تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ

   1646 بازدید

در اين شرايط بداقتصادي كه هر لحظه و زمان و روزش براي بخش خصوصي و حتي دولتي و مردم و بازار به مثابه طلاي گرانبهايي است متاسفانه در اثر بي برنامه گي  و عدم ساماندهي مثل آب خوردن هدر مي رود و زمان مثل آب خوردن سپري مي شود.

جوان پرس : با توجه به تعطیلات سال ۱۳۹۷، ۵۱ روز تعطیلات آخر هفته و ۲۵ روز تعطیلات رسمی در ایران داریم. یعنی در کل ۷۶ روز که در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بسیار کم است.

 بسیاری از کارمندان صبح دیروز را در حالی شروع  کردند که پس از گذراندن تعطیلات ۵ روزه به محل کار خود آمده‌اند که آخر این هفته هم با احتساب پنج شنبه نیمه تعطیل و تعطیلات جمعه و شنبه عید سعید فطر ۳ روز دیگر تعطیلی داریم و با این ۵ روز سپری شده ۸ روز را شامل می شود ، این در حالی است که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به ساماندهی تعطیلات و حتی کم کردن آنها در کشور نیازمندیم.

خدا نکند ارباب رجوعی کارش در ادارات گیر کند و گذرش به دستگاههای اجرایی ما بخورد ؛ ببینید چند روز تعطیلات را باید پشت سر بگذارد تا جوابی از اداره بگیرد چندین سال است موضوع ساماندهی تعطیلات در خانه ملت مطرح می شود اما به نتیجه نمی رسد. ما در کشور روزهای پنج شنبه و جمعه تعطیل هستیم و دنیا هم روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند ؛ یعنی ۴ روز از ۷ روز هفته تعطیل هستیم و ۳ روز باقی مانده هم با یک سیستم اداری مریض و بورکراسی خشک درگیر هستیم و این می شود که جواب یک استعلام در بدنه اداری دهها روز و چه بسا ماهها طول می کشد. حال خود حدیث مفصلی بخوان از این مجمل !

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در ایران آنقدر که گلایه و انتقاد می‌شود، روزهای تعطیلات زیاد نیست. در واقع در ایران روز پنجشنبه روز کاری است، اما نیمه وقت. البته گروه زیادی از کارمندان هستند که در این روز تعطیل هستند اما، پنجشنبه‌ها در ایران رسما تعطیل نیست و همین مساله باعث می‌شود ایران در مقایسه با نرم جهانی روزهای تعطیل در طول یک سال، روزهای تعطیل کمتری داشته باشد.

دولت و مجلس باید یکبار برای همیشه، فکری به حال «پنجشنبه ها» کنند! این روز، یکی از عجیب ترین روزهای هفته است! البته تهران تعطیل است و اما استان ها به ظاهر تعطیل نیستند ، ما در واقع، یک تعطیلی تمام عیار است! بیشتر مراکز حساس و مهم، پنجشنبه ها اساساً تعطیلند! یعنی درب اداره ی آن، قفل است و کسی حق ورود به اداره را ندارد! دقیقاً مثل جمعه!

برخی ادارات هم در ظاهر، باز هستند اما تا پیش از ساعت ۱۲ همه راهی خانه می شوند! و در همین اداره جات به ظاهر «باز در ۵شنبه ها»، عموماً فضا برای نیامدن کاملاً مهیاست! و اگر بیایی، به عنوان اضافه کار رد می شود!

خدا نکند بینوایی در روز ۵ شنبه کار اداری داشته باشد! بنابراین، در ایران، هیچ وقت نباید ۵ شنبه را از دسته روزهای غیرتعطیل دانست!

حال در این شرایط بداقتصادی که هر لحظه و زمان و روزش برای بخش خصوصی و حتی دولتی و مردم و بازار به مثابه طلای گرانبهایی است متاسفانه در اثر بی برنامه گی  و عدم ساماندهی مثل آب خوردن هدر می رود و زمان مثل آب خوردن سپری می شود.

وقتی اسم تعطیلات می آید هر شخصی با توجه به موقعیت اجتماعی خود نظر متفاوتی می تواند داشته باشد مثلاً برای دانش آموزان تعطیل بودن یک آرزو است چرا؟ چون مدرسه و نظام آموزشی آنها را جذب نمی کند بلکه باعث خستگی و انزجار آنها از مکان آموزشی می شود. یک خانم شاغل کارمند با این تعطیلات اگر مادر هم باشد در پوست خود نمی گنجد چرا که می تواند راحت تر به امور فرزند و کار و منزل برسد. اگر یک آقای کارمند بشنود احتمالاً خوشحال شود و به جای آنکه انرژی اش را صرف کار و امور مردم کند به خاطر حقوق پایین از این تعطیلات استفاده کرده و به کار دوم می پردازد تا بتواند خرج خانه و خانواده را جور کند. اما اگر تعطیلات را از دیدگاه جوانان ببینیم فرقی نمی کند چرا که جایی برای تفریح و خوشگذرانی برای جوانان تعبیه نشده است. پس روز تعطیل را می خوابند اما برای افرادی که با دنیای بیرون از کشور داد و ستد دارند این تعطیلات برایشان معضل محسوب می شود و کسب و کارشان را دچار اختلال می کند مخصوصاً تعطیلات ادارات دولتی! چرا که کارهای حقوقی شان لنگ می ماند. پس تعریف تعطیلات برای هر شخصی متفاوت است!

در دنیای پرشتاب کنونی که به قول پیتر دراکر پدر علم مدیریت در سال ۲۰۲۰ هر هفتاد روز مجموع اطلاعات بشری دو برابر خواهد شد، کمتر کشوری را می توان یافت که به اندازه کشور ما از تعطیلات مختلف و بی برنامه برخوردار باشد.خطوط قرمز بسیار در تقویم رسمی کشوری یا همان تعطیلات رسمی با اهداف برنامه های توسعه و سند چشم انداز ایران در افق ۱۴۰۴ در تضادی آشکار است.

 اما متاسفانه آنچه در کشور ما کمتر بدان پرداخته می شود کار و فرهنگ کار در جامعه است تا جایی که بر اساس آمار به دست آمده در کشور هر فرد بین ۲۵ دقیقه تا ۲ ساعت در روز کار مفید انجام می دهد یعنی بین ۹۰ تا ۵۳۰ ساعت کار مفید در سال واین درحالی است که این رقم در کشورهای پیشرفته به ۷ ساعت در روز می رسد، ضمن اینکه در ایران به ازای هر ۴ نفر یک نفر و در غرب به ازای هر دو نفر یک نفر شاغل هستند.

 طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور از مجلس ششم تاکنون مطرح است که قرار بود در صورتی که به تصویب برسد چند روز از میزان تعطیلات رسمی کشور کاسته شود. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در پاییز ۸۹ نتایج تحقیقات خود را روی ۱۹۰ تشکل رسمی اقتصادی کشور منتشر کرد که طبق آن زیاد بودن تعطیلات رسمی در صدر مشکلات فعالان کسب وکار و موانع اصلی بهبود فضای کسب وکار در ایران اعلام شده است.

 همچنین از آنجا که یکی از اهداف برنامه سند چشم انداز ایران در افق ۱۴۰۴ رسیدن ایران به جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فناوری منطقه با نرخ رشد اقتصادی سالانه ۸ درصد است نتیجه تحقیقات درباره توسعه یافتگی در ایران و مقایسه آن با کشورهای منطقه نشان می دهد ایران در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه در سال های ۲۰۰۴، ۲۰۰۷ و۲۰۰۹ به ترتیب در جایگاه های هجدهم، نوزدهم و هفدهم قرار گرفته و این سطح توسعه در مقایسه با کشورهای منطقه و با احتساب شاخص های اساسی در سطحی قابل قبول نبوده و با گذر زمان این جایگاه نیز چندان بهبود نیافته است.

 گرچه برخی منتقدان تعطیلات را برای تجدید قوای کارمندان و رسیدگی به امور شخصی مفید می دانند اما از نگاه واقع گرایانه در وضعیت بسیار بد اقتصادی کنونی کارمندان ترجیح می دهند برای پایین آوردن هزینه های زندگی در خانه بمانند، بنابراین نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید نسبت به ارائه طرحی برای کاهش تعطیلات رسمی به صحن علنی اهتمام ویژه داشته باشند و شورایعالی اداری هم با ارائه برنامه ای جامع در راستای چابک سازی ادارات و بالا بردن انگیزه کارکنان دستگاه های اجرایی کشور چاره اندیشی کند .

  همچنین سایر اشخاص صاحب منصب ، افراد و جریان های تاثیرگذار کمک  کنند در شرایط بداقتصادی فعلی که به انقلاب اقتصادی و کم کردن تعطیلات و بالابردن راندمان فعالیت و تلاش در بدنه ادارای و تقویت ارتباط با جهان و پویا ساختن و سرپا نگهداشتن بخش خصوص و بازار نیازمندیم بایستی معضل تعطیلات که ربطی به خارج دارد و نه کار چندان سخت و شاقی می تواند باشد باید ساماندهی گردد و کشور و مردم را از بحران واقعا خانمانسوز نجات دهیم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114754
یک دیدگاه

  1. شهروند گفت:

    گرسنگی بیکاری،بیچارگی ۹۰ درصد وروز ببه روز بدتر میشه این ره که می‌رویم معلوم نیست به ناکجاآباد است فقط حرف،عمل صفر چون سیر ازگرسنه خبرندارد به آنها خوش میگذره همش حرف همش دروغ خخخدددااییاا کجایی کمکمان کن

دیدگاه خود را به ما بگویید.