تاریخ انتشار :شنبه ۱ مهر ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۵۰ ق.ظ

   442 بازدید

مشكلات بازگشايي فصل تحصيل دردي بي درمان/تشكل هاي مردم نهاد نيازمند حمايت مسوولان دولتي

پایگاه خبری تحلیلی جوان/چهارمين جلسه ستاد ساماندهي امور جوانان استان در حالي كه 37 عضو دارد، نزديك به 15 درصد از مسئولان واعضاي ستاددر اين جلسه حضور نداشتند به رياست استاندار برگزار شد و كماكان مشكل جوانان به بوته فراموشي سپرده شد ، هرچند  رئيس جلسه دستوراتي صادر كرد ولي اجرايي كردن اين دستورات و اهتمام در راستاي حل مشكلات جوانان هم يك مديريت خلاقانه مي خواهد و هم يك ابتكار ،كه با اين روند و وضعيت موجود بعيد به نظر مي رسد كه بتوان مشكلي از مشكلات جوان امروز با اين جلسات حل شود .

   يك مسئول بايستي جواني بكند تا بداند درد جوان چيست؟!

       جوانان بي شك اولين قشري هستند كه درتيررس اهداف و برنامه هاي فرهنگي مخالفين و دشمنان قرار مي گيرند؛ بر همين اساس آسيب پذيرترين مجموعه اي است كه اگر تدابير اساسي اتخاذ نشود نمي توان نسلي را كه آينده كشور بدان نياز اساسي دارد و مي خواهند فردا كشور را بسازند اميدوار كرد .

 امروزه بيشترين وقت جوان با مسايل حاشيه اي ، فضاي مجازي ،سايبري و دوستان سپري مي شود.

 برنامه هاي اوقات فراغت كه در تابستان اجرا مي شود با كمترين پوشش و خروجي مواجه مي باشد .

   نهادهاي متولي امر كمترين توجهي به جايگاه و شان جوانان امروزي ندارند ،خانواده ها و اوليا به دليل مشكلات اقتصادي و اجتماعي و حاشيه اي از جوانان خود دور شده اند و فاصله شديدي بين فرزندان و خانواده ها ايجاد شده است.

      مشكل اشتغال،ازدواج و مسكن امروزي هم كه چند برابر شده و مزيد بر علت تا جوان در معرض آسيب ها و ناهنجاريهاي اجتماعي قرار گيرد.

  عصر، عصر تكنولوژي و ارتباطات است يك لحظه غفلت ، هزاران مشكل براي اين حوزه ايجاد مي شود.
خيري از برنامه هاي اوقات فراغت نصيب جوانان نشد !

   تابستان هم به پايان رسيد\؛ از برنامه هاي اوقات فراغت هم خيري نديديم ،فصل تحصيل و مشغوليت شروع شده بايستي مواظب بود افت تحصيل بيش از اين در جدول ها افزايش نيابد تا فضاي علم و تحصيل به ميدان ناسالم و ناهنجار تبديل نشود،آموزش و پرورش ، دانشگاه ها بايستي باتدوين يك برنامه اصول فرهنگي مورد نياز جوان امروزي مسير را طوري انتخاب كنند كه خروجي و سرانجام كار رضايت بخش باشد .

   از چهارمين جلسه ستاد ساماندهي امور جوانان استان انتظار مي رفت بجاي 5 دستور (گزارش ادارات در خصوص اوقات فراغت ،تشريح پورتال جامع اوقات فراغت ،دهه كرامت توسط يك  نهاد مردم نهاد كه در ابتداي آن مانده است،ميزباني همايش توانمند سازي جنگ نرم توسط يك تشكل بدون باز خورد و خروجي و چند پيشنهاد براي سالروز ازدواج حضرت  علي (ع) و حضرت فاطمه (س) ) بايستي به استقبال جوان و محيط مدرسه ودانشگاه مي رفتند و صرفا با يك دستور فرمايشي در راستاي پركردن جداول كاري اقدام ننمايند .

  مشكلات بازگشايي فصل تحصيل دردي بي درمان

    هرچند هر كدام از اين برنامه ها مي تواند در صورت اتخاذ تدابير و راهكار اصولي براي آينده موثر واقع شود ولي نياز امروز اين جمع و جو بررسي مشكلات فعلي جوانان و در آستانه بازگشايي فصل تحصيل و همچنين موضوعات ساماندهي حوزه اشتغال بعنوان سرفصل درخواست هاي جوان امروزي است .

  تشكل هاي مردم نهاد نيازمند حمايت مسوولان دولتي

    تشكلي كه قرار است برنامه  جوان پسند اجرا كند به دليل مشكل اعتبار بايستي در همان گام اول  درجا بزند و از استاندار و مسوولان درخواست كمك داشته باشد . مگر موسسه مردم نهاد خودگران نيست؟!

   مديري كه هيچ لزومي براي حضور شما در جلسه نيست بايد 2 ساعت در يك جمع نشسته و يك كارشناسي كه كارش كارشناسي است بايستي با مسايل حاشيه اي خود را درگير سازد،برخي از متوليان امر هم اولويت هاي ديگري دارند و بدنبال برنامه كاري خاص خود هستند پس آيا سرانجام اين جلسه و دهها جلسه ديگري مي تواند دردي از دردهاي جوان امروزي را دوا كند .

   اشتباه فاحش متوليان امر در ادغام ورزش با جوانان

  يك اشتباه فاحش ديگر ادغام سازمان ملي جوانان با اداره تربيت بدني هم  مزيد بر علت شد تا جوان به حاشيه برود و سرفصل فعاليت كاري اين مجموعه حوزه ورزشي باشد!

 گزارش تكان دهنده مديركل ثبت احوال

  گزارش تكان دهنده مدير كل ثبت احوال استان در خصوص افزايش طلاق در استان هم مي تواند سند بارزي بر اين ادعا باشد . كه حوزه فرهنگي و اجتماعي استان با مشكلات زيادي دست و پنجه نرم مي كند ؟!

   محمد جوان اعلام كرد در هر شبانه روز قريب به 14 نفر و در طول هر ماه 418 واقعه طلاق ثبت در استان مي شود ، البته در هر ماه 3550 واقعه ازدواج هم ثبت مي شود ولي ثبت طلاق در 5 ماهه اول امسال به نسبت سال گذشته از افزايش بالغ بر 10 درصدي برخوردار است .

   وي طلاق در جامعه شهر ي را به نسبت جامعه روستائي بيشتر اعلام كرد و گفت :در طول 5 ماهه اول امسال 17749 واقعه ازدواج و 2092 واقعه طلاق ثبت شده كه 1512 واقعه طلاق شهري است و 580 مورد هم روستايي است .

   جوان از ولادت 26372 نفر و 6166 نفر فوت در 5 ماهه اول امسال هم خبر داد و تصريح كرد : نسبت جنسي ولادت پسر ودختر 104 به 100 است و فوت هم 115 به 100 است يعني پسران هم بيشتر متولد مي شوندو هم بيشتر فوت مي كنند .

گل صنملو كارشناس اجتماعي و امور جوانان هم خواستار توجه بيشتر خانواده ها به جوانان شد و پيشنهاد كرد : جشن ازدواج دانشجويي بيشتر شود و ،ازدواج آسان ترويج يابد و برنامه هاي فرهنگي ادارات بيشتر شود .

    علي ملا احمدي مدير كل ورزش و جوانان و متولي اصلي اين جلسه هم پيشنهاداتي براي گراميداشت روز ازدواج حضرت علي و فاطمه اعلام كرد و خواستار همكاري بيشتر ادارات شد و تأكيد كرد :خروجي اين جلسات بايد براي جوانان مهم باشد .

   در اين جلسه كاتب مدير موسسه دارالحافظين گزارشي از  آخرين وضعيت برگزاري جشنواره زير سايه خورشيد و مشكلات پيش روي اين موسسه ارايه كرد و از مسوولان خواست تا به كمك بيايند و درد جوان امروز را فراموش ننمايند .

   محمد زاده مدير موسسه اميدوارمنتظر هم در خصوص همايش توانمند سازي جوانان و جنگ نرم توضيحاتي ارايه كرد و مشكل مالي را اساسي ترين مشكل موسسات برشمر د و خواستار توجه بيشتر مسوولان شد .

     نهادها توجه به جوانان نخبه را در دستور کار قرار دهند

   استاندار آذربايجان غربي هم در پايان جلسه تأكيد كرد :يكي از دستورات اين جلسات بايستي فربه كردن جوانان و ترويج نخبگي سياسي جوانان باشد.

    وحيد جلال زاده اذعان كرد :بايستي شور و نشاط سياسي و اجتماعي را در جامعه ترويج بخشيم تا جوان بتواند خودش را نشان دهد .
استاندار آذربايجان‌غربي گفت: ادارات و نهادهاي مختلف بايد توجه به جوانان نخبه در بخش‌هاي مختلف را در دستور کار خود قرار داده و به اين ترتيب زمينه حمايت از مديريت قوي براي آينده جامعه را تضمين کنند.

   وحيد جلال ‌زاده اظهار داشت: تقويت ظرفيت‌هاي جوانان در بخش‌هاي مختلف از اولويت‌هاي کاري در دستگاه‌هاي مختلف است که بايد مورد توجه قرار گيرد.

  وي افزود: نخبه‌پروري و تقويت استعدادهاي مختلف جوانان در بخش‌هاي مختلف بايد به نحوي در ادارات و نهادهاي مختلف پيگيري و اجرا شود که در اين زمينه هيچ کمبودي احساس نشود چرا که آينده مديريتي جامعه بستگي به وجود نخبگان جوان دارد.

  جلال‌زاده تصريح کرد: نخبگي سياسي و فرهنگي از مهم‌ترين مباحثي است که مورد تاکيد مقام معظم رهبري و مسئولان عالي رتبه کشور بوده و به همين ترتيب بايد مورد توجه مديران استاني و شهرستاني نيز قرار گيرد.

  رئيس ستاد رسيدگي به امور جوانان آذربايجان‌غربي در ادامه با اشاره به وجود سازمان‌هاي مردم نهاد در استان و توان‌هاي بالقوه اين سازمان‌ها در امورات مختلف گفت: بهره‌گيري از اين توانمندي‌ها توسط ادارات و نهادهاي مختلف مي‌تواند موجب شکوفاشدن توانايي‌هاي جوانان شده و در آينده به عنوان يکي از راهکارهاي انتخاب مديران موفق مدنظر قرار گيرد.

  وي نشاط سياسي و اميد به آينده فرهنگي را نياز اساسي مديريت عنوان کرد و ابراز داشت: در صورتي که جوانان بتوانند نظرات سياسي و فرهنگي خود را در جنبه‌هاي مختلف ارائه دهند، مي‌توان در آينده شاهد رشد اين قشر در عرصه هاي سياسي و ساير زمينه‌هاي مورد نياز جامعه بود.

  جلال‌زاده ادامه داد: نگاه درست و اصولي به موضوعات مختلف مي‌تواند راه را براي حضور چهره‌هاي جوان در ميان مديران باتجربه باز کرده و به اين ترتيب شاهد شکل‌گيري گروه‌هاي توانمند جوان در بخش‌ها و عرصه‌هاي مختلف بود که در آينده نياز جامعه را رفع کنند.

    وي همچنين با اشاره به برخي درخواست‌هاي سازمان‌هاي مردم نهاد در خصوص ارائه اعتبارات دولتي براي برگزاري برنامه‌ها گفت: سازمان‌هاي مردم نهاد همان‌طور که از نام اين نهادها مشخص است بايد به دنبال منابع مالي مردمي باشند.

    استاندار آذربايجان‌غربي در پايان اظهار داشت: پخش قبوض کمک به مراسمات و برنامه‌هاي مختلف و بهره‌گيري از توان مردمي در تهيه ملزومات و همچنين برگزاري مراسمات از جمله اقداماتي است که مي‌تواند زمينه ورود مردم در برنامه‌هاي سازمان‌هاي مردم‌نهاد را فراهم سازد.

وبلاگ عبدالسلام معروفی

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 7858
یک دیدگاه

  1. با عرض سلام و آرزوی تندرستی برای شما دوستان بزرگوار؛
    لطفا چنانچه صلاح دانستید مطلب زیر را منتشر فرمایید.

    آیا «باراک اوباما» فرزند نا مشروع این مادر سفید پوست است؟!+تصاویر
    http://www.ostannews.com/showpage.aspx?id=12385&title=

دیدگاه خود را به ما بگویید.