تاریخ انتشار :دوشنبه ۷ فروردین ۹۱.::. ساعت : ۱:۰۶ ب.ظ

   471 بازدید

معمولا رسم بر آن است كه در آستانه تعطيلات نوروزي و تابستاني مسوولان ارشد كشوري و استاني در هرمنطقه اي بر آن هستند تا موضوع سفر و گردش مسافران را در رأس برنامه هاي كاري خود قرار دهند ، هر چند تاكنون اكثر مديران برآن بوده اند تا نسبت به جذب گردشگر و توريسم اقدامات قابل توجهي از خود نشان دهند و از قبل اين حركت در راستاي توسعه اقتصادي ،اجتماعي و فرهنگي منطقه تحت اختيار خود گام بردارند. با اين اوصاف، ايران سرسبز با آن همه امكانات بالقوه خدادادي ازنعمت صنعت توريسم در پايين ترين رده جهاني قرار دارد ، البته ناگفته نماند برخي از استانهاي كشور توانسته اند از اين خوان تا حدودي به نفع خود بهره جويند و از اين سفره پهن شده كه به فراخناي سرزمين ايران گسترده شده ، به نان و نوايي رسيده اند ولي غافل از همه اينها ( استان آذربايجان غربي كه مركز توريسم گردي و با آن همه قابليت و استعداد طبيعي است ) هنوز هم در اين وادي مغفول مانده ايم و ساليان سال است كمتر از ميزان انتظار، گردشگر از اين استان بازديد مي كند.   متاسفانه مسوولان هم به مثابه بسياري از اقدامات و برنامه ها در طول ايام مختلف سال از اين مهم غافل مي شوند و عرف بر آن شده كه در آستانه تعطيلات جلسات و نشست هاي خاص برگزار كنند و نسبت به جذب مثلا گردشگر برنامه ريزي كنند البته چه  برنامه ريزي كه اكثر آنها تكراري بوده و حتي شاهد يك حركت ابتكاري و خلاقانه نيستيم و از اين همه نعمت بالقوه خدادداي منطقه هم به درستي استفاده نمي شود.آذربايجان غربي به عنوان يكي از استان هاي مستعد براي جذب گردشگر و با بهره گيري از ظرفيت هاي بالقوه غني و طبيعي و تاريخي اش خود پذيراي ميهمانان است.

  موقعيت خاص جغرافيايي و غناي طبيعي موجب پديد آمدن تمدن هايي در اين منطقه شده كه تا قرن ها اقوام دور و نزديك خود را تحت تاثير قرار داده است.   به اذعان كارشناسان شكل گيري تمدن هاي آشور ، اورارتو ، ماد و پارس در قبل از اسلام و ظهور سلسله هاو حكومت هاي محلي در اين بخش از ايران باعث گرديد تا آذربايجان غربي مركز ثقل فرهنگي و تمدن ايران زمين و بزرگترين مكان تعامل فرهنگي اقوام مختلف لقب بگيرد. پراكنش مناسب بارندگي به همراه آب و هواي مناسب موجب شده تا اين استان به لحاظ پوشش گياهي و تنوع زيستي و جانوري نيز از اهميت ويژه اي برخوردار باشد اكثر آثار باستاني مربوط به دوره قبل و بعد از اسلام اعم از غارها،كتيبه ها ، مساجد ، كليساها و آتشكده ها كه هر كدام از آنها يك عنصر ممتاز توريستي محسوب شده در سراسر استان پراكنده شده اند.

  مجموعه آثار شگفت انگيز طبيعي ، تاريخي و فرهنگي استان از چنان ارزشي برخوردارند كه در صورت توجه و حمايت و تلاش ويژه مسوولان و همراهي مردمي  مي تواند در فرايند توسعه استان و ايجاد اشتغال و صنعت گردشگري به يك مكان درآمد پايدار براي ساليان متمادي در استان تبديل شود. اين استان كه به پهناي 850 كيلومتر مرز مشترك با 3 كشور عراق‌،تركيه و جمهوري آذربايجان بصورت كاملاً مستقيم و از دره زاب در سردشت نازنين گرفته تا  كرانه هاي رود ارس در شمال كشور چنان گسترده شده و در اين روابط آنچنان مناطق بكر و دست نخورده باقي مانده و مراكز توريستي و تاريخي و بازارچه هاي ديده مي شود كه در صورت توجه و اهتمام مسوولان مي تواند به يك درآمد اساسي براي توسعه  تبديل شود.   مساحت 43 هزار كيلومتر مربعي آن با درياچه هميشه نيلگون چشم هر بيننده اي را خيره مي سازد و دل هر عاشقي را به لرزه در مي آورد.   دشت هايي سرسبز ،درياچه آبي ، باغ هاي زيباي سيب ، انگورستان هاي وسيع ، جنگل هاي افرا ، كوه هاي پوشيده و جنگل سرسبز ،چشم اندازهاي طبيعي هستند كه جلوه اي از سرزميني با خاطره اي فراموش ناشدني را براي مسافران اين سرزمين ايجاد مي كند و براي هميشه درياد و ذهن افراد باقي خواهد ماند. آذربايجان غربي سرزميني است با طبيعيت بكر و خاص خود كه در سراسر فصول سال و البته فصل تابستان و بهار پوشيده از  گل هاي شقايق و سوسن و سنبل است و تالاب ها و مرداب ها وآبگيرها و سواحل و جزاير درياچه اروميه اش ، ميعادگاه و زيستگاه صدها نوع پرنده وحشي بومي و مهاجر و زيستگاه حيوانات وحشي و رودهاي آن محل زندگي آبزيان منحصر بفرد است.   همه آنچه كه در اين ( سر ايران ) ديده مي شود و جلوه هايي از طبيعت بكر و آثار متعدد فرهنگي و يادگاران بجا مانده از دوره هاي تاريخي مختلف است كه همه وديعه هاي الهي بوده براي تبديل كردن آذربايجان غربي به يك استان قطب گردشگري بكر.

    استان را چهار راه تمدن و دروازه ارتباطي آسيا و اروپا نام مي برند ، ميراث تاريخي و ثبت شده جهاني اين استان زبانزد خاص و عام است ، بناهاي تاريخي و مساجد دوره هاي مختلف در شهرستانهاي اروميه ،خوي،مهاباد،مياندوآب ، سلماس و ماكو و جاذبه هاي گردشگري و توريستي شهرهاي سردشت ،پيرانشهر ،نقده ،چالدران ،بوكان و ساير شهرهاي استان مراكزي ماندگار دارند كه خود را به رخ مسافران مي كشانند.

  در اين استان بيش از 1۴50 اثر تاريخي ثبت شده داريم و دو اثر تاريخي جهاني ثبت شده ، دومين درياچه شور جهان در اين استان قرار دارد كه دچار كم لطفي مسوولان و كاهش نزولات آسماني قرار گرفته است. بهترين مراكز خريد و بازارچه هاي مرزي دراين استان واقع شده است ، از مهم ترين مراكز تاريخي و گردشگري مي توان به تخت سليمان تكاب،قره كليساي چالدران،تپه حسنلوي نقده‌، غار سهولان مهاباد ، دخمه سنگي فخريگاه مهاباد ، قلعه ها و تپه هاي تاريخي بيش از 500 مورد ، معبد قديمي بام ايوان فرهاد در ماكو ، دخمه سنگي باستاني هدرودخمه سنگي قارني ياروق در سلماس ، كاخ باغچه جوق سردار ماكو ، كليساي ننه مريم ، تپه ديگاله و گوي تپه در اروميه ، خان تختي سلماس ، عمارت كلاه فرهنگي و ساختمان بانك ملي در ماكو ، مناره شمس تبريزي در خوي ، امام زادگان محمد و ابراهيم در روستاي بشكلوي اروميه ، مقبره بداق سلطان در مهاباد‌، گنجينه هاي اروميه ، خوي ، مياندوآب ، ماكو و نقده ، سنگ نوشته و كتيبه كيله شين، مناطق زيباي مسير پيرانشهر و سردشت ،مساجد سردار ، جامع اروميه و مسجد جامع مهاباد‌، آبشار زيباي شلماش سردشت و تفرجگاه بند اروميه ،منطقه حفاظت شده مراكان خوي ،تالاب هاي دل نواز كاني برازان حسنلو، قوپي باباعلي ،سواحل زيباي درياچه اروميه ،‌روستاي تاريخي خورنج در پيرانشهر ، سه گنبد در اروميه ، بازارهاي قديمي اروميه و خوي،خانه انصاري در اروميه ، ساختمان هاي شهرداري و شهرباني،مدرسه هدايت و مسجد مناره اروميه ،كليساي سير در اروميه ، تپه قديمي بسطام ،پل خاتون و دروازه جنگي و نقاط مرزي استان ، منطقه حاج عمران پيرانشهر ، روستاي تاريخي شين آباد و تپه هاي تاريخي گرداشوان و منطقه سروكاني ، منطقه مارميشو ، خوشاكو ،جنگل هاي سردشت و پيرانشهر… همه و همه از جمله مناطق طبيعي و خدادادي استان آذربايجان غربي است و اين روزها مسير ميانگذر درياچه اروميه ، بازارچه هاي مرزي پيرانشهر ، سردشت و سرو ، ماكو بازرگان نيز به عنوان مراكز تجاري و خريد كشور  مي تواند در جهت جذب توريسم و گردشگر استان را به سوي توسعه متوازن پيش ببرد و از اين نعمت بهره فراوان بگيرد.

    حال با آن همه امكانات و مناطق بكر والي استان و مديريت ارشد در هفته گذشته درنشستي با جامعه هتل داران خطاب به آنان والبته اصحاب رسانه گفته ( توانمنديهاي آذربايجان غربي را هنرمندانه معرفي كنيد ) ؛ در اين بخش از اين مطلب روي سخنانمان با همين مطلب و گفته رئيس عالي دولت درمنطقه است.   وقتي جناب  استاندار”، خواستار برنامه ريزي و معرفي بيشتر اين توانمنديها شدند ياد ضرب المثل قديمي افتادم كه ( كس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من ) يا اينكه ( آمدي جانم به قربانت ولي حالا چرا حال كه از پا و از جان افتاده ام چرا ) .

   جناب جلال زاده همگي بر توانمنديهاي استان واقفيم، از جاذبه هاي زيباي استان خبر دارند ،طبيعت بكرش را مي شناسند ، از صنعت گردشگري هم تا حدودي اطلاعاتي در دست دارند ، مگر شما والي استان نيستيد ، ‌درست است وظيفه رسانه ها و يا قشر مخاطب جنابعالي در جلسه وظايفي بر عهده دارند ولي هدايت اين كشتي پر تلاطم و در مسير پر از سنگلاخ مستقيماً بر عهده شماست. شما كه رئيس مستقيم دولت در استان هستيد در طول اين مدت هم شما و هم مديران سابق و اسبق چقدر زير ساخت توسعه گردشگر در اين استان فراهم كرده ايد؟   در راستاي جذب گردشگر چه اقدام شاخصي توسط متوليان گردشگري و توريستي مسوولان مستقيم اين بخش صورت گرفته است ؟! چند هتل و مهمانپذير مناسب در شهرها ايجاد شده است؟!   براي ماندن گردشگران و مسافران در گذر چه نقاط مثبتي برايشان در نظر گرفته ايم كه حداقل چند روزي در استان بمانند ؟!

  چقدر توانمنديهاي استان را به كشور و البته خارج از مرزهاي استان معرفي كرده ايم تا بتوانيم ارز و پول وارد استان بكنيم. ميزان درآمد استان از قبل توريسم و گردشگر چقدر افزايش يافته است؟

   اين چند سوال و البته ده ها سوال ديگر درذهن نگارنده بود كه به همين ميزان بسنده مي كنيم ، اينك در آستانه تعطيلات نوروزي و بعداز 3 ماه ديگر به فصل تابستان و زمان اصلي مسافرت نزديك مي شويم با برنامه هاي تكراري و از قبل تعريف شده و بدون تغيير به جايي نخواهيم رسيد. يك انقلابي ديگر در صنعت توريسم و گردشگري لازم داريم با حركت لاك پشتي نمي توان به سرمنزل مقصود رسيد . مطمئن باشيد تا از ظرفيت هاي موجود بدرستي استفاده نشود و زمينه افزايش سرمايه گذاري داخلي و خارجي و ايجاد زيرساخت هاي گردشگري و البته توام با يك بمب خبري و اطلاع رساني كار نكنيم نمي توان انتظار بيش از اين داشت و ادعاي استاني توريستي را از اين منطقه كه به واقع موقعيت فراهم است ، داشته باشيم. جناب استاندار عيد نوروز هم به اتمام مي رسد و تابستان هم فرا مي رسد و بعد از اين مدت ها و شما و البته ساير همقطارانتان روي صندلي لم مي دهيد و مي گوييد فلان شد و بهمان شد و …

فرصتي براي هدررفت وقت نداريم ، امكانات بالقوه داريم ، كار زيادي لازم نيست يك حركت انقلابي و يك انقلاب گردشگري براي آذربايجان غربي و يك تحرك استاني در حوزه متوليان امر ضروري است تا به اين مهم دست يابيم تا از قبل آن اقتصاد و فرهنگ و اجتماع منطقه را پيش برد.

  البته نه اينكه تنها مقصر اصلي شما و مديران حال اين حوزه باشند بلكه همه ي آناني كه تاكنون سكاندار اين كشتي بوده اند و همچنين مسنداراني كه صندلي ميراث را به دست گرفته بودند نقشي اساسي در محروميت استان از لحاظ عدم توجه به گردشگري و صنعت توريسم  داشته اند.

  معرفي هنرمندانه ، ابزار هنرمندانه و فعاليت هنرمندانه در ايجاد زير ساخت ها دارد ، با اين حال يكي از اين ابزارها توجه وحمايت از رسانه هاي مكتوب ومجازي در به تصوير كشيدن جاذبه هاي توريستي وتفريحي براي مخاطبان داخلي وخارجي است ، كه اين مهم نيزبا تشكيل اتاق هاي فكر متشكل از خبرنگاران و اصحاب فرهنگ وهنر ميسر مي گردد ، بهره گيري از نكته نظرات ، دانش  و خلاقيت حوزه اطلاع رساني استان مسير معرفي هنرمندانه را هموار مي سازد.

   با اين حال چاره اي جز نقد فرمايش شما نداريم و جز اينكه اساعه ادب بكنيم و اعلام داريم ( آقاي استاندار ، معرفي هنرمندانه ، مديريت هنرمندانه مي خواهد . )

دل نوشته های عبدالسلام معروفی

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 2093
دیدگاه خود را به ما بگویید.