تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۲.::. ساعت : ۱۱:۲۰ ب.ظ

   659 بازدید

  12فروردین یکی از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است، در این روز با رای اکثریت قاطع مردم، نظام سیاسی کشور پس از 2500 سال از نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی وحکومت مردمی تغییر یافت.

جوان پرس : در 12فروردین 1358 ثمره مبارزات ضد سلطنتی و طاغوتی و شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ملت ایران به بار نشست و نظام جمهوری اسلامی ایران استقرار یافت.

 

در این روز ملت ایران با رای 2/98 درصدی خود ساختار سیاسی ، اجتماعی ایران را تغییر داد و جمهوری اسلامی مستقر شد. به همین سبب این روز مبارک از آن پس روز «جمهوری اسلامی» نام گرفت. 

 

پس از آنکه قرنها تئوری جدایی دین از سیاست و نظامهای حکومتی لائیک بردنیا سیطره داشت و قوانین شرعی و الهی امری خصوصی در زندگی مردم تعبیر می شد، در 12فرودین سال 58 نظامی متولد شد که این نظریه‌ها را در قرن بیستم باطل کرد و حکومت اسلامی را براساس موازین وآموزه‌های دینی به منصه ظهور و عمل رساند. 

 

جمهوری اسلامی شکل نوینی از نظامهای حکومتی است که تلاش می کند با الهام از قوانین و تعالیم نجات بخش اسلام الگوی زندگی جدیدی درعرصه اجتماعی و سیاسی بشر امروزی ارائه دهد تا بر اساس آن نیازهای مادی و معنوی انسان توئمان فراهم شود. 

 

از نظام جمهوری به «حکومت مردم بر مردم» تعبیر می شود و «جمهوریت» در نظام حکومتی نشان دهنده نقش مردم در تشکیل و استمرار آن است به طوری که مردم با حضوردر صحنه‌های مختلف علاوه بر مشارکت در تعیین سرنوشت خویش خواسته‌های خود را از حکومت مطالبه می‌کنند. 

 

معنی لغوی «جمهوریت» یعنی حکومت برخواسته از مردم و یا همان دمکراسی گرچه مورد اتفاق اغلب تحلیلگران، سیاستمداران و حاکمان سیاسی است، اما نظام‌های حکومتی در معنی اصطلاحی این واژه دچار اختلاف نظرهستند و از آن برداشتهای متفاوتی دارند. 

 

در زمان تعیین نظام سیاسی کشور پس از سرنگونی نظام طاغوت شاهنشاهی «جمهوری دمکراتیک»، «جمهوری»، «حکومت اسلامی» و … از جمله نظامهای بود که مطرح شد، ولی امام راحل از همان ابتدا تاکید فراوانی بر استقرار نظام حکومتی جمهوری اسلامی داشتند، به طوری که برجمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر تاکید کردند. 

 

این تاکید نیز بر اساس خواست مردم در دوران مبارزات ضد ستم شاهی بود که در شعار آنها موج می زد و مردم در همه تظاهرات‌ها یکپارچه استقلال آزادی و جمهوری اسلامی را فریاد می‌کشیدند.

 

بر این اساس اصل جمهوریت و اسلامیت اصل جدا ناپذیردر نظام حکومتی ایران است که برای تثبیت، استمرار و تداوم آن شهیدان زیادی تقدیم شده است.

 

«آزادی» از دیگرشعارها و خواسته‌های ملت ایران در ایام انقلاب بود که با استقرار جمهوری اسلامی شکل عملی به خود گرفت و قشرهای مختلف با حضور در تمام صحنه‌ها آزادانه به خواسته‌های خود جامه عمل پوشانده و در تعیین سرنوشت خود مشارکت می‌کنند. 

 

گرچه لغت آزادی نیزهمانند دیگر واژه‌ها، امروزه مظلوم واقع شده و در نظام سلطه مصادره می‌شود و با نام آزادی حقوق خیلی‌ها تضییع می‌گردد، ولی این واژه در اسلام معنای متعالی دارد. بر این اساس مردم طبق قانون برای تعالی و کمال خود از حق انتخاب و آزادی بیان برخوردار است وکسی نمی تواند این حق را از مردم سلب کند. در این مکتب سلب آزادی و حق انتخاب از خود نیز نوعی ظلم به خویش است. 

 

«استقلال» بعد دیگری از نظام جمهوری اسلامی ایران است که با استقرار آن ملت ایران از وابستگی به شرق و غرب رهایی یافت و در عرصه بین الملل با حفظ اصول به دفاع از حقوق خویش پرداخت. 

 

استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران و سرنگونی نظام سلطنتی پهلوی علاوه بر اینکه تحولات داخلی به دنبال داشت، تغییراتی در نظام بین الملل، به ویژه در خاورمیانه ایجاد کرد تغییراتی که با اهداف استعمارگران همسو و سازگار نبود و دشمنی آنان را علیه ملت ایران برانگیخت. 

 

از این رو حفظ استقلال هزینه‌هایی در برداشته و دشمنان این مرزوبوم با طراحی توطئه‌های مختلف از جمله جنگ تحمیلی، ترور شخیصت‌های سیاسی، تحریم قتصادی و… و درنهایت ایجاد موانع و دشمنی در دست یابی به فناوری صلح آمیزهسته‌ای سعی در خدشه دار کردن استقلال ملت هوشیار ایران عزیز دارد. 

 

ملت ایران در آغاز دهه چهارم استقرار «استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی» با تجدید پیمان با آرمانهای امام خمینی (ره) معمارکبیر انقلاب اسلامی و شهیدان به خون خفته خود بار دیگر بر حفظ این آرزشها پای می‌فشارد و روز «جمهوری اسلامی» را به عنوان یکی از ماندنی ترین روزهای تاریخی این سرزمین گرامی می‌دارد.

 

رافراندوم روزهاي دهم و يازدهم فروردين 1358 براي تعيين نظام حکومتي ايران ، پيامهاي جهاني داشت. يکي از جنبه هاي مهم اين رفراندوم استمرار حرکت سياسي جامعه در مسير تقويت پايه هاي استقلال نظام است. در هر جامعه ، مشارکتهاي سياسي مردم ، پيام هايي بين المللي دارد که يکي از اصلي ترين اين پيامها ، انعکاس وحدت سياسي و اجتماعي مردم در مجموعه نظام است که عامل مهمي براي تحقق اهداف يک ملت محسوب مي شود .

 

استقرار نظام جمهوري اسلامي در ايران علاوه بر اينکه سرنوشت ملت ايران را در مسير استقلال ومردم سالاري رقم زد ؛ تاثيراتي عميق و پايدار در سطح منطقه اي و بين المللي ، به ويژه در خاورميانه داشته است که آثار آن دربيداري اسلامي در منطقه آشکار شده است .

 

با تولد نظام جمهوري ؛سرانجام پس ازقرنها ، تئوري جدايي دين از سياست ، در هم شکست و حاکميت اسلامي براساس موازين وآموزه هاي ديني با ظرفيت هاي عظيم خود به منصه ظهور رسيد .

 

نظام جمهوري اسلامي درحقيقت ترجمان حاکميت مردم بر مردم است که بر پايه نقش آفريني مردم در تشکيل نظام و استمرار آن معنا يافته است ؛ از اينرو؛ دوازدهم فروردين 1358 را بايد روزي بزرگ در ايران، پس از پيروزي انقلاب در 22 بهمن 1357 دانست که تفاوتهاي انقلاب اسلامي با ساير انقلاب هاي جهان را آشکارکرد .

 

پيامي که مي توان از يوم الله 12 فروردين، دريافت، اين است که امروز بر ماست که قدرشناس اين ايام الله باشيم و با پيروي از رهنمودهاي حکيمانه رهبر فرزانه انقلاب، حضرت آيت الله خامنه اي (مدظله العالي) و با  حضور حماسي، هوشياري سياسي و تعهد ديني و انقلابي خود در تمام صحنه ها، حماسه اي پرافتخار بيافرينيم و همچنان با صلابت و آگاهي، به ميثاق خود با آرمان هاي امام راحل (ره) و شهيدان گرانقدر، پايبند و پابرجا باشيم.

* منبع : آفتاب

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 15186
یک دیدگاه

  1. آقا دم شما گرم
    ما بردیم
    مرسی از شما

دیدگاه خود را به ما بگویید.