای توسعه صنعت گردشگری منطقه باید به صورت علمی به بررسی راه های افزایش کمیت، کیفیت و بررسی نقاط مثبت و منفی آن پرداخت و این مقوله بایستی بر پایه مطالعات دانشگاهی و تحقیق های علمی استوار باشد.

وی بر استفاده از اندیشمندان این حوزه و الگوگیری از موفقیت کشورهایی که توانستند با اتکا بر ارزش های مالی ناشی از گردشگری، اقتصاد خود را بهبود ببخشند، تاکید دارد، لذا این اقدام میتواند منشاء اقدامات موثر برای رونق این صنعت در منطقه آزاد ماکو باشد.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با اشاره به ایجاد اندیشکده توسعه ای با استفاده از اساتید دانشگاه شریف در منطقه افزود: شاید بتوان بر اساس مشاهده های عینی، تمرکز، تجربه گرایی و رصد دقیق سفرها در داخل کشور تا حدودی به ویژگی های گردشگری داخلی دست یافت اما بطور دقیق نمی توان نتیجه گیری کرد، و باید مطالعات علمی و پژوهشی در این خصوص صورت گیرد تا بتوان در حوزه گردشگری تحولی اساسی در منطقه انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقداماتی که باید در این خصوص انجام داد معرفی جاذبه های ناشناخته این منطقه است که بعنوان آثار تاریخی ثبت شده اند و در صورت معرفی و تشویق ماکو به گردشگران ایرانی یقینا یکی از مقاصد سفر مردم در داخل قرار می گیرد.

سلیمانی ادامه داد: افزودن زیرمجموعه های متنوعی چون گردشگری سلامت به بسته های گردشگری موجود و رونق آن، خواهد توانست در ارتقای وضعیت صنعت گردشگری مفید واقع شود.

جذاب تر شدن سفر دغدغه امروز مسافران است

مهدی عبدالهی مدیرگردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت: افزایش تعداد گردشگر و اقامت در نوروز 97 نسبت به مورد مشابه و بازدید از بناهای تاریخی نشان می دهد، سفر دیگر به جابه جایی، خلاصه نمی شود.

وی تصریح کرد: افراد به دنبال جذاب تر کردن سفرهای خود هستند و توجه به حوزه های میراث فرهنگی و تاریخی بیشتر شده و این یعنی هویت یابی و جذاب تر کردن سفر به طور قطعی رخ داده است.

وی ادامه داد: در زمینه اقامتگاه ها نیز چادر خوابی و برپایی کمپ ها، مدارس و غیره نشان می دهد که باید هزینه های سفر را کاهش داد، البته ناگفته نماند برخی افراد حتی با وجود رفاه اقتصادی ترجیح می دهند که سفر را در دل طبیعت و با بر پا کردن چادر تجربه کنند.

وی افزود: هرکجا که چادر دیده شد، نباید برداشت کرد که کیفیت سفر پایین آمده است چرا که در همه جای دنیا، چنین تجربه هایی از سفر وجود دارد، به ویژه در اروپا و آمریکا که گردشگران در آخر هفته ها با یک کوله پشتی و از روی نقشه در مقاصد خاص چادر برپا می کنند که این یک مدل از سفر رفتن محسوب می شود.

مدیرگردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: اسکان مسافران نوروزی در اقامتگاه های ارزان قیمت، خوابگاه ها، مهمانپذیرها و مسافرخانه ها و یا در چادرها در سالن های ورزشی در منطقه آزاد ماکو نشان از علاقمندی انان به حداقل یک شب اقامت در منطقه دارد که در صورت تامین زیرساخت های گردشگری می توان انتظار داشت مسافران شب اقامت به چندین برابر آمار فعلی برسد.

گردشگری سلامت، گامی در راستای تحول صنعت گردشگری کشور

عزیزی یک فعال حوزه گردشگری و پزشک عمومی نیز گفت: گردشگری سلامت از حوزه هایی است که با تکیه بر آن می توان سبب رونق صنعت گردشگری شد. بخش هایی که مربوط به «گردشگری پزشکی» است، هنوز با ایده آل ها و مطلوب ها فاصله دارد و باید پیوند جدی تری میان دانشگاه علوم پزشکی، وزارت امور خارجه، میراث فرهنگی، نظام پزشکی و غیره شکل بگیرد تا بتوان همه خدمات بیماران و افرادی را که آمده اند، از خدمات درمانی استفاده کنند، مهیا کرد.

وی تصریح کرد: مناطق مرزی بخصوص منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو به دلیل همجواری به جمهوری نخجوان و ترکیه برای جذب توریست درمانی نیازمند کارهای اصولی است و آژانس های مسافرتی و دفاتر خدماتی باید تعریف درستی از آن ارایه کنند.

عزیزی افزود: اما بخشی که مربوط به «گردشگری سلامت» یعنی بیشتر به گذران اوقات فراغت، دوره های ریکاوری، بازتوانی های روحی- جسمی و غیره است، به نظر می رسد قابلیت ماکو در این زمینه بسیار زیاد است و در این بخش دهکده های سلامت، آب های درمانی موجود در منطقه و دیگر مراکز مختلفی که شکل گرفته است، خدمات خوبی می توان ارائه داد.

این فعال گردشگری اضافه کرد: اینک بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های گردشگری کشور با تمرکز بر گردشگری سلامت « health tourism » در حال شکل گرفتن است ؛ مسئولین منطقه آزاد ماکو باید نگاه ویژه ای در این زمینه داشته باشند.

گزارش از مهدی تندرست خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114232
دیدگاه خود را به ما بگویید.