تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۷ تیر ۹۱.::. ساعت : ۲:۳۹ ب.ظ

   617 بازدید

از ارگان‌های ذی‌ربط خواستاریم هر چه زودتر زمینه تهیه نقشه هیدروگراف دریاچه ارومیه را فراهم کنند، چرا که برای برنامه‌ریزی‌های بعدی نجات این دریاچه ضرورت دارند. سازمان زمین‌شناسی آمادگی دارد کارهای تخصصی را انجام دهد اما در منطقه نیاز به ابزارهایی دارد و باید توسط مسؤولان اجرایی استان تأمین شوند.

به گزارش «تابناک»، محمدحسین فرهنگی ضمن بیان این مطلب گفت: از ارگان‌های ذی‌ربط خواستاریم هر چه زود‌تر زمینه تهیه نقشه هیدروگراف دریاچه ارومیه را فراهم کنند، چرا که بخشی از برنامه‌ریزی‌های بعدی برای نجات این دریاچه بر پایه این نقشه‌ها انجام می‌گیرد.

همچنین با توجه به بحران زیست‌محیطی دریاچه ارومیه، خواستار ایجاد پایگاه ثابت باروری ابر‌ها در آذربایجان شرقی هستیم. انتقال آب دیگر حوزه‌ها به دریاچه ارومیه زمان‌بر و پر هزینه است، ولی بارورسازی ابر‌ها در مدت زمان کوتاهتر می‌تواند نتایج مثبت در بر داشته باشد.

بنا بر این گزارش، این عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه بررسي ساير روش‌هاي علمي از جمله لايروبي و یا پوشش لايه‌هاي نمك زيرين درياچه با ماسه و سنگ‌های کوچک، براي كاهش غلظت نمك آن مي‌تواند روش نگه دارنده مناسبی باشد، وگرنه افزایش غلظت نمک دریاچه مشکلات را مضاعف می‌سازد. خاطرنشان کرد: مسأله زيست‌محيطي ديگري كه جاي اشاره دارد، بوي نامطبوع ورودي شهر تبريز در حوالي فرودگاه است. این عارضه در كنار مشكل زيست‌محيطي كه دارد شايسته اين شهر نبوده و مسئولان محيط‌زيست و شهرداري بايد هر چه زودتر در راستاي رفع آن گام‌ بردارند.

فرهنگی با تأکید بر لزوم ساماندهي مهرانه رود از سوي مسئولان شهري و استاني، اظهار داشت: طرح آبدار كردن مهرانه رود بايد با هماهنگي ارگان‌هاي ذي‌ربط با سرعت پيگيري شود، چرا كه علاوه بر زيباسازي شهر و جذب گردشگر در زمينه تلطيف هواي تبريز نيز مؤثر است. این کار، موضوع مصوبه هیأت دولت در شهر تبریز نیز هست، ولی به علت تعلل مسؤولان استانداری سال‌ها به تأخیر افتاده است. البته باید از شهرداری تقدیر کرد که با توجه به منابع محدود خود ، ساماندهی را به خوبی پیش برده است.

همچنین نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در ادامه خاطرنشان کرد: هم‌اکنون مصرف مازوت در نيروگاه‌ها موجب آلودگي كلانشهرها از جمله تبريز شده است و مسئولان ذي‌ربط بايد با برنامه‌ريزي مناسب، محدوديت مصرف گاز نيروگاه‌ها را نیز رفع كنند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6311
دیدگاه خود را به ما بگویید.