تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۲:۳۵ ب.ظ

   122 بازدید

مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی : اگرچه ساخت و ساز بازار مسکن در استان راکد بود ولی امسال تعداد پروانه های ساخت و ساز در حدود 12 درصد طی یک ماه گذشته افزایش یافته است.

جوان پرس : مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت: ۳۰ هزار واحد مسکن خالی در استان وجود دارد. جلال تقی دخت افزود: در استان در حدود ۳۰ هزار واحد خالی از سکنه  وجود دارد که عمدتا این خانه های خالی، نوساز هستند.

وی ادامه داد: مسکن در کشور ما به عنوان یک کالای سرمایه ای است و وسیله ای برای سوددهی شده  و وعده ای نیز به سرمایه گذاری در این بخش پرداختند اما با رکود بازار مسکن بدلیل تورم نتوانستند مساکن ساخته شده خود را بفروش برسانند و سبب افزایش تعداد خانه های خالی شده است.

تقی دخت بستن مالیات بر خانه های خالی را راهکار مناسبی برای کاهش تعداد آنها ندانسته و تصریح کرد: بهتر است بجای بستن مالیات که نتیجه معکوس دارد و سبب افزایش قیمت می شود از مشوق ها و تسهیلات کم بهره استفاده شود تا علاوه بر کاهش تعداد واحدهای خالی ، زمینه خروج بازار مسکن از رکود نیز فراهم شود.

مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با بیان اینکه هزینه ساخت و ساز مسکن با توجه به افزایش نرخ ارز و تورم در حدود ۳۰ درصد در استان نسبت به دوماه گذشته افزایش یافته است تصریح کرد: افزایش نرخ ارز سبب افزایش قیمت مصالح از جمله فولاد و وسایل لوکس ساختمانی و به تبع ان افزایش قیمت تمام شده ساختمان شده است.

تقی دخت با اشاره به قیمت مسکن در استان گفت: قیمت هر مترمربع ساختمان بدون هزینه زمین امسال هرمترمکربع در حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است که این میزان سال گذشته در حدود یک میلیون در هر مترمربع بوده است.

وی گفت: در بازار مسکن با افزایش قیمت تعداد معاملات نیز افزایش می یابد چرا که برخی افراد سودجو در صدد منتفع شدن از شرایط موجود هستند.

مدیر مسکن اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی تصریح کرد: اگرچه ساخت و ساز بازار مسکن در استان راکد بود ولی امسال تعداد پروانه های ساخت و ساز در حدود ۱۲ درصد طی یک ماه گذشته افزایش یافته است.

تقی دخت با اشاره به نقش بازار مسکن در اشتغالزایی بیان کرد: بیش از ۱۰۰۰ شغل مرتبط با ساختمان وجود دارد که با رونق ساخت و ساز مسکن زمینه اشتغال و رونق اقتصادی در کشور فراهم می شود./ ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114845
دیدگاه خود را به ما بگویید.