تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۵ تیر ۹۱.::. ساعت : ۵:۱۴ ق.ظ

   849 بازدید

پس از انتخاب  بازيان به سمت شهردار اروميه و فعاليت جهشي ايشان از يک سو و عدم توان تحمل رشد سياسي و اجتماعي بازيان به واسطه اقدامات وسيع ايشان از ناحيه هم قطاران سابق وي موجب برکناري ايشان مي شود .

پایگاه خبری تحلیلی جوان/ به گزارش نشریه ارومیه پس از آغاز به کار شوراهاي اسلامي شهر و روستا در سال 1378 و با نظر اعمال سياست حاکميت مردم بر مسائل امور شهري و مشارکت آحاد جامعه در تعيين سرنوشت خويش ، انتخاب شهرداران به عنوان يکي از اصلي ترين وظايف اعضاء شوراهاي شهر در دستور کار آنها قرار گرفت .

هرچند که قانون با شفافيت تمام چگونگي و شرايط احراز اين سمت مهم شهري را با صراحت تمام عنوان نموده اما به نظر مي رسد تفسير قانون از سوي مسئولين که يکي از آسيب هاي جدي مديريتي در کشور ما است در اين مورد هم زمين نمانده و وارد ميدان شده است.

 بر اساس قانون ،شهر دار اروميه مي بايست داراي مدرک فوق ليسانس در زمينه هاي فعاليت مرتبط با شهرداري يا حداقل ليسانس عمران يا شهرسازي باشد که عملاً در ساليان گذشته شوراي شهر اروميه اين انتخاب را با ترجيح انتخاب اعضاء خود به سمت  شهردار آنهم با مدرک غير مرتبط انجام داده است .

پس از انتخاب  بازيان به سمت شهردار اروميه و فعاليت جهشي ايشان از يک سو و عدم توان تحمل رشد سياسي و اجتماعي بازيان به واسطه اقدامات وسيع ايشان از ناحيه هم قطاران سابق وي موجب برکناري ايشان مي شود .

پس از بازيان همچنان اين بي برنامگي ها به شکل گسترده اي ادامه يافت . آنچنانکه مدتها شهرداري اروميه با سرپرست و بي سرپرست اداره شد . شوراي شهر اروميه در سردرگمي تمام و صرفاً جهت پوشش اشتباهات خويش و با اهداف سياسي اقدام به انتخاب شهردار ديگري پس از مدتها بلاتکليفي نمود .

اين انتخاب شورا ديري نپاييد ، زيرا عليرضا عصمت پرست قيچي تيزي بر تمام منافع آقايان نهاد و اين موضوع سبب اختلافات عميق بين شورا و شهردار شد که موضوع عدم مديريت عصمت پرست هم آنرا تشديد کرد .

عصمت پرست که به زعم خود در تلاش براي احياء مجدد شهرداري اروميه  پس از مدتها بلاتکليفي اين شهر بود تمام توان و تلاش خود را به کارگرفت تا بتواند افکار و ايده هاي احياء و بازگشت شهرداري را از بحران به منسه ظهور برساند . اما اين موضوع فقط در خيال شهردار بود چرا که شوراي شهر اروميه تمام منافع خود را از دست داده بود و ذهي خيال باطل بود که اين موضوعات عملي شود .

شوراي شهر اروميه که در پرونده کاري خود تمامي موضوعات و مطالب صرفاً خارج از موضوع کاري شهرداري را با خود يدک مي کشيد مجدداً با دست پاچگي تمام عصمت پرست را عزل و صرفاً با اتکاء به قدرت انتخاب شهردار از ناحيه شورا محمدحضرت پور نائب رئيس شوراي شهر را به سمت ساختمان تاريخي ايالت پرتاب کرد .

 پرتاب حضرت پور به سمت شهرداري اروميه از جهات گوناگوني قابل بررسي است .

1.تحصيلات 2.(عدم تحمل اعضاء شورا) عضو چالشي خود را 3.انتخابات رياست جمهوري 4.بده بستانهاي سياسي ( جدال سياسي نمايندگان مجلس در زمين شهرداري  )

اروميه کلانشهر سرگرداني است که درد اصلي آن شوراي شهر و مکمل آن عدم وجود شهرسازي با فکرو ايده و پشتکار است که بتواند با تمام توان  خود ويرانه هاي باقي مانده را  ترميم نمايد .

 صندلي شهردار اروميه طالب شخصي است که با فکرهاي طلايي خويش بتواند مشکلات شهرسازي – خدمات شهري -عمراني – ترافيک – ساخت و سازهاي غير مجاز – حمل و نقل و … حل نمايد .

درايت ، تجربه کاري،تحصيلات عالي ، روشنفکري و خوش فکري … از نشانه هاي بارز شخصي است که ممکن است حاصل انتصاب ايشان آغاز روند توسعه و حرکت در شهرداري اروميه باشد .

 از سوي ديگر اروميه شهرداري آشنا به بوروکراسي پيچيده اداري آنهم در زمين شهرداري را که با هزاران خم و چم به هم تابيده شده ، مي خواهد که بتواند با ارائه راهکارهاي قانوني و کارشناسانه مشکل مردم را در کوتاهترين زمان ممکن حل کند زيرا اطاله امور شهروندان  در شهرداري امروزه يکي از بزرگترين و مهمترين مسائل و مشکلات حاکميتي در خصوص عملکرد نه چندان مثبت شهرداريها مي باشد .

اروميه شهرداري مقتصد با ايده هاي علمي وعملي اقتصادي مي خواهد که بتواند ميلياردها ميليارد بدهي شهرداري را با هم سو ساختن اعضاء شوراي شهر بپردازد. اروميه در انتظار شهرداري است که خفقان معابر شهري آنرا با اجراي چند طرح ضربتي خيابان سازي آزاد کند .

بيش از شهرداري اروميه در مقطع کنوني اين شهر اروميه است که با هزاران عنوان والقاب کمابيش بزرگ و کوچک، که وصله تن آن است در انتظار شهرسازي منجي مانده که آنرا از احاطه افکار قرون وسطايي و خط و خطوط شوراي سياسي آن برهاند و چهره شهري لايق اروميه را به آن بازگرداند.اگر ذره اي وجدان در کف افکارتان باقي مانده است به اروميه و اوضاع شهري آن بيانديشيد نه به سياست

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6162
۲ دیدگاه

  1. قره یاخا گفت:

    همه جوابها را خودتان خوب اومدید الا از عصمت پرست دفاع نموده اید یا به عبارتی جهت تطهیرش اورا بواسطه قصورات بی حد وحصر شورائیان مطهر و منزه از ناتوانیش که بهانه اصلی عزلش بود از مقوله پرانده اید. عصمت پرست ضعیف ترین وناکارامدترین شهردار از بدو تاسیس شهرداری تا آخر الزمان خواهدبود. شاید اگر او از حرص وطمع داوطلب نمیشد وضعیت وچنته وتوان ضعیف وماهیت شورا بیشتر نمود میکرد از شهید چمران پرسیدند تعهد ملاک اول انتخاب مدیران میتواند باشد یا تخصص ؟ گفت مسلما تعهد اما آنهایی که مسئولیت کاری را که می پذیرند بلد نیستند بی تقواترین وبی تعهدترینها هستند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.