تاریخ انتشار :شنبه ۱۰ تیر ۹۱.::. ساعت : ۸:۴۱ ق.ظ

   596 بازدید

بررسی ضرورتها،بایدها و نبایدهای خبرنگاری/ آيا زمان ان نرسيده تا از خود بپرسيم دركجا ايستاده ايم و با چه سطح اندوخته و داشته اي به مقابله با تغيير مي رويم؟

علی اصغر شادجو،پایگاه خبری تحلیلی جوان/حضور پيشكسوتان و اساتيد عرصه ارتباطات و خبرنگاري ، وجود رشته هاي روابط عمومي و خبرنگاري در دانشكده هاي سطح استان، تاريخچه و سبقه انتشار اولين روزنامه ها و نشريات از اين استان، فعاليت گسترده فرهنگي، علاقه عمومي و فرهنگ بالاي جمعي، بسترها و پتانسيل هاي بالاي فعاليت هاي رسانه اي اعم از نيروي انساني ماهر و شاخص، همزيستي و وجود قوميت ها و اديان متفاوت و گوناگون، همسايگي با سه فرهنگ و كشور مختلف، علاقه و استقبال مديران نهادهاي اجرايي و دستگاه هاي دولتي و خصوصي، …همه و همه دست در دست يكديگر داده اند تا از آذربايجان غربي بستري براي فعاليت هاي فرهنگي، رسانه اي و ليدري شايسته براي كشور و منطقه بسارند.

در اين ميان روابط عمومي هاي نهاد ها و دستگاه هاي كليدي استان همواره به عنوان ابزاري اجرايي براي اين فعاليت ها عمل نموده و راه را براي اينگونه فعاليت ها با ايجاد زمينه مهيا كرده اند كه در اين ميان روابط عمومي دستگاه نظارتي و حاكمتي چون استانداري به لحاظ نظارت و تقويت ديگر ادارات از جايگاه و شاخص خاصي برخوردار بوده و هست.

فعال سازي دوباره شوراي هماهنگي روابط عمومي هاي ادارات اجرايي استان در كنار همراهي و عضويت نماينگان اصحاب رسانه در مجموعه هيات رييسه اين شورا به عنوان شاه كليدي به منظور بستر سازي و ايجاد نشاط و تعالي و نيز هماهنگي و ارتباط گسترده و بيش از پيش اين واحد ها با يكديگر ، ارائه داشته ها و دستاورد هاي همرديفان خود در بخش هاي مختلف از فعاليت هايي است كه نويد فراهم شدن بستر رقابت تنگاتنگ سالم و سازنده را در استان به همراه دارد.

اما هيچ اقدامي بدون برنامه ريزي و تهيه زيرساخت هاي مناسب موفق نبوده و تنها در قالب طرح و ايده باقي مي ماند، عدم همراهي ، نبود تصميم واحد و تعدد آرا در بخش هاي اجرايي، تفاوت سليقه ها در كنار عدم علاقه به كار جمعي همراه با ارائه نظرات سخيف و سطحي در زمينه هاي گوناگون معضلي است كه گريبان دستگاه هاي فرهنگي و هنري و حتي اجرايي و مديريتي را از ديرباز مي فشارد و اين امر تنها با حركتي انقلابي و جسارتي مجاهدانه حل مي شود.

اكثر خبرنگاران آذربايجان غربي نيز از اين قاعده مستثني نبوده و با گرفتار شدن در اين گردونه خود را نه به عنوان رسولي صادق و پايمرد در اهداف و اصول حرفه اي خويش با تهذيب پيامبرگونه بلكه فردي عادي و بدور از رسالتي عظيم و متعالي مي دانند و اين انديشه خود را ناخواسته در كار، حرفه و مخاطبان خويش نيز تزريق كرده اند.

متاسفانه واژه رقابت سالم كه توصيه موكد دين اسلام در تمامي عرصه ها مي باشد اكنون با تخريب، تحريف، تحقير حسادت جابجا شده و هر از چند گاهي نيز نيشتري از اين وادي باعث دلزدگي و ياس گنجينه هاي ذوق و هنر شده و  بسياري را گريزان و نا اميد مي نمايد.

17 مرداد سالروز شهادت خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي اسيت كه به عنوان يادروز سپاس از خبرنگاران و به اين نام نامگذاري شده است و بهانه اي است تا تقدير و تشكر شود از تلاش هاي اصحابي كه در طول سال با سختي ها و ملالت ها و نامهرباني ها ساخته و جنگيده اند تا رسولي بر دايره حق شهروندي مردم خود باشند.

اين روز در آذربايجان غربي نيز چند سالي با تلاش هاي فراوان و اما با موفقيت هاي اندك برگزار مي شود و بعد از آن نيز همواره با حرف ها و حديث هاي فراواني همراه است، چراكه همواره عده اي مغفول و فراموش مي شوند و عده اي بدون اينكه خود به ياد داشته باشند به عنوان خبرنگار تجليل.

چه دردي بالاتر از اين است كه خود نمي خواهيم به خود بياييم و جايگاه رسالت خويش را در جامعه بازيابيم و خود را با رنگ و لعاب فريبنده روزمره  گول نزنيم. پيامبراني كه قلم در دست دارند و از بزرگي خود هيچ نمي نگارند و شايد هم هيچ نمي دانند.

آري دهه آينده دهه نشريات محلي خواهد بود اما به چه قيمت و با چه هزينه اي، آيا زمان ان نرسيده تا از خود بپرسيم دركجا ايستاده ايم و با چه سطح اندوخته و داشته اي به مقابله با تغيير مي رويم؟

تفكر درازمدت و برنامه ريزي كلان تنها با مودت و همراهي ممكن است و اصحاب رسانه آذربايجان غربي از اين مهم دور مانده اند، چرا مديران اين نشريات و حتي فعالين آنها اعم از خبرنگاران، گزارشگران و عكاسان هراز چند گاهي دور هم جمع نمي شوند تا از داشته هاي يكديگر يهره برند و تجربيات خود را با ديگران تقسيم كنند، چرا بزرگان و ريش سفيدان ما اين مهم را از ياد برده اند و جوانان پر شور نيز چرا تلاش نسل هاي گذشته را تنها در غبار پيري مي نگرند.

نسل دوم و سوم خبرنگاران آذربايجان غربي را چه شده است كه با قلم اطلاع رساني به پيشواز نقد از خود نمي روند.

سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی با واژه اي مقدس رنگين شده است و و اين امر بايد با يكدلي و فراموش كردن اختلاف سليقه ها و تفاوت ها و تنها و تنها براي جهادي مقدس همراه شود.

آگاهي و اطلاع رساني از آخرين دستاورد ها و اخبار يك وظيفه است كه خواسته يا ناخواسته بر دوش خبرنگاران به عنوان نمايندگان افكار عمومي است كه با علم به سختي و دشواري در حرفه خويش به عنوان دومين شغل دشوار دنيا ، انتخاب شده است.

حضور در جلسات و نشست هاي كليدي مديران و مسوولين ، انعكاس فعاليت ها و رخدادهاي اجتماعي در كنار ارائه گزارش، تحليل، نقد و راه كار و كاركارشناسي تنها از عهده مسوولين روشنگري مردم يعني خبرنگاران بر مي آيد و اين مهم بايد در ميان خبرنگاران بخصوص خبرنگاران نشريات محلي جا افتاده شود.

با ظهور و بروز شيوه هاي نوين ارتباطي همچون ارتباطات اينترنتي و ماهواره اي تركيب و ترتيب اطلاع رساني نيز دچار تحول شده است و گذار از مرحله سنتي اطلاع رساني با ظهور نظريه دهكده جهاني سالها است كه به پايان رسيده، بطوريكه اكنون حتي نامي از اين واژه در لغتنامه گفتمان مردم نيز ديده نمي شود و ديگر هيچ خبري نيست كه مردم از ان بيخبر باشند.

 آيا زمان آن نرسيده است كه تقسيم كاري شگرف در عرصه رسالت اطلاع رساني خويش برگزينيم و تمام توان و هميت خود را خبررساني در نشريات مكتوب به سمت و جهتي ديگر با ارائه تحليل و بررسي و نقد هاي كارشناسي كليدي بدهيم؟

انجمن هاي خبرنگاران، خانه مطبوعات واحد هاي صنفي هنرمندان  شوراي هماهنگي روابط عمومي هاي استان چشمه هاي جوشاني هستند كه ذخاير تجربه و علم در كنار شور و اشتياق جواني را توامان با يكديگر دارند و اين فرصت در كنار همراهي مردم بارقه هايي از اميد در دل دارد تا رونق گذشته و نگاه نو در عرصه مطبوعات و رسانه داشته باشيم.

اين فرصت اما با نگاهي سنتي و گاه با فرصت سوزي همراه مي شود كه با درايتي كه از اعضاي اين تشكل ها وجود دارد انتظاري بيش از اين ميرود.

بياييد از گله و شكايت هاي روزانه بگذريم چرا كه وقتي قلم بدست گرفتيم، مي دانستيم كه اين حرفه تنها دل مي خواهد و دل.

حضرت اميرالمومنين ، مولي متقيان علي(ع) در نامه خود به مالك اشتر مي فرمايد: ای مالک، بدان که مردم در کارهای تو به همان چشم می‌نگرند که تو درکارهای والیان پیش از خود می‌نگریستي و درباره تو همان گویند که تو درباره آنها می‌گفتی و نیکوکاران را از آنچه خداوند درباره آنها بر زبان مردم جاری ساخته، توان شناخت.

باید بهترین اندوخته‌ها در نزد تو، اندوخته کار نیک باشد. پس زمام هواهای نفس خویش فروگیر و بر نفس خود، در آنچه برای او روا نیست، بخل بورز که بخل ورزیدن بر نفس، انصاف دادن است در آنچه دوست دارد یا ناخوش می‌شمارد.

وفا كنيم و ملامت كشيم و خوش باشيم         كه در طريقت ما كافريست رنجيدن

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5929
دیدگاه خود را به ما بگویید.