تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۲.::. ساعت : ۹:۳۰ ب.ظ

   276 بازدید

80950979-5311708

  در طول 7 ماهه حدود 30 هزار پرونده در محاکم قضایی ارومیه تشکیل شده است.

 جوان پرس : دادستان عمومي و انقلاب اروميه که از اول ارديبهشت امسال هدايت اين مجموعه عظيم قضايي را بر عهده گرفته ، براي اولين بار به جمع اصحاب رسانه آمد و از اقدامات  7 ماهه اين حوزه گفت و از مختومه شدن  34 هزار و 643 فقره پرونده امسال در دادسراهاي اروميه خبر داد.

 هر چند مباحث و درد دل و دغدغه هاي دادستان اروميه با جامعه رسانه بيشتر از مطالب اصلي جلسه بود و اين نشان مي دهد  كه در حوزه فرهنگي و اجتماعي جامعه استاني ما با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي كند و اين مهم سيستم قضايي استان را به چالش كشانده و چاره اي جز يك انقلاب اجتماعي و فرهنگي توسط همه متوليان امر ندارد و همچنين مردم استان هم براي هر موردي به سيستم قضايي شكايت نكنند ( تحليل اين موضوع را ظرف چند روز آتي در اختيار شما قرار خواهيم داد.)

 

  مصطفي حبيبي افزود: از ارديبهشت ماه سال جاري تا آبان ماه تعداد قابل توجهي پرونده در دادسراي اين شهرستان مورد رسيدگي قرار گرفته و مختومه شده است.  وي اظهار کرد: پنج هزار و 431 پرونده از سال گذشته باقي مانده بود و 29 هزار و 212 فقره پرونده هم در سال جاري تشکيل شده بود که رسيدگي شده اند.  وي اضافه کرد: در حال حاضر 58 پرونده زمين خواري در اروميه مطرح شده که از اين تعداد پرونده 13 فقره رسيدگي شده است. دادستان عمومي و انقلاب اروميه گفت: همچنين از پرونده هاي تشکيل شده در اين زمينه 29 فقره به تصرف عدواني مربوط مي شود.

 

   حبيبي ادامه داد: طبق ارزيابي معاونت راهبردي قوه قضائيه، دادسراي اروميه يکي از دادسراهاي موفق در سطح کشور قلمداد مي شود و عوامل مختلفي در کسب اين عنوان موثر بوده است.  وي استقرار پزشکي قانوني و واحد ارشاد و معاضدت در دادسرا، ثبت الکترونيکي پرونده ها، کنترل افزايش پرونده ها، ساماندهي کميسيون اجراي احکام کيفري، ساماندهي کميسيون عفو و بخشودگي، رسيدگي به امور زندانيان و مرخصي آنها را از اهم اقدامات موثر در ممتاز قلمداد شدن دادستاني اروميه عنوان کرد.

 

   وي با اشاره به اينکه طبق قانون، دادستان به عنوان مدعي العموم نيز صلاحيت اعلام جرم دارد گفت: در هفت ماه گذشته 700 فقره پرونده به اين ترتيب تشکيل شده است که همه اين پرونده ها به دليل برخوردار بودن از جنبه عمومي جرم مورد رسيدگي قرار مي گيرد و رسيدگي به پرونده اي در ارتباط با ترک اتاق عمل توسط پزشک نيز يکي از مهم ترين پرونده هاي مورد پيگيري توسط دادستاني است.

 

  حبيبي، با اشاره به اينکه جرائم به دو دسته جنايي و غيرجنايي احصا مي شوند اظهار کرد: در حوزه جرايم غير جنايي، تخلفات راهنمايي و رانندگي از بيشترين فراواني برخوردار بوده و در حوزه جنايي نيز جرايم مرتبط با مواد مخدر بيشتر از ساير موضوع هاست.

 

 وي  با بيان اينكه تلاش مجموعه قضايي استان و اروميه كاهش پرونده هاي ورودي است و اين نياز به كمك همه دستگاههاي فرهنگي و اجرايي استان دارد  ، گفت : با اشاره به اينکه آذربايجان غربي به لحاظ مرزي بودن از شرايط خاصي برخوردار است، خاطرنشان کرد: براي پيشگيري از وقوع جرائم مختلف بايد در راستاي اشتغالزايي، ترويج ارز‌ش‌هاي اجتماعي و فقرزدايي گام برداشت، تا جرايمي مانند سرقت، قاچاق مواد مخدر و قاچاق کالا رخ ندهد. حبيبي تاکيد کرد : سيستم دادسرا بايد در جهت ايجاد امنيت و آسايش و آرامش مردم و احقاق حقوق و گسترش عدالت  وجلوگيري از وقوع جرم و تعقيب مجرمين ، کشف و مجازات ، رسيدگي به شکايات و تظلم خواهي  تلاش مي کند.

 

  او از تعامل مناسب دادسرا با دادگاه هاي عمومي گفت  والبته از اوضاع نامناسب وضعيت زندان هاي استان از جمله اروميه ابراز گله مندي کرد و خاطرنشان ساخت : در زندان هاي آذربايجان غربي بيش از 8000 نفر زنداني داريم که بيش از 4000 نفر آن در زندان اروميه جا داده شده اند و با توجه به ظرفيت و فضاي کم آن متاسفانه زندانيان در شرايط بدي زندگي مي کنند واين يک هشدار جدي براي  نهاد هاي فرهنگي  ومسوولان استاني است.

 

  حبيبي عمده جرايم استان را در بخش جرايم راهنمايي و رانندگي ، قاچاق مواد مخدر ، قاچاق کالا ، جرايم جنايي و قتل عمد عنوان کرد و خاطرنشان ساخت : در راستاي کاهش معضلات ومشکلات اجتماعي وافزايش پرونده ها تمامي دستگاه هاي فرهنگي و اجرايي وحوزه اشتغال زايي استان بايد پاي کار بيايند و به دستگاه قضايي کمک کنند تا ميزان جرايم و ناهنجاري ها کاهش يابد.

 

  وي با ذکر مثالي که بايستي فرهنگ بخشش و عفو را نهادينه کنيم ؛ افزود : در طول اين مدت از 11 حکم قصاص 2 حکم توسط اولياي دم عفو و گذشت صورت گرفته است.حبيبي همچنين معضل مواد مخدر و اعتياد  را از جمله ناهنجاري اجتماعي عنوان کرد و گفت : بيش از50 درصد زندانيان استان مربوط به مواد مخدراست .

Print Friendly
کدخبر : 28258
۴ دیدگاه

 1. آواي تكاب می‌گه:

  دوهفته نامه تخت سلیمان – خداویردی دولتیاری: با توجه به دیدگاههایی که در رابطه با معادن و معدنکاران در روزنامه‌ها، سایت‌ها و صبحت‌های همشهریان تکاب مطرح شده است. برآن هستم تا خدمات وفعالیت‌هایی که معدنکاران در روستا‌ها و شهرتکاب انجام داده‌اند و نیز اهداف معدنکاران جهت اشتغالزایی و خدمات دیگر به مردم منطقه مواردی را مطرح نمایم
  معادن شهرستان تکاب یکی از ذخایر بی‌نظیر برای منطقه بوده و این از توجه خداوند متعال است که این همه نعمت را به این منطقه ارزانی نموده است. امّا بهره‌مندی از این منابع عظیم خدادادی مختص به یک قشر خاص به نام مالک یا صاحب معدن نیست. بلکه همت والای شما همشهریان عزیز برای بهره‌مندی بیشتر از امکانات و منابع خدادادی ازجمله معادن که خداوند آن‌ها را درمنطقه ما به ودیعه گذاشته است، را می‌طلبد. و باید خدا را شاکر بود که این همه معادن و ذخایره مطلوب وجود دارد و این مسئله باعث جذب سرمایه گذاران در این بخش شده است و به دنبال آن اشتغالزایی نیز فر اهم شده است.
  اشتغالزایی معادن فعال تکاب:
  در حال حاضر حدود ۲۳ معدن (سنگ) فعال وجود دارد و به طور متوسط درهر معدن حداقل ۱۵ نفر مشغول بکار هستند که بالغ بر ۹۰ درصد شاغلین بومی می‌باشند. براین اساس تعداد کل شاغلین این معادن حدود ۳۵۰ نفر است.
  شرکت تعاونی معدنی فرآوران تخت سلیمان
  این شرکت تعاونی که با همت۱۳معدنکار تأسیس شده‌است، قصد احداث یک واحد سنگبری بزرگ که حدود ۱۵سنگبری در آن گنجانده شده و هر واحد آن بالغ بر۵۰ نفر اشتغالزایی مستقیم خواهد داشت. سرمایه گذاری این طرح بصورت خصوصی و از طرف معدنکاران انجام خواهد شد. که با بهره برداری از آن گامی بسیاراساسی و مؤثر در جهت اشتغال همشهریان انجام خواهد گرفت. البته برای پیشبرد این هدف و ارائه خدمات لایق و شایسته مردم شهرمان باید سرمایه داران و افراد توانمند در این بخش وارد شده واز سود مطلوب آن نیزبهره‌مند خواهند شد که اگر این کار صورت گیرد و مسئولین شهرستان و استان بستر لازم را فراهم نمایند. شهر تکاب به دلیل داشتن مواد اولیه و نزدیکی به بازارهای خارجی مثل آذربایجان، ترکیه و عراق می‌تواند به قطب سنگ و فرآورده‌های آن در شمال و غرب کشور تبدیل شود.
  سهم معادن تکاب در پرداخت مالیات و عوارض:
  از حدود ۲۰ الی ۲۳ معدن (سنگ) فعال با تولید سالانه حدود هر معدن ۱۰هزار تن و فروش متوسط در حدود هر تن ۲۰ الی ۷۰ هزار تومان و با احتساب مالیات و عوارض ۶ درصد و که هر معدن کوچک باید سالانه حدود ۲۷ میلیون تومان پرداخت نماید و همگان به این مسئله واقف ‌اند که اداره محترم دارایی درصورت عدم پرداخت به موقع با جریمه سنگین این مبالغ را دریافت خواهد نمود و از همین منابع معادن طلا بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان به شهرداری و دهیاری‌ها طبق فرمایشات مدیر کل اداره امور مالیاتی (در جلسه فرمانداری) پرداخت شد و ماهانه بر طبق فرمایشات حاج آقا بیگی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی دویست میلیون تومان نیزبه شهرستان تکاب عودت داده می‌شود.
  خدمات و مساعدت‌های معادن:
  تمامی معادن موجود هر کدام به نحوی در آبادی و توسعه شهر و روستا‌ها فعال هستند. از جمله:
  ۱-ساخت مساجد روستاهای گنبد، بابانظر، قزلقشلاق، و شیر مرد
  ۲-کمک به ساختن پل داخل روستای چوپلو و شن ریزی داخل روستا.
  ۳- ساختن مدرسه در روستای بلوز و مشارکت در انجمن خیرین مدرسه ساز.
  ۴-کمک‌های نقدی به دهیاری‌ها وشوراهای اسلامی روستاهای تابعه.
  ۵-شن ریزی و بهسازی جاده روستاهای دولدولبلاغی و قوشه بلاغ.
  ۶-اعلام آمادگی برای آسفالت جاده داخل روستای اغولبیک و قجور.
  ۷- کمک‌های نقدی به مدارس، تیم‌های ورزشی، مساجد، تکایا و انجمن‌های خیریه.
  ۸- مشارکت در آزادی زندانیان غیر عمدی و غیره.
  البته خدمات دیگری ارائه شده است که مطالبی هم که ذکر فقط جهت اطلاع رسانی است نه خودستائی که ما وظیفه داریم و تلاش خواهیم نمود برای آبادانی این شهر و روستاهای آن هر اقدام لازمی را انجام بدهیم.
  تخریب جاده‌ها توسط ماشین‌های سنگین معدنکاران:
  یکی از تبلیغات‌های منفی که علیه معدنکاران می‌شود، تخریب جاده توسط خودروهای سنگین حمل سنگ عنوان می‌شود. باید گفت که تخریب جاد‌ها فقط کارماشین‌های حمل سنگ نیست. عوامل مختلفی باعث نابودی جاده‌های شهر تکاب شده‌اند که در این مجال نمی‌گنجد فقط به این مطلب بسنده کنیم که اگر تردد ماشین آلات سنگین باعث نابودی جاده‌ها می‌شود جاده‌های اصفهان با حجم ترددی که دارند باید نیست و نابود می‌شدند. یا در همین نزدیکی خودمان دیواندره که جاده آن یکی از پر تردد‌ترین جاده‌های غرب کشور است باید غیرقابل استفاده می‌شد. فلذا معتقدیم گرچه ممکن است تردد ماشین آلات نقش بسیار اندکی در خرابی جاده‌های تکاب دارند، امّا فرسوده بودن راههای تکاب و عدم توجه مسئولین به ترمیم و بهسازی راه‌ها از عمده عوامل تخریب این راههاست. آیا جاده قینرجه محل تردد ماشین آلات حمل سنگ است که تخریب شده است. لطفا کمی واقع بینانه به مسائل توجه نمائید.
  سهم سرمایه‌داران و سرمایه‌گذران تکاب از توسعه و اشتغالزایی در تکاب

  آیا می‌دانید که تکاب سرمایه‌داران زیادی دارد؟ که متأسفانه سرمایه‌هایشان را در بخش ساختمان، زمین، سکه و طلا و پرداختن به دلالی، واسطه‌گری و بانک‌ها سرمایه‌گذاری نموده‌اند. و اگر این افراد سرمایه‌های خود را به بخش اشتغال روانه نمایند و در زمینه حمل و نقل واحداث کارخانه‌های فرآوری و سنگ بری سرمایه گذاری نمایند. اشتغالزایی قابل توجهی صورت می‌گیرد. همچنانکه در شهرستانهای همجوار مانند بیجار ودندی رخ داده است.

  معادن این شهر‌ها پول و ماشین سنگین در شهر توزیع ننموده‌اند، فقط همت بلند و فعل خواستن اهالی این شهر‌ها باعث چنین کارآفرینی و پیشرفتی در ظاهر شهر گردیده است
  به امید شهری آباد با مردمانی ثروتمند و شاد

 2. آواي تكاب می‌گه:

  سردترین شب پاییزی در تکاب /دمای هوا به 17- درجه رسید+ تصاوير

 3. آواي تكاب می‌گه:

  توسعه پایدارشهردرسایه مشارکت سازنده شهروندان

  نشریه تخت سلیمان تکاب -کامیل رحیمی*: مسلماًهرشهروندی که دربطن ماجراست ازمشکلات، کمبودهاونیازهای شهرخودبیشتراطلاع داردوبایستی همه بپذیریم که نگاه عامه مردم نگاهی غیرتخصصی وغیرفنی نیست زیراکه خوشبختانه ارتقاءفرهنگ وسطح تحصیلات درخانواد‌ها، دیدگاه‌ها، پیشنهادهاوانتقادات آن‌ها رامعقول ترواساسی ترنموده است بدیهی است حضوروهمکاری نخبگان، کار‌شناسان شهری ومتخصصان درعرصه‌های اجتماعی، عمرانی، فرهنگی، اقتصادی درشوراهاالزامی است تاتوان علمی وتخصصی این پارلمان محلی درعرصه مدیریت شهری تقویت گرددودیدگاه کار‌شناسی رادرامورشهری ثبات بخشد تا شاهد تحولات شگرفی درعرصه مدیریت واحدشهری وارتقاءسطح کمی وکیفی امکانات درابعادوسطوح مختلف باشیم.

  اعضای شورای اسلامی شهرتکاب با انتخاب شهرداری مجرب دریک فضای صمیمی وعلیرغم کمبودشدیددرمنابع اعتباری باتعامل سازنده باهمه مسئولین محترم شهرودلسوزان این شهرستان تلاش می‌کنندتابااجرای پروژه‌های اساسی وموردنیازشهروندان تاحدودی به درخواستهای اصلی واساسی شهروندان جامه عمل پوشانده وخدمت رسانی وخدمتگذاری راباافتخارهرچه تمام ترسرلوحه مسئولیت خودقراردهندکه دربرخیام وروبات وجه به کمبوداعتبارات داخلی وعدم کفایت اعتبارات تخصیصی استانی، اقدام درجهت عملی نمودن اهداف وبرنامه‌های موردنظرتاحدودی بامشکل مواجه شده ومتاسفانه دربسیاری ازمواردانتظارات برحق مردم نجیب شهربرآورده نشده است.

  شهرداری تکاب به عنوان مجری مصوبات شورا، باچالشهای متعددی درارایه خدمات ورفاه شهروندان وبطورکلی درتوسعه مدیریت شهری روبرومی‌باشدکه برای مثال یکی ازاین چالشهاوعوامل مؤثرناپایداری منابع درآمدی است. ازجمله یکی ازاقلام درآمدناپایدارشهرداری تکیه بردرآمدهای ناشی ازساخت وسازاست که شامل عوارض برساختمان‌ها، اراضی، عوارض برپروانه‌های ساختمانی، عوارض تراکم وتفکیک اراضی، عوارض حذف پارکینگ ودرآمدحاصل ازاجرای ماده صدمی باشدوخطری که توسعه شهری راتهدیدمی‌کند رکودساخت وساز وپایین آمدن درآمداست وازطرفی بدهکاری زیادشهرداری است که می‌تواندعواقب ناگواری درپی‌داشته باشد.

  بازتاب واطلاع رسانی وقایع واقدامات وفعالیت‌های شهرداری وشورا شهرمی تواندنقاط ضعف وقوت موجود رامنعکس نمایدلذاهماهنگی وارتباط مردم ومسئولین، مسئولین بایکدیگرومردم باهم دیگریک نعمت بزرگ است که میوه شیرین آن بالندگی وپیشرفتی کم نطقهیایک شهرخواهدبودبه‌ام یدروزی که باتقویت روزافزون شورا‌ها، مدیریت یکپارچه وواحدشهری شکل بگیردودرسایه مشارکت سازنده ومؤثرمردم گامهای بلندی برای توسعه پایدارشهرمان برداشته شود. درپایان بایداقرارنمودکه اداره شهردرشرایط فعلی دون حضورومشارکت واقعی شهروندان امکان پذیرنیست. داشتن شهری زیباوسالم وآبادضامن سلامت روح وجسم شهروندان است که به اقدامات درست مدیران شهری وهمکاری شهروندان بستگی دارد. شورابرخودفرض می‌داندکه رسالتی راکه برعهده گرفته است باقدرت تمام وتوکل برخداوندسبحان ودعای خیرشماشهروندان عزیزبه سرمنزل مقصودبرساندوبراین باورداریم راه‌هایی که به آینده ختم می‌شوندیافتنی نیستند، ساختنی هستند.. فلذاازمحضریکایک مردم عزیزشهرمان می‌خواهیم تاباارشادوراهنمایی‌های خودونیزمشارکت درساخت وسازشهری، شوراوشهرداری رایاری نمایند.

  * عضوشورای اسلامی شهرتکاب

دیدگاه خود را به ما بگویید.