تاریخ انتشار :جمعه ۱۴ فروردین ۹۴.::. ساعت : ۸:۰۴ ب.ظ

   511 بازدید

آمریکا و اروپا اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز به بهبود روابط با ایران را احساس می کنند.

جوان پرس : مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در پایتخت لیتوانی گفت که “ما از دستیابی به این توافق در روز گذشته بسیار خرسندیم”.

به گزارش بولتن به نقل از العالم، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در پایتخت لیتوانی گفت که “ما از دستیابی به این توافق در روز گذشته بسیار خرسندیم”.

ایران و کشورهای عضو ۱+۵ پس از ماهها مذاکره روز پنجشنبه سیزدهم فروردین ۹۴ در لوزان سوییس بیانیه ای را امضا و قرائت کردند که یکی از دست اوردهای آن برای جمهوری اسلامی ایران لغو و برداشته شدن تحریم ها علیه کشورمان است.

تفاهم سیاسی ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل و آلمان بر سر ادامه برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، همچنین بازتاب گسترده ای در رسانه های ترکیه داشته است.

رسانه های ترکیه که از دیشب لحظه به لحظه به پایان رسیدن مذاکرات فشرده و سخت تیم دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در لوزان را به صورت خبر فوری مخابره می کردند، به دنبال قرائت بیانیه مشترک توسط جواد ظریف و موگرینی، این تفاهم را به عنوان تحولی تاریخی منعکس کردند.

رسانه های اجتماعی ترکیه نیز از ساعات عصر روز گذشته با پیامک های روزنامه نگاران و فعالان سیاسی ترکیه در داخل و خارج پر از خبرهای مربوط به خاتمه یافتن موفقیت آمیز مذاکرات هسته ای بود.

روزنامه جمهوریت در شماره روز جمعه خود با تاکید بر تاریخی بودن تفاهم سیاسی ایران و غرب نوشته است، این تفاهم خشم اسراییل را برآورد وچنانچه انتظار می رفت واکنش نشان داد و مدعی شد برای اسراییل گزینه نظامی همچنان روی میز است.

شبکه خبری بلومبرگ اچ تی نیز با عنوان اینکه تحریم ها علیه ایران لغو می شود، گزارش کرد بازار بزرگ ایران در راه ادغام با اقتصاد جهانی است و توافق ایران و غرب بسیاری از معادلات سیاسی و اقتصادی در جهان را تغییر می دهد.

تحلیل گران در این شبکه خبری اقتصادی با تاکید بر مقاومت سرسختانه ایران در قبال تحریم های فلج کننده غرب تاکید کردند اکنون با این توافق تاریخی بایستی راه های قانونی پیوستن ایران به اقتصاد جهانی هموار شود.

پروفسور ایلتر توران استاد روابط بین المللی در گفت و گو با این شبکه خبری تاکید کرد: آمریکا و اروپا اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز به بهبود روابط با ایران را احساس می کنند.

در میزگرد دیگری که در شبکه خبر تلویزیون دولتی ترکیه برگزار شد، دکتر محمد شاهین استاد روابط بین المللی با حایز اهمیت خواندن این تفاهم از نظر سیاست بین المللی گفت: غرب از طرفی در برنامه هسته ای با ایران به توافق می رسد و از طرفی از طریق عملیات طوفان قاطعیت در یمن می خواهد چالش متفاوتی را پیش روی ایران بگذارد.

سی ان ان ترک نیز گزارش داد توافق هسته ای ایران با غرب، اسراییل را به خشم آورد.

این شبکه خبری با تاریخی قلمداد کردن تفاهم سیاسی ایران و غرب در سایه تیم بسیار ماهر دیپلماسی ایران تاکید کرد چارچوب قرارداد سیاسی ایران وغرب با بیانیه مشترک دیشب روشن شد وقرار است تا پایان ماه ژوئن قرارداد نهایی شده و با قطعنامه ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل، کلیه تحریم ها علیه ایران برداشته شود.

کنعان چامورجو ایرانشناس و کارشناس امور خاورمیانه نیز در تحلیلی از تفاهم سیاسی ایران وغرب نوشته است: پیروزی بزرگ ایران در لوزان شایان تقدیر است. ترکیه بایستی دست آوردهای این تفاهم بزرک و بازتاب و تاثیرات آن بر سیاست بین المللی خودرا به خوبی تحلیل کند.

او با انتقاد از اظهارات اخیر اردوغان علیه ایران در خصوص تحولات یمن نوشت: چنین دیده می شود که ایران از اول ماه جولای پیش روی اقتصاد منطقه خواهد شد. در چنین شرایطی آنکارا چگونه خواهد توانست راه تلافی این رویکرد ناسنجیده در قبال تهران را پیدا کند.

تی.آر.تی شبکه خبر تلویزیون دولتی ترکیه نیز با تاریخی قلمداد کردن تفاهم ایران و غرب گزارش داد اوباما تاکید کرده است توافق نه بر اعتماد به ایران بلکه بر راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران استوار است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 64158
دیدگاه خود را به ما بگویید.