تاریخ انتشار :دوشنبه ۲ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۳۵ ق.ظ

   1498 بازدید

این قلعه سالهای زیادی است که در اختیار نهادهای مختلف قرار دارد و به دلیل کاربری اداری حتی مردم تکاب هم نمی‌توانند از آن دیدن کنند. و باید هرچه سریعتر قلعه سردار افشار تکاب با تغیر کاربری از اداری به فرهنگی و به عنوان محوطه­ای تاریخی برای دیدار علاقمندان و گردشگران آماده سازی شود.

به گزارش جوان این عمارت که در شهر تکاب  به سردار قالاسی مشهور است در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار توسط سردار (حسینعلی خان افشار) به سال 1281 قمری احداث شده و بخش اولیه ساختمان با در ورودی به حیاط بزرگ مفرش شده از سنگ‌های تراورتن، راه دارد.

ساختمان اربابی در دو بخش دو طبقه با ایوان و با ستون‌های مدور آجری جلب نظر می‌کند و در وسط حیاط یک حوض آب دایره‌ای شکل به عمق 1 متر و بقطر حدوداً 6 متر وجود دارد.

مصالح به‌کار رفته در کار ساختمانی بنا با آجرهای چهارگوش و ملات گچ، آهک، ماسه و خاک رس بوده که به نوعی زیبا و چشمگیر به‌کار رفته و پشت بام عمارت به صورت استوانه‌ای برای دفع آب باران و برف ساخته شده است.
از داخل عمارت اولیه دو راه خروجی یکی به اندرونی و دیگری به حیاط خلوت وجود دارد که از در بزرگ چوبی به بیرون عمارت می‌توان رفت و عمارت اندرونی نیز از مصالح آجرهای چهارگوش و با ملات گچ، آهک، ماسه و خاک رس ساخته شده و از بخش سوم بنا که محل نگهداری احشام است به علت تخریب هیچگونه آثاری بجا نمانده و به‌صورت خرابه در اطراف عمارت دیده می‌شود.
در یک چشم انداز کلی به قلعه، عظمت و ابهت و استحکام بنا و هنر بنیانگذاران آن در نظر هر بیننده مجسم می‌شود.
دیوار محوطه عمارت به ارتفاعی نزدیک 4 متر و با ضخامت 5/1 متر که یک نفر به سهولت می‌تواند به حالت دو بالای دیوار راه برود که یک عمارت عظیم و باشکوه خاص را در خود محصور کرده و برای صعود به بالای قلعه از پلکان چوبی که در دیوارهای جانبی وصل شده و در مجاورت درب شمالی ساختمان قرار دارد استفاده می‌شود.
اما این قلعه سالهاست در اختیار نهادهای مختلف قرار گرفته است که آخرین آن که هنوز هم ادامه دارد هلال احمر است که از این عمارت به عنوان محوطه اداری استفاده می کند و نه تنها مردم نمی توانند از آن به عنوان محل فرهنگی و اثر معماری دیدن کنند بلکه خود این عمارت هم هر روز در حال استهلاک بیشتر است گر چه هلال احمر در طی این سالها مرمت هایی نیز انجام داده است اما به نظر می رسد که این عمارت باید آزاد شود و کاربری آن از اداری به فرهنگی تغییر یابد و این عمارت زیبا به عنوان محوطه ای تاریخی  برای دیدار علاقمندان و گردشگران آماده سازی شود

عکس: سید محمد نجیبی

فاش آنلاین

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6566
دیدگاه خود را به ما بگویید.