تاریخ انتشار :شنبه 19 نوامبر 16.::. ساعت : 9:00 ق.ظ

   895 بازدید

افرند
محمد افرند : مردم ما باید بدانند وقتی از مسیر غیرقانونی مانند شبکه های اجتماعی و دلالان گذری نسبت به خرید و فروش خودرو اقدام می کنند باید عواقب بعدی را نیز در نظر داشته باشند.

جوان پرس : چرخ بازار خودرو این روزها خوب نمی چرخد ؛ به موازات رکود اقتصادی حاکم بر جامعه متولیان این حوزه نیز معتقدند فعالیت برخی شبکه های مجازی در بحث خرید و فروش خودرو و نیز فعالیت غیرقانونی و دخالت برخی از بنگاههای املاک در این حوزه و نیز فعالیت نمایشگاه های غیرمجاز و خرید و فروش خودرو خارج از ضوابط قانونی باعث شده تا بازار خودرو حداقل در مجتمع های نمایشگاهی حال و روز خوشی نداشته باشد.
ساماندهی صنف نمایشگاههای خودرو به عنوان یکی از مشاغلی که در سطح شهر موجب سلب آرامش مردم و ایجاد ترافیک و آلودگی هوا می شد یکی از دستاوردهای خوبی بود که امروز ثمرات آن را در شهر ارومیه شاهدیم. البته هستند نمایشگاههای که هنوز در برخی از نقاط شهر بی توجه به قانون ، با بهره مندی از چاشنی رابطه در سطح شهر فعالیت دارند و مزاحمت های بسیاری را برای مردم ایجاد می کنند.
برای آشنایی با وضعیت بازار خودرو و نقش اتحادیه نمایشگاههای اتومبیل ارومیه در رسیدگی به مشکلات این صنف به سراغ محمد افرند ؛ رئیس اتحادیه نمایشگاههای اتومبیل ارومیه رفتیم.
مرد استخوان خورد کرده، خاکی ، خوش مشرب ، بسیار خودمانی و اهل تعامل و یک مدیر موفق حوزه خودوری استان از نبود حمایت و بازار مکاره خرید و فروش خودرو گله مند است. اما با این وجود معتقد است راه برون رفت از وضعیت فعالی تمکین به قانون و حمایت از نمایشگدارانی است که در چارچوب قانون فعالیت دارند و به رغم همه مشکلات اقتصادی و حواشی پیش رو سالانه میلیون ها تومان در مسیر توسعه ، عمران و آبادانی شهر عوارض و مالیات پرداخت می کنند.

برای شروع گفتگو بفرمایید هدف از تشکیل مجتمع نمایشگاهی ارومیه چه بود؟
سال ۷۵ مسئولین وقت نمایشگاههای اتومبیل داخل شهر را جزو مشاغل مزاحم معرفی و تصمیم گرفتن در قالب ۳ مجتمع نمایشگاهی که فعلا دو مجتمع راه اندازی شده و نیز برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت های بصری و بهداشتی و ترافیکی در سطح شهر نسبت به ساماندهی این مشاغل اقدام نمایند. معتقدم کار زیبا و شایسته ای بود که ثمرات خوبی داشته است.
در حال حاضر چه تعداد نمایشگاه خودرو در این مجتمع ها مشغول فعالیت هستند؟
در مجتمع یک و دو ۳۰۰ نفر هستند. ۱۳۰ نفر نیز در مجتمع شماره سه خواهد بود که در حال احداث است. کار احداث به مراحل نهایی رسیده و به امید خدا سال بعد به بهره برداری می رسد.
اتحادیه نمایشگاههای خودرو چه نقشی در بازار خودرو برعهده دارد؟
یکی از مهم ترین وظایف اتحادیه صدور پروانه کسب است. ماده ۱۲ قانون نظام صنفی اشاره دارد افراد متقاضی راه اندازی صنف باید از اتحادیه مربوطه مجوز اخذ کنند ما نیز صلاحیت های لازم مورد اشاره در قانون اعم از صلاحیت فردی و مکانی را بررسی و در صورت کسب شرایط لازم مجوز صادر می شود.
بعد از صدور پروانه کسب بحث نظارت بر فعالیتها آغاز می شود. رسیدگی به شکایتها و دعاوی بین اعضا را داریم که با تشکیل کمیسیون رسیدگی به شکایتها این امر به شکل سازمان یافته حل و فصل می شود. به صورت هفتگی این کمیسیون تشکیل و مسائل رصد و بررسی می شود. اتحادیه در این گونه مسائل تمام سعی و تلاش را دارد که مشکلات به محاکم قضایی ارجاع نشود و خوشبختانه در این خصوص نیز موفق عمل کرده است.
اتحادیه در حال حاضر چه تعداد عضو دارد؟
۵۰۰ نفر در بخشهای خودروهای سبک و سنگین در عضویت اتحادیه هستند.
به عنوان یک مسئول آگاه تحلیل شما از بازار خردی و فروش خودور چه می تواند باشد؟
وضعیت اقتصادی تمام صنوف بسیار خراب است. بسیاری از نمایشگاههای اتومبیل نیز بخاطر مسائل اقتصادی تعطیل کردند. خیلی ها هم با هزار مشقت سرپا ایستاده اند. با این شرایط از مسئولین امر بویژه اداره دارایی درخواست کردیم با توجه به شرایط بد اقتصادی در خصوص کاهش مالیاتها تجدید نظر کنند. مکاتبات بسیاری با مسئولین و نمایندگان مجلس داشته ایم اما تا به امروز نتیجه ای نگرفته ایم. اگر مالیات اخذ شده مالیات بر درآمد محسوب می شود باید گفت که درآمدی نیست که بخواهیم مالیات آن را نیز بپردازیم. مسئولین بهتر از ما به شرایط واقفند.
از یک طرف هم امروز با چالش خرید و فروش ۷۰ درصدی خودرو در شبکه های مجازی مواجه هستیم. در کنار این چالش شاهدیم در تعمیرگاههای خودرو،بنگاههای املاک،کنار خیابان و دهها مکان دگیر خودرو خرید و فروش می شود. نسبت به این موضوع معترض نیز شده ایم اما مسئولین بی توجه ستند. اگر صنف ما که در چارچوب قانون عمل می کند و به قانون تمکین دارد متولی خرید و فروش خودرو است پس از مسئولین انتظار می رود نسبت به اجرای قانون اهتمام ورزند.
فروش خودرو در بنگاههای املاک ارومیه تا چه حد فراگیر است ؟
متاسفانه این موضوع در ارومیه بسیار فراگیر است. در برخی از خیابان های ارومیه از جمله جاده انهر بیشتر بنگاههای املاک خرید و فروش خودور انجام می دهند. بارها به اتحادیه مربوطه گزارش شده اما اتفاقی نیفتاده است و همکاری ندارند.
مشکل اصلی از کجاست؟
مشکل اصلی از بی توجهی دستگاههای مربوطه است. به اتاق اصناف و سازمان صنعت معدن و تجارت گزارش می کنیم می گویند شما بروید و شناسایی کنید تا پیگیری شود. مگر یک اتحادیه چقدر قدرت اجرایی دارد. مسئولین باید اتحادیه مروبطه را تحت فشار قرار دهند تا تداخل فعالیت صنفی ایجاد نشود.
در سطح شهر ارومیه به غیر از مجتمع های سه گانه چه تعداد نمایشگاه خودرو فعالیت دارند؟
در ارومیه حدود ۲۳ نمایشگاه داریم که به خاطر قانون شکنی و کوتاهی مسئولین کماکان در سطح شهر فعالیت دارند. قرار بود در سطح شهر نمایشگاهی نباشد اما متاسفانه امروز این قانون درست اجرا نمی شود.
طبق قانون احداث نمایشگاه در سطح شهر نیازمند زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع به صورت مسقف و پارکینگ است و هدف از گنجاندن این بند قانونی این بود که کسی توانایی تامین این زمین در سطح شهر را ندارد اما شاهدیم برخی با سوء تعبیر از این مقوله در مساحت هایی بسیار کم در سطح شهر نمایشگاه زده اند و مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده اند.

بحث خرید و فروش و دلالی خودرو در مجتمع ها را چطور ارزابی می کنید؟

تعدادی افراد سودجو و فرصت طلب علیرغم اینکه بارها تخلفاتشان مشخص شده است در حاشیه مجتمع نسبت به دلالی خودرو اقدام می کنند که در خصوص برخورد با این افراد و نیز افراد سودجویی که در داخل مجتمع فعالیت دارند رایزنی های لازم با دادستانی محترم و مسئولین امر صورت گرفته است. با بسیاری از آنها برخورد شده است. مسئولیت اتحادیه به داخل مجتمع محدود است اما چون برخورد با این افراد از مطالبت مردمی است ما نیز به سهم خود پیگیریم.
انتظار برخورد داریم تا بتوانیم خدماتی درست و در خور شان ارائه بدهیم. این مکان بزرگترین مرکز تجاری خودرو در شمال غرب است باید کاری کرد تا وجهه این مکان خراب نشود و در این میان حمایت مسئولین نقش بسیاری ایفا می کند.
یکی از مشکلات امروز در بازار خودرو بحث نقل و انتقال سند خودور است ؛ در این خصوص دیدگاه اتحادیه چیست؟
در تمامی کشورها مراحل خرید با تعویض پلاک تمام می شود. به علت هزینه های کلان ثبت سند خودرو خریدار از این کار امتناع می کند و این خودرو دست به دست خرید و فروش می ود آخر سر برای خریدار نهایی مشکلات بساری ایجاد می کند. لذا معتقدیم راهکار نیروی انتظامی راهکاری است ارزشمند و درست. اینکه با تعویض پلاک دیگر نیازی به ثبت سند در دفترخانه ها نیست. در حال حاضر ۵۰ درصد مشکلات ما در محاکم قضایی بحث پلاک و سند خودور است چون هزینه ثبت سند بالاست. ماده ۴۷ قانون ثبت اقرار دارد املاک منقول لازم به تنطیم سند نیست.اما شاهدیم دفترخانه ها بابت ثبت سند خودرو هزینه های میلونی از مردم اخذ می کنند. فرآیند غیرقانونی که موجب شده تا بازار خودور از مسیر درست خود خارج شود.اعتراض امروز دفترداران بخاطر منافع شخصی خودشان است و به هیچ وجه حال مردم برایشان ملاک نیست.
پیشنهاد شما برای ساماندهی وضعیت بازار خودرو چیست؟
برای شبکه های مجازی طرح جدیدی پیشنهاد شده است. در جلسه ای با حضور ۳۱ نفر از روسای اتحادیه سراسر کشور در تهران مقرر شد تعویض پلاک صرفا برای خودورهایی انجام شود که کد رهگیری نمایشگاههای مجاز اتومبیل را دارند. با این کار بساط فعالیتهای غیرقانونی که مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده برچیده می شود.
مالیات را نمایشگاههای مجاز اتومبیل پرداخت می کنند اما برخی از بنگاههای املاک و شبکه های مجازی با فعالیت غیرقانونی وجهه بازار را خراب می کنند. مردم ما باید بدانند وقتی از مسیر غیرقانونی نسبت به خرید و فروش خودرو اقدام می کنند باید عواقب بعدی را نیز در نظر داشته باشند. کلاهبرداری های بسیاری در این حوزه انجام می شود. اگر فرایند خرید و فروش از طریق نمایشگاههای مجاز باشد و احیانا تخلفی صورت بگیرد اتحادیه موظف به پیگیری حق خریدار و احقاق آن است.
تصور نمی کنید عملکرد خود نمایشگاهداران باعث این شده که مردم در شبکه های مجازی به دنبال خودرو باشند؟
خواهش دارم از مردم اگر از نمایشگاه قانونی و شناسه دار خودرو خرید کرده اند و دچار مشکل شده اند بنده تعهد می کنم هر مشکلی باشد حل کنم. صنف ما نیز مثل هر صنف دیگری عاری از خطا نیست اما معتقدیم و عمل نیز کرده ایم که با متخلف برخود می شود. در کمیسیون های مربوطه با بسیاری از تخلفات برخورد شده است. در این مدت بسیاری از واحدهای غیرمجاز پلمپ شده تا فضا برای یک فعالیت اقتصادی قانونمند و شرافتمندانه مهیا شود.
سخن پایانی؟
انتظاری جز حمایت مسئولین نداریم. بسیاری از مردم با اشتغال در این صنف برای خانواده هایشان نان حلال سر سفره می برند پس شایسته نیست با فعالیت غیرقانونی عده ای دیگر کسب و کار کسانی که در چارچوب قانون فعالیت دارند دچار رکود بشود.

Print Friendly
کدخبر : 98123
4 دیدگاه

  1. ارومیه ای says:

    نه پس می خواهی بریم مجتمع سرمونو کلاه بگذارند … خدا بده برکت به سایت دیوار … خرید و فروش بدون دخالت و حضور مفت خوران و دلالان و کلاهبرداران مجتمع …

  2. محمد نصیری says:

    هرکس یه عقیده ای داره من خودم از سایت دیوار یه ماشین خریدم 2 ساله سند و نمی تونم پیدا کنم به اتحادیه هم مراجعه می کنم میفرمایند برو از سایت دیوار سندتو بگیر .

دیدگاه خود را به ما بگویید.