تاریخ انتشار :جمعه ۱۹ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۴:۰۰ ب.ظ

   136 بازدید

استاندار آذربایجان غربی گفت: رانت سهمیه سوخت مرزنشینان آذربایجان غربی متوقف شد.

جوان پرس : استاندار آذربایجان غربی شامگاه هفدهم مرداد در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که در محل خانه مطبوعات استان در ارومیه برگزار شد، با تبریک ۱۷ مرداد روز خبرنگار، یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بویژه شهدای عرصه خبر و رسانه و شهید صارمی را گرامی داشت.

محمد مهدی شهریاری در ابتدای سخنان خود با تشریح و تحلیل شرایط ویژه بین المللی اظهار کرد، بعد از پیروزی جمهوری خواهان در آمریکا و انتخاب آقای ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا، روابط آمریکا و جمهوری اسلامی ایران وارد فاز جدیدی شد.

وی ادامه داد: آمریکا و اسرائیل، دشمنان جمهوری اسلامی ایران ، از جمله گروه های تروریستی را برای بر هم زدن امنیت کشور و آرامش کشور متحد کردند.

شهریاری با تاکید بر حفظ وحدت و همدلی در بین مردم و مسئولان ادامه داد: در شرایط کنونی و برای برون رفت از مشکلات و مقابله با تحریم های دشمنان، حفظ  وحدت و همدلی می تواند کارگشا باشد و خواب دشمنان بر علیه ایران اسلامی را بر هم زند.

وی با اشاره به اهمیت و نقش رسانه های در ایجاد وحدت و آرامش در جامعه تاکید کرد: رسانه ها باید کمک حال مسئولان در حل مشکلات جامعه باشند و هرجا فساد و کم کاری مشاهده کردند اعلام کنند و بدور از غرض ورزی ها و دشمنی ها با نقد منصفانه مسئولان را در حل مشکلات مردم یاری کنند.

استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از برخی از رسانه های بی نام نشان در تخریب دولت و دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی ادامه داد: ما راه و روش این رسانه ها را قبول نداریم و هرکسی وحدت مردم استان را نشانه برود و در مسیر ایجاد اختلاف قدم بردارد با آنها برخورد می کنیم.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود به فساد و رانت های انجام شده در حوزه فروش سوخت مرزنشینان و واردات خشکبار در گذشته اشاره و تصویر یکی از حواله های مربوط به این رانت را جهت قرائت در اختیار برخی از اصحاب رسانه قرار داد و افزود: مافیایی در زمینه این سهمیه ها به وجود آمده بود و حواله های سوخت صادر شده از طرف استانداری آذربایجان غربی، در برخی دفاتر شرکت ها دست به دست معامله می شدند.

وی در خصوص صدور حواله های ورود خشکبار به استان نیز گفت: در این زمینه حتی یک نسخه از رونوشت این حواله ها هم در بایگانی استانداری برجا نمانده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه رانت سهیمه های سوخت مرزنشینان و خشکبار پس از روی کار آمدن وی در آذربایجان غربی متوقف شد، ضمن رونمایی از اسناد تخلفات واگذاری مجوز سوخت در سال های گذشته گفت : به واسطه این رانت و فساد اقتصادی، یارانه ای که باید جهت بهبود معیشت به حساب مرزنشینان واریز می شد، به جیب افراد سودجو می رفت.

وی با انتقاد از عملکرد جامعه خبری استان در این خصوص، گفت: روزنامه نگاران درباره این فساد که در منطقه ریشه دوانده بود، کمترین فرآورده خبری را تولید کردند که جای انتقاد دارد.

او با اشاره به اینکه روزنامه نگاران و اصحاب رسانه در جهت مبارزه با فساد باید از مسوولان حمایت کنند، اضافه کرد: امروز که مبارزه با رانت خواری و فساد در دستور کار قرار گرفته است، متاسفانه برخی خبرنگاران به جای حمایت از مسوولان انتقاد می کنند.

استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: در حالی که پیش از این سالانه حدود ۲۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش سهمیه سوخت به حساب استانداری واریز می شد، با توقف رانت و فساد تنها در یک ماه حدود ۲۲ میلیارد تومان درآمد از این محل جهت بهبود معیشت مرزنشینان کسب شده است.

شهریاری بیان کرد: از محل توقف این رانت، ۸۰ هزار خانوار روستایی که در ۲۰ کیلومتری مرزهای استان ساکن هستند از بیمه عشایری برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه تامین امنیت مناطق مرکزی استان با رسیدگی به محدوده های مرزی امکان پذیر است، افزود: ۲۴۰ هزار تومان از هزینه سالانه این بیمه را خانواده های مرزی را استانداری و ۴۸۰ هزار تومان دیگر را دولت تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه امنیت مناطق مرزی با بهبود معیشت مرزنشینان تامین می شود، افزود: حدود ۶۰ هزار خانوار از ۲۸۰ هزار خانوار روستایی آذربایجان غربی از بیمه درمانی برخوردار هستند و استان از نظر متوسط شاخص کشوری در رده بسیار پایین قرار دارد.

وی اضافه کرد: با احتساب ۸۰ هزار خانوار روستایی که در حال بیمه هستند این آمار به ۱۴۰ هزار خانوار روستایی می رسد و در نتیجه ۵۰ درصد روستاییان بیمه می شوند.

وی با اشاره به اینکه این روستاییان در ۶۰ سالگی از حقوق بازنشستگی نیز برخوردار می شوند، بیان کرد: ۸۰ هزار واحد روستایی هم با حمایت دولت  با پرداخت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر واحد از محل فروش سوخت در مقابل بلایای طبیعی چون زلزله، سیل و آتش سوزی بیمه می شود.

وی با اشاره به اینکه صاحبان هر یک از این واحدهای روستایی در صورت بروز اتفاق ۳۰ میلیون تومان از بیمه دریافت می کنند، اضافه کرد: تاکنون بالغ بر ۲ میلیارد تومان هزینه های درمانی این روستاییان از محل سود سهیمه های سوخت مرزنشینان پرداخت شده است.

استاندار آذربایجان غربی اعلام کرد: برای ۱۰۰ خانوار روستایی نیازمند مرزی هم با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) مسکن ساخته خواهد شد.

شهریاری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر در بسیاری از استانهای کشور رشد سرمایه گذاری منفی است ادامه داد: خوشبختانه با فراهم شدن بسترهای سرمایه گذاری در استان و حضور هیات های مختلف تجاری خارجی در استان، ۵۰ فعال اقتصادی برای سرمایه گذاری در استان درخواست داده اند که از میان این درخواست ها، پنج طرح سرمایه گذاری در هفته دولت کلنگ زنی می شود که سه طرح از این تعداد مربوط به سرمایه گذاران خارجی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی  هم گفت: خبرنگاران مسیر حرکت مسولان را برای حل مشکلات مردم هموار کنند.
 حجت الاسلام  دکتر ناصر خدایاری بابیان اینکه خبرنگاران دادستان مردم هستند و با انتقاد و بیان مشکلات درد جامعه را بیان میکنند افزود: خبرنگاران باید با اقتدار و روحیه نقادانه خود، مسیر حرکت مسولان و مدیران را برای حل مشکلات هموار کنند.
وی بااشاره به اهمیت و ارزش قلم و سوگند خداوند به آن افزود: زمانی قلم شایسته سوگند خداوند است که لازم ها رااحیا و زمینه کارهای فرهنگی را فراهم کند و باید زوایای پنهان جامعه را روشن و به تحکیم رابطه مردم و دولت و تنویر افکار عمومی کمک کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه فرهنگسازی و فضاسازی از قابلیت های قلم در رسانه هاست افزود: مطبوعات ما نباید احساسی و جانب دارانه رفتارکنند بلکه باید با نقد سیاست ها به پیشرفت جامعه کمک کنند.
یوسف پیربوداقی رئیس خانه مطبوعات آذربایجان غربی نیز در این مراسم تعامل کارکرد هر رسانه ای با میزان تاثیرگذاری آن در جامعه را مهم دانست و تصریح کرد: فعالان رسانه های استان با همفکری و اتحاد، ساختار رسانه ها را تقویت کنند.
وی اظهار کرد: جامعه رسانه ای به خودیابی و آسیب شناسی نیاز دارد و رسیدگی به این امر در اولویت خانه مطبوعات است.
در این مراسم ۵ نفر از خبرنگاران مشکلات و درددل های خود را با مسئولان در میان گذاشتند و تقدیر از برترین های جشنواره های کشور و همچنین ۲۳ مین نمایشگاه مطبوعات تهران پایان بخش مراسم روز خبرنگار مرکز استان در ارومیه بود که به همت خانه مطبوعات و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری آذربایجان غربی برگزار شد.
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116442
دیدگاه خود را به ما بگویید.