تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۰۰ ق.ظ

   1415 بازدید

کشور با مشکلاتی مواجه است و عواملی در خارج و داخل کشور به دنبال ایجاد چنددستگی هستند.

جوان پرس : کشور با مشکلاتی مواجه است و عواملی در خارج و داخل کشور به دنبال ایجاد چنددستگی هستند.روزنامه ایران در یادداشتی به قلم مرتضی حاجی رئیس شورای مرکزی حزب پیشروی اصلاحات، نوشت: چنددستگی که به زیان ملت است، اما سود آن بی واسطه به جیب دشمنان خارجی می‌رود؛ بخصوص به جیب امریکا که تصمیم دارد به امنیت، اقتصاد، فرهنگ و کیان و موجودیت ما حمله کند. در چنین شرایطی بدیهی است که هرچه انسجام درونی بیشتر شود و ملت یکپارچه‌تر و مصمم‌تر پشت دولت و رهبران جامعه قرار بگیرند و هرچه از رهبران به جای صداهای ناهمگون، صدایی واحد شنیده امکان مقاومت و مقابله با دسیسه‌های تدارک دیده شده برای ایران افزایش می‌یابد.

با این حال درباره آنچه به عنوان نمایش اتحاد چهره‌های نمادین کشور مطرح شده است، باید گفت که این اتفاق می‌تواند به نوعی نشان دهنده همبستگی ملی باشد، اما نمادین و نمایشی بودن آن کفایت نمی‌کند. بلکه اتحاد و انسجام باید به امری درونی تبدیل شود که در رفتارها و گفتارها تجلی پیدا کند. باید در عمل نشان داده شود که همه نخبگان، بزرگان، صاحبان نفوذ در مردم، تشکل‌های سیاسی، مدیران برجسته سابق و کنونی کشور یک هدف را پیگیری می‌کنند و آن خنثی‌سازی برنامه‌هایی است که علیه ملت ایران طراحی شده است. تقویت توانایی‌های درونی در همه حوزه‌ها بخصوص حوزه اقتصادی که امروز یکی از مشکلات فراگیر جامعه ما است، در راستای همین هدف از سوی آنها پیگیری شود.

بنابراین به باور من، تلاش ستودنی جناب آقای جهانگیری موقعی مثمرثمر خواهد بود که نوعی درهم تنیدگی و دست در دست یکدیگر حرکت کردن را تداعی کند؛ اگر نه کنار هم قرار گرفتن به تنهایی چیزی را نشان نخواهد داد.
مجموعه نظام باید احساس کند که به همه نیروها و توانایی‌های خود نیاز دارد.

تدابیر تجربه شده مدیران پیشین جامعه در ادوار مختلف از جنگ و سازندگی تا اصلاحات و مقابله با تحریم‌ها باید دیده و به کار گرفته شود. نمایش اتحاد نخبگان سیاسی و چهره‌های صاحب نفوذ کشور باید راه را برای شنیده شدن حرف‌ها، نظرها و تجربه‌های آنها بگشاید تا با در کنار هم قرار گرفتن این دیدگاه‌های متفاوت راه حل‌های مطلوب گزینش، تقویت و اجرایی شود.

البته طرحی که آقای جهانگیری پیگیری می‌کند، برای شروع طرح قابل قبولی است. اما این اتحاد باید در گفتارها و رفتارها تجلی بیابد. در هر جامعه صاحب نظری اختلاف نظر وجود دارد. اما این نباید منجر به نفی دیگری شود. زبان گفت‌وگو را خداوند به همین دلیل به ودیعه نهاده است. نخبگان کشور باید بنشینند و نظرات خود را بیان کنند و آنچه اکثریت عقلا بر درستی آن صحه گذاشتند را به عنوان یک تصمیم ملی در عرصه عمل بیاورند.

این وضعیت مطلوب‌تری است نسبت به وضعیتی که مردم احساس کنند چندپارگی وجود دارد؛ برخی در حصرند، برخی از شرکت در مجامع عمومی نهی می‌شوند، برخی حرف‌شان شنیده نمی‌شود و در مقابل بعضی با تصمیم گیران و دولت مقابله می‌کنند و برخلاف نظری که مقام معظم رهبری دادند و گفتند که «از همه دولت‌ها حمایت کردند و از این دولت هم حمایت می‌کنند و همه باید پشت دولت بایستند» عمل می‌کنند.

مشاهده اینکه در مرکزی که باید بیش از همه دلش برای ملت و کشور بسوزد و از دولت پشتیبانی کند و مطیع نظرات رهبری باشد به ناگهان تظاهراتی به راه می‌افتد و شعارهایی مطرح می‌شود و پلاکاردهایی شبهه‌ناک و اتهام زننده بلند می‌شود اتفاقی بسیار لطمه زننده است و عجیب است که این صدا از جایی بلند می‌شود که انتظار وحدت را از آنجا داریم. این مصداق و دلیل اقامه این خواست است که حرکت در مسیر اتحاد و انسجام باید امری درونی باشد و نه حرکتی صرفاً نمادین.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116778
دیدگاه خود را به ما بگویید.