تاریخ انتشار :چهارشنبه ۶ اسفند ۹۳.::. ساعت : ۱۱:۳۰ ب.ظ

   893 بازدید

تحلیلی برروند برگزاری هفتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی صنایع ومعادن و کشاورزی ارومیه

جوان پرس : 18 اسفندماه هشتمين دوره انتخابات هيات نمايندگان اتاق هاي سراسر كشور و به تبع آن اروميه و استان آذربايجان غربي برگزار مي شود. يعني چيزي حدود 12 روز ديگر اتاق اروميه اعضاي جديد خود را خواهد شناخت. خيلي با خودم كلنجار رفتم تا  پيرو اين مساله تحليلي گذرا نداشته باشم و فضاي كه در دوره قبل انتخابات  بر آن مستولي گشت را در ذهن خود مجسم نسازیم اما همایش رونمایی از ” ائتلاف پیشگامان تحول ” كه با حضور ” 15 عضو شورای مرکزی ائتلاف پیشگامان تحول ” از جمله ؛ رحیم بانی مسعود -امیرعلی جلیلی پور – سالار بیژن محمد پناه – پاشا دلیری- صمد پورسلطانی- کاظم مرتاض – فاطمه قنبرپور- اسماعیل شش انگشت – رحیم عیسی زاد- قاسم کریمی – افشار- اشرفی- غلامعلی فاروقی- نجات سنگی وعلی دیلمقانیان برگزار شد مرا بر آن داشت تا نگاهي به اين اتفاق مبارك بيندازم.

 

  در روی دیگر سکه و در مقابل لیست پیشگامان تحول ؛ از یک ائتلاف دیگر که به نظر می رسد لیست حسن انتظار ، کیهانفر ، فاتحی و غیره که در ادامه می آید کسانی که دارای تجربه فراوان و جزو بنیانگذاران اتاق و از غول های صنعتی استان هستند  ، دیده شود و اسامی این افراد را می توان ؛ حسن انتظار مدیرعامل اروم آدا و تاتائو – کیامرز کیهانفر مدیرعامل مجتمع باری – حسین پاشایی – مهدی زاده – محمدرضا رستمی مدیرعامل مارال صنعت – مهرداد سعادت – اصغرزاده – محی الدین فاتحی مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی – رحیم وهاب زاده – فریدون همتی – رضا سواری مدیرعامل مجتمع  دام و طیور  – بهنام بهنام مدیرعامل کارخانجات فردوس – بهنام تاج الدینی – ساسان ترحیمی  و رضا جمشیدی معدنکار نام برد.

 

 بي شك تحول و تغيير ذات زندگي بشر است و همه دنبال تحول و نوگرايي هستند ؛  اما داستان حساسيت انتخابات اتاق اروميه از كجا آغاز شد ؛ حدود 12 سال قبل بود كه از زمان مدیریت مهندس جمشيد انصاري بر کسوت استانداری آذربايجان غربي انتخابات اتاق اروميه در شرایط خاصی قرار گرفت و جايگاه اتاق را بازیابی کردند و چهره هاي كه در آن روز بر مسند هيات رئيسه تكيه زده بودند را به خوبي هدايت كردند تا اتاق اروميه جايگاهش را بازيابد و اين مساله در دوره مديريت دكتر قرباني در استان قوت گرفت و حسن انتظار رئیس وقت اتاق ارومیه هر چند منتقد بود ولی در کنار دولتیان در همه محافل و مجالس حاضر می شد اما از آن جا كه اختلاف شديدي بين خانه صنعت ومعدن به مديريت كاظم مشفقي با حسن انتظار و عيسي شمس مولوي از پايه گذاران اتاق اروميه به همراه همفكرانش بود ، باعث شد تا اين فاصله بيشتر شود ؛ اما انتظار و تیم هیات نمایندگان وقت اروميه در يك تحول نوين مکانی مناسب در شان و جایگاه فعالین بخش خصوصی ایجاد کردند و می توان گفت یکی از بزرگترین  اقدامات انتظار ساکن شدن در ساختمان  جدید بود و مي توان گفت بعد از سال ها هويت تشكل صنفي خود را باز يافت.

 

  اما در طول دوران مديريت وحيد جلال زاده استاندار سابق آذربايجان غربي اين مساله به حدي شدت گرفت كه برخي شائبه ها با فشارهاي سياسي و حاشيه ها بر رد صلاحيت حسن انتظار، عيسي شمس مولوي و غيره پرده بر داشت و به نقل از برخی از منابع غیر رسمی که از 43 نفر ليست کاندیداهای مورد وثوق حسن انتظار تنها 13 نفر توانستند از پروسه صلاحيت بگذرند و بسياري از پايه گذاران اتاق اروميه خط خوردند ولی چهره هاي جديد فعلي از جمله كيامرز كيهانفر ؛ رئيس فعلي اتاق و بسياري از نزديكان انتظار و مولوي باز هم به دليل پايگاه اجتماعي خوب وارد هيات نمايندگي اتاق شدند و مي توان گفت تحركات تيم مديريت قبلي استان كه شايد  حسن انتظار و برخي از دوستانش را خط زد ؛ ولي جريان فكري و تيم مديريتي حسن انتظار ، مولوي ، پاشايي و…. توانستند به خوبي از ميدان عبور كنند و حساسيت آن دوره به حدي بالا گرفت كه  انگار انتخابات مجلس و شورا در جريان است و تا اينكه از آن دوران كه 4 سال مي گذرد مي رود تا يك بار ديگر اين مساله خودش را نشان دهد.

  هرچند تبليغات رسمي براي انتخابات هنوز كليد نخورده و قرار است از 10 لغایت 17 اسفندماه از بین 50 کاندیدای ثبت نامی 15 نفر به عضویت هیات نمایندگان در آیند و 1000 عضو اتاق ارومیه از سراسر استان در تاریخ 18 اسفندماه بر سر صندوق های رای حاضر شوند و به استرس چند روزه این 50 کاندیدا و بخصوص 30 نفر دو لیست پایان دهند ؛ ولی دیدارها و نشست های آشکار و مخفی برخی از این افراد با فعالان اقتصادی و افت و اخیز کاندیداها و مصاحبه های مطبوعاتی و … نشان می دهد انتخابات این دوره هم از حساسیت خاصی برخوردار باشد و جدال سختی پیش روی لیست ” پیشگامان تحول ” و ” ائتلاف تیم انتظار و کیهانفر و رستمی  ” که هنوز از آن رونمایی نشده ؛ متصور شد.

   با این اوصاف باید دید و به انتظار نشست که آیا یک بار دیگر لیست حاج حسن انتظار ، کیامرز کیهانفر ، محمدرضا رستمی و…. مورد اعتماد اعضای اتاق قرار می گیرند و یا اینکه ائتلاف پیشگامان تحول علی دیلمقانیان ، صمد پورسلطانی ، کاظم مرتاض و…  به عنوان چهره های جدید سکان هدایت اتاق ارومیه را برای 4 سال عهده دار خواهند شد.

  امید می رود بر عکس برخی از دوره های گذشته و برخی از تشکل های صنفی ؛ متولیان امر و مسئولان برگزاری انتخابات از جمله استانداری و سازمان صنعت و معدن و تجارت در سلامت کامل از هر گونه جانبداری و حمایت برخی از جریان ها  و اشخاص خوددداری نمایند و هر دوی این لیست با حفظ جایگاه و شان اتاق به عنوان یک سندیکای بخش خصوصی  و همچنین حفظ حرایم همدیگر کمک کنند تا اعضای اتاق ؛ افرادی را در این شرایط بحرانی انتخاب کنند که هم بتوانند جایگاه اتاق را ارتقا بخشند و هم دولت و مسیر توسعه استان به کمک جدی بخش خصوص نیازمند است در این حوزه افرادی صاحب تجربه و با علم روز و توانمند در حوزه اقتصادی می خواهد تا در کنار مسئولان برای 4 سال آتی ٰ؛ آذربایجان غربی را در بخش های صنعتی ، کشاورزی ، بازرگانی  و معدنی هدایت نموده و جایگاهش را ارتقا بخشند و بر فعال سازی 1245 واحد راکد استان ، افزایش اشتغال ، بهبود فضای کسب و کار ، تقویت جایگاه اتاق به عنوان یک تشکل بخش خصوصی ، حمایت از همه فعالان و…  کمک نمایند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 61649
۱۱ دیدگاه

 1. عرشیا گفت:

  برگزاری نشست خبری تحت عنوان پیشگامان تحول دراین برهه از انتخابات اتاق بازرگانی چه مفهومی می تواند داشته باش؟ متاسفانه عده ای خبرنگار!! هم بی اطلاع درتله این افراد می افتند شاید هم اطلاع داشته باشند. جامعه خبری استان با ید تیزبین وآگاه به این مسائل باشند.

 2. منصوري گفت:

  با سلام كارنامه تيم انتظار و خود انتظار مشخص است ….

  • َعسل گفت:

   با سلام
   جناب آقای منصوری مطمئنا” منظور شما سوابق درخشان و قابل تقدیر جناب آقای انتظار میباشد چراکه زحمات ایشان فراموش نشدنی و قابل احترام میباشد .ضمن اینکه تلاشهای ایشان و همگروهی های محترم ایشان در شکوفایی اقتصاد و اشتغالزایی این مرز و بوم و بخصوص خطه آذربایجان فراموش نشدنی و قابل احترام است . از شرایط واحدهای تولیدی و میزان رضایت کارکنان نیز بخوبی قابلیت ها و لیاقهای فردی ایشان و همگروهی های محترم ایشان کاملا” بارز و روشن است.

 3. جمشیدی گفت:

  جامعه خبری ما یسیار آگاهتر از آن چیزی هست که شما فکر می کنیبد با چند نفر افراد پولدار سنتی نمی توان در اقتصاد تحول ایجاد کرد وجود افراد تحصیلکرده وکارآمد وجوان در پیشگامان می تواند این بار عظیم را به منزل برساند وقراین هم این را نشان میدهد

 4. علی گفت:

  با سلام
  دوستان عزیز اتاق نیاز شدید به تغیر و تحول اساسی
  حتی اداری اتاق نیاز به تغیر دارد
  امیدوارم هر گروه سکاندار باشد
  توجه داشته باشن

 5. حامد گفت:

  باسلام
  دوستان و فعالان محترم اقتصادي استان بايد خوب فكر و تحليل كرد و به اين اميد كه بخش خصوصي جايگاه و محلي براي حمايت دارد و هيچ خط قرمزي در اتاق بازرگاني نبايد باشد چرا كه اتاق موروثي و محل حل موضوعات شخصي و گروهي نيست بلكه متعلق به همه فعالان و اعضا ميباشد پس بايد از اتاق سنتي گذشته خارج و به فكر تفكر و ايده جديد بود

 6. َعسل گفت:

  با سلام

  دوستان لطفا” توجه داشته باشند که آیا افرادی که کاندید میباشند آیا در واحدهای خود افراد موفقی هستند و آیا کارگران و کارکنان آنها رضایت دارند ؟ مدیرانی که در زمینه مدیریت واحدهای خود مشکل دارند و یا واحد تولیدی ندارند آیا قابلیت و لیاقت چنین امر خطیری را دارند ؟ لطفا با دقت و مطالعه کافی رای بدهیم و صرف شناختن و قابل اعتماد بودن 2-3 نفر از افراد یک ائتلاف ملاک گزینش ما نباشد چراکه متاسفانه افراد حاضر در یک ائتلاف خاص نیز متاسفانه سوابق و صلاحیت همگروهان خود را تائید نمی نمایند . بیایید واقع بینانه و با آگاهی کافی از اعضا در انتخابات شرکت کنیم. سپاسگزارم

 7. َعسل گفت:

  با سلام
  دوستان لطفا” توجه داشته باشند که آیا افرادی که کاندید میباشند در اداره واحدهای خود افراد موفقی هستند و آیا کارگران و کارکنان آنها رضایت دارند ؟ مدیرانی که در زمینه مدیریت واحدهای خود مشکل دارند و یا مدیریت آنها جای سوال دارد آیا قابلیت و لیاقت تصدی چنین امر خطیری را دارند ؟ لطفا با دقت و مطالعه کافی رای دهیم و صرف شناختن و یا قابل اعتماد بودن 2-3 نفر از افراد یک ائتلاف ملاک گزینش ما نباشد : چراکه متاسفانه افراد حاضر در یک ائتلاف خاص نیز متاسفانه سوابق و صلاحدید همگروهان خود را تائید نمی نمایند . بیایید واقع بینانه و با آگاهی کافی از اعضا در انتخابات شرکت کنیم . سپاسگزارم

 8. َعسل گفت:

  با سلام
  علت اینکه مطالب اینجانب را در سایت نمیگذارید را لطفا بیان میفرمایید

 9. گرفتار گفت:

  سلام اقای رحیم وهاب زاده /اتاق بازرگانی بخش کشاورزی .سیب ما رو بهمن ماه بار زدی هنوز بهمون پول ندادی.منو گرفتار کردی با کلی قرضو قوله ترو خدا مسىولین بررسی کنید.٣٠میلیون بهمون بدهکاره.ما یه کشاورز ساده ایم .ترو خدا رحیم با واسطه غلام سر همه رو کلاه گذاشته باور نمیکنین بررسی کنین.

 10. گرفتار گفت:

  بررسی کنین خواهش می کنم بخدا راس میگم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.