تاریخ انتشار :شنبه ۱۰ خرداد ۹۳.::. ساعت : ۱۱:۱۱ ب.ظ

   481 بازدید

وزیر نیرو : شرایط دریاچه ارومیه بهتر شده است!

جوان پرس : وزیر نیرو با بیان اینکه شرط عبور از تابستان بدون جیره بندی آب گفت: مطالعات انتقال آب دریای خزر برای نجات دریاچه ارومیه آغاز شده است. به گزارش مهر، حمید چیت چیان با اشاره به اینکه شرایط دریاچه ارومیه بهتر شده است گفت: ساماندهی مسائل احیای دریاچه ارومیه زمان بر است اما کارگروه هایی متشکل از استادان دانشگاه ها و خبرگان دستگاه های اجرایی راهکارهای قابل توجهی تهیه کرده اند.

وزیر نیرو با بیان اینکه برخی از طرح های مورد قبول در حال اجرا است افزود: هرچند برخی موسسات از ژاپن و آلمان درباره کنترل موضوع دریاچه ارومیه در حال فعالیت هستند، اما تعلل شرکت فرانسوی در ارائه طرح های درخواستی ما باعث توقف آن شده است.

چیت چیان با اشاره به اینکه شرکت منابع آب نیروی ایران مطالعات انتقال آب دریاچه خزر به ارومیه را آغاز کرده است تصریح کرد: پس از دریافت نتایج طرح انتقال آب خزر به ارومیه تصمیم های اجرایی را آغاز می کنیم.

وی با بیان اینکه در کنار فعالیت برای احیا دریاچه ارومیه متأسفانه میزان مصرف آب این دریاچه در چهار گوشه آن (در حوزه کشاورزی) افزایش یافته است گفت: 20 سال پیش کل زمین های کشاورزی و باغات اطراف دریاچه ارومیه حدود 150 هزار هکتار بود که هم اکنون به بیش از 480 هزار هکتار رسیده است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: افزایش باغات و زمین های کشاورزی برداشت آب دریاچه ارومیه را 3،3 میلیارد متر مکعب افزایش داده است. در صورت همکاری کشاورزان با دولت و استفاده از شیوه های آبیاری بهینه و کشت محصولاتی که آب کمتری مصرف می کند، بیش از 2 میلیارد متر مکعب آب مصرفی از حوضه ابریز دریاچه ارومیه صرفه جویی خواهد شد.

چیت چیان با تاکید بر اینکه با صرفه جویی 20 درصدی می توان از جیره بندی آب جلوگیری کرد ادامه داد: منابع آبی کشور کاهش قابل توجهی داشته است. تدابیر لازم برای کاهش مصرف در همه ارگان ها و نهادهای دولتی در نظر گرفته شده که با ابلاغ دولت به نهادهای وابسته در حال اجرا است.

وزیر نیرو تصریح کرد: انتظار همکاری مردم را در کاهش مصرف آب داریم تا از جیره بندی جلوگیری شود. وی رکن اساسی در جیره بندی آب در کشور را همکاری مردم برشمرد و افزود: در صورت کاهش  20 درصدی مصرف آب، بدون قطعی آب و بدون جیره بندی تابستان را سپری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در سال آبی جاری (اول مهرماه تا پایان شهریور) با کاهش بارش روبرو هستیم گفت: از اول مهر پارسال تا  7 خرداد امسال در مجموع 208 میلیمتر بارندگی در کشور گزارش شده است. میزان بارندگی ها در مقایسه با سال گذشته 7 درصد و نسبت به طولانی مدت 8 درصد کاهش نشان می دهد.

چیت چیان با اشاره به اینکه سطح پوشش برف نیز در مقایسه با پارسال 53 درصد کاهش داشته است بیان داشت: در حال حاضر میزان آب های روان نیز به نصف کاهش یافته است. کاهش بارندگی و برداشت آب از چاه های غیرمجاز از عوامل کاهش آب های روان است.

چیت چیان ادامه داد: در حال حاضر، علاوه بر حفر چاه های غیرقانونی در برخی چاه های مجاز نیز بیشتر از اندازه مندرج در پروانه برداشت می شود. وزیر نیرو با بیان اینکه به منظور کنترل این موارد، نصب کنتورهای هوشمند در چاه های کشاورزی را آغاز کردیم گفت: در کنار کنترل، روش های تشویقی از جمله تخفیف در هزینه های جاری کشاورزان در نظر گرفته شده است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 38494
۴ دیدگاه

 1. يولدان گچن گفت:

  آقاي معروفي خان ننه منم بلده اخبار را كپي پست كنه ولي اين خبر نياز به تحليل سردبير سايت داره كو؟؟؟ مي ترسي؟

 2. ورمه گفت:

  جناب وزير
  چرا از ابي كه براي مشروب تبريز (كه خيلي بيش از اب تمام كشاورزان اروميه است ) سخني به ميان نمي اوري نكنه در مقام يك وزير تبريزي ،بي خبري !!!!!!!!! يا خود را به كوچه علي چپ مي زني . بقول معروف كي بوب كي بود من نبودم

 3. جادر گفت:

  اگر 26 سالی که آب زرینه رود به تبریز سالی 157 میلیون متر مکعب رفته نرفته بود الان دریاچه کاملا پر بود به خدا تبریزی ها باید بروند از جای دیگری آب بیاورند مثل ارس و بیش از این حق دریاچه را نخورند وگرنه آسیب اصلی را خودشان خواهند دید

دیدگاه خود را به ما بگویید.