تاریخ انتشار :جمعه ۲۰ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۸:۱۰ ب.ظ

   1009 بازدید

جنبه هاي مثبت و منفي نوگرايي در جوانان

پایگاه خبری تحلیلی جوان/نوگرايي در جوانان، به خودي خود، پديده‌اي مثبت است؛ ولي تحت تأثير مجموعه‌اي از عوامل دروني و بيروني، ممکن است خطرهايي را نيز به دنبال داشته باشد.

الف. جنبه‌هاي مثبت

1. به ثمر رسيدن خلاقيت‌ها: نوگرايي، باعث شکوفايي خلاقيت در جوانان مي‌شود، همچنان که بسياري از ابداعات، اختراعات و اکتشافات، حاصل نوگرايي و احساس نياز به دگرگوني و تغيير است.

2. پويايي و نشاط اجتماعي: نوگرايي، باعث پويايي و نشاط در جامعه مي‌شود و جامعه را از سکون و يکنواختي خارج مي‌کند، چون ايجاد تنوّع و نو شدن، باعث ايجاد شادابي مي‌شود و افراد جامعه را به تکاپو و فعاليت وا مي‌دارد.

3. غني‌تر شدن فرهنگ و تمدن: شايد بتوان گفت که شکل‌گيري تمدّن‌ها و تکامل فرهنگ‌ها، حاصل نوگرايي است؛ چرا که هسته اوليه هر تمدني، با يک نوخواهي شکل مي‌گيرد و در طول زمان، نوگرايي‌هاي ديگري باعث افزوده شدن شاخ و برگ‌هايي به اين هسته اوليه و در نهايت، تکامل آن تمدن مي‌شوند.

ب. جنبه‌هاي منفي

1. بحران فرهنگي: جوان، از نسلي است که تازه وارد عرصه حيات اجتماعي شده و طبيعي است که به علّت محدوديت سن و تجربه، فاقد پختگي و شرايط کافي و لازم براي ادامه حيات مستقل در جامعه باشد. اين شرايط، او را به اشتباه و خطاي بيش‌تري مبتلا مي‌کند و اين سبب بحران است. براي نمونه، او مي‌خواهد که پايبند نظام ديني باشد و سر و وضع خود را بر آن اساس، ترتيب دهد؛ ولي ترس از آن دارد که او را کهنه‌پرست، قديمي و اُمُّل بخوانند. مي‌خواهد راه و رسم ارزشي بزرگ‌ترها را به مرحله اجرا گذارد؛ ولي اين، با نوگرايي و تجدّدخواهي غريزي و طبيعي او و دوستانش مغايرت دارد. اين‌ها باعث مي‌شود که گاه، در راه و خطّي قرار گيرد که نتايج خوبي به دنبال ندارد و از نظر فرهنگي نه مسلمان باشد، نه مسيحي و نه بودايي و برهمايي! به همه کس و همه چيز، شبيه است بدون آن‌که خطّ ثابتي را تبعيت کند.

2. بحران معنوي و اخلاقي: جوان، ممکن است در دنياي مدرن، با مکاتب مذهبي و اخلاقي انحرافي آشنا شود و تحت تأثير اين مکاتب نو قرار گيرد که سرانجامِ آن‌ها رسيدن به پوچي و دوري از معنويت و اصالت دادن به لذّت‌هاي آني و فراموش کردن ارزش‌هاي انساني است.

3. بحران اجتماعي: تضاد بين افکار و نظريات جوانان با نسل گذشته و تقابل با سنّت‌ها و ارزش‌هاي مورد قبول آن‌ها که تحت تأثير نوخواهي و نوگرايي به وجود مي‌آيد، ممکن است وحدت خانواده و اجتماع را به خطر اندازد و زمينه‌ساز بروز بي‌مبالاتي و بي‌بند‌و باري يا رفتارهاي غيرعقلاني در جامعه شود.

4. بحران سياسي: جوان، طبيعتي انقلابي دارد و هميشه دنبال تغييرات و ايجاد اصلاحات به نفع خود است و در اين رهگذر، ممکن است تحت تأثير حرف‌ها و انديشه‌هاي به ظاهر جديد و فريبنده سياست‌بازان فرصت‌طلب قرار گيرد و جذب گروه‌هاي سياسي تندرو، هنجارشکن و منفعت‌گرا شود.

آسيب هاي بلوتوث، پيامك و فيلم هاي مبتذل بر جوانان را جدي بگيريم

با فراگير شدن استفاده از گوشي‌هاي تلفن همراه در سطح اقشار جامعه، در کنار مزاياي فراوان اين فناوري جديد، مي‌بايست به جنبه‌هاي منفي آن نيز توجه جدي داشت. در مقوله‌ها و فرآورده‌هاي فرهنگي، ديدن يك فيلم يا عكس غيراخلاقي يا شنيدن يك موسيقي مبتذل و يا خواندن نوشته‌اي نامناسب، واكنش‌هاي منفي و خطرناك روحي و رواني و جسمي را در فرد به دنبال خواهد داشت كه در صورت درمان نشدن به‌موقع، شخصيت انساني فرد، مورد آسيب جدي قرار مي‌گيرد و تبعات آن در برخي مواقع غيرقابل جبران خواهد بود.

اگر در اطراف خود بررسي مختصري داشته باشيم، درمي‌يابيم كه جريان‌ها و باندهاي مرموز به طور محسوس و يا نامحسوس در قالب دوستي‌ها و همكلاسي‌هاي فرزندانمان و يا توسط برخي افراد در معابر مبادرت به توزيع سي‌دي‌هاي فيلم غيرمجاز، انتشار كليپ‌هاي صوتي و تصويري و يا نوشتارهاي سخيف به وسيله بلوتوث و پيامك در راستاي ترويج فرهنگ غيرانساني و غيراخلاقي غرب مي‌کنند كه برخي اثرات اين جنايت فرهنگي طبق نظر كارشناسان در حوزه پزشكي و روان‌شناسي به طور خلاصه به اين شرح مي‌باشد:

آسيب‌هاي جسمي و روحي

1. ايجاد بلوغ زودرس در نوجوانان و پيامدهاي منفي بر رشد طبيعي جسم و روان

2. گوشه‌گيري و انزوا و بروز افسردگي در نوجوانان و جوانان

3. بروز رفتارهاي عصبي و غيرمتعادل

4. تپش قلب و بي‌اشتهايي و يا كم‌اشتهايي و رنجور شدن جسم

5. بي‌ميلي به تحصيل و فعاليت‌هاي ورزشي

6. تمايل نداشتن و يا كم رغبتي به انجام واجبات و حضور در مجامع علمي و مذهبي

7. مشغول شدن و استفاده زياد از تلفن همراه براي بازي و يا ديدن كليپ و موسيقي (اعتياد به تلفن همراه)

8. بي‌خوابي و كاهش مطالعات درسي و غيردرسي و افت تحصيلي

9. افراط در نوع انتخاب لباس و آرايش ظاهري به سبك‌هاي نامأنوس و ناهنجار

10. گرايش به سيگار، موادمخدر و كاهش انگيزه براي كار و تلاش و تشكيل خانواده در جوانان

نقش پدر و مادر و خانواده در سلامت فرزندان

– راهنمايي فرزندان براي انتخاب دوستان سالم و صالح

– راهنمايي و مراقبت از فرزندان در استفاده صحيح از فيلم و تلفن همراه (براي دورماندن فرزندان از برخي معضلات فرهنگي و اخلاقي، از تلفن همراه ساده و بدون بلوتوث و دوربين استفاده شود)

– تشويق و ترغيب نوجوانان و جوانان براي پر كردن اوقات فراغت با ورزش يا مهارت آموزي و استفاده از كلاس‌هاي كامپيوتر، دوره‌هاي فني، زبان و….

– آشنا کردن هرچه بيش‌تر فرزندان با احكام و آداب ديني و اهتمام در انجام دادن فرائض به ويژه نماز.

– همراهي با فرزندان براي حضور در مساجد و هيأت‌هاي مذهبي و نمازهاي جمعه و جماعت.

– استفاده بهينه از برنامه‌هاي متنوع آموزشي علمي و سرگرمي صدا و سيما

– برنامه‌ريزي براي پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و استفاده از پارك‌ها و برنامه‌هاي فرهنگسراها.

– آماده‌سازي و فراهم نمودن زمينه‌هاي لازم براي كار، اشتغال و كمك در تشكيل خانواده و مقدمات امر مقدس ازدواج براي جوانان.

– همكلاسي‌هاي ناباب را در محل تحصيل به اولياي مدارس معرفي و فرزندانمان را از آن‌ها دور كنيم.

– عوامل توزيع فيلم و بلوتوث‌هاي غيراخلاقي و غيرانساني را به مسؤولان انتظامي گزارش دهيم.

– پدر و مادر در رعايت شوون اخلاقي و انجام واجبات و ترك محرمات پيشقدم باشند.

– در صورت بروز مشكلات روحي و رواني از مشاوران و پزشكان كمك بگيريم.

– با فرزندان خود صميمي باشيم و آن‌ها را در رشد و تعالي و پيشرفت كمك کنيم.

– هرچند وقت يك‌بار با حضور فرزندانمان از آن‌ها بخواهيم كه محتواي تلفن همراه، فايل‌هاي رايانه‌اي، سي‌دي‌هاي فيلم و بازي را براي ما نشان داده و توضيح دهند./پرتو سخن/

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6977
۲ دیدگاه

  1. قره یاخا گفت:

    عزیز دل برادرٰ ؟مسئولین گرامی!؟ . . . دیگه دیره. . . ! پای بست ویرانه! . . . حرف از یاس وناامیدی نیست پس اگه خواستی جواب بنده را سرهم کنی اینیکی را بکش قلم… امید فردی نیست تنها منبع تولیدش جامعه هست نه خانواده!
    وقتی دولت فخیمه سیم کارت رایگان برای کل نوزادان وکودکان تا 7 ساله هدیه میدهد! وهیچ گوشی همراهی نیست که بلوتوسی نباشد! وخود پخش کننده گرام! هم چنین گوشیی مخصوصی رتولید نکرده ! یعنی عینهم و کلهم بنام جمهوری ودرعمل عین نظام سرمایه داری عمل میکند وهدفش تور زدن این بندگان پاک خدا است وبس! بیچاره خانواده هرجا اسمی از درد و بلا و سپر بلا و تحمل وزجر ولالمونی هست نام خانواده در آن میدرخشد! دریغ از یک وظیفه اساسی از دولت که حلقه اساسی مفقود شده این مقاله سایت است.

  2. Olga گفت:

    Thanks again for the article.Really thank you! Keep writing.

دیدگاه خود را به ما بگویید.