وب سایت خبری و تحلیلی جوان پرس

تاريخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۲|کد خبر: 28258|دسته: اجتماع و فرهنگ, تازه ترین عناوین, عمومی


  در طول ۷ ماهه حدود ۳۰ هزار پرونده در محاکم قضایی ارومیه تشکیل شده است.

 جوان پرس : دادستان عمومی و انقلاب ارومیه که از اول اردیبهشت امسال هدایت این مجموعه عظیم قضایی را بر عهده گرفته ، برای اولین بار به جمع اصحاب رسانه آمد و از اقدامات  ۷ ماهه این حوزه گفت و از مختومه شدن  ۳۴ هزار و ۶۴۳ فقره پرونده امسال در دادسراهای ارومیه خبر داد.

 هر چند مباحث و درد دل و دغدغه های دادستان ارومیه با جامعه رسانه بیشتر از مطالب اصلی جلسه بود و این نشان می دهد  که در حوزه فرهنگی و اجتماعی جامعه استانی ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند و این مهم سیستم قضایی استان را به چالش کشانده و چاره ای جز یک انقلاب اجتماعی و فرهنگی توسط همه متولیان امر ندارد و همچنین مردم استان هم برای هر موردی به سیستم قضایی شکایت نکنند ( تحلیل این موضوع را ظرف چند روز آتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.)

 

  مصطفی حبیبی افزود: از اردیبهشت ماه سال جاری تا آبان ماه تعداد قابل توجهی پرونده در دادسرای این شهرستان مورد رسیدگی قرار گرفته و مختومه شده است.  وی اظهار کرد: پنج هزار و ۴۳۱ پرونده از سال گذشته باقی مانده بود و ۲۹ هزار و ۲۱۲ فقره پرونده هم در سال جاری تشکیل شده بود که رسیدگی شده اند.  وی اضافه کرد: در حال حاضر ۵۸ پرونده زمین خواری در ارومیه مطرح شده که از این تعداد پرونده ۱۳ فقره رسیدگی شده است. دادستان عمومی و انقلاب ارومیه گفت: همچنین از پرونده های تشکیل شده در این زمینه ۲۹ فقره به تصرف عدوانی مربوط می شود.

 

   حبیبی ادامه داد: طبق ارزیابی معاونت راهبردی قوه قضائیه، دادسرای ارومیه یکی از دادسراهای موفق در سطح کشور قلمداد می شود و عوامل مختلفی در کسب این عنوان موثر بوده است.  وی استقرار پزشکی قانونی و واحد ارشاد و معاضدت در دادسرا، ثبت الکترونیکی پرونده ها، کنترل افزایش پرونده ها، ساماندهی کمیسیون اجرای احکام کیفری، ساماندهی کمیسیون عفو و بخشودگی، رسیدگی به امور زندانیان و مرخصی آنها را از اهم اقدامات موثر در ممتاز قلمداد شدن دادستانی ارومیه عنوان کرد.

 

   وی با اشاره به اینکه طبق قانون، دادستان به عنوان مدعی العموم نیز صلاحیت اعلام جرم دارد گفت: در هفت ماه گذشته ۷۰۰ فقره پرونده به این ترتیب تشکیل شده است که همه این پرونده ها به دلیل برخوردار بودن از جنبه عمومی جرم مورد رسیدگی قرار می گیرد و رسیدگی به پرونده ای در ارتباط با ترک اتاق عمل توسط پزشک نیز یکی از مهم ترین پرونده های مورد پیگیری توسط دادستانی است.

 

  حبیبی، با اشاره به اینکه جرائم به دو دسته جنایی و غیرجنایی احصا می شوند اظهار کرد: در حوزه جرایم غیر جنایی، تخلفات راهنمایی و رانندگی از بیشترین فراوانی برخوردار بوده و در حوزه جنایی نیز جرایم مرتبط با مواد مخدر بیشتر از سایر موضوع هاست.

 

 وی  با بیان اینکه تلاش مجموعه قضایی استان و ارومیه کاهش پرونده های ورودی است و این نیاز به کمک همه دستگاههای فرهنگی و اجرایی استان دارد  ، گفت : با اشاره به اینکه آذربایجان غربی به لحاظ مرزی بودن از شرایط خاصی برخوردار است، خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از وقوع جرائم مختلف باید در راستای اشتغالزایی، ترویج ارز‌ش‌های اجتماعی و فقرزدایی گام برداشت، تا جرایمی مانند سرقت، قاچاق مواد مخدر و قاچاق کالا رخ ندهد. حبیبی تاکید کرد : سیستم دادسرا باید در جهت ایجاد امنیت و آسایش و آرامش مردم و احقاق حقوق و گسترش عدالت  وجلوگیری از وقوع جرم و تعقیب مجرمین ، کشف و مجازات ، رسیدگی به شکایات و تظلم خواهی  تلاش می کند.

 

  او از تعامل مناسب دادسرا با دادگاه های عمومی گفت  والبته از اوضاع نامناسب وضعیت زندان های استان از جمله ارومیه ابراز گله مندی کرد و خاطرنشان ساخت : در زندان های آذربایجان غربی بیش از ۸۰۰۰ نفر زندانی داریم که بیش از ۴۰۰۰ نفر آن در زندان ارومیه جا داده شده اند و با توجه به ظرفیت و فضای کم آن متاسفانه زندانیان در شرایط بدی زندگی می کنند واین یک هشدار جدی برای  نهاد های فرهنگی  ومسوولان استانی است.

 

  حبیبی عمده جرایم استان را در بخش جرایم راهنمایی و رانندگی ، قاچاق مواد مخدر ، قاچاق کالا ، جرایم جنایی و قتل عمد عنوان کرد و خاطرنشان ساخت : در راستای کاهش معضلات ومشکلات اجتماعی وافزایش پرونده ها تمامی دستگاه های فرهنگی و اجرایی وحوزه اشتغال زایی استان باید پای کار بیایند و به دستگاه قضایی کمک کنند تا میزان جرایم و ناهنجاری ها کاهش یابد.

 

  وی با ذکر مثالی که بایستی فرهنگ بخشش و عفو را نهادینه کنیم ؛ افزود : در طول این مدت از ۱۱ حکم قصاص ۲ حکم توسط اولیای دم عفو و گذشت صورت گرفته است.حبیبی همچنین معضل مواد مخدر و اعتیاد  را از جمله ناهنجاری اجتماعی عنوان کرد و گفت : بیش از۵۰ درصد زندانیان استان مربوط به مواد مخدراست .


4 پاسخ به “دغدغه های دادستان ارومیه”

 1. آوای تکاب می‌گه:

  دوهفته نامه تخت سلیمان – خداویردی دولتیاری: با توجه به دیدگاههایی که در رابطه با معادن و معدنکاران در روزنامه‌ها، سایت‌ها و صبحت‌های همشهریان تکاب مطرح شده است. برآن هستم تا خدمات وفعالیت‌هایی که معدنکاران در روستا‌ها و شهرتکاب انجام داده‌اند و نیز اهداف معدنکاران جهت اشتغالزایی و خدمات دیگر به مردم منطقه مواردی را مطرح نمایم
  معادن شهرستان تکاب یکی از ذخایر بی‌نظیر برای منطقه بوده و این از توجه خداوند متعال است که این همه نعمت را به این منطقه ارزانی نموده است. امّا بهره‌مندی از این منابع عظیم خدادادی مختص به یک قشر خاص به نام مالک یا صاحب معدن نیست. بلکه همت والای شما همشهریان عزیز برای بهره‌مندی بیشتر از امکانات و منابع خدادادی ازجمله معادن که خداوند آن‌ها را درمنطقه ما به ودیعه گذاشته است، را می‌طلبد. و باید خدا را شاکر بود که این همه معادن و ذخایره مطلوب وجود دارد و این مسئله باعث جذب سرمایه گذاران در این بخش شده است و به دنبال آن اشتغالزایی نیز فر اهم شده است.
  اشتغالزایی معادن فعال تکاب:
  در حال حاضر حدود ۲۳ معدن (سنگ) فعال وجود دارد و به طور متوسط درهر معدن حداقل ۱۵ نفر مشغول بکار هستند که بالغ بر ۹۰ درصد شاغلین بومی می‌باشند. براین اساس تعداد کل شاغلین این معادن حدود ۳۵۰ نفر است.
  شرکت تعاونی معدنی فرآوران تخت سلیمان
  این شرکت تعاونی که با همت۱۳معدنکار تأسیس شده‌است، قصد احداث یک واحد سنگبری بزرگ که حدود ۱۵سنگبری در آن گنجانده شده و هر واحد آن بالغ بر۵۰ نفر اشتغالزایی مستقیم خواهد داشت. سرمایه گذاری این طرح بصورت خصوصی و از طرف معدنکاران انجام خواهد شد. که با بهره برداری از آن گامی بسیاراساسی و مؤثر در جهت اشتغال همشهریان انجام خواهد گرفت. البته برای پیشبرد این هدف و ارائه خدمات لایق و شایسته مردم شهرمان باید سرمایه داران و افراد توانمند در این بخش وارد شده واز سود مطلوب آن نیزبهره‌مند خواهند شد که اگر این کار صورت گیرد و مسئولین شهرستان و استان بستر لازم را فراهم نمایند. شهر تکاب به دلیل داشتن مواد اولیه و نزدیکی به بازارهای خارجی مثل آذربایجان، ترکیه و عراق می‌تواند به قطب سنگ و فرآورده‌های آن در شمال و غرب کشور تبدیل شود.
  سهم معادن تکاب در پرداخت مالیات و عوارض:
  از حدود ۲۰ الی ۲۳ معدن (سنگ) فعال با تولید سالانه حدود هر معدن ۱۰هزار تن و فروش متوسط در حدود هر تن ۲۰ الی ۷۰ هزار تومان و با احتساب مالیات و عوارض ۶ درصد و که هر معدن کوچک باید سالانه حدود ۲۷ میلیون تومان پرداخت نماید و همگان به این مسئله واقف ‌اند که اداره محترم دارایی درصورت عدم پرداخت به موقع با جریمه سنگین این مبالغ را دریافت خواهد نمود و از همین منابع معادن طلا بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان به شهرداری و دهیاری‌ها طبق فرمایشات مدیر کل اداره امور مالیاتی (در جلسه فرمانداری) پرداخت شد و ماهانه بر طبق فرمایشات حاج آقا بیگی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی دویست میلیون تومان نیزبه شهرستان تکاب عودت داده می‌شود.
  خدمات و مساعدت‌های معادن:
  تمامی معادن موجود هر کدام به نحوی در آبادی و توسعه شهر و روستا‌ها فعال هستند. از جمله:
  ۱-ساخت مساجد روستاهای گنبد، بابانظر، قزلقشلاق، و شیر مرد
  ۲-کمک به ساختن پل داخل روستای چوپلو و شن ریزی داخل روستا.
  ۳- ساختن مدرسه در روستای بلوز و مشارکت در انجمن خیرین مدرسه ساز.
  ۴-کمک‌های نقدی به دهیاری‌ها وشوراهای اسلامی روستاهای تابعه.
  ۵-شن ریزی و بهسازی جاده روستاهای دولدولبلاغی و قوشه بلاغ.
  ۶-اعلام آمادگی برای آسفالت جاده داخل روستای اغولبیک و قجور.
  ۷- کمک‌های نقدی به مدارس، تیم‌های ورزشی، مساجد، تکایا و انجمن‌های خیریه.
  ۸- مشارکت در آزادی زندانیان غیر عمدی و غیره.
  البته خدمات دیگری ارائه شده است که مطالبی هم که ذکر فقط جهت اطلاع رسانی است نه خودستائی که ما وظیفه داریم و تلاش خواهیم نمود برای آبادانی این شهر و روستاهای آن هر اقدام لازمی را انجام بدهیم.
  تخریب جاده‌ها توسط ماشین‌های سنگین معدنکاران:
  یکی از تبلیغات‌های منفی که علیه معدنکاران می‌شود، تخریب جاده توسط خودروهای سنگین حمل سنگ عنوان می‌شود. باید گفت که تخریب جاد‌ها فقط کارماشین‌های حمل سنگ نیست. عوامل مختلفی باعث نابودی جاده‌های شهر تکاب شده‌اند که در این مجال نمی‌گنجد فقط به این مطلب بسنده کنیم که اگر تردد ماشین آلات سنگین باعث نابودی جاده‌ها می‌شود جاده‌های اصفهان با حجم ترددی که دارند باید نیست و نابود می‌شدند. یا در همین نزدیکی خودمان دیواندره که جاده آن یکی از پر تردد‌ترین جاده‌های غرب کشور است باید غیرقابل استفاده می‌شد. فلذا معتقدیم گرچه ممکن است تردد ماشین آلات نقش بسیار اندکی در خرابی جاده‌های تکاب دارند، امّا فرسوده بودن راههای تکاب و عدم توجه مسئولین به ترمیم و بهسازی راه‌ها از عمده عوامل تخریب این راههاست. آیا جاده قینرجه محل تردد ماشین آلات حمل سنگ است که تخریب شده است. لطفا کمی واقع بینانه به مسائل توجه نمائید.
  سهم سرمایه‌داران و سرمایه‌گذران تکاب از توسعه و اشتغالزایی در تکاب

  آیا می‌دانید که تکاب سرمایه‌داران زیادی دارد؟ که متأسفانه سرمایه‌هایشان را در بخش ساختمان، زمین، سکه و طلا و پرداختن به دلالی، واسطه‌گری و بانک‌ها سرمایه‌گذاری نموده‌اند. و اگر این افراد سرمایه‌های خود را به بخش اشتغال روانه نمایند و در زمینه حمل و نقل واحداث کارخانه‌های فرآوری و سنگ بری سرمایه گذاری نمایند. اشتغالزایی قابل توجهی صورت می‌گیرد. همچنانکه در شهرستانهای همجوار مانند بیجار ودندی رخ داده است.

  معادن این شهر‌ها پول و ماشین سنگین در شهر توزیع ننموده‌اند، فقط همت بلند و فعل خواستن اهالی این شهر‌ها باعث چنین کارآفرینی و پیشرفتی در ظاهر شهر گردیده است
  به امید شهری آباد با مردمانی ثروتمند و شاد

 2. آوای تکاب می‌گه:

  سردترین شب پاییزی در تکاب /دمای هوا به ۱۷- درجه رسید+ تصاویر

 3. آوای تکاب می‌گه:

  توسعه پایدارشهردرسایه مشارکت سازنده شهروندان

  نشریه تخت سلیمان تکاب -کامیل رحیمی*: مسلماًهرشهروندی که دربطن ماجراست ازمشکلات، کمبودهاونیازهای شهرخودبیشتراطلاع داردوبایستی همه بپذیریم که نگاه عامه مردم نگاهی غیرتخصصی وغیرفنی نیست زیراکه خوشبختانه ارتقاءفرهنگ وسطح تحصیلات درخانواد‌ها، دیدگاه‌ها، پیشنهادهاوانتقادات آن‌ها رامعقول ترواساسی ترنموده است بدیهی است حضوروهمکاری نخبگان، کار‌شناسان شهری ومتخصصان درعرصه‌های اجتماعی، عمرانی، فرهنگی، اقتصادی درشوراهاالزامی است تاتوان علمی وتخصصی این پارلمان محلی درعرصه مدیریت شهری تقویت گرددودیدگاه کار‌شناسی رادرامورشهری ثبات بخشد تا شاهد تحولات شگرفی درعرصه مدیریت واحدشهری وارتقاءسطح کمی وکیفی امکانات درابعادوسطوح مختلف باشیم.

  اعضای شورای اسلامی شهرتکاب با انتخاب شهرداری مجرب دریک فضای صمیمی وعلیرغم کمبودشدیددرمنابع اعتباری باتعامل سازنده باهمه مسئولین محترم شهرودلسوزان این شهرستان تلاش می‌کنندتابااجرای پروژه‌های اساسی وموردنیازشهروندان تاحدودی به درخواستهای اصلی واساسی شهروندان جامه عمل پوشانده وخدمت رسانی وخدمتگذاری راباافتخارهرچه تمام ترسرلوحه مسئولیت خودقراردهندکه دربرخیام وروبات وجه به کمبوداعتبارات داخلی وعدم کفایت اعتبارات تخصیصی استانی، اقدام درجهت عملی نمودن اهداف وبرنامه‌های موردنظرتاحدودی بامشکل مواجه شده ومتاسفانه دربسیاری ازمواردانتظارات برحق مردم نجیب شهربرآورده نشده است.

  شهرداری تکاب به عنوان مجری مصوبات شورا، باچالشهای متعددی درارایه خدمات ورفاه شهروندان وبطورکلی درتوسعه مدیریت شهری روبرومی‌باشدکه برای مثال یکی ازاین چالشهاوعوامل مؤثرناپایداری منابع درآمدی است. ازجمله یکی ازاقلام درآمدناپایدارشهرداری تکیه بردرآمدهای ناشی ازساخت وسازاست که شامل عوارض برساختمان‌ها، اراضی، عوارض برپروانه‌های ساختمانی، عوارض تراکم وتفکیک اراضی، عوارض حذف پارکینگ ودرآمدحاصل ازاجرای ماده صدمی باشدوخطری که توسعه شهری راتهدیدمی‌کند رکودساخت وساز وپایین آمدن درآمداست وازطرفی بدهکاری زیادشهرداری است که می‌تواندعواقب ناگواری درپی‌داشته باشد.

  بازتاب واطلاع رسانی وقایع واقدامات وفعالیت‌های شهرداری وشورا شهرمی تواندنقاط ضعف وقوت موجود رامنعکس نمایدلذاهماهنگی وارتباط مردم ومسئولین، مسئولین بایکدیگرومردم باهم دیگریک نعمت بزرگ است که میوه شیرین آن بالندگی وپیشرفتی کم نطقهیایک شهرخواهدبودبه‌ام یدروزی که باتقویت روزافزون شورا‌ها، مدیریت یکپارچه وواحدشهری شکل بگیردودرسایه مشارکت سازنده ومؤثرمردم گامهای بلندی برای توسعه پایدارشهرمان برداشته شود. درپایان بایداقرارنمودکه اداره شهردرشرایط فعلی دون حضورومشارکت واقعی شهروندان امکان پذیرنیست. داشتن شهری زیباوسالم وآبادضامن سلامت روح وجسم شهروندان است که به اقدامات درست مدیران شهری وهمکاری شهروندان بستگی دارد. شورابرخودفرض می‌داندکه رسالتی راکه برعهده گرفته است باقدرت تمام وتوکل برخداوندسبحان ودعای خیرشماشهروندان عزیزبه سرمنزل مقصودبرساندوبراین باورداریم راه‌هایی که به آینده ختم می‌شوندیافتنی نیستند، ساختنی هستند.. فلذاازمحضریکایک مردم عزیزشهرمان می‌خواهیم تاباارشادوراهنمایی‌های خودونیزمشارکت درساخت وسازشهری، شوراوشهرداری رایاری نمایند.

  * عضوشورای اسلامی شهرتکاب

پاسخ دهید

آگهی
دل نوشته های معروفی
iranibazar.comشبكه تجارت الكترونيك ايران
عصر امید
جهانگیرزاده

لوگوی پایگاه خبری تحلیلی جوان logo کد لوگو :