وب سایت خبری و تحلیلی جوان پرس

تاريخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۲|کد خبر: 20762|دسته: اجتماع و فرهنگ, تازه ترین عناوین, عمومی


تیلغات و فعالیت چنیدین ساله برخی از موسسات غیرمحاز در شهر ارومیه باعث‌آن شده تا خانوداده های بسیاری دچار سردرگمی گردند.

جوان پرس  : این روزها که خانواده های بسیاری برای پرکردن اوقات فراغت بچه هایشان ترجیح میدهند آنها را برای یادگیری زبان به دست موسسات آموزشی بسپارند هستند عده ای که از این تب زبان آموزی نهایت بهره را برده و با تبلیغاتی فریبنده و دروغین نسبت به پذیرش زبان آموز در موسسات غیرمجاز اقدام می کنند. از موضوع علاقمندی خانواده ها برای پر کردن اوقات فرزندانشان که بگذریم موضوع فعالیت قارچ گونه موسسات غیرمجاز که به ویژه با شروع فصل تابستان برتعدداشان افزوده می شود نمی توان به راحتی گذشت. سرکیسه کردن خانواده ها و از سوی دیگر ارائه آموزشهایی با کیفیت نامشخص و ضربه زدن به امنیت اجتماعی جامعه تنها دستاوردهایی است که از قبل فعالیت این گونه مراکز و موسسات غیرمجاز عاید جامعه می شود.

رییس شورای هماهنگی موسسان مراکز آموزشی غیر دولتی آذربایجان غربی با بیان اینکه این استان تنها استانی است که موسسات غیرمجاز قارچ گونه  ظاهر می شود و کسی هم تا به حال با آنها برخورد نکرده است اظهار کرد: به منظور ساماندهی مراکز آموزشی ازاد کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۰ با تصویب مصوبه ای صدور مجوز فعالیت های آموزشی آزاد در قالب برگزاری کلاسهای تقویتی، تک درس و کنکور و زبانهای خارجی را منحصرا در وظایف و اختیارات مزارت آموزش و پرورش قرار داد و در سال ۸۲ نیز آن اصلاح کرد که براساس آن نهادهای علمی و آموزشی و فرهنگی دارای مجوز فعالیت برای دایر کردن دوره های آموزشی خاص مانند کلاسهای تقویتی و تکدرس و زبانهای خارجی باید از آموزش و پرورش مجوز دریافت کنند.

سید فتاح حسینی در گفتگو با کوشا تصریح کرد: مهم ترین و محکم ترین قانون مجلس در راستای پیشگیری از فعالیت های غیرمجاز اشخاص حقیقی و حقوقی در حوزه آموزش آزاد، قانون تعطیلی موسسات و واحدهای آموزشی و تحقیقاتی و فرهنگی بدون مجوز است که بر اساس این قانون آموزش و پرورش بایستی به آموزشگاههای غیرمجاز بعد از شناسایی و ابلاغ دستور انحلال صادر نماید و در صورت تمکین آن آموزشگاه در حکم کلاهبردار محسوب می گردد و با شکایت آموزش و پرورش تحت تعقیب قرار خواهد گرفت. وی با انتقاد از عدم اجرای کامل و درست قانون ادامه داد: از تصویب این قانون ۲۰ سال می گذرد اما شاهد رشد قارچ گونه آموزشگاههای غیرمجاز بویژه در سطح شهر ارومیه هستیم.حسینی گفت: بیش از ۵۰ واحد آموزشی غیرمجاز در ارومیه و عمده آنها در حوزه ناحیه یک آموزش و پرورش مشغول به فعالیت هستند.رییس شورای هماهنگی موسسان مراکز آموزشی استان فعالیت این مراکز غیرمجاز را علاوه براینکه ضربه زدن به نظام آموزشی و امنیت اجتماعی دانست افزود: این افراد و موسسات با فعالیت غیرقانونی خود در حق موسساتی که با طی کردن پروسه قانونی مجوز لازم را کسب کرده اند جفا می کنند.

سید فتاح حسینی با اشاره به اینکه از ۶ ماه پیش موضوع برخورد با این موسسات غیرمجاز با پیگیری های این شورا آغاز شده افزود: پرونده فعالیت غیرقانونی این موسسات در معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ، پلیس امنیت اجتماعی نیروی انتظامی، آموزش و پرورش و حتی شورا ی تامین ارومیه باز است و امیدآن می رود با همکاری ارگانهای ذی ربط بساط این موسسات غیرمجاز در کمترین زمان ممکن برچیده شود.

وی ادامه داد: نهادهایی چون دادگستری، اماکن، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای هماهنگی موسسان مراکز آموزشی با هم برای تعطیلی موسسات غیرمجاز اقدام می کنند.

تیلغات و فعالیت چنیدین ساله برخی از موسسات غیرمحاز در شهر ارومیه باعث‌آن شده تا خانوداده های بسیاری دچار سردرگمی گردند.

خانم کسمایی که فرزندش در حال حاضر در یکی از همین موسسات غیرمجازی که سید فتاح حسینی لیست اسامی آنها را در اختیارما قرار داد مشغول زبان آموزی است در گفتگو با ما با اشاره به اینکه فرزندش نزدیک به ۵ سال است دراین موسسه(غیرمجاز) مشغول فراگیری زبان است اظهار کرد: جای سوال است اگر این موسسه غیرمجاز است پس چطور در وسط شهر و با این همه تبلیغات و زبان آموز فعالیت می کند؟

وی گفت: یکی دوباری مجوز موسسه را پیگیر شدم که آنها ادعا می کنند از سازمان ملی جوانان مجوز گرفته اند و من هم با دیدن علاقه مردم به این موسسه و موقعیت مکانی آن که در بهترین نقطه شهر قراردارد قانع شدم که فضایی است ایده ال برای آموزش زبان به فر زندم.

این خانم مشغله زیاد خانواده ها و کمی هم سهل انگاری را به عنوان دلایل بی توجهی به ماهیت قانونی و غیرقانونی چنین موسساتی عنوان کرد و ادامه داد: انتظار می رود تا نهادهای قانونی که برای پلمپ یک بقالی بدون مجوز درنگ نمی کنند نسبت به تعطیلی این موسسات هم اقدام فوری نمایند تا خانواده  های بیشتری مورد کلاهبرداری قرار نگیرند.

سید فتاح حسینی نیز معتقد است برخی از این موسسات غیرمجاز از حمایتهای نمایندگان مردم استان و ارومیه در مجلس بهره می برند و این خود باعث شده تا اینها بدون ترس و دلهره به اقدامات غیرقانونی خود ادامه دهند.وی افزود: از دوتن از نمایندگان در خصوص این حمایتهای غیرقانونی شکایت کرده ایم.

 رییس شورای هماهنگی موسسان مراکز آموزشی استان با بیان اینکه مسئولیت آموزش به افراد زیر بیست سال برعهده آموزش و پرورش است و هیچ نهاد دیگری از جمله دانشگاه مسئولیتی در این رابطه ندارد افزود: دخالت سایر ارگانها در امر آموزش زبانهای خارجی و دادن مجوز به موسسات غیرمجاز به روند آموزش لطمه بزرگی می زند.

حسینی ادامه داد: متولیان موسسات غیرمجاز به دلیل عدم بهره مندی از مدارج علمی و تخصصی لازم برای دریافت مجوز مراجعه نمی کنند.

وی گفت: با همتی که از سوی مسئولین برای برچیدن این موسسات غیرمجاز آغاز شده امید آن می رود که به زودی این معضل حل شود.


پاسخ دهید

آگهی
دل نوشته های معروفی
iranibazar.comشبكه تجارت الكترونيك ايران
عصر امید
جهانگیرزاده

لوگوی پایگاه خبری تحلیلی جوان logo کد لوگو :