تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۱ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۹:۴۷ ق.ظ

   1506 بازدید

آنهایی که به مناطق کردنشین و آذری نشین سفر کرده اند اولین چیزی که در برخورد با آنها احساس می کنند خونگرمی و مهربانی مردم این منطقه است که البته به ریشه ی تاریخی این سرزمین بر می گردد.

جوان پرس : آنهایی که به مناطق کردنشین و آذری نشین آذربایجان غربی سفر کرده اند اولین چیزی که در برخورد با آنها احساس می کنند خونگرمی و مهربانی مردم این منطقه است که البته به ریشه ی تاریخی این سرزمین بر می گردد. کردها و آذری ها را جزو مهمان نواز ترین مردمان ایران زمین می دانند که درب منزلشان همیشه بر روی مهمان باز است. به گزارش کردتوی، عید سعید قربان یکی از مراسم سنتی و باستانی مناطق کردنشین است ، جشن و آیینی است که ریشه در باورهای کهن  و باستانی مردم دارد و اغلب تاریخی و پاره ای اسطوره ای است.

روز عید قربان بعد از خواندن دو رکعت نماز عید با خواندن دعای ” لبیک اللهم لک لبیک ” قربانی خور را انجام می دهند مناطق کردنشین هم جزو مناطقی است که در بخش هایی از آن عید قربان باشکوه تر از هر جای دیگر در آن جشن گرفته می شود.

بازدید از اقوام ، سور دادن به آشنایان و پذیرایی از آنان با گوشت قربانی و … از جمله آیین های این اقوام است که برگزار می شود و مردان نیز با فرارسیدن عید قربان مانند عید نوروز علاوه بر لباس های نو برای اعضای خانواده ، شیرینی و شکلات و آجیل و میوه و … خریداری می کنند و پس از تدارک مراسم عید بهترین لباس خورد را پوشیده و چشم به راه رسیدن عید می شوند و در روز عید قربان همه  مردان از کوچک و بزرگ در مراسم عید شرکت می کنند.

البته برگزاری جشن عید سعید قربان همواره با آیین ها و سنت های خاص و ویژه ی این منطقه همراه بوده ولی گویا امروزه نه تنها نام و نشانی از این سنت ها در میان ما نیست حتی دید و بازدید های مردم با همدیگر در این روز جای خود را به ارسال پیام ها تبدیل کرده است.

تاریخ عید قربان در حقیقت به قبل از اسلام بر می گردد این روز در حقیقت همان روزی است که حضرت ابراهیم (ع) به اذن خدا از ذبح فرزندش اسماعیل در راه پروردگار معاف شد و به جای آن قوچی در راه خدا قربانی کرد .بنابراین مسلمانان جهان روز ۹ دسامبر مصادف ۱۰ ذی الحجه در روز عید سعید قربان فریضه نماز عید را در کشورهای مختلف به جا آوردند. عید سعید قربان یکی از مهمترین اعیاد اسلامی است که مسلمانان از روزهای قبل از فرا رسیدن آن تدارک مفصلی را برای هرچه باشکوه تر برگزار کردن این عید سعید می بینند.

مسلمانان کشورهای اسلامی مختلف عید قربان را عید نو شدن دانسته و به بهانه این عید، دست به یک تمیزکاری اساسی خانه و کاشانه زده و برای اعضای خانواده لباس نو خریداری می‌کنند؛ این کارها در ایران در اولین روزهای بهار انجام می‌شود. هر چند نو و تازه شدن لباس و خانه در میان مسلمانان ایرانی یک بار در آغاز فصل بهار و به بهانه «نوروز» انجام می‌شود اما ایرانی‌ها هم «عید قربان» را عید طراوات روح می‌دانند.

باید در نظر داشت که برپایی بسیاری از آئین­های ویژه قومی و مذهبی نیازمند صرف هزینه­ های مالی است و کمبود یا گرانی برخی از کالاها و اجناس ممکن است موجب کمرنگ شدن برخی از سنت­ها شود و حتی این مشکل ممکن است موجب شود که مردم نیز دیگر رغبت چندانی به انجام آداب و رسوم و سنت­های گذشته نداشته باشند.

عید سعید قربان یکی از اعیاد اصلی و مهم اسلامی است و همه مسلمانان خود را موظف به انجام مراسم و آئین­های ویژه این روز مبارک می­دانند؛ اما این روز فرخنده در منطقه که اقوام و مذاهب اسلامی متعددی را در خود جای داده است رنگ و بوی دیگری دارد، چرا که در منطقه اقوام مختلفی زندگی می­کنند و هر یک از این اقوام برای عید سعید قربان آئین­ های خاص خود را برگزار می کنند.

دید و بازدید دوستان و آشنایان، اقامه نماز عید، پخت خوراکی­ های سنتی، مراسم عقد و ازدواج زوج های جوان و غیره نیز از دیگر برنامه ها و آئین های ویژه در روز عید سعید قربان است، در این روزها استان های شمالغرب بخصوص مناطق کردنشین ، حال و هوای دیگری دارند و انگار نوروزی دیگر از راه رسیده است.

  یکی از جالب ترین و منحصربه فردترین سنت ها و آدابی که در روز عید سعید قربان در مناطق مختلف برگزار می شود، عیادت گسترده و حضور همسایگان و نمازگزاران مسجد محلات از خانواده همسایه ها و دیگر نمازگزاران به صورت دسته جمعی و پس از خاتمه نماز عید سعید قربان است.

  مهم ترین و تأثیرگذارترین بخش نذورات و کمک های عید سعید قربان در مراسم قربانی و توزیع قربانی ها در بین مستمندان به ثبت می رسد که مسلمانان این خطه از میهن اسلامی در شهرها و روستاهای مختلف در این روز با شور و شوق بسیار همه مستمندان و افراد بی بضاعت  را در جشن و سرور خود شریک می کنند.

مناطقی که اقوام مختلفی را در خود جای داده است، برای رشد و پیشرفت بیش از هر چیز، نیازمند فضای صمیمی و انس و الفت میان مردم است و برخی اعیاد اسلامی نظیر عید قربان که در میان شیعه و سنی اعیادی مشترک به حساب می­آیند، این فرصت ارزشمند را فراهم می­کنند که همه مردم مسلمان  این خطه در زیر پرچم ارزش­های مشترک دینی و اسلامی به ریسمان واحد و محکم الهی چنگ بزنند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116754
دیدگاه خود را به ما بگویید.