تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۷ تیر ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۲۰ ب.ظ

   2943 بازدید

نوشتار این مجموعه مبتدیانه و پیش پا افتاده است / این مجموعه تلوزیونی شخصیت ندارد ! / بهتر است بگوییم اصلا بازی وجود ندارد

محمد احمدزاده، پایگاه خبری تحلیلی جوان/ ساعت یازده شب است ؛ تلوزیون روی شبکه استانی روشن مانده که متوجه تیتراژ آغازین یک سریال می شوید , چه خوب ! بالاخره نمردیم و یک سریال دنباله دار استانی دیدم , باجناقهای 3 , محصول سیمای آذربایجان غربی , اثری که آقای رئیس شخصا دستور ساخت سری چندم آن را به علت محبوبیت فراوان صادر کرده اند و جناب کارگردان افزوده اند سه ماه پیش تولید و پنج ماه فیلم برداری ؛ تنها بخشی از تلاش های صورت گرفته برای خلق این اثر فاخر بوده است , این نوشته سوالی است از حضرات نامبرده ,  ” کلا منظورتان از سریال چیست ؟ “

نوشته زیر در سه بخش سعی دارد نقدی بر این سریال داشته باشد که شاید این نقدها در آینده دردی از دردهای فرهنگی ما را مداوا کند.

1 . متن سریال

نوشتار این مجموعه به حدی مبتدیانه و پیش پا افتاده است که یک مخاطب معمولی هم بد سلیقگی آن را تشخیص می دهد , پیامهای سطحی گویا با کودکان گروه سنی دو تا پنج سال سر و کار دارند ؛ آدم های فیلم خیلی زود اشتباه می کنند و زود تر متنبه می شوند و خیلی زود تر نیز پیام اخلاقی و عبارات قصار بیان می کنند .

انگار نویسندگان از ابتدایی ترین اصول فیلمنامه نویسی مطلع نیستند , ابتدایی ترین درس سینما این است که زندگی در قاب فیلم باید مبتنی بر زندگی واقعی باشد و از آنجا پا به جهان داستان ها بگذارد .

این که ما میتوانیم هر کدام از دیالوگ ها را بین شخصیت ها جابه جا کنیم , این که هیچ شخصیتی را درجهانبینی مخصوص به خود نمی بینیم , این که ری اکشن نقش ها شبیه به هم و سطحی است , یعنی انسان های فیلم قانون ندارند .

مثلا شخصیت قاسم اگر یک فرد ساده لوح و زود فریب است نباید پس از شکست خوردن در انتخابات مثل پیامبران در داستانهای کهن ؛ از فلسفه ی قدرت و قدرت طلبی حرف بزند , او که در دیگر بخش های سریال به احمقانه ترین حالات و به خیال نویسنده برای آفرینش طنز , عمق منگی خود را به مخاطب ثابت کرده است , نباید به ناگاه بهلول شود و بیانیه ی اخلاقی صادر کند , این در مورد همه ی شخصیت ها صاذق است , شما بگویید اگر یک بنگاه دار  زبان باز بخواهد خانه ای را مال خود کند چگونه رفتار می کند ؟

هر کاری کند در جمع فامیل آن هم مقابل زن و بچه و پدر زن , با باجناقش گلاویز نمی شود , و جالب این جاست  کارگردان دوست دارد در قسمت های بعد همدلی و کمک باجناق ها به یکدیگر را باور کنیم , خب یک گوجه فرنگی هم می فهمد کسی که به این راحتی احترام دیگری را بشکند , آن هم یک آدم سنتی در جامعه ای سنتی , نگاه دیگری نسبت به آن فرد خواهد داشت , دیگر بد تر که آن آدم باجناق و فامیل نزدیک باشد , آدم ها بر پایه ی ارزشی که برای هم قائلند رفتار میکنند و برخلاف اوهام نویسنده بی توجهی به روابط انسانی هیچ ربطی با شوخی آفرینی ندارد .

حقیر طی این نوشته قول می دهم در حضور کارگردان پس از پخش هر کدام از قسمت ها که دوست دارند , هزاران مورد این چنینی از یک حقیقت معلوم را بازگو کنم , این مجموعه شخصیت ندارد ! به هیچ عنوان , نویسنده ها هستند که حرف میزنند , دعوا میکنند , آشتی میکنند , نه شخصیت ها . و چه بی هنرانه حرف می زنند , واقعا این قدر مخاطب را بلا شعور فرض میکنیم که در پایانبندی ها عینا پیام اخلاقی فیلم را از زبان شخصیت ها بگوییم ؟ هنر نمایشی باید حرفش را با نمایش دادن بزند نه این که مثل آثار مکتوب دست به گریبان واژه ها شود !

چیزی به نام داستانک و خرده پیرنگ وجود خارجی ندارد , یعنی هر قسمت فقط شامل یک یا دو خط داستانی است , جدای از این که این خط داستانی خود تکرار پیش ساخته های شبکه های سراسری است ( مثلا ماجرای پیدا کردن کودک و مشکوک شدن دیگران از ده سال پیش در سریال های 90 قسمتی به سوژه ای نمور تبدیل شده است ) .

مشکل اصلی اینجاست که نویسندگان در دام تکرار لحن و افت درام افتاده اند , یعنی آن قدر قصه ی خلوت و فقیری دارند که مخاطب احساس بی حوصلگی می کند , در حالی که هر پرسوناژ باید قصه ای داشته باشد در اندازه ی خودش و این قصه می تواند تنها در یک نما منتقل شود اما به هر حال باید در اجتماع داستانک ها , شاهپیرنگ بوجود بیاید دقیقا مثل دامنه برای کوه .

اما باجناق ها تنها به یک خط داستانی عریان اکتفا می کند و اصلا به بیننده حق نمی دهد از خود سوال کند چرا این ها کار و زندگی ندارند و چسبیده اند به یک اتفاق ؟

2 . تکنیک در سریال

بعضی زخم ها به قول هدایت روح آدم را می خورند و این از آن زخم هاست , یعنی تدوینگر , کارگردان , مسئول پخش و مهم تر از همه آقای رئیس متوجه این حجم پراکندگی و گیجی در دیالوگ ها و گمشدگی لحن نشده اند ؟

تدوین یکی از اساسی ترین ضعف های باجناقهاست , شخصیتی با لحن جواب دادن خطاب به دیگری حرف می زند در حالی که اصلا سوالی نبوده است , دوربین اور شولدر ( گفتگو دو نفره از شانه ) یک مکالمه را نشان می دهد ولی نفری که پشتش به دوربین است و صدای او پخش می شود حالت دیگری نسبت به صدایش دارد , دوبین بارها کات نامتناجس میخورد و تنها افتخار کارگردانی به تغییر مکانها بوسیله ی مشابهت دیالوگی است , و چقدر با زیاده روی و تکرار بی مزه شده است .

مسخره گی کروماکی ( پرده آبی ) در برخی صجنه ها به حدی است که نه تنها معلوم است ماشین حرکت نمی کند بلکه شدت فضاحت قضیه آدم را یاد طنز هایی مثل شبکه سه و نیم می اندازد که عمدا کروماکی را به سخره می گرفتند , آخر مگر مجبورید کروماکی استفاده کنید ؟

واقعا این که  آقای پیران در چندمین تجربه ی کارگردانی خود آن هم با این همه عناوین دهان پر کن هنوز به یک ریتم روایی در دکوپاژ نرسیده است و در قاب چینی یک گفتگو یا یک حرکت , دقیقا نسخه های کهنه ی چند سال پیش خود را صادر می کند , جای سوال است . اتفاقی که باعث شده مخاطب احساس کند گاهی اوقات هیچ فکری پشت کارگردانی نیست .

بازی ها تصنعی هستند ! نه … این جمله ی خوبی نیست , بهتر است بگوییم اصلا بازی وجود ندارد , دیالوگ خوانی های بازیگران وقتی به عوامل بالا افزوده می شود یک بار طنز به مجموعه می دهد که بی شباهت سینمای ابسورد وودی آلن نیست ! موجوداتی حقیر که اینبار واقعیتشان خنده دار است ؛ عصبانیت های اغراق شده , خنده های اغراق شده , بازی های اغراق شده این سوال را به ذهن متبادر می کنندکه این آدم های کاغذی به چه درد مخاطب میخورند ؟

یعنی اینقدر سخت است فهمیدن این نکته که بازیگران با اداهایی که اسمش را ایفا گذاشته اند مخاطب را پس می زنند ؟

3 . نتیجه این سریال

مسلما نکاتی از این دست بی نهایت وجود دارد که مقال گفتنشان نیست , نیت رسیدن به این سوال بود , واقعا منظورتان از سریال و سریال سازی چیست ؟

آقای شکرنیا , شما گفته اید محبوبیت شبکه ی استانی نزد مخاطب هفتاد و چند درصد است , شبکه استانیتان به کنار , اگر میخواهید واکنش مردم به سریال باجناقها را بفهمید , قدم رنجه کنید پاساژ امیر کبیر یا برلیان و از مغازه های سی دی فروشی که پاتوق سریال بین ها هستند , دی وی دی باجناقها را جویا شوید , می دانید واکنش حضار چه خواهد بود ؟ آنها میخندند !

این واکنش مردم است , این که در لیست بلند سریال های ایرانی و خارجی کلوپی ها که به علت تقاضای مخاطبان خودشان ضبط کرده اند و برای فروش گذاشته اند , خبری از آثار شما نیست , بیانگر این حقیقت است که آثارتان خریدار ندارد .  این که باجناقها و عموما تولیدات شبکه ی محترم استانی هیچ جایگاهی در بین هیچ قشری از مردم مگر کهنسالان ندارد , اینکه صدا و سیمایتان نه تنها جریان ساز نیست بلکه مشغول جریان سوزی است نتیجه ی همین نگاه شما و همکارانتان است .

نباید افتخارمان این باشد که شبکه ی دو یا شما سریالمان را پخش کنند و فکر کنیم که به استاندارد های ملی دست یافته ایم , شبکه ی دو که کلید اسرار هم پخش میکند الگوی مناسبی برای سطح کیفی یک اثر نیست , اگر باجناقهای 16 را در 16 زبان زنده ی دنیا کلید بزنید و در 16 شبکه پخش کنید مطمئن باشید فقط محدوده ی انسانهایی که به ما و فرهنگمان میخندند را گسترش داده اید , روی سخن با تیم تولید نیست که متاسفانه بارها نشان داده اند توانشان از این بیشتر نیست , شما چرا سرمایه ی ملی مردم این استان را پای آثاری چنین کوچک می سوزانید ؟

تا کی باید در نوشخوار تفاله های شبکه های ملی سرگردان بمانیم و چشممان حتی از دیدن جرقه ای نوآورانه با توجه به فرهنگ اصیل آذری خشک بماند ؟

تنها بهره ی باجناقها چندین اسم با نام خانوادگی ” پیران ” در مسئولیت های مختلف سریال است که خبر از شایسته سالاری شگرف تیم تولید دارد و این اتفاق که شاهد دلزدگی روز افزون مخاطبان از شبکه ی استانی باشیم .

همین نیمچه آشنایی مردم با باجناقها و کلا ساخته هایتان برای این است که هیچ رقیبی در صحنه ی استانی ندارید و مخاطب بیچاره گزینه ی دیگری برای تماشای شهر و تبارش ندارد البته که امروز بسیاری از برکت برنامه های شما به شبکه های فاسد ترکیه ای پناه برده اند .

این ها نگاه نگارنده بودند که جدا از هر دسته و گروهی تنها برای پوشاندن جامه ی عمل به اوامر حضرت آقا بنابر احیای فضای نقد و اصلاح در جامعه نگاشته شدند .

ساعت یازده و دو دقیقه است , کانال را عوض میکنم و آرزو میکنم ای کاش تلوزیونمان شبکه ی پنج نداشت !

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6265
۲۷ دیدگاه

 1. جلال گفت:

  چرا از درگیری شدید رییس جهاد با مدیر کل معزول یکی از ادارات تابعه که دو هفته است پست خود را رها نمی کند چیزی نمی نویسید حق با کدام است ایشان شش ماه است مدیر شده گناه شان چیست غیر از این است که جایگزین ایشان در جهاد مطرح بوده…….. بقیه را شما دنبال کنید حکایت جالبی دارد

 2. خیام گفت:

  شکرنیا علاوه بر اینکه باید برکنار شود باید توسط قوه قضا مجازات هم شود
  پول بیتالمال رو فقط برای اینکه چیزی درست کنن میریزن پاي برنامه هاي ضعيف و حيف ميكنن

  • البته با تعابيري كه شما به كار برديد اصلا موافق نيستم
   بهتر ان است كه نقدي هم اگر داريم منصفانه و به دور از بي احترامي باشد
   بنده خودم به اقاي شكرنيا ارادت دارم ولي نه به مديريت ايشان
   ان شاالله ضرغامي سريع ايشان را جابه جا كند بلكه اين استان مدير تازه نفس تري هم به روي خود ببيند

 3. امام قلي خان قاجار گفت:

  اقا اين شكرنيا اصلا مورد تاييد من هم نيست
  به نظر من هم بايد اين ضرغامي يه فكري به حالش بكنه
  واقعا خوب اومديد اين مقاله رو اقاي كريمي
  اين تابوي مديريت های بالای ده سال شكسته شود خوب مي شود
  اقاي فخري بيست سال و اندی ظاهرا
  شكرنيا فلان سال
  …………………………..

 4. احمد گفت:

  کار به جایی رسیده که من که فقط از 20 ساعت و اندی ساعت پخش برنامه های این شبکه فقط اخبار رو نگاه میکنم از اهم و اکثریت اخبار چیزی جز شمال استان و اخبار مربوط به اون عایدم نمیشه.هر از چندگاهی هم یه دوربین مخفی و مستند علمی میزارن که اون هم از شبکه های تهران و شبکه 4 به کمک set top box و دستگاه های مونتاژ و تکنیک بلور و اسکوپ کپی و پخش میشه . فیلم های سینمایی رو هم که نگو….آفیش های (ماموریت کاری)شهرستانشون هم که دیگه معروفه.راستی مجری ها و بازیگرهای خانوم هم که اکثرا غیر کارشناسی انتخاب می شوند که اگه غیر این باشه به قول خانم صالحی کلا off میشن .حالا جالبش اینجاس که در آینده نزدیک برنامه هاشون رو میخوان به صورت نوار تحویل انجام بدن. اون موقع چه سوژه هایی برای اداره منکرات درست میشه خدا میدونه .

  • ممنون از نظرتون
   شما در صدا و سیما تشریف دارین؟

   • جارچی گفت:

    سلام این سریالی که داره پخش میشه.بیشترین براورد رو ازنظر مالی گرفته چون به سفارش بانوی اول سازمان صدا وسیما ساخته شده وآقای شکرنیا که به استاد خوش خدمتی دربین مدیران سازمان شهره می باشد این سریال بی محتوا را مدیریت کرده. و این جورحرکات از نظر من باعث ماندگاریش شده . چون هوای مدیر رو نگهداشن بهتر از هوای مردم رو داشتن می باشد. چون مردم در نظر برخی مدیران کشور و استان مثل علف هرز هستن

    • ببین جارچی جان منظورت رو از بانوی اول صدا و سیما نفهمیدم ولی اگه منظورت همسر ضرغامی هست نمیشه که هر چیزی که شنیدی بهش استناد کنی فکر نکنم اینطوری که میگی باشه و به خاطر این سریال ساخته بشه و منظورت از خوش خدمتی هم که به اقای شکرنیا گفتی رو قبول ندارم چون اصلا این جور اخلاقی ندارن ایشون!
     ولی اینکه سریال بی محتواست رو قبول دارم
     چه جور حرکاتی باعث میشه یک مدیر ماندگار بشه رو واقعا به غیر از خود مدیر هیچ کس نمی تونه حدس بزنه پس لطفا الکی پرانی نکن
     اینکه مردم علف هرز هستن از نظر برخی مدیران رو قبول دارم و واقعا دارم از این دید مدیران اتیش می گیرم و می سوزم(الو 125 . کریمی اتیش گرفته خاموشش کنین)

   • احمد گفت:

    سلام. راستشو بخوای نه،ولی اتفاقات زیادی به سبب فامیل بازی و این حرفا تو این جور سازمانها و زیرمجموعش اتفاق میفته.حالا ادامه اش تو راهه داره میاد.من هم به خاطر راست گویی و عدم انکار اتفاقاتی که در محیط عمومی اتفاق میفته و عدم قبول کردن مثل های من درآوردی و همرنگ جماعت شدن زیاد تو دردسر میفتم .راستی به مردم و مسئولانمون میگم: درسته که بازیگرانمون اکثرا در استخدام سازمان نیستن اما دلیل نمیشه که پوشش و برخوردشون طوری باشه که در شهر و مخصوصا بالای شهر تابلو باشن . آقای بازیگر نقش اولی که چند سالیه با رسیدن به نقش های محوری حتی دیگه خانم خودت رو آدم حساب نکردی و طلاق دادی،خانمی که در اولین سریال استانی خودت صاحب نقش محوری شدی،چرا باید نحوه پوشش ولباست جوری باشه که در جایی مثل خیابان خیام با انگشت نشونت بدن و بگن فلان بازیگر تو باجناقلار3 . یه شبکه استانی و یه باجناقلار بیشتر نداریم.مثلا الگو هستید رعایت کنید.!!
    البته خب آموزشگاه بازیگری ای که یه بار اعتبار نامه اش از سازمان ملی جوانان سابق بدلیل کلاهبرداری و عدم رعایت و موازین پوشش و رفتار لغو بشه و دوباره از جای دیگه و با یه اسم دیگه مجوز بگیره و برای استانهای دیگه و اقلیم کردستان عراق فیلم بسازه،از خروجی کلاس های آموزشی اش توقع زیادی نمیشه داشت .

 5. محمود ن گفت:

  1-شنیدهای که بر سر انتخاب شهردار و راننده مینی بوس شش سال پیش با مقام ارشد استان معامله شده تو اینو قبول کن منهم از ارشد حمایت می کنم تو عصر امید ندیدی نماینده سیاسی چه حمایتی کرده عجب دنیایی این توهین به هزاران مهدنس عمران . معماری و…..نیست.
  2-شنیدی مدیر کلی را برداشته اند اندر جهاد اما میز شیرین را تحویل نمی دهد………. عجب حکایتیه نه.3-نماینده سیاسی قصد دارد دو تا از پستهای کلیدی شهر مثل شهرداری و جهاد از ان خود کند جالب اینکه هر دو اهل طلاتپه اند و همسو با نماینده .عجب شایسته سالاری….چرا استان ما اینقدر بی صاحبه همه به فکر خویشند 4- چرا کس از دکه داران زحمتکش حمایت نمی کنه…..5-بیمارستان امام چه خبره6- مسولین شورایی و سیاسی و اجرایی دنبال مناصب ورزش اند اینجا چه خبره……و این داستان ادامه دارد

  • جوابها:
   1- نه والا نشنیدم و اصلا هم مفهوم نیست جملت؟ راننده می نی بوس چه ربطی به شهردار داره؟/ درباره خبر عصر امید نمی دونم کدوم خبرو می گید ولی اینکه انتخاب اقای حضرت پور نوعی توهین به قشر مهندسین هست رو قبول دارم چون واقعا یعنی اینقدر قحط الرجال بود؟
   2- بله شنیدم و حتما با دو طرف هم مصاحبه می کنم
   3. خودتون می دونید چرا بی صاحبه دیگه گفتن نداره که
   4.چون برای مسئولین عزیز منفعت مالی نداره و یا منفعت سیاسی برا همون
   الان اگه سرمایه داران دانشکده حمایت می خواستن همه با سر می دویدن و حمایتش می کردن
   5. بیمارستان امام نه کشتارگاه امام واقعا وضعش افتضاحه
   6. بالخره سال بعد اقای اصغرزاده می خواد از مردم رای بگیره مگه ایشون دل نداره؟ اقای محمودی هم که از حافظی خیلی بهتر بود ولی در کل ما عملا فوتبالی نداریم که ………..
   این قصه سر دراز دارد

 6. یاسین گفت:

  محمد جان چرا از علاقه ی وافر جامعه ی پدر بزرگا و مادربزرگا به این سریال چیزی ننوشتی ؟

 7. محمود ن گفت:

  ا-مدیر محترم پایگاه خبری . روستا زاده ای می گفت شهردار پیشنهادی ما در شهر قحط الرجال چند سال پیش راننده مینی بوس روستای زادگاهش بوده و یکدفعه سر از سیاست و…..2-تیتر عصر امید در تمجید از مقام عالی استان توسط نماینده سیاسی کارو الکو قرار دادن ایشان در نوع خودش جالبه 5- بز ودی اطلاعات و اخبار و مدارک شاهکار مدیریتی در بیمارستان امام ارسال و افشا خواهد شد

  • عزیز دل واقعا تعجب میکنم از شما : هر حرفی دباره مدیریت اقای حضرت پور بگین خوب جای نقد داره ولی اینکه تخریب کنین اصلا جایی نداره بنده مخالف شهردار شدن ایشان هستم ولی شما دارید به ایشان بی احترامی می کنید با این حرفتان
   اقای حضرتپور الان هم کارمند ثبت احوال بوده و تا شهردار نشوند انجا خواهند بود ان هم در قسمت حراست و این یعنی حرف شما اصلا درست نیست
   ما منتظریم تا اسناد شما را منتشر کنیم

 8. جارچی گفت:

  مدیر محترم پایگاه وزین خبری تحلیلی جوان .
  خسته نباشی.نمی دانم چقدر با آقای شکرنیا آشنا ی دارید؟ .ولی اینو می دانم که خیلی از واقعیت های این مدیر کل محترم نمی دانی .ولی در مورد ه. سفارش ساخت سریال مذ کور می توانید پر سو جو کنید.وبه حرف های بنده برسی.حرف آخر از کجا می دونی آقای شکرنیا اینجور اخلاقی نداره.؟!!!!لطف کنید شمابفر مایید.یک مدیر چه کارهای انجام مید که مبیین خوش خدمتی است .

  متشکرم جارچی

 9. جوادي نيا گفت:

  محمد بزرگوار مطلب بسيار زيبا وعلمي را نگاشته ايد .براستي بحران مديريت در صدا وسيماي استان يك واقعيت است كه چندين سال مانند سرطان گریبان اين استان را فرا گرفته .به نظر من شكر نيا قبل از اينكه دغدغه اش آنتن و فرهنگ استان را داشته باشد در فكر …می باشد. در زمان وی بدترين اتفاقات مدیریتی افتاد .
  از فرار متخصصين بگير تا توقف تولي هنر وحتي صحنه هاي تاسف باري كه نميتوان از آن نام برد چون عرق شرم بر پيشاني مينشيند .
  به نظر من آنطور که دیده ام و شنیده ام از همکاران نزدیک ،هر زمان كه زمزمه رفتن آقای شكر نيا مي شود برخی اقایان با رفتن به تهران رایزنی می کنند که نرود البته این کار را هر مدیر توانای دیگری هم در کشور می کند و کار رایجی است .و انجاست كه همه ما به عملکرد اين سازمان وفرهنگش مي خنديم .
  یک مدیر طرفدار ولايت باشد و اینقدر ضعیف عمل کند؟
  .به هر حال شكر نيا در مركز اروميه جا خوش كرده وبه نظر من به ريش ما اهل هنر ورسانه مي خندد ( من که اینجور احساس می کنم) وبه قول خودش كه جايي كفته بود نبض ضرغامي در دست من است شما هيچ کاری نميتوانيد بكنيد .شايد درست ميگويد ….. / با تشکر از جناب آقای کریمی

  • اقای جوادی نیای گل سلام
   می دانم که در صدا و سیما کار میکنی چون نوشته هایت بوی کارمند ان سیستم را می دهد
   انتقادات شما به جاست و معلوم است از دست ایشان عاصی شده اید و من نیز شما را به صبر دعوت می کنم تا خدا کار را طوری بچیند که ایشان از این استان کوچ کرده و به سیستان و بلوچستان (شاید هم تهران) برای خدمت بیشتر به محرومین برود.
   انتظار از سخت ترین مواردی است که فقط و فقط صبر می خواهد.
   راستی یک گزارش با دوستان از ضعفهای اقای شکرنیا تهیه و با امضا به من بدهید تا منتشر کنم
   به بیت رهبری اگر تمایل داشتید نامه بنویسید این حق شماست که از مدیران راضی باشید شما هم شهروند ایرانی هستید بالاخره

 10. احمدی گفت:

  ]چرا خبری از اوضاع نابسامان جهاد کشاورزی با آن تیترهای ساختگی(بمب خبری) امور اراضی منابع طبیعی امور عشایر خبری نمی نویسید

  • اینکه چرا نمی نویسیم چون متاسفانه وقت اداره اجازه نمی دهد که بریم مصاحبه کنیم
   ثانیا 5 ساعت بیشتر وقت بزاریم و مصاحبه کنیم و 5 ساعت بیشتر هم طول بکشه که یه گزارش تفضیلی بزنیم که اخرش چی ؟ همه چی رایگان که هیچ باید وقت و باقی هزینه هارم خودمون بدیم
   کسی ازمون حمایت نمی کنه انتظار دارین ما روزی ده ساعت وقت بزاریم بریم مصاحبه؟

 11. علی گفت:

  انتشار كتاب اشعار مرحوم آشيق علي عليزاده با عنوان ”خاطرلا مني”
  در آستانه نخستين سالگرد درگذشت هنرمند توانا و برجسته شهر اورميه، مرحوم آشيق علي عليزاده مجموعه اشعار وي در كتابي با عنوان خاطرلا مني منتشر شد.
  خاطرلا مني كتابي مشتمل بر اشعار آشيق علي عليزاده مي باشد كه نزديك به 300 قطعه از اشعار وي در اين كتاب گنجانده شده است.
  اين كتاب با همت و تلاش شاعر، محقق و نويسنده اورموي، بهرام اسدي گردآوري و منتشر شده است. قيمت كتاب 8000 تومان مي باشد و در 302 صفحه توسط انتشارات ياز اورميه و با مشاركت حوزه هنري تبليغات اسلامي آذربايجان غربي منتشر گرديده است.
  لازم به ذكر است كه آشيق علي عليزاده اين هنرمند گرانقدر و مردمي اورميه، در سن 60 سالگي و بر اثر ايست قلبي در تاريخ 10/5/90 دارفاني را وداع گفت. وي در اكثر جشنواره هاي موسيقي كشوري شركت كرده و از اين جشنواره ها مقامهاي متعددي براي استان آذربايجان غربي و شهر اورميه كسب كرده بود. ايشان از همكاران فعال كانون آشيقهاي آذربايجان غربي و واحد موسيقي صداوسيماي استان آذربايجان غربي بودند و اجراهاي وي به طور مرتب از صداوسيماي استان و شبكه هاي سراسري پخش ميگرديد.
  علاقمندان ادب و فولكلور آذربايجان جهت حمايت از نشر كتب مرتبط با فرهنگ و ادب آذربايجان و ادامه دار بودن نشر كتب فوق الذكر مي توانند جهت دريافت اين كتاب از طريق پست ارسالي به يكي از آدرسهاي زير مراجعه كنند:
  ياز نشرياتي: http://yaznashr.blogfa.com
  گنج آشيقلار: http://gencashiqlar.blogfa.com
  ايميل: yaznashr@gmail.com
  شماره تماس: 09141477792

 12. جهادی گفت:

  باتشکر از پایگاه خبری لطفا از رییس جهاد کشاورزی علت تمرد از دستور مدیر برکنار شده را که هنوز هم سرکار هست تلفنی سئوال و اطلاع رسانی کنیدکار به جای باریک دارد می کشد از ما گفتن…..هییت تخلفات وارد عرصه شده

 13. قره یاخا گفت:

  سالهاست مردم با فرهنگ وشریف اورمیه در حسرت ساخت یک فیلم یا سریال استخواندار و پیام دار از صدای بی سیمای اورمیه هستند . درد شهر و استان هرچند با رفتن این فرد عوض نمیشود چراکه مسئولین استان ظرفیت بلند اندیشی را ندارند . اما شاید بار فتن این فرد مسکنی ٰ کودئینی فرهنگی برای چند صباحی که بتوان خودمان را گول زد موثر باشد تا درد بی درمانی فرهنگی استان را فراموش کنیم! اما براستی آیا فقط صدا سیما مثل شتر را دارد یا خیلی از اداراتمان از زانوی شتریش حال انسان را منجمد میکند!
  آن یکی پرسید اشتر را که هی

  از کجا می آیی ای اقبال پی

  گفت از حمام گرم کوی تو

  گفت خود پیداست از زانوی تو
  : ضمنا این فرد اصولگرا نیست .

دیدگاه خود را به ما بگویید.