تاریخ انتشار :شنبه ۳۱ تیر ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۴۰ ق.ظ

   615 بازدید

 برای ترویج تجملگرایی و نهادینه کردن فرهنگ سرمایه‌داری از آن استفاده کند در واقع مقابل نظام ایستاده و فریاد می‌زند قوانین اقتصادی شما کشک است! 

طباخي،پایگاه خبری تحلیلی جوان/ در اسلام برخلاف مارکسیسم و کمونیسم برای مالکیت خصوصی اهمیتی ویژه در نظر گرفته شده چرا که انگیزه کار و تلاش در دنیا کسب روزی و بهره‌مندی از مطامع دنیوی است اما برخلاف رویه سرمایه‌داری که در غرب حکمفرماست مالکیت در اسلام به معنای مسؤولیت و وظیفه است. مالک موظف است املاک خود را اداره کند، باید با اشتیاق از آن نگهداری کند زیرا او

بر اساس احکام الهی در قبال امانتی که خدا به او سپرده است باید سرانجام در مقام پاسخگویی به خالق متعال حاضر شود. پس برخلاف آنچه در سرمایه‌داری قانونی محسوب می‌شود، احتکار در اسلام حرام است، رباخواری تضمین‌کننده نابودی اموال است و یک مسلمان حق ندارد اموالش را آتش بزند یا به طور مثال سگش را به عنوان وارث دارایی‌اش معرفی کند!

پس اگر فردی با درآمدی که از راه‌ حلال کسب کرده اتومبیل پورشه یک‌میلیارد تومانی بخرد و تنها برای ترویج تجملگرایی و نهادینه کردن فرهنگ سرمایه‌داری از آن استفاده کند در واقع مقابل نظام ایستاده و فریاد می‌زند قوانین اقتصادی شما کشک است! در اسلام پورشه سوار شدن جرم نیست اما قطعا وقتی جمعیت زیادی از انسان‌ها از گرسنگی رنج می‌برند اسراف است. شکی نیست چنین خرج‌هایی موجب بلوکه شدن ثروت در یک جیب می‌شود و تولید را بی‌رونق می‌کند. در خارج از کشور هم پورشه خریدن برابر است با کمک به دولت چرا که مالیات بر لوازم لوکس بسیار سنگین است.

وضع فعلی کشور نشان می‌دهد قانون بالا بردن حق گمرکی تنها موجب بی‌حمیتی بیشتر سرمایه‌داران شده و از بازدارندگی کافی برخوردار نبوده است. اتفاقا موافقان و بانیان نظام سرمایه‌داری هم به این موضوع مهم پی برده‌اند به همین جهت است که طبقه سرمایه‌دار شهره- به عنوان الگوهای ویترینی نظام- را ترغیب می‌کنند دست به کارهای عام‌المنفعه با سر و صدای زیاد بزنند تا به ماندگاری سیستم کمک کرده باشند که البته با ظهور جنبش ضدسرمایه‌داری ظاهرا ناکام مانده‌اند.

یک علت دیگر ورود همه نیروهای وابسته به سرمایه‌داری در فعالیت‌های خیریه استفاده از قانون‌های بخشودگی مالیاتی است چرا که در غرب برخلاف ایران، مالیات ناموس جامعه به حساب می‌آید و مدیریت فرهنگ و اقتصاد جامعه به افراد واگذار نشده است! به همین جهت از انباشتگی ثروت در اقشار غیرالیت ابدا استقبال نمی‌شود تا فرآیند تولید و کارآفرینی متوقف نشود.

به طور مثال اگر فردی در آمریکا هر سال منزل مسکونی‌اش را گسترش دهد یا اقدام به نوسازی آن کند مالیاتی مشمول طر‌ح‌های وی نخواهد شد اما اگر هر سال اتومبیل خود را ارتقا دهد مشمول پرداخت مالیات سنگین 40 درصد خواهد شد چون اتومبیل یک وسیله مصرفی است و در پایان عمر کوتاهش ارزش افزوده‌ای برای سیستم نخواهد داشت. جالب اینجاست که ما در تقلید از سیستم سرمایه‌داری نیز عقب‌ماندگی‌مان مشهود است.

ما مفتخریم سرمایه‌دار‌پروری را تبدیل به انباشتگی ثروت در بانک کرده‌ایم. توقف 6 ماهه حجمی بیشتر از 10 هزار دلار در بانک در آمریکا و اروپا برابری می‌کند با حذف 30 درصد اصل پول توسط بانک چرا که غرب پذیرفته توقف سرمایه برابر فساد است یعنی آنچه در دین ما بسیار مورد نکوهش قرار گرفته در غرب با وضع قوانین اجرایی شده است! اسلام توصیه می‌کند ثروتمند متقی باشد و از نعمات الهی به بهترین شکل ممکن استفاده کند اما مبارزه با فساد اقتصادی را به جد در همین دنیا پیگیری می‌کند و مثل مسیحیت تحریف شده به فقرا نمی‌آموزد دنیا همین است که می‌بینی!

اینجا محل زجر کشیدن است شاید در آخرت عدالتی در کار باشد! اسلام در برابر خطاها و انحرافات منفعل نیست و از انفعال مومنان در برابر فساد به هر شکلی بیزار است تا آنجا که شرط مسلمانی را فریادرسی و دستگیری از مظلوم می‌داند. رباخواری و نزول‌دهی را طبق سنت الهی مستوجب عذاب دنیا و آخرت می‌داند و به جد مسلمین را از حفظ توپ ثروت در دست عده‌ای برحذر می‌دارد. رواج تجملگرایی و اشرافیگری به عنوان یك فرهنگ عمومی، عمدتا ناشی از رفتار گروه‌هایی است که به عنوان الگو در جامعه مطرح هستند و البته نوع تبلیغات و فرهنگسازی رسانه‌ها نیز در این زمینه موثر است.

مهم‌ترین اثر رواج فرهنگ تجملگرایی و اشرافیگری، احساس حسرت و كمبود در میان افراد و طبقات فرودست جامعه است؛ احساسی كه سرمایه اجتماعی را بشدت کاهش می‌دهد و می‌تواند سرچشمه انواع انحرافات و نابهنجاری‌های فردی و اجتماعی باشد. افزایش جرائم اقتصادی، تخلفات اداری و نهادینه شدن فرهنگ «باید دزدید تا باقی ماند» به بهانه اینکه اختلاسی در حوزه بانکی صورت گرفته نتیجه تعامل اجتماعی با طبقاتی است که از جمعیت کلانی برخوردار نیستند اما رفتارهایشان چشمگیر است. علاوه بر این گسترش روحیه چشم و همچشمی و رفتارهای تجملاتی آن هم در مسائلی نظیر ازدواج، شرایط و امكان تشکیل خانواده را سخت‌تر كرده، موجب افزایش سن متوسط ازدواج می‌شود و بروز ناهنجاری‌های روانی- اخلاقی را در جامعه گسترش می‌دهد.

رواج اشرافیگری و اسراف و تبذیر آن هم در جوامعی كه از نظر اقتصادی دچار تنگناها و مشكلات جدی هستند و اقتصادشان بر پایه كار و تولید نمی‌چرخد، فقر عمومی را تشدید می‌كند چرا كه اسراف و پرمصرفی، نتیجه‌ای جز کاهش پس‌انداز، رباخواری، نزول و تخلفات مالی نخواهد داشت و جامعه‌ای كه كمتر پس‌انداز می‌كند، كمتر سرمایه‌گذاری کرده و به جای تولید حداکثری به مصرف بیش از نیاز وابسته می‌شود. این همان چرخه فقری است که اکنون گریبانگیر اقتصاد اروپا و آمریکا شده است.

یکی دیگر از قوانین مهم اقتصادی اسلامی که در غرب اجرایی شده مبارزه با کسب مال نامشروع با وضع قوانین دقیق ضدپولشویی است. جالب اینجاست! افرادی که از طریق دریافت هدیه‌های 25 هزار دلاری پذیرفته بودند در مناصب و مجالس مختلف از حقوق(!) گروهک تروریستی منافقین حمایت کنند، از طریق همین قوانین مالی شناسایی شدند.

هدف ما قطعا نباید الگوبرداری صریح از سیستم‌های مالی غرب باشد چرا که با ظهور بحران‌های اقتصادی، سرمایه‌داری در امتحان مردمسالاری و حق‌مداری مردود شده است اما اگر بناست به جای تلاش مضاعف و استخراج قوانین اقتصادی اسلام، از سیستم غربی رونویسی کنیم چرا نصفه و نیمه؟! این بدترین شکل سرمایه‌داری است که در کشور اسلامی ما در حال اجراست. سیستمی که در آن چند سرمایه‌دار ضدنظام به راحتی با معیشت مردم بازی می‌کنند و دولت توانایی شناسایی یا اداره آنها را هم ندارد!

مقداری از این مشکلات از بی‌کفایتی و بی‌مسؤولیتی مدیران اقتصادی دولت است اما قطعا بخشی از آن هم معلول بی‌قانونی گسترده فعلی در نظام شترمرغیسم اقتصادی ماست. اقتصاد ما نه سرطانی است و نه بیمار است تنها مشکل آن خلأهای قانونی بی‌شمار و بی‌فکری قانونگذار و بی‌توجهی به شرایط روز است. سال‌هاست ما با پدیده فرار مالیاتی روبه‌رو‌‌ هستیم اما دولت به خود زحمت نمی‌دهد طرح‌ها و لوایح مناسبی تهیه کرده و با این معضل که اکنون به جد می‌توان مدعی شد تنها در ایران منقرض نشده، مبارزه کند. اشکال کار کجاست؟

شکی نیست که کانون‌های قدرت و ثروت که این و آن به خرج آنها نماینده مجلس و وکیل و وزیر می‌شوند کارشکنی می‌کنند و خیرخواهان و خدمتگزاران را ناکام می‌گذارند اما کدام قدرت می‌تواند مقابل عزم یک ملت مقاومت کند؟ جنبش 99 درصدی اسلامی‌سازی اقتصاد ایران در راه است! همه باید به پاخیزیم تا آینده متفاوت با امروز باشد.

وطن امروز

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6469
دیدگاه خود را به ما بگویید.