تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۱:۰۰ ق.ظ

   671 بازدید

جای تامل در اقدام شبكه هایی است كه بعضاً حتی به نام اصولگرایی و ارزشمداری خواسته یا ناخواسته مروج دیدگاه های مغایر با مصالح جمهوری اسلامی و منویات رهبر انقلاب می شوند

 محمد ابراهیم سینائی ،پایگاه خبری جوان/فضای سایبر بسترهای لازم برای نمود اندیشه های گوناگون را مهیا ساخته است، به گونه ای كه هركس با هر اعتقاد و اندیشه ای ابزار لازم برای به نمایش گذاردن دیدگاه خود را در اختیار دارد. دو دسته از شبكه های مجازی در حریم ایرانی دامنه اینترنت در حال فعالیت هستند. دسته اول، آن مجموعه از رسانه های اینترنتی می باشند كه به حسب قوانین جمهوری اسلامی ایران و مصالح مملكتی به دلیل آنكه به لحاظ اخلاقی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در مغایرت با اصول جامعه اسلامی ایران رفتار كرده اند از دسترس كاربران خارج شده اند. بی تردید محتوای موجود در این شبكه ها پتانسیل تهدیدات متعددی را برای جامعه دربرداشته است. دسته دوم آنهایی هستند كه در مجموع در چارچوب قواعد و قوانین حاكم در جمهوری اسلامی ایران رفتار می كنند. این دسته از رسانه ها خود به دو دسته تقسیم می شوند. مجموعه اول مدعی فعالیت در راستای مصالح جمهوری اسلامی و پیگیری منویات مقام معظم رهبری هستند. مجوعه دوم با خوانشی متفاوت از مجموعه اول پیرامون موضوعاتی چون منافع ملی راه و مسلك متفاوتی را در پیش گرفته اند.

طبیعتاً انعكاس مطالب مغایر با مصالح جمهوری اسلامی و منویات مقام معظم رهبری در شبكه های دسته اول و نیز مجموعه دوم از شبكه های دسته دوم غیرمنطقی نیست، جای تامل در اقدام شبكه هایی است كه بعضاً حتی به نام اصولگرایی و ارزشمداری خواسته یا ناخواسته مروج دیدگاه های مغایر با مصالح جمهوری اسلامی و منویات رهبر انقلاب می شوند. در این راستا اقدام اخیر سایت تابناك در انعكاس مصاحبه دكتر محمود سریع القلم  با روزنامه شرق پیرامون تحولات خاورمیانه جای تامل و دقتی مضاعف دارد. (اینجا)

سایت تابناك در مطلبی با عنوان “یا ما اشتباه می كنیم یا دنیا”به نقل از روزنامه شرق مطالبی را در باب تحولات خاورمیانه منعكس نموده است كه ذهن هر مخاطب بی خبر از لوگوی سایت را در خوشبینترین حالت به مجموعه های اصلاح طلب رهنمون می سازد. در مقدمه این گفتگو با تاكید بر اینكه تحولات منطقه را نباید در قالب بیداری اسلامی تحلیل كرد آمده است:

“طی سال‌های گذشته منطقه خاورمیانه میزبان یكی از تاریخی‌ترین تحولات طول عمر خود بود؛ تحولاتی كه به بهار عربی ملقب شد. در جریان این تحولات كشورهای مختلفی سعی كردند در این وقایع نقش‌آفرینی كنند كه در این میان سهم بیشتر بر عهده كشورهای غربی و همسایگان از جمله تركیه بود. با وجود اینكه در ایران بهار عربی امتداد انقلاب اسلامی سال 57 خوانده می‌شد، شاهد بودیم كه عملا جمهوری اسلامی ایران نتوانست نقش موثری در این تحولات داشته باشد. آیا این مساله ناشی از ناتوانی و سستی ما در كنش‌گری بوده یا بهار عربی ویژگی خاصی داشته و مردم معترض این كشور‌ها خودشان تمایل نداشتند به سمت ایران حركت كنند؟”

در ادامه این گفتگو كه با نگاه مطلق گویانه و یقینی همیشگی سریع القلم همراه است، به شكست قطعی ایران در تحولات فعلی خاورمیانه اشاره شده و عربستان و تركیه به عنوان دو پیروز اصلی این میدان قلمداد شده اند. نكته جالب آنست كه سریع القلم علت اصلی این امر را در نگاه توام با آرمانگرایی(غیرواقعگرایانه) جمهوری اسلامی و نگاه واقعگرایانه سران دولتهای عربستان و تركیه دانسته است. در ادامه، این استاد دانشگاه با القاء ضعف مدل بومی مورد تاكید همیشگی رهبر انقلاب بر توانمندی مدل سكولار تركیه و رویكرد عربستان اشاره داشته و می گوید:

“چرا فكر می‌كنید كه این دو كشور برنده این تحولات بودند. با ائتلافی كه بین این دو قدرت اقتصادی و سیاسی شكل گرفته، نظم منطقه‌ای به طرف كشورهای عربی از یك طرف و تركیه از طرف دیگر سوق پیدا خواهد كرد. دلیل اهمیت تركیه به دلیل مدل خاصی است كه ارایه كرده است؛ مدلی كه نه تنها در خاورمیانه بلكه در میان كشورهای قابل اعتنای در حال توسعه جهان از آن استقبال شده و احترام قابل‌توجهی برای مردم و كشور تركیه كسب كرده است. عربستانی هم كه سال‌ها در سیاست‌های امنیتی و منطقه‌ای‌اش به سیاست‌ها و امكانات آمریكا متكی بود، در دو سال گذشته ابتكارات خودش را شروع كرده است و در بسیاری از مسایل هرچند هماهنگ ولی خودش تصمیم می‌گیرد . . . در كل در نظم جدید منطقه‌ای خاورمیانه دو كشور تركیه و عربستان در حال قدرتمندتر شدن هستند.”

سریع القلم در ادامه این گفتگو در اظهار نظری عجیب با تاكید بر سطح بالای توسعه در كشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و به شكل ویژه عربستان علناً به خواننده القاء می كند كه راهی كه ما درطول چند دهه گذشته رفته ایم كاملاً ناصحیح بوده است. مشخص نیست كه این استاد دانشگاه براساس كدامین شاخص كشورهای عربی را در زمره كشورهای توسعه یافته و پیشرفته قلمداد كرده است. كشورهایی كه تنها به لحاظ درآمدهای وابسته به نفت و سود سرشار از سرمایه گذاریهای كلان در شركتهای چندملیتی و بانكهای خارجی با نگاهی صرفاً رشدمحور و ضدامنیتی بسترهای لازم برای درآمدزایی سلطنتی و خانوادگی را مورد تاكید قرار داده اند.

در ادامه این گفتگو سریع القلم با محكوم نمودن ضمنی دولت جمهوری اسلامی، با خوانشی ماكیاولیستی از مفهوم سیاست دولت جمهوری اسلامی را محكوم به بی تدبیری و از دست دادن فرصتها و به حداقل رساندن قدرت ایران در منطقه كرده است. وی با تاكید به اشتباه ایران در قطع رابطه با مصر (برخلاف موضع صریح امام پیرامون لزوم قطع رابطه با دولت خائن انورسادات) چنین اقدامی را ناصحیح دانسته و بر لزوم توجه به برقراری ارتباط با هرمجموعه ای كه می تواند منافعی مادی رابرای ایران مهیا سازد تاكید نموده است.

در ادامه محور صحبتهای سریع القلم پیرامون اهمیت همگرایی در دوران جهانی شدن است. او با تاكید بر اینكه حدود 25 تا 30 سال است كه جهان به طرف همگرایی و تعامل عمیق‌تر حركت كرده است، تصمیم ایران برای حركت به سوی بومی‌گرایی را ناصحیح دانسته و با اشاره به نمونه های به زعم خود موفقی چون چین، هند، كره، برزیل، آرژانتین، تركیه و حتی مصر، علت اصلی پیشرفت آنها را در همگرایی و همراهی با جمعه بین الملل دانسته است.  به عقیده سریع القلم این تصور كه ما می‌توانیم در داخل خودمان به استاندارد برسیم و مستقل از مدارهای جهانی رشد كنیم، حدود 200سال پیش معنا داشت اما امروز معنا ندارد. به عقیده وی تقابل فعلی ما با غرب كاملاً غیرمنطقی و ضد پیشرفت است.

در این نوشتار قصد بررسی جزئی این مطلب را نداریم. نكته دارای اهمیتی كه منجر به پرداختن به برخی محورهای اولیه این گفتگو شد، انعكاس مطلبی اینچنینی در سایت مدعی اصولگرایی تابناك است. سایتی كه به لحاظ بازدید از بالاترین آمار در میان سایتهای سیاسی ایران برخوردار است. بی تردید انعكاس دیدگاه هایی اینچنینی غیرطبیعی نیست بلكه اتفاقاً لازمه تكامل در پرتو تضارب اندیشه می باشد. اینكه چنین مطلبی از روزنامه ای مانند شرق منتشر شود كاملاً طبیعی و قابل پیش بینی است. اما انعكاس نگرشهای اینچنینی كه كاملاً برخلاف نظرات امام و مقام معظم رهبری در باب موضوعاتی چون؛ رابطه با مصر، بیداری اسلامی، بومی سازی، الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت و . . . است، در سایتی كه مدعی ولایتمداری، دفاع از ارزشها، جانبازی در راه انقلاب و . . . می باشد، جای تامل و دقت نظر بیشتری دارد.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5626
۶ دیدگاه

 1. امین گفت:

  با درود و سپاس از حسن نظر شما در مورد وبلاگ کودکان را یار باشیم نه بار
  مبعث بر شما فرخده باد

 2. حجه الاسلام والمسلمين طائب، ریاست قرارگاه فرهنگی عمار، به کرمانشاه می آید:
  همایش: ” ریزش ها و رویش ها ”
  سخنران: حجه الاسلام والمسلمین طائب
  مداح: حاج یزدان ناصری
  یکشنبه، ۴/۴/۹۱ ساعت ۱۷:۳۰ ، مسجد آيه الله بروجردی

  منبع خبر: http://www.sagheb-sabz.blogfa.com

  پوستر همايش: http://up.vatandownload.com/images/5j7r0devv3ed7gik0fko.jpg

 3. نوای طف گفت:

  دانلود مداحی حاج رامین نعیمی در محضر رهبر معظم انقلاب

 4. نوای طف گفت:

  تقدیر سیاوش طهمورث از حاج رامین نعیمی در جشنواره تئاتر سراسر کشور

 5. ببب گفت:

  آهنگ پیشواز ایرانسل با نوای حاج رامین نعیمی

 6. ببب گفت:

  آهنگ پیشواز ایرانسل با مداحی حاج رامین نعیمی

دیدگاه خود را به ما بگویید.