تاریخ انتشار :شنبه ۱۷ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۱:۱۸ ب.ظ

   3700 بازدید

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی از افزایش نرخ بیکاری در آذربایجان غربی خبر داد.
جوان پرس : مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی از افزایش نرخ بیکاری در آذربایجان غربی خبر داد.
رضا نقی زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه نرخ بیکاری آذربایجان غربی در بهار ۹۷ را ۱۴.۹ درصد عنوان کرد و افزود: نرخ بیکاری استان نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۰.۶ درصد افزایش داشته است اما با این حال رتبه آذربایجان غربی از نظر نرخ بیکاری در سطح کشور از ۱۸ به ۱۷ تقلیل یافته است.
وی افزود: نرخ بیکاری کشور در بهار سال جاری ۱۲.۱ بوده است و نرخ بیکاری آذربایجان غربی در مقایسه با کشور بالاتر است.
نقی زاده در خصوص میزان اشتغال ایجاد شده در ۵ماهه نخست سال جاری و در حوزه تعاون کار و رفاه اجتماعی را ۵ هزار و ۳۲۹ نفر عنوان و تصریح کرد: در بخش اشتغال روستایی ۳۱۷۰ نفر، در بخش اشتغال فراگیر ۱۳۸۷ نفر، در بخش تعاون ۴۹۴ نفر و نیز از طریق شرکت های کاریابی برای ۲۷۸ نفر اشتغالزایی شده است.
وی خاطرنشان کرد: در ۵ماهه نخست سال جاری ۳۰۵۷ نفر نیز تحت عنوان جویندگان کار از طریق کاریابی ها ثبت نام کرده اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با اشاره به ریزش ۲۹۷۳ نفر از آمار شاغلین استان در ۵ماهه سال جاری از کاهش ۲درصدی این آمار نسبت به زمان مشابه سال گذشته خبرداد و افزود: عدم نیاز بنگاه های اقتصادی با ۲۰۴۳نفر، اتمام قرارداد با ۵۱۷ نفر و تعدیل نیرو با ۲۴نفر اصلی ترین عوامل ریزش تعداد شاغلین استان در سال جاری بوده اند.
وی بیان کرد: افرادی که به صورت غیر ارادی شغل خود را از دست داده باشند براساس آرا مراجع حل اختلاف تحت حمایت بیمه بیکاری قرار میگیرند که در حال حاضر ۶هزار و ۶۱۱ نفر از جامعه بیکاران استان مقرری بیمه بیکاری دریافت میکنند.
نقی زاده با اشاره به افزایش ۱۲درصدی ایجاد اشتغال مجدد برای دریافت کنندگان بیمه بیکاری در سال جاری گفت: در سال جاری برای ۱۷۳ نفر از این افراد شغل مجدد ایجاد شده و در بنگاه های اقتصادی مشغول به کارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی اشتغال پایدار روستایی را یکی از پنج برنامه مهم دولت در حوزه اشتغال دانست و تصریح کرد:سهم آذربایجان غربی از اعتبارات اشتغال پایدار روستایی ۴۸۰ میلیارد تومان بود که تاکنون ۲۱۸ میلیارد تومان تخصیص یافته است و ۳۰ درصد از آن برای طرح های فرا استانی در تهران متمرکز است.
وی  با اشاره به ” کسب رتبه اول  آذربایجان غربی در پرداخت تسهیلاتت اشتغال پایدار روستایی ” ادامه داد: ۲۱ طرح بالای ۶ میلیارد تومان پس از تصویب کارگروه اشتغال استان در انتظار تصویب کمیته ملی اشتغال است که ظرفیت اشتغالزایی برای ۳هزار و ۵۶۶ نفر را دارند.
نقی زاده اعتبار استان در بخش اشتغال فراگیر را ۷۰۲ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: تاکنون ۳۰۳ میلیارد تومان برای بخش اشتغال فراگیر تخصیص یافته و از کل اعتبار تخصیص نیز ۷۴ میلیارد تومان برای ۱۴۰ طرح پرداخت شده است.
وی افزود: در بخش اشتغال فراگیر نیز ۱۳ طرح بالای ۶ میلیارد با اعتبار ۳۴۰ میلیارد و ظرفیت اشتغالزایی ۲۱۱۲ نفر در انتظار تصویب کمیته ملی اشتغال هستند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی با بیان اینکه اکثر جامعه بیکاران استان فاقد مهارت هستند خاطرنشان کرد: طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی از جمله طرح هایی است که درصورت استقبال کارفرمایان در راستای افزایش توان مهارتی بیکاران موفق عمل کند.
وی افزود : طرح مهارت آموزی بستر بسیار مناسبی برای بنگاه های اقتصادیست که از نیروی کار رایگان بهره گیرند چرا که دراین طرح کارفرما هیچ تعهدی برای پرداخت حق الزحمه و یا جذب مهارت آموز ندارد.
نقی زاده با اشاره به اجرای طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی با هدف مهارت افزایی و کسب سابقه شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی اظهار کرد: متقاضیان این طرح از یک سوم حداقل دستمزد ابلاغی دولت به علاوه بیمه مسئولیت مدنی توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بهره مند خواهند بود و کارفرما مسئولیتی در قبال جذب افراد کارورز در پایان دوره کارورزی نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۷۵۵ تعاونی فعال با اشتغالزایی ۳۰ هزارنفردر سطح استان وجود دارند گفت: بیش از دومیلیون نفر از جمعیت استان عضو تعاونی ها هستند.
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 117139
دیدگاه خود را به ما بگویید.