تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۲.::. ساعت : ۱۱:۱۵ ب.ظ

   255 بازدید

axe-sakhtemane-shahrdari

مهم این است که چه شد این افراد انتخاب شدند.

جوان پرس / حسین غفاری : بالاخره بعد از فروکش نمودن تب انتخاباتی و اعلام منتخب ریاست جمهوری، منتخبین شورای اسلامی شهر  نیز معرفی شدند. قصد آن نیست تا به تجزیه و تحلیل افراد منتخب بپردازیم، هر چند که برای خود می تواند مقوله ای باشد. مهم این است که چه شد این افراد انتخاب شدند.

 

*آیا این افراد با توسل به ابزار ژورنالیستی انتخاب شدند؟

 

*آیا آن کس که آگاه تر به فنون تبلیغات بود توانست برگ برنده را از آن خود کند؟

 

*آیا توانمندی های افراد توانست آنها را برجسته نماید؟

 

*آیا پشتیبانی افراد خاص یا دسته جات خاص توانست افراد را به کرسی شورای شهر برساند؟

 

*آیا تفکر خاص افراد توانست آرا را به خود جلب نماید؟

 

آنقدر سوال طرح می شود که آدم می ماند به کدامیک از این سوالات پاسخ دهد. اما نکته کلی این است که با توجه به همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر، طبق قاعده علمی باید رنگ و بوی رئیس جمهوری که بیشترین آرا را به خود اختصاص داده در شورا هم نمود پیدا می کرد. که با توجه به ترکیب اعضای شورا این همرنگی مشاهده نمی شود. لذا می توان در همین ابتدا ضمن دیدن جای خالی احزاب، به این مطلب معترف بود که انتخابات شورای شهر از قاعده علمی پیروی نکرده است. چرا اینکه اگر مردم بر پایه تفکر سیستمی و برنامه ها به رئیس جمهور رای داده اند پس همین نوع نگرش باید به کرسی های شورای شهر بلکه در انتخابات آینده در مجلس شورای اسلامی هم نمود پیدا کند که عموماً این گونه نیست.  

 

با عنایت به اینکه در این دوره از انتخابات می بایست نام 15 نفر را در برگه های تعرفه رای ثبت نمود،‌ و گزارشهای ناظران و دست اندرکاران هیئت های اجرایی نشان می دهد که بسیاری از تعرفه به صورت تک رای و با دو اسم و سه و چهار تا پنج نفر بود و تعرفه هایی که نام 15 نفر در آن باشد نسبت به دیگر تعرفه ها سهم کمتری داشته است؛ می توان این پدیده را در موارد زیر دید:

 

1) اصرار برخی از کاندیداها به دادن تک رای (که این را از اختلاف آماری بین اولین نفر و دومین نفر مشاهده کرد)

 

2) برقرای ائتلاف های سه گانه تا 6 و 8 و 15 گانه ( که تاثیر خود را در طرفداران خود می گذاشت که به همان تعداد ائتلاف رای دهند)

 

3) عدم تمهید صندوق های بیشتر و در صف بودن مردم و خستگی روحی آنان هنگام نوبت آنها که به کمترین تعداد قناعت می کردند

 

4) عدم آشنایی مردم با کاندیداها و کثرت تعداد آنها

 

5) نگاه قبیله ای و عشیره ای به انتخابات

 

  هر چند در بین افراد منتخب چهره برخی از اعضای شورای سابق (5 نفر) و یک نفر از شورای اسبق دیده می شود که یک سوم ترکیب جدید را به خود اختصاص داده و برخی افرادی که در شهرداری دارای سمت های اجرایی بودند و همچنین چند نفر از اعضای هیئت های علمی دانشگاهها نیز در این شورا حضور دارند، امید می رود با درک متقابل هم و ارتقا رتبه علمی شورا با توجه به حضور اساتید دانشگاهی بتوان چشم انداز مناسبی را برای شهر مد نظر قرار داد.

 

نباید کفه های پراگماتیسم و ایده آلیسم برای خود وزن کشی نمایند بلکه تمام ایده ها و تئوری ها باید بتوانند در صحنه عمل و در حوزه شهری گرهی از کار را بگشایند. نباید نگاه تخصصی افراد در حوزه های خاص، آنها را از دیگر زوایای شهری غافل کند. باید همیشه یک «داشبورد پنلی» از مسائل اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی،  رفاهی و ورزشی در جلوی چشمان اعضای شورا باشد و بتواند مسایل هر شاخه را به دیگر مسایل شهری مرتبط و لینک نماید.

  

   چرا که گسست هر برنامه با برنامه های دیگر می تواند آسیب جدی در آینده چه از نظر به هدر دادن زمان، امکانات و توزیع ناعادلانه ثروت شهری به تمام شهر به بار آورد که خود این موضوع در ترکیب جمعیتی و بافت شهری چه از نظر ساخت و ساز، اسکان مردم و قیمت ها ایجاد می کند. لذا لزوم دیدن همه پارامترهای شهری و ایجاد رابطه منطقی بین آنها از ضرورت های پیش روی منتخبین شورا خواهد بود.

 

  نگارنده به عنوان احدی از افراد که به 15 نفر از کاندیداها رای داده با منتخبین خود و دیگر کسانی که در لیست من نبوده لکن به عنوان منتخب دیگران به شورا راه یافته اند در حد وسع، آماده همکاری هستم و دست تمام افراد دلسوز و خادمین به این شهر را می فشاریم. 

Print Friendly
کدخبر : 19923
۱۴ دیدگاه

 1. سعیدشعبانلو می‌گه:

  سلام جناب آقای معروفی خواهشمنداست در صورت امکان پیام اینجانب در سایت گذاشته شود باتشکر شعبانلو
  رمردم فهیم شهر ارومیه
  باسلام و آرزوی توفیق
  لبیک گویی به دعوت رهبر گرانقدر انقلاب اسلامی در آفرینش حماسه سیاسی و حضور ارزشمند و مقدس شما در انتخابات 24 خرداد ماه سال 1392شایسته تقدیر،ارج و سپاس بیکران است .اینجانب بر اساس احساس تکلیف و سهیم شدن در خلق حماسه سیاسی ،به دور از جناح بندی های سیاسی و باندبازی های اقتصادی وارد عرصه انتخابات شورای اسلامی شهر ارومیه شده و ضمن اظهار تاسف از بداخلاقی های ایام تبلیغات و برگزاری انتخابات بدینوسیله بر خود واجب میدانم از ابراز لطف و محبت شما همشهریان و عزیزانم و تلاشهای بیدریغتان در طول ایام تبلیغات انتخاباتی سپاسگزاری نموده ،و مراتب امتنان و تشکر قلبی خود را تقدیمتان نمایم. امیدوارم کسانی که رأی آورده‌اند با بررسی وشناخت کمبودها ، نیازها و نارسائیهاي اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی ،بهداشتی ، اقتصادي و رفاهی حوزه انتخابیه و با اعتقاد به تقدم منافع عمومی بر منافع فردی بتوانند از تعهد،تخصص،تجربه و علم خود در راستای ارائه هر چه بهتر خدمت به مردم در مسئولیت‌های مختلف شورای شهر و پیشبرد سریع برنامه هاي اجتماعی ، اقتصادي ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ،آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاري مردم با توجه به مقتضیات محلی به بهترین نحو استفاده کنند.
  باتشکر- کریم سعید شعبانلو

 2. محسن می‌گه:

  ایشان فقط به مهران حاجیلو رای داده اند که رفیق دیرینه هستند!

 3. همفکر می‌گه:

  درود بر مهندس سیاوش سلیمانی پور رای بیاره نیاره از اصول اخلاقیش کم نگذاشت درود بر مردانگیت.

 4. علی می‌گه:

  مهندس سیاوش سلیمانی پور زنده باد.

 5. شورای جدید شهر تکاب و چالش های پیش رو 1 نویسنده: بهروز میرزایی شیرمرد – سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٢

  ( 1:انتخاب شهردار)

  مردم همیشه در صحنه شهرستان تکاب یک بار دیگرپا به پای سایر هموطنانشان در سراسر ایران اسلامی حماسه آفریدند و با حضور گسترده درپای صندوق های رای ضمن انتخاب مدیر اول اجرایی کشور،نمایندگان خود در شوراهای اسلامی شهر و روستا را نیز انتخاب کردند که جا دارد خلق این حماسه را خدمت همه ملت تبریک عرض کنیم.

  با پایان یافتن کار شمارش آرا ترکیب اعضای شورای شهر تکاب برای اداره امور در چهارسال آینده نیز مشخص شد که ضمن عرض تبریک خدمت تک تک این عزیزان و آرزوی موفقیت برای آن ها ،قصد داریم در قالب یک سلسله مقالاتی کوتاه و مختصر به مهمترین چالش های پیش روی شورای جدید بپردازیم.

  انتخاب شهردار یکی از مهمترین و حساس ترین اقدامات شورای شهر به شمار می رود ،انتخاب فردی کار آمد با توان مدیریتی بالا که بتواند اداره امور شهرداری را در دست گرفته و مصوبات شورای شهر را اجرا کند ،کاری مهمی است که اگر با دقت و مطالعه صورت نگیرد می تواند آثار منفی زیادی را همراه داشته باشد.

  با نگاهی به گذشته و بررسی و تحقیق در چگونگی انتخاب شهرداران در ادوار پیشین ،متاسفانه شاهد آن هستیم که گاها شوراها در این زمینه از استقلال کاملی برخوردار نبوده و با دخالت نهادهای دیگر نتوانسته اند در انجام این وظیفه قانونی خود قوی عمل کرده وگزینه مد نظر خود را بر کرسی شهرداری بنشانند،در نهایت از سر ناچاری به سراغ گزینه هایی رفته اند که صرفا خوشایند نهادهای مذکور بوده اند بدون آنکه توجهی به کارنامه آن ها بشود.

  نتیجه این دخالت ها و زیر پا گذاشتن وقربانی کردن استقلال شورا ،وضعیت اسفناکی است که تکاب سال هاست گرفتار آن است تحمیل شهردار به شورای شهر اقدامیست نادرست و غیر دموکراتیک که می تواند تبعات ناخوشایندی را برای شهر به ارمغان آورد. شهرداری که با حمایت ولابی سایر ارگان ها بر سرکار بیاید، قطعا در مقابل شورا پاسخگو نخواهد بود و شورا نیز حمایت کافی از او در اداره امور به عمل نخواهد آورد و نتیجه این آشفته بازار که هر کسی ساز خود را می زند، آن خواهد شد که در کنارعقب افتادگی کارها،عده ای فرصت طلب ضمن دامن زدن به اختلافات کیسه های خود را از بیت المال پر کرده وبار خود را خواهند بست.

  در هر حال امیدواریم اعضای شورای جدید که با حماسه کم نظیر مردم به این سمت برگزیده شده اند از این خان به سلامت عبور کرده و ضمن صیانت از آرای مردم، استقلال شورای شهر را فدای زد و بندهای سیاسی و منافع سایر نهادها نکنند و با انتخاب فردی لایق و کارآمد به عنوان شهردار کار خود را با قدرت آغاز کنند و هرگونه سنگ اندازی و چوب لای چرخ گذاشتن ها را صادقانه وشجاعانه با مردم در میان بگذارند تا در نهایت متهم به بی کفایتی نشده و با کمک همه آحاد مردم شهر، گامی موثر در پیشرفت و آبادانی تکاب بردارند. انشاالله.

 6. احمدلو می‌گه:

  آقای معرفی چی دارید میگید برای خودتون ؟
  وقتی تقلب مشهوده ، دارید دنبال موضوع جدیدی می گردید ؟
  وقتی تو ستاد برخی از آقایان حداکثر 50 نفر بود ، چه طوری پیروز شدند ؟
  روز جشن آقای بهادری ، تو ستادشون 40 – 50 نفر نمیشد ؟ واقعا چه کسایی به آقای بهادری رای دادند ؟
  تو ستاد آقای ذاکر ، پیری هم ایضاً
  خداوند بزرگ و کریم است

  • جناب احمدلو ضمن سپاس مطلب موردنظر به قلم حسين غفاريست نه بنده ….

  • محمد می‌گه:

   جناب احمدلو لازم دانستم چند نکته را گوشزد کنم اول اینکه بودن جناب دکتر بهادری در شورا یرای شهر یک نعمت است و باید شکرگزار این نعمت باشیم . دوم اینکه احتمالا شما آدرس رو اشتباه رفتید چون من خودم روز جشن آنجا بودم و به قدر جمعیت زیاد بود که در خیابان سد معبر شده بود و جای سوزن انداختن نبود و جناب آقای پناهی و بخشایشی هم برای تبریک گفتن آمده بودند من نمی دانم شما طرفدار کدام کاندیدا بودی که رای نیاورده ولی نیاید با توهین به استاد بزرگواری مانند دکتر بهادری خودتان را آرام کنید

  • علی می‌گه:

   آقای احمدلو لطفا حرف های بی پایه و اساس نزنید روز جشن پیروزی دکتر بهادری نزدیک 1500 نفر اونجا بودند دکتر بهادری استاد بنده هستند و واقعا لیاقتشون از خیلی از کاندیدای دیگه بیشتره!

   یاحق

  • یاور می‌گه:

   سلام اقای احمد لو واقعا خوشحالم که کاندید مورد نظر شما برنده نشده چون از طرفداری مثل شما مشخص هستش کاندیدتان چه جور ادمی باشه …. دکتر بهادری افتخار ارومیه هستن یک نیروی متخصص و کار دان شب جشن اقای دکتر ما تو ستاد ایشان بودیم ۴۰۰ صندلی داخل بعلاوه ۸۰ صندلی حیاط ستاد پر شده بود و نزدیک ۳۰۰ نفر هم سر پا در خیابان و داخل ستاد سر پا وایساده بودن احتمالا شما ستاد کاندید خودتون رو با ستاد دکتر بهادری اشتباه گرفتین یا بیشتر از ۵۰ بلد نیستید بشمارید :))

   ستاد دکتر بهادری در طول دوره تبلیغات یکی از پور شور ترین و پر طرفدارترین ستاد ها بود طوری که ستاد تبلیغاتی دکتر قالیباف که ۴۰۰ متر بالاتر ستاد داشتن مثل این ستاد شلوغ نبود……

   اگر حرف بنده رو باور ندارید بنده فیلم شب جشن که اقای بخشایش اقای پناهی هم برای تبریک گفتن امده بودن و یا شب های قبل رو براتون تو اپارات اپلود میکنم که مردم معنی ۵۰ نفر شما رو خوب درک کنن…

   زنده باد دکتر بهادری و زنده باد ارومیه

 7. همرزم می‌گه:

  جناب سلیمانی پور صبور باش همانا صبور پیشه بودن صفت مردان خداست

 8. جواب یاور .خ به اقای احمد لو می‌گه:

  سلام اقای احمد لو واقعا خوشحالم که کاندید مورد نظر شما برنده نشده چون از طرفداری مثل شما مشخص هستش کاندیدتان چه جور ادمی باشه …. دکتر بهادری افتخار ارومیه هستن یک نیروی متخصص و کار دان شب جشن اقای دکتر ما تو ستاد ایشان بودیم ۴۰۰ صندلی داخل بعلاوه ۸۰ صندلی حیاط ستاد پر شده بود و نزدیک ۳۰۰ نفر هم سر پا در خیابان و داخل ستاد سر پا وایساده بودن احتمالا شما ستاد کاندید خودتون رو با ستاد دکتر بهادری اشتباه گرفتین یا بیشتر از ۵۰ بلد نیستید بشمارید :))

  ستاد دکتر بهادری در طول دوره تبلیغات یکی از پور شور ترین و پر طرفدارترین ستاد ها بود طوری که ستاد تبلیغاتی دکتر قالیباف که ۴۰۰ متر بالاتر ستاد داشتن مثل این ستاد شلوغ نبود……

  اگر حرف بنده رو باور ندارید بنده فیلم شب جشن که اقای بخشایش اقای پناهی هم برای تبریک گفتن امده بودن و یا شب های قبل رو براتون تو اپارات اپلود میکنم که مردم معنی ۵۰ نفر شما رو خوب درک کنن…

  زنده باد دکتر بهادری و زنده باد ارومیه

 9. یاور می‌گه:

  این دوره از انتخابات درست هست که با حرف و حدیث های رو به رو بود ولی نباید ناکامی بعضی از کاندیدا ها با تخریب ارای بعضی از بزرگان همراه باشد ….

  نقد من از این دوره انتخابات شورا بر دو مسله استوار هستش اول تعداد بسیار بالای کاندیدها که خیلی از این کانیدها توانایی اداره زندگی شخصی خود رو نداشتن و یا در مسولیتی که داشتن فرد موفقی نبودن افرادی با سن و سال بسیار پایین که اصلا فکر کنم درکی از شورا نداشتن … نمیدانم با کدام ملاک به این افراد صلاحیت کاندیداتوری داده شده بود….

  نقد بعدی قبیله بازی و فامیل بازی تا کی باید این شهر فدای فامیل بازی بشه کی مردم این شهر میخوان به فکر اینده ارومیه باشن کی میخوان دلشون به حال شهر بسوزه … کی میخوان دست از نخبه کشی بردارن و نخبه سالار باشن…. خدا رو شکر که افرادی مثل دکتر بهادری که افتخاری برای ارومیه هستش برنده شدن …شواری ارومیه بالاخره رنگ تخصص رو به خودش دید !!!!! دکترای عمران که ۱۵ سابقه مدیریتی در سطح استان و کلان کشوری داره حال به جای خوشحالی ناراحت این هستین که چرا فامیلتان برنده نشده؟؟؟ یا افرادی که در دوره های قبل بودن و نتوانستن رای بیاورند … شروع به جو سازی کردن در دروه ای که بودین چه کاری براین شهر انجام دادین شما؟؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.