تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱ آذر ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۵۶ ب.ظ

   196 بازدید

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: ۱۴ هزار پرونده از ۳۶ هزار موقوفه حقوقی آذربایجان غربی فاقد سند است.

جوان پرس : مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: ۱۴ هزار پرونده از ۳۶ هزار موقوفه حقوقی آذربایجان غربی فاقد سند است.

 حجت‌الاسلام ناصر جوانبخت عصر چهارشنبه در همایش یاوران وقف اظهار داشت: وقف همواره از صدر اسلام تا کنون وجود داشته است و پیامبر اسلام هم جزء واقفان نخست اسلام بوده است و از سالروز وفات ایشان دهه وقف با هدف ترویج و شناخت بیشتر آن آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در رژیم شاهنشاهی به واسطه اصلاحات اراضی مورد ظلم واقع شدیم و در آن زمان فرهنگ وقف رشد چندانی نداشته است اما ما باید در وقف باید فرهنگ سازی کنیم چون طبق نظری سنجی و گزارشی که انجام شده است مشخص شده که ۶۰ درصد مردم اصلا نمی‌دانند که وقف چیست پس لزوم فرهنگ سازی ضروری است.

جوانبخت با اشاره به این که بیشتر اوقاف در زمینه مساجد صورت می‌گیرد افزود: بیشتر وقف‌ها برای مساجد است اما درد ما فقط مسجد نیست باید در زمینه بهداشت و درمان، آموزش، مسکن و تامین مایحتاج زندگی و مسکن ازدواج جوانان هم وقف داشته باشیم و فرهنگ سازی کنیم که وقف در این موارد هم صورت بگیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: ما باید بسته به نیاز روز جامعه وقف داشته باشیم چون وقفیات پیامبران و صحابه فقط در مساجد نبوده است بلکه باید بر اساس  نیاز روز موقوفات جدید را ایجاد کنیم.

وی افزود: ۱۴ هزار پرونده از ۳۶ هزار موقوفه حقوقی ما فاقد سند است و از سال گذشته تا کنون ۲۵۰۰ پرونده را ثبت سند شده‌اند و ۲۰۰ وقف جدید را کشف شده که در دست مردم بوده و آن را پنهان کرده بودند که اخذ سند و ثبت مالکیت شده‌اند.

وی گفت: در سال جدید ۵۶ وقف جدید داشته‌ایم و ۱۰ هزار متر مربع در هشت ماهه امسال مورد بازسازی قرار گرفته است و بر اساس جلساتی که بر گزار شده ۶ میلیارد تومان برای مرمت مساجد برنامه ریزی شده که از اعتبارات دولتی تامین و بر اساس نیاز شهرستان‌ها تقسیم بندی شود.

جوانبخت بیان کرد: وقف و اوقاف به عنوان بازوی کمکی دولت می‌تواند نقش ایفا کند و ماموستاها و علمای دینی ما باید در خطبه‌ و سخنرانی‌های خود علاوه بر برکات وقف و آبادانی مساجد مردم را بر اساس نیاز روز به وقف ترویج و تشویق کنند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109574
دیدگاه خود را به ما بگویید.