تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۳۸ ب.ظ

   1048 بازدید

براي 6 ماه آتي امسال هيچ گونه مشکلي براي تامين گندم در استان نداريم

معروفی،پایگاه خبری تحلیلی جوان/مدير شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه 8  استان به همراه نماينده انجمن صنفي کارخانجات آرد سازي استان در جمع خبرنگاران رسانه هاي گروهي از آخرين وضعيت خريد گندم در استان و بازار و ذخيره سازي آن گفت.

 هوشمند جوادي که خود يدي طولاني در عرصه خبر و خبرنگاري دارد در يک نشست صميمي مسايل و مشکلات مربوط به بازار گندم را با اصحاب رسانه در ميان گذاشت و ضمن تاکيد بر اينکه هيچ گونه مشکلي در خصوص خريد و ذخيره سازي اين کالاي استراتژيک وجودندارد ، خاطرنشان ساخت : با حمايت مسئولان کشوري و مديران ارشد استاني بيش از 60 هزار تن گندم مورد نياز خريداري شده و براي 6 ماه آتي امسال هيچ گونه مشکلي براي تامين گندم در استان نداريم.

  وي اضافه کرد : هر چند نگراني هايي از بابت ذخيره سازي گندم داشتيم ولي با برنامه ريزي دولت و راهبري متوليان امر تا 6 ماه فصل برداشت محصول گندم ذخيره سازي شده است و مشکلي نداريم.

 جوادي اعلام کرد :گندم خريداري شده از کيفيت بسيار بالايي برخوردار است ولي براي رفع ابهامات گندم توليد داخل از جمله خوزستان که جزو با کيفيت ترين گندم است با آن مختلط شده و به متقاضيان واگذار مي شود.

   بهنام بهنام نماينده انجمن صنفي کارخانجات آرد سازي هم از تعامل دولت و بخش خصوص براي تامين آرد مورد نياز استان خبر داد و گفت: در حال حاضر 17 کارخانه آرد سازي درآذربايجان غربي مشغول فعاليت هستند که بيشتر آنها در چند سال اخير باتکنولوژي مدرن  بازسازي شده اند.

    بهنام کاهش بارندگي و تغيير روند کشت و ذوق و سليقه مردم در استفاده از آرد سفيد را از جمله مشکلات اين حوزه اعلام کرد و گفت: چون دولت قيمت را کاهش داد و فروش هم کاهش يافت ، مقداري از گندم به مصرف دام و مقداري هم ذخيره شد و مشکلي براي تهيه آرد نداريم.

 وي ادامه داد :گندم وارداتي از بهترين کيفيت براي توليد نان هاي حجيم صنعتي مي باشند و سليقه مردم براي استفاده از آرد سفيد است.

   نماينده کارخانجات آرد سازي استان همچنين گفت: ظرفيت کارخانجات استان 64 هزار تن است که متاسفانه با نصف ظرفيت کار مي کنند و ظرفيت سيلوي کارخانجات هم 270 هزار تن و انبار مکانيزه استان نيز100 هزار تن مي باشد.

   هوشمند جوادي مدير شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه 8 استان در ادامه به تحليل قيمت گندم پرداخت و افزود: قيمت انتخابي و مصوب 420 تومان دولت به نفع کشاورزان بود چون براي اولين بار گندم دست کشاورز نماند و بخش خصوصي با قيمت بيش از اين مبالغ اقدام به خريد کرد .

    هر چند انتظار مي رود با توجه به وضعيت استان و اساس و محور توسعه پايش قيمت بيشتر از اينها باشد ولي قيمت بازار آزاد در حال حاضر 580 تومان است.

وي تاکيد کرد : بي شک کشاورز دنبال سود است و بايستي اين مهم توسط متوليان امر دردستور کار قرار گيرد و مقدمات توسعه متوازن فراهم گردد.

جوادي ضمن تقدير از حمايت و همراهي ويژه استاندار آذربايجان غربي در ايجاد زير ساخت و هموار سازي مسير خريد گندم استان گفت: امسال  با درايت شخص آقاي جلال زاده و خود متوليان امر و همراهي کشاورزان مشکلي از بابت شيوه خريد و ذخيره سازي پيش نيامد.

جوادي همچنين از ايجاد سامانه فروش آرد در 6 ماهه دوم امسال خبر داد و افزود : تمامي اطلاعات نانوايان با توجه به نوع پخت در سامانه و بخشنامه پژوهشکده غله هم تعريف شده و به مرحله اجرا گذاشته مي شود. مدير شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه 8 استان با تشريح اين سامانه بيان کرد : تفاهم نامه بين شرکت حمل و نقل آبادان و کارخانجات آردسازي براي انتقال و اختصاص آرد منعقد شد و خريد آرد مستقيماً توسط نانوا صورت مي گيرد، درخواستش ثبت مي گردد و در محل کارخانجات و با نظارت مستقيم ، آرد استاندارد توليدي مورد نياز عرضه مي شود.

جوادي تصريح کرد : تا چند سال قبل مصرف نان سبوس دار چندان اهميت نداشت ولي امروزه سليقه مشتريان و مردم تغيير يافته و مردم دنبال نان با کيفيت هستند و بر اساس معيارهاي تعريف شده نان پخت و عرضه مي شود.

اين مدير جوان تلنگري هم به وضعيت نان بعد از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها زد و گفت: نان نگين درخشان اين طرح است و بعد از اجراي قانون 30 درصد کاهش ضايعات داريم.

  وي از اجراي بهسازي نانوايي ها خبر داد و اضافه کرد: براي اين طرح در قالب زنجيره  پدافند غيرعامل قريب به يک ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که تاکنون 400 ميليون آن هزينه شده است.

جوادي همچنين به آموزش نانوايان در6 ماهه اول امسال به تعداد قريب به 428 نفر اشاره کرد و گفت : در اين بخش شرکت موفق به کسب رتبه اول کشوري شده است.

هوشمند جوادي گفت: سمينار آموزشي براي نانوايان در مهر ماه سال جاري هم با حضور 300 نانوا در اروميه برگزار مي شود.

  وي در ادامه با اشاره به پروژه‌هاي در دست اقدام اين شرکت، گفت: سيلوي 70 هزار تني بوکان با 80 درصد پيشرفت فيزيکي در حال احداث است که تا پايان ارديبهشت ماه سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد. جوادي اظهار داشت: علاوه بر اين، سيلو تکاب کلنگ زني شده است که تا فصل برداشت سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد. وي تصريح کرد: سيلو پيرانشهر نيز توسط بخش خصوصي در حال احداث است./هفته نامه کوشا/

تحریریه: در جلسه قرار بود عسگر اوغلی هم حضور داشته باشد(رئیس اتحادیه نانوایان). ظاهرا اما مثل اینکه مجموعه عواملی از جمله استرس در مقابل خبرنگاران باعث شد تا ایشان دعوت نامه را درست صبح روز نشست خبری حدود ساعت نه دریافت کند و چون جلسه داشتند نتوانستند در واقع به نشست بیایند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 8062
۲ دیدگاه

 1. سهیل سبدساز گفت:

  سلام
  به آقای جوادی سلام برسونید
  بعضی از سوالهامون که شبهه بود رفع شد
  فکر می کنم باید کمی با دید واقعی به مسائل موجود مردم نگاه کنند

 2. جوهری گفت:

  متن مصاحبه ای که شده خوب بود محتوای جلسه هم اینطور که می خونم خوب بوده

دیدگاه خود را به ما بگویید.