تاریخ انتشار :شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۳:۲۹ ب.ظ

   135 بازدید

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی: کشاورزان می توانند با استفاده از تسهیلات کم بهره از سوی جهاد کشاورزی و ایجاد زیرساخت لازم در باغ از روش پایه های رویشی برای تولید سیب با کیفیت بالا استفاده کنند.

جوان پرس : مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: یک سوم از باغات سیب استان به سن پیری رسیده اند.

امانی در گفت و گو با ایسنا در خصوص باغات سیب استان تصریح کرد: یک سوم از باغات سیب استان به سن پیری رسیدند و نیازمند اصلاح و جایگزینی هستند چراکه سیب های تولیدی از درختان کهنسال کیفیت مطلوب را نخواهند داشت و  استفاده از روش پایه های رویشی روش مناسبی برای جایگزینی درختان کهنسال است .

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با تاکید براینکه استفاده از روش پایه های رویشی هزینه ای بیشتر از پایه های بذری برای کشاورز دربردارد تصریح کرد: کشاورزان می توانند با استفاده از تسهیلات کم بهره از سوی جهاد کشاورزی و ایجاد زیرساخت لازم در باغ از روش پایه های رویشی برای تولید سیب با کیفیت بالا استفاده کنند.

وی  با بیان اینکه بیش از 300 هکتار از باغات سیب استان به روش پایه های رویشی است اظهار کرد: در استان باغاتی با الگویی با پایه های رویشی احداث شده و سالانه با باردهی مطلوب جایگزین تعدادی درختان کهنسال شده است.

امانی ادامه داد: دو موسسه کشت بافت و رویان پژوهش با تولید نهال اقدام به تکثیر نهال سیب با پایه های رویشی در استان کرده و کشاورزان می توانند از این پایه ها برای جایگزینی با درختان کهنسال استفاده کنند.

وی گفت: 67 هزار هکتار باغ سیب بازده اعم از درخت سیب با پایه رویشی و پایه بذری در استان وجود دارد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113976
دیدگاه خود را به ما بگویید.