تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ فروردین ۹۴.::. ساعت : ۹:۰۰ ق.ظ

   1231 بازدید

آزادسازی شهر تکریت عراق، از جنبه های مختلف دارای اهمیت فراوان است.
 جوان پرس : آزادسازی شهر تکریت عراق، از جنبه های مختلف دارای اهمیت فراوان است. نخست آنکه آزادسازی تکریت باور مردم عراق به شکست داعش را تقویت کرد . همچنین بزرگترین عملیات نیروهای عراقی علیه داعش بوده است و اکنون دو استان سنی نشین صلاح الدین و الانبار  از دست داعش خارج شده است و موصل مرکز نینوا و خلافت داعش نیز به زودی آزاد می شود.
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
به گزارش بولتن نیوز، از نکات مهم دیگر در آزادسازی تکریت، آزادسازی کاخ های ریاست جمهوری و شکست نمادهای داعش و حزب بعث است و از آن جا که اهمیت تکریت برای حامیان صدام و حزب بعث و مخالفان دولت عراق بسیار بوده و آن را نماد معنوی خود می دانستند در نتیجه آزادسازی تکریت،  اثر روانی بزرگی بر نیروهای داعش داشته  و به معنای رمز آزادسازی موصل، مرکز خلافت داعش محسوب می شود
از سوی دیگر حضور شیعه و سنی وگروه های مذهبی و سیاسی مختلف در کنار هم برای آزادسازی تکریت، باعث شده که آزادسازی تکریت، به نماد وحدت ملی تبدیل شود و به تقویت وحدت ملی و شیعه و سنی در آزادسازی تکریت منجر شود.
همچنین حمایت مردم تکریت از آزادسازی این شهر نیز، باعث شد که چهره واقعی داعش برای جهان نمایان شود و به تقویت مبارزه در استان الانبار منجر شود. زیرا مردم تکریت متوجه شدند که شعارهای داعش با رفتار وعمل آنها کاملا متفاوت است و آنها دغدغه اسلام ندارند بلکه دغدغه قدرت و وابستگی به غرب را دارند.
این شهر همیشه به عنوان محل تولد صدام حسین و پایگاه معنوی و نمادین حامیان حزب بعث مطرح بوده و به همین خاطر علاوه بر  ساخت ۱۳ کاخ ریاست جمهوری در این شهر، به محل اختفای صدام حسین و حامیان وی تبدیل شده بود.
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
 نکته مهم دیگر در آزادسازی تکریت، شکستن ساختار قدرت و غرور نیروهای داعش در عراق است زیرا نیروهای مخالف دولت کنونی عراق، برای حفظ و نگهداری این شهر اهمیت زیادی قائل بودند و به خیال خود شرایط را برای تقویت نیروهای مخالف دولت عراق و حمله به سایر نقاط عراق و حتی کشورهای دیگر آماده می کردند.
براین اساس، به دنبال انتشار اخبار آزادسازی تکریت توسط نخست وزیر عراق و فراری دادن نیروهای داعش از این منطقه، علاوه بر موج شادمانی و امیدواری برای مردم عراق در عقب راندن داعش، مسوولان سیاسی و مردم و ارتش عراق امیدوار هستند که زمینه آزادسازی سایر شهرهای عراق از دست داعش فراهم شود.
این موضوع حتی برای مردم وارتش سوریه نیز نقطه قوت و امیدواری برای نابودی داعش ارزیابی شده است.
“حیدر العبادی”  نخست وزیر در این زمینه تأکید کرد که و پرچم عراق بر فراز ساختمان استانداری تکریت به اهتزاز درآمد.
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
آزادسازی کاخ های ریاست جمهوری و شکست نمادهای داعش و حزب بعث 
سایر منابع نیز از آزادسازی ۱۳ کاخ ریاست جمهوری به عنوان مظهر قدرت نمادین طرفداران داعش و حزب بعث، خبر داده اند و این موضوع شکست معنوی و نمادین داعش را به صورت گسترده ای مطرح ساخته و در واقع پرچم داعش در عراق را پایین کشیده است.
بیش از ۴۰ تن از عناصر داعش در عملیات آزادسازی تکریت به هلاکت رسیدند که همه آنان تبعه کشورهای مختلف عربی هستند. در نتیجه می توان نتیجه گرفت که آزادسازی تکریت حتی برای کشورهای عربی حامی داعش نیز بسیار گران ارزیابی شده است.
نیروهای پلیس فدرال عراق تمامی کاخ‌های ریاست‌جمهوری در شهر تکریت را از دست داعش آزاد کردند و کنترل پل «العلم»،  تمامی ساختمان‌های دولتی، ساختمان شورای استانداری، و مراکز امنیتی، به دست پلیس و ارتش عراق افتاده و پرچم عراق بر فراز ساختمان استانداری صلاح‌الدین در مرکز تکریت، بیمارستان تکریت، مسجد جامع این شهر و دانشکده پزشکی و چند مقر مهم و راهبردی دیگر برافراشته شد.
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
بزرگترین عملیات نیروهای عراقی 
عملیات آزادسازی شهر«تکریت» بزرگترین عملیات نیروهای عراقی از زمان یورش تکفیری‌های داعش به عراق است که در آن، ۳۰ هزار نفر از نیروهای عشایر، بسیج مردمی و ارتش عراق (از جمله ۸۰۰۰نفر از اهل سنت عراق) دوشادوش یکدیگر، مشغول جنگ با گروهک تروریستی داعش هستند
   عملیات آزادسازی شهر«تکریت» مرکز استان صلاح الدین عراق، روز یکشنبه دهم اسفند ماه از سه ‌محور آغاز شد. دراین عملیات ، ۳۰ هزار نفر از نیروهای عشایر، بسیج مردمی و ارتش عراق مشارکت داشتند.
رمز آزادسازی موصل، مرکز خلافت داعش
 استان صلاح الدین درشمال بغداد و  بر سرراه  بغداد- موصل قرار دارد و از این لحاظ، «دروازه فتح و آزادسازی موصل»   (مرکز خلافت داعش) نیز نامیده می شود.
اهمیت تکریت برای حامیان صدام و حزب بعث
مرکز این استان یعنی شهر «تکریت»، زادگاه صدام و برخی دیگر از صاحبمنصبان حزب منحله بعث بوده و پیش از اشغال، حدود ۲۶۰ هزار نفر جمعیت داشته است. وجود شهر مقدس «سامرا»  درجنوب استان صلاح الدین، عبور رود دجله از این استان (درکنار شهر تکریت)، و همچنین وجود برخی از چاه های نفت، از دیگرعوامل اهمیت این استان تلقی می شود.
شکست داعش در شهر تکریت (مرکز استان صلاح الدین)، شهر موصل را که مرکز فعالیت آن هاست، شدیدأ، آسیب پذیرتر و به همین نسبت، بغداد و سامرا  را  امن تر می سازد.
تقویت وحدت ملی و شیعه و سنی در آزادسازی تکریت
باوجود تبلیغات تفرقه افکنانه و پرحجم رسانه های وابسته به ارتجاع عربی، که تعابیر رسانه های لندن و واشنگتن را در خصوص مناسبات میان شیعیان و اهل سنت عراق بکارمی برند و  نبرد آزاد سازی استان صلاح الدین و شهرتکریت (مرکز آن) را  به صورت وارونه ای منعکس می کنند، اما منیر الجبوری، عضو شورای استانداری صلاح الدین و از رجال سیاسی اهل سنت و سایر شخصیت های مذهبی و رجال سیاسی اهل سنت عراق در مصاحبه های خبری خود تاکید کرده اندکه : «عملیات آزادسازی صلاح‌الدین، نشانه‌ای بارز از وحدت ملی مردم عراق است و هیچ گونه رنگ و بوی طائفی ندارد زیرا که نیروهای مردمی ازجمله طوائف ساکن «تکریت»، دوش به دوش عشایر و ساکنین استان صلاح الدین با تروریست‌های داعش می‌جنگنند.»
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
تقویت مبارزه در استان الانبار
 همزمان با عملیات آزادسازی شهر«تکریت»، نبردهای مسلحانه علیه مواضع گروهک تروریستی داعش در استان الانبار واقع در غرب عراق نیز ادامه دارد؛ نبردهایی که گروهک تروریستی داعش را ناگزیر ساخته تا از ۷۰۰۰تن از نیروهای خود در سوریه بخواهد تا به کمک آن ها بشتابند. این درحالی است که افراد این گروهک، از رویارویی مستقیم با ارتش و نیروهای مردمی عراق پرهیز می کنند و برای حفاظت از مواضع خود، به  تله های انفجاری و بمب های کنارجاده ای متوسل می شوند
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
حمایت مردم تکریت از آزادسازی، چهره واقعی داعش را نمایان ساخت
 همکاری مردم تکریت با ارتش و نیروهای مردمی عراق، بیانگر آنست که آن ها نیز  همزمان با استقرار و اقامت افراد داعش در این شهر، به ماهیت واقعی آن ها پی برده اند و از اعتقادات  ضداسلامی و وابستگی های آن ها به محافل سرمایه داری جهانی و محافل صهیونیستی مطلع شده اند. این درحالی است که با افشای ماهیت گروه تروریستی داعش، در سطوح منطقه ای و جهانی نیز، تقاضای عمومی برای سرکوب این گروهک، به شدت افزایش یافته و به همین نسبت حامیان خارجی آن ها را در کمک رسانی به داعش، با دشواری روبرو ساخته است .
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
موقعیت جغرافیایی تکریت
عملیات آزادسازی تکریت توسط ارتش و نیروهای مردمی عراق نشان از شکل گیری تحولات جدید در صحنه میدانی نبرد در عراق دارد . با پیروزی کامل ارتش و آزاد سازی تکریت و استان صلاح الدین ، محور مقاومت یک گام بزرگ دیگر به سمت پیروزی نهایی و پاکسازی کامل عراق از وجود داعش و جریان تکفیری برخواهد داشت .
این استان ما بین بغداد و موصل قرار دارد که مقر اصلی و مرکز حکومت داعش است . با آزاد سازی تکریت از سویی کمربند امنیتی بغداد و سامرا گسترده تر و محکم تر می شود و مهم تر اینکه راه برای پیشروی به سوی موصل و آزاد سازی این شهر هموارتر خواهد شد، که در صورت تحقق این امر می توان پایان حیات داعش در عراق را متصور بود .
اثرروانی آزادسازی تکریت بر نیروهای داعش
نکته قابل بیان در این جا این است که تکریت زادگاه صدام حسین دیکتاتور مخلوع عراق است و آزادی آن می تواند از حیث روانی تأثیر مثبتی بر روحیه سربازان و نیروهای مردمی برای ادامه مسیر پاکسازی کامل عراق داشته باشد .
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
باور مردم عراق به شکست داعش
آزادسازی تکریت، باعث تقویت باور مردم عراق به شکست داعش شده است. بر اساس اطلاعات میدانی نفرات ارتش و مجاهدین حاضر در این عملیات به رقم چشمگیر ٣۶ هزار نفر می رسند که نشان از حضور جدی و پرشور مردم و نیروهای ارتش برای آزادسازی مناطق اشغالی عراق دارد . این حضور پررنگ بیانگر این واقعیت است که مردم عراق و نیروهای مردمی به طور جدی به پیروزی نهایی بر داعش باورمند شده اند .
نکته مهم دیگر که در مقایسه با عملیات های پیشین برجسته است حضور جدی نیروی هوایی و هوانیروز عراق در پشتیبانی و حمایت کامل از نیروهای زمینی است . همین پشتیبانی و حضور جدی است که موجب سرعت عملیات ارتش و بازپس گیری مناطق شده است .
آزاد سازی تکریت در صورت تحقق تا مرحله نهایی این اصل را به اثبات می رساند که تنها گزینه در برابر سناریوی کثیف و خطرناک طراحی شده توسط نظام سلطه و ارتجاع منطقه همانا مقاومت است و در این راه تنها و تنها این مردم منطقه هستند که می توانند یکدیگر را یاری نمایند .
این نبرد می تواند تمرینی برای عملیات نهایی آزادسازی موصل باشد.  چرا که مرکز اصلی تروریست های داعش در عراق در موصل قرار دارد. نبرد تکریت بسیار مهم و حساس است، به گونه ای که این عملیات به علت وجود تک تیراندازها و تله های انفجاری ، بسیار کند و با دقت بالا پیش می رود.
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
نکته بسیار مهم در عملیات تکریت این است که آمریکا به عنوان بزرگترین پشتیبان تروریست های خاورمیانه که چند ماهی است ژست ضد تروریستی به خود گرفته است برای آزادسازی تکریت دعوت نشد. این نکته از آنجا حائز اهمیت است که رقیب بزرگ آمریکا در عراق یعنی ایران محور این عملیات است و جایگاه ایران در عراق بسیار برتر از قبل خواهد شد. کمک ایران در آزادسازی شهرهای عراق از دست تروریست ها در حالی است که هواپیماهای آمریکایی و انگلیسی بارها محموله های سلاح برای تروریست ها پرتاب کرده اند.این امر می تواند قدرت ایران را در بین ملت های خاورمیانه بسیار بالا ببرد.
تکریت قلب استان صلاح الدین است و آزاد سازی آن، آغاز آزاد سازی سایر مناطق از اشغال تروریست ها است.  تکریت نقطه وصل بغداد و موصل است، بدان معنا که بدون آزادی تکریت، ارتباط بغداد با جبهه موصل امکان‌پذیر نیست.  نیروهای عراق عزم خود را جزم کرده اند تا ارتباط کامل تروریست ها را با یکدیگر قطع کنند تا حتی امکان عقب نشینی را نیز از داعشیان سلب کنند. صلاح‌الدین یکی از سه مرکز استان سنی‌نشین است؛ به عبارتی موصل مرکز نینوا، تکریت مرکز صلاح‌الدین و رمادی مرکز الانبار است. اکنون شهر رمادی در اختیار دولت عراق است و آزادی تکریت عملا وضعیت مرکز دو استان را مشخص می‌کند تا با اعتماد به نفس بیشتری به سمت موصل حرکت کنند. تکریت از یک جنبه دیگر نیز بسیار مهم است: غرب تکریت نقطه ارتباطی موصل و الانبار است و با آزادی تکریت، ارتباط موصل و الانبار قطع می‌شود و این برای تروریست ها شکست بزرگی است. چرا که دیگر امکان تردد و جابجایی نخواهند داشت.
عملیات آزادسازی صلاح الدین از جنبه های مختلف حائز اهمیت است: اولین اهمیت آن این است که عملیاتی است که با توان عراقی ها اداره می شود و ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در آن دخالتی ندارد.دیگر اینکه تاکتیک و طرح ویژه ای برای این عملیات اتخاذ شده است به طوری که این عملیات از پنج محور مختلف به سوی تکریت در جریان است تا تمرکز تکفیری ها به هم بخورد به ویژه که این محورها قابل افزایش نیز هست.در این عملیات نیروهای سنی و شیعی و همه طیف ها در کنار هم حضور دارند  و این در شرایطی که برخی فتنه گران به دنبال دامن زدن به مشکلات طایفه ای در عراق هستند مهم و در وحدت ملی عراق موثر است.
آزاد سازی صلاح الدین به طور حتم سرآغاز افول داعش خواهد بود به ویژه که از همان دقایق نخست بسیاری از تروریست ها از مقابل نیروهای امنیتی و مردمی گریخته اند و درگیری های داخلی میان تکفیری ها رخ داده است و به طور حتم پس لرزه های شکست داعش در صلاح الدین زمینه ساز شکست های بعدی آنها در موصل خواهد بود. اکنون داعش نیز مانند سوریه در عراق نیز در تنگنا قرار گرفته است و دیگر راهی برای عقب نشینی نیز ندارد.
آزادسازی تکریت؛ نماد وحدت ملی سنی و شیعه و باور مردم به شکست داعش
ایران آزادسازی تکریت را به دولت و مردم عراق تبریک گفت
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیروزی ارتش و نیروهای مردمی و عشایری عراق در استان صلاح‌الدین و پاکسازی شهر تکریت را به دولت و ملت عراق تبریک گفت.
افخم با تمجید از انسجام و حضور مشترک ارتش و نیروهای مردمی و عشایری عراق اعم از شیعه و سنی در این نبرد سرنوشت ساز ، تاکید کرد: پیروزی های اخیر نقطه عطفی در روند مبارزه علیه تروریسم در این کشور و بشارت دهنده پاکسازی سایر مناطق عراق در آینده نزدیک به شمار می رود.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران حمایت موثر و بدون پیش شرط خود از دولت و ملت عراق برای مقابله علیه تروریسم سازمان یافته و تکفیری را سرلوحه خود قرار داده و در ادامه روند مبارزه عراق و سایر دولت ها و ملت های منطقه علیه تروریسم ، بصورت مسئولانه و موثر در کنار آنان خواهد بود.
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 64146
دیدگاه خود را به ما بگویید.