وب سایت خبری و تحلیلی جوان پرس

تاريخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲|کد خبر: 22061|دسته: تازه ترین عناوین, عمومی, ویژه ها


 از یک نظر کشور در شرایط  نامطلوب خارجی قرار دارد و در بعد دیگر شرایط داخلی و مشکلات پیش رو باعث شده تا دوران سختی برای حسن روحانی پیش بینی شود .

 جوان پرس / عبدالسلام معروفی  :  کمتر از چند روز دیگر محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران سکان هدایت قوه مجریه را به حسن روحانی واگذار می کند .کسی که بر خلاف ۱۶ سال قبل و دو دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد می خواهد اعتدال پیشه کند و دولت تدبیر و امیدی را سر کار بیاورد و به نظر می رسد کار برای این تیم سخت می آید.

 

 از یک نظر کشور در شرایط  نامطلوب خارجی قرار دارد و در بعد دیگر شرایط داخلی و مشکلات پیش رو باعث شده تا دوران سختی برای حسن روحانی پیش بینی شود . احمدی نژاد در هشت سال عمر مدیریتی خود به همراه کابینه اش برنامه و کارهای زیادی در کشور اجرایی کرد و کارهای بسیاری را نیز به سرانجام مطلوب نرسانید و بعضا از قبل اجرای نامطلوب پیامدهای منفی نیز برای کشور حادث شد.

http://www.omran-ag.ir/portals/omran-ag.ir/91-10/DSC06502.JPG

  البته احساس تکلیف و دینی که دولت نهم و دهم به وجود آورد باعث گردید تا بار مشکلات بر روی دوش دولت سنگینی بکند اما از هشت سال عمر مدیریتی احمدی نژاد بایستی چهارسال اول آن را دوران طلایی عملکرد و پیشرفت کشور در ابعاد مختلف خدماتی، عمرانی ،کشاورزی و غیره حساب کرد ، اما اصلی ترین چالش و ضعف دولت نهم ودهم از زمانی آغاز شد که رئیس قوه مجریه با یک جریان خاص سعی در هدایت کشور کرد و البته ساز مخالفت با برخی از ارگانها و از همه مهم تر قهراحمدی نژاد در چند دوره مختلف باعث شد تا دوره دوم فعالیت این دولت با حرکت لاک پشتی مواجه شود و در بعد اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی کشور با چالش های اساسی روبرو گردد.

 

 احمدی نژاد با اجرای طرح تحول اقتصادی ، موضوع سفرهای شهرستانی ، سهام عدالت ، یارانه، سهمیه بندی بنزین ، موضوع طرح مسکن مهر،تسریع در ساخت پروژه های عمرانی و خدماتی و کشاورزی ، آبیاری تحت فشار و مکانیزاسیون کشاورزی  و غیره توانست سیمای کشور را متحول سازد و بدون شک دولت احمدی نژاد و به دنبال فرمایشات اخیر رهبری و حمایت های ایشان یکی از پرکارترین دولتهای بعد از انقلاب است که به قول برخی ها خستگی را خسته کرد . باید با انصاف نگاه کرد و بایستی در کنار دیدن نیمه خالی لیوان نیمه پر آن را هم دید و نگاهی گذرا به همه آنچه که در حال حاضر در کشور در اجراست ، انداخت.

 

 سیمای عمرانی کشور با گذشته اصلا قابل مقایسه نیست ، در خصوص تغییر چهره شهرها و روستاها، یک جهش خارق العاده را شاهد هستیم.

 در خصوص برخی از طرح های زیرساختی هم دولت توانست برنامه های راهبردی فراوانی در کشور ایجاد کند. در خصوص ساخت و آسفالت راه های روستایی و شهری،پروژه های بنیادین،طرح هادی روستایی و موضوع مقاوم سازی اماکن روستایی،موضوع برق رسانی ،آبرسانی وگاز رسانی به شهر ها و روستاها وسایر طرحها با رشد فراینده ای روبرو هستیم. اما با همه این اوصاف و احوال با توجه به مشکلات و نقصان های عملکرد در دور دوم این مدیریت اجرایی و ضعف مدیریت، کشور با یک چالش اساسی روبرو گردید و امروزه مشکلات اقتصادی که شاخصه توسعه کشور و موضوع سیاست خارجی ایران با یک چالش اساسی درگیر است و همچنین در خصوص اوضاع سیاسی داخلی هم با یک بلبشور سیاسی و فضای غبارآلود روبرو هستیم .

 

 در خصوص مسایل اجتماعی و فرهنگی هم با مشکلات اساسی روبرو هستیم به عنوان مثال شاخصه های فرهنگی و اجتماعی کشورآب رفته و با بحران های زیادی روبرو هستیم .  بر همین اساس کار برای هر دولتی که بعد از دولت احمدی نژاد بر سرکار می آمد بسیار سخت می آید و حال دولتی که می خواهد با شعار اعتدال گرایی و میانه روی کار را دنبال کند و به تبع همین شعار می رود تا ۴ سال پرمشقتی برای کابینه روحانی در پیش باشد .  با توجه به وضعیت داخلی  و سیاسی کشور از جمله اینکه قوه قانونگذار کشور در اختیار تیم اصولگرای کشور است و تحلیل اوضاع چند روز اخیر و مباحث پیش آمده دوران سختی مدیریتی در حوزه داخلی در روی دیگر سکه حوزه های سیاسی و اقتصادی در بعد خارجی و داخلی مزید برعلت شده تا پیش بینی روز های سختی را کرد .

 

 مشکل اصلی امروز درحوزه اقتصادی است که هم در بعد خارجی و هم در حوزه داخلی قابل نقد و بررسی است و بایستی جلوی بحران های پیش رو را گرفت تا کشور و مردم بیش از این دچار مشکل نشوند وبیکاری و موضوع اشتغال و رکود واحدهای تولیدی و اوضاع نابسامان بخش صنعت کشور و محور تولید دیگر مشکل این حوزه است که بایستی در دستور کار تیم جدید قرار گیرد.

 

 التبه تحلیل آنچه که دولت جدید باید در کشور و استان مورد توجه قرا دهد بماند و نیاز به یک تحلیل و نقد و یادداشت جداگانه نیاز دارد که در آینده نزدیک به آن اشاره خواهیم کرد. و در همین یادداشت به این مهم با نگاهی اجمالی به آنچه که در طول این هشت سال بر کشور گذشت و عملکرد اجمالی دولت محمود احمدی نژاد و آنچه که در دولت آینده با آن ربرو خواهیم شد.

 

وظیفه دولت آینده در همه شاخصه های توسعه ای بسیار سخت خواهد بود ،چرا که همین سال اول آن با مشکلات کمبود بودجه روبروهستیم و اساس توسعه در کنار خلاقیت و توان مدیریتی اعتبار و بودجه کافی برای هدایت و پیشبرد برنامه هاست .  و در کنار این مشکل سال اول با شناخت و معرفی و انتصابات می گذرد و سال دوم سال برنامه ریزی است و تازه از پایان سال های دوم و اوایل سوم کار و فعالیت به صورت جدی آغاز خواهد شد و سال پایانی دولت هم سال بلاتکلیفی است . و مشکل اصلی این بی برنامگی عدم تعریف یک ساختار کلی برای توسعه و توجه نکردن به برنامه های چشم انداز وبرنامه های توسعه این کشور است که بایستی مورد توجه باشد .


1 پاسخ به “تلاش با برنامه ، تلاش بی برنامه و مسیر سخت دولت آینده”

 1. behnam می‌گه:

  شمارش معکوس تا وعده آبدار روحانی
  “قول می دهم اگر بار مسئولیت اجرایی بر دوش من قرار گرفت در اولین روز دولت
  دریاچه ارومیه در دستور خواهد بود.”

  یادش بخیر در روزهای پایانی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ،آقای حسن روحانی سفری به نقاط مختلف آذربایجان داشتند که یکی از دیدارهای شیرین و آب دار با مردم ارومیه بود.ایشان در آغاز صحبت های خود ضمن سلام بر دختران ،پسران،آذربایجان قهرمان ،حمید و مهدی باکری تاکید داشتند بر اینکه”نوبت افراط گران دیگر بس است”.
  در بخشی دیگر از این دیدار و در پاسخ به ابراز احساسات مردم نسبت به احیای دریاچه ارومیه گفتند:”قول می دهم اگر بار مسئولیت اجرایی بر دوش من قرار گرفت در اولین روز دولت ،دریاچه ارومیه در دستور خواهد بود.”
  ایشان اشاره نیز داشتند که در این خصوص کارگروه وی‍ژه ای در دفتر استراتژیک تشکیل شده و در اولین بررسی ها مشخص گردیده که می بایستی آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه انتقال یابد.
  بدلیل دغدغه های دوستداران دریاچه ارومیه ،بر خود تکلیف دیدم که در این روزهای واپسین دولت دهم، این قول آبدار را یاد آور شده و از دولت امید درخواست کنم ضمن پایبندی به محقق شدن وعده های انتخاباتی ، مردم را در جریان اجرای امور فوق قرار داده و امید ما را نا امید نکنند.
  ایشان علاوه بر وعده آبدار خود ،اجرایی کردن اصل پانزدهم قانون اساسی و حقوق شهروندی را از برنامه های دولت تدبیر و امید دانستند.
  مرتضی بهنام
  (pr.behnam@yahoo.com)

  لینک فایل تصویری دیدار رئیس جمهور منتخب با مردم ارومیه: http://www.presstv.ir/detail.fa/308308.html

پاسخ دهید

آگهی
دل نوشته های معروفی
iranibazar.comشبكه تجارت الكترونيك ايران
عصر امید
جهانگیرزاده

لوگوی پایگاه خبری تحلیلی جوان logo کد لوگو :