تاریخ انتشار :یکشنبه ۷ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۰۰ ب.ظ

   633 بازدید

فردا اگه گفتن شیشه ها رو بیارن پایین فکرشو بکنین که چی میشه؟

سجاد کریمی/پایگاه خبری تحلیلی جوان/ از قدیم مردم به علت در دسترس نبودن اطلاعات و عدم دسترسی به منابع خبری و عدم وجود وسایل ارتباط جمعی پیشرفته به روشهایی با یکدیگر ارتباط برقرار می کردند که در محاسبه با مدت زمان رسیدن خبر به شخص با زمان رخ دادن اتفاق شاید گاها هفته ها طول می کشید.

برای این برخی سو استفاده ها نیز از این دیر رسیدن خبر توسط برخی افراد سودجو صورت می گرفت.

امروزه این سرعت انتقال داده ها و اخبار به حدی است که به محض رخ دادن یک اتفاق مهم در مدت کوتاهتر از چند دقیقه به کل جهان مخابره می شود و عملا مردم از اتفاقات پیش آمده در کمتر از چند دقیقه باخبر می شوند.

در صورت ابهام آمیز بودن یک خبر یا شک داشتن در منبع موثق یک خبر یا اطمینان حاصل کردن از منبع آن ، راههای زیادی وجود دارد که یکی از راهها دیدن اخبار صدا وسیما و یا سایت های خبری و نشریات خبری است و یا پرسش از جایی است که خبر در مورد آن منتشر شده.

با این وجود مردم یکی از استانهای شمال غرب کشور شاهد بروز یک خبر جعلی یا همان شایعه بودند و با اینکه منبع این خبر را نمی دانستند و به این امر که شایعه است اذعان داشتند ،دوباره به این خبر جعلی دامن زده و حتی همچنین دامن می زنند.

و اما شنیدن این خبر جعلی که همگان با خواندن آن ممکن است حتی تا دقایقی نتوانید جلوی خنده خود را بگیرید خالی از لطف نیست. برای ملموس بودن و درک فضای ایجاد شده ، شایعه به صورت محاوره ای و از زبان دونفر خانم و آقا برای شما خواننده عزیز بازگو می شود.

آقاپرویز : سلام

عصمت خانم: سلام

عصمت خانم شنیدی شایعه رو

نه( با حالت تعجب ) چیه؟

میگن هفته قبل یه پسر بچه تو تهران به دنیا اومده و عجیب الخلقه هستش .

نه!؟

آره

می گن 2 تا دندون پایین 2 تا دندون بالا داشته و دست و پا هم نداشته!!

جل الخالق / بلا به دور ایشالا

تازه می گن حرفم زده

وااااا حالا چی گفته؟!

گفته من تا 2هفته دیگه می میرم ولی مردم مواظب باشن!

چرا ؟مگه چی شده؟

گفته 9000 نفر از بچه ها رو که زیر 12 سال هستن با خودم می برم،اگه می خواین نبرم ، حتما حنا بگیرین به دست ها و پاهاشون بمالین تا من اونا رو نبرم

موثقه؟

آره بابا اخبارم نشون داده!؟

دیدی؟

نه والا ولی اینطور میگن

خداحافظ

کجا؟

من برم حنا بگیرم . تو هم می خوای برات بگیرم؟

کجای کاری من همون اول کاری زدم مگه میشه تا الان بمونم!

و امروز شنیده ها حاکی است که حنا در این استان تقریبا کمیاب شده و قیمت آن نیز افزایش یافته.

شاید این بیشتر به لطیفه شبیه است تا واقعیت تلخ امروز یک جامعه ، که توسط برخی افراد تقریبا عوام از نظر دینی شیوع پیدا می کند، ولی معلوم نیست چه دستهایی پشت پرده این بازار شایعه سازی است.

این گونه باورمندی مردم به شایعه حتی برای احتیاط که خدایی نکرده اتفاقی برای بچه خانواده نیافتد ، از جمله مواردی است که لزوم کار جدی فرهنگی و اعتقادی روی مردم عزیز را دو چندان می کند و زنگ خطری است برای مسئولین که گوشی به دستشان بیاید فردا امکان دارد بگویند یک بچه دیگری به دنیا آمده گفته هرکس در خیابان یک شیشه مغازه را نشکند 100 هزار نفر آدمهای زیر 40 سال را با خود می برد و انسان ها هم که مجبور هستن شیشه را بشکنند؟!

راستی شما نمی رین حنا بخرین؟! دیر میشه ها!!

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 4719
دیدگاه خود را به ما بگویید.