تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۱.::. ساعت : ۸:۵۵ ق.ظ

   874 بازدید

لزوم پیگیری مسئولان فرهنگی کشور

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جوان و به نقل از“فریاد عدالت” منطقه‌ای مشهور به «آبادعلی» در کوه‌های مشرف به بلوار چمران شیراز سه‌شنبه‌های اول هر سال شاهد حضور جمعی از مردم با عقاید خاص است که برای برآورده شده حاجات خود در این مکان جمع می‌شوند و آداب و رسوم عجیب و غریبی را به جای می‌آورند!

اوج خرافه‌گرایی و درویش‌ مسلکی این عده تا جایی است که یک درویش را واسطه‌ی حاجات خود و خدا قرار می‌دهند و با کشیدن حاجات خود بر روی زمین و سنگ، هفت مرتبه دور زدن به دور تپه‌ای در این منطقه، روشن کردن شمع و بستن پارچه‌ی سبز به درختان و … به دنبال برآورده شدن حاجات خود هستند.

ماجرای «عارف عابد علی» و منطقه «آبادعلی»!

این افراد معتقدند در زمان‌های دور شخصی که شغلش چوپانی بوده گوسفندان مردم را برای چرا به این منطقه می‌آورد اما گوسفندانش گم می‌شوند و برای پیدا شدن گوسفندان اعمالی را انجام می‌دهد که سرانجام منجر به پیدا شدن گوسفندان می‌شود!

در شجرنامه‌ی این فرد آمده است وی برای پیدا شدن گوسفندانش با چوبدستی خود روی زمین عکس گوسفند می‌کشد و هفت سنگ را به یک نیت روی هم می‌گذارد و خدا را قسم می‌دهد که به مراد دلش برسد و سرانجام در تاریکی شب و به دلیل فرط خستگی به خواب می‌رود و در خواب مولای متقیان(ع) را به خواب می‌بیند که به وی آدرس نوری را نشان می‌دهد که محل گوسفندانش بوده است.

پس از این ماجرا وی شغل چوپانی را کنار می‌گذارد و به عرفان و ریاضت روی می‌آورد و از آن به بعد «عارف عابد علی» و آن مکان نیز به «آبادعلی» مشهور می‌شود و وی نیز چون روز سه‌شنبه آن اتفاق برایش رخ داده بود هفت سه شنبه را وقفه می‌کند که به آن مکان رود و به راز و نیاز بپردازد.

آداب و رسوم منطقه‌ی آبادعلی!

در آداب و رسوم منطقه آبادعلی آمده است که حاجتمندان باید هفت سه‌شنبه بعد از سال تحویل در آن مکان که وقفه‌ی آن عارف می‌باشد حضور پیدا کنند و در ابتدای مسیر به آن تپه نیت کنند و عارف علی را واسطه‌ی خود و خدا قرار دهند.

برای برآورده شدن حاجات باید در بین راه هفت سنگ را هرکدام به یک نیت روی هم گذارند و بعد از رسیدن به بالای تپه پارچه‌ی سبزی را به درخت آنجا گره زنند و شمعی را برای روشنایی قبر اموات و آن نوری که عابدعلی در آن شب دیده بود روشن و در دل نذری کنند و بر روی زمین و تخته سنگ‌های آنجا تصویر و یا نوشته‌ی حاجت خود را حک کنند.

عده‌ای از حاجتمندان نیز به نیتی که عارف علی می‌خواسته است به خانه خدا رود دور آن تپه می‌چرخند و عده‌ای دیگر نیز از آب چشمه‌ای که آنجاست به نیت شفا و تبرک با خود می‌برند.

آنچه مسلم است اینکه «سوءاستفاده‌ی عده‌ای سودجو از احساسات دینی و مذهبی مردم»، «ساده‌اندیشی و سست بودن اعتقادات مردم»، «بی‌مسئولیتی مسئولان فرهنگی، امنیتی و انتظامی» و «سکوت علما و چهره‌های دینی» باعث شده است در چنین منطقه‌ای در شیراز شاهد چنین رفتارهایی باشیم که همگان با شنیدن این اتفاق و دیدن تصاویر آن در بهت و حیرت فرو می‌روند!

 

 

حرکت به سمت تپه و واسطه قرار دادن «عابد علی» بین حاجات خود و خدا!

خرید شمع و پارچه سبز!

 

گذاشتن هفت سنگ روی یکدیگر هرکدام به یک نیت!

گره زدن پارچه سبز به بوته‌های بالای تپه!

روشن کردن شمع به یاد نوری که «عابدعلی» دید!

نوشتن و کشیدن حاجات بر روی سنگ!

هفت مرتبه دور زدن تپه به صورت سینه‌خیز!

برداشتن آب به نیت تبرک و شفا!

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 2811
۱۲ دیدگاه

 1. سنگی گفت:

  سلام
  موفق باشید

 2. سارای گفت:

  چرا واقعا این کارو می کنن مگه نماز نیست؟

 3. شیرزاد گفت:

  اقای کریمی واقعا خبرهاتون جالبه و قابل قدردانی

 4. قارون گفت:

  اگه من از ثروتم به اینا بدم به خدا ایمان میارن؟

 5. حیدرپور گفت:

  اقا اینجا شیرازه ؟ باید تعجب کرد

 6. مخلص بچه های بسیجی گفت:

  چرا واقعا از جنس کارهای شما تو ایران کم پیدا میشه

 7. حاج فرزاد گفت:

  من از شیراز دارم می نویسم به شما چه ربطی داره؟

 8. حاج فرزاد گفت:

  شما بی کارین؟

 9. 123 گفت:

  سلام واقعا برا خودمون متاسفم

 10. مجتبی گفت:

  من پارسال یک سری رفتم
  جالب اینکه دختران و پسران جوان با وضع حجاب های ناجور به وفور دیده میشد و در بعد از ظهر ان روز به جرات میتوان گفت جمعیتی بالغ بر بیش از 2000 نفر اونجا بودن!!!
  کمتر اتفاق میافته که من این تعدا نفر را یکجا در حرم شاهچراغ دیده باشم
  واقعا برای مسئولین فرهنگی و استاندار فارس باید تاسف خورد…
  تا زمانی که به جای مجتمع های فرهنگی مراکز تجاری فساد و فحشا قارچ گونه رشد میکنند بیشتر از این هم انتظار نیست
  تا زمانی که برای خرید یک سی دی قران در این استان فقط چند جای محدود باید مراجعه کنی و هرگونه چیز دیگه بخواهی هر جای دیگه و در هر مکان و هر زمان گیرت میاد بیشتر از این انتظار نیست

 11. یه نفر از خودتون گفت:

  حالا گیر دادین به این یارو واسه چی ؟ یه نگاه بکنین به خودتون ببینید در روز چقدر از این کارا میکنید یا دقت کنید سالانه چقدر وقت و هزینه بابت یه سری اعمال اینچنینی می پردازید … فقط عنوانها فرق میکنه … حتما تامل کنید …

دیدگاه خود را به ما بگویید.