تاریخ انتشار :سه شنبه ۷ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۰۰ ق.ظ

   601 بازدید

اولین فستیوال "هه لپه رکی" به مدت 3 روز همزمان با نمایشگاه آداب و سنن کردی"هه وارگه" در تالار وحدت شهرداری مهاباد برگزار شد.

جوان پرس : اولین فستیوال “هه لپه رکی” به مدت 3 روز همزمان با نمایشگاه آداب و سنن کردی”هه وارگه” در تالار وحدت شهرداری مهاباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، سوران محمدی دبیر اجرایی فستیوال”هه لپه رکی”  گفت:  فستیوال ” هه لپه رکی ” برای اولین بار در مهاباد با شرکت 13 گروه از شهرهای کرمانشاه، سنندج، مریوان، بانه، سقز، سردشت، مرگور، ارومیه، بوکان، دیواندره و مهاباد  به مدت 3 روز برگزار شد.

وی هدف از برگزاری این فستیوال را حفظ فرهنگ و آداب و رسوم کردی دانست و افزود: این فستیوال ادامه دهنده ی راه کسانی است که در راستای اعتلای فرهنگ و سنن کردی در تلاش اند. از این رو با برگزاری جشنواره ی هه لپه رکی در نظر داشتیم تا با تهاجم فرهنگی و غلبه ی فرهنگ غرب برفرهنگ بومی محلی کردی ایستادگی کنیم.

محمدی با مقایسه ی فرهنگ هه لپه رکی کوردی با فرهنگ کابویی امریکا گفت: هزاران ساعت در قالبهای فیلم، داستان، تحقیقات صرف پرداختن به فرهنگ کابویی شده است اما ما فعالین فرهنگی تا کنون چه کاری برای حفظ فرهنگ هه لپه رکی کردی انجام داده ایم؟! بر همین اساس در نبود انستیتوها فعالان فرهنگی خود را مقید به برگزاری چنین فستیوالهای در قالب سازمان های مردم نهاد می بیند. چرا که می توان از این طریق علاوه بر رشد و اعتلای فرهنگ کردی هه لپه رکی، در قالب تحقیقات علمی و عملی نیز این مهم را به سرانجام برسانیم.

وی افزود: با نگاهی به نقش موسیقی جاز در فعالیت های مدنی سیاه پوستان و سرخ پوستان آمریکایی، نباید نقش موسیقی و هه لپه رکی کردی نیزناچیز قلمداد شود البته این فعالیت های فرهنگی در قالب سمن ها در دراز مدت پاسخگو است و مشکلات اقتصادی خاص خود را نیز داراست اما باز هم فعالان فرهنگی راه دیگری ندارند و باید با فعالیت خود را بدون چشمداشت مالی انجام دهند.

محمدی در خصوص نتایج نهایی فستیوال هه لپه رکی گفت: جایزه انتخاب ویژه داوران فستیوال به گروهه سیوانای ارومیه رسید و بر اساس نظر داوران و  جایزه گروه اول و بهترین گروه هەڵپەڕکێ به ۱۲ سوار قلای مریوان  تعلق گرفت.  گروه سابلاغ از مهاباد و نیشتمان از بانه مشترکاً دوم و گروه گۆڤەند ارومیه مقام سوم فستیوال را کسب کردند.

وی ادامه داد: در بخش لباس گروه نیشتیمان بانه مقام اول،  ۱۲ سوار قلای مریوان مقام دوم و گروه گۆڤەند از ارومیه مقام سوم را کسب کردند و در بخش موسیقی نیز ضمن تقدیر از استادعثمان سور از بوکان و بهمن مولودی از مهاباد، گروه ۱۲ سوار قلای مریوان مقام اول ، آگرین بانه مقام دوم و گروه سیلوانای ارومیه  مقام سوم را به دست آوردند.

دبیر اجرایی فستیوال گفت: در بخش رهبری گروه (چۆپی کێشان) کودکان امین عبدی از گروه تاڤگەی سردشت مقام اول،  چیا خسروی از گروه لاوان مهاباد و دیاکو سلیمی از گروه نیشتمانی بانه مشترکاً مقام دوم و آلان حسن زاده از گروه ۱۲ سوار قلای مریوان مقام سوم را کسب کردند همچنین در بخش رهبری (چۆپی کێشان) بزرگسالان سیوان میرزایی از گروه دیواندره مقام اول، سید جلال حق پرست از گروه ۱۲ سوار قلای مریوان مقام دوم و علی جهانی از گروه دیلان بوکان و رحیم صداقت از گروه تاڤگەی سردشت مشترکاً  درمقام سوم قرار گرفتند.

محمدی اظهار داشت: داوری این فستیوال را دکتر قطب الدین صادقی، امید زارعی، بختیار پنجه ای، صلاح خضری، عطا روشن زاده و سیروان خضرپور انجام گرفت و بنا به تشخیص داوران به تیم اول هه لپه رکی 3 میلیون تومان، به تیم دوم 2 میلیون تومان و به تیم سوم 1 میلیون تومان جوایز نقدی، تندیس و لوح تقدیر اهدا شد.

رئیس اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت:  فستیوال هه لپه رکی به همت انجمن اجتماع زاگرس و همکاری اداره ی ارشاد اسلامی مهاباد در تالار وحدت با حضور شرکت کنندگانی از استان های مختلف برگزار شد و هدف از برگزاری چنین فستیوال هایی مقابله با تهاجم فرهنگ غربی و حفظ فرهنگ بومی- محلی کردی است.

قادر مرادی افزود: همزمان با این جشنواره نیز نمایشگاه فرهنگ و سنن کردی “هه وارگه” جهت معرفی و حفظ فرهنگ و سنن کردی، از اول تا هفتم فروردین ماه در نگارخانه ی تالار وحدت در قالب 22 غرفه پذیرای علاقه مندان و مسافران نوروزی مهاباد است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 112894
دیدگاه خود را به ما بگویید.