تاریخ انتشار :جمعه ۹ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۵:۰۰ ب.ظ

   1640 بازدید

امّا شما در فرصت پیش رو چکار خواهید کرد : آیا تکرار همان سناریورها و راه های قبلی با دورزدنها و خلق فساد با همان چهره های ناکارآمد؟

جوان پرس / دکتر امیرمسعود فاتحی : هر چند برای بازنشر این مطلب کمی دیر شده ولی به لحاظ اهمیت موضوع ضروری بود تا برای به بهانه سفر  اخیر وزیر کشور و شرکت در کارگروه اقتصاد مقاومتی مطالبی هر چند کوتاه و مختصر آن را اطلاع رسانی نماییم.

جناب وزیر بطور یقین جنابعالی وزیر اقتصاد و یا وزیر صنعت و معدن و یا وزیر جهاد نیستید. پاسخ دادن به مشکلات فنی فعالین اقتصادی در حیطه کارکرد وزیران فوق و یا وزارت خانه های مربوطه می باشد امّا بطور مسلم جنابعالی وزیر کشور هستید و مسئله امنیت اقتصادی ، امنیت اجتماعی ، امنیت شغلی ، امنیت سرمایه گذاری و سرمایه گذار، امنیت جاده شهر و روستا و…… توسعه همه جانبه و پایدار در حیطه مسئولیت وزارت کشور می باشد لذا از این زاویه طرح مشکلات فعالین اقتصادی می تواند بعنوان یک مؤلفه فرصت یا تهدید که می تواند در برقراری امنیت و آرامش جامعه مؤثر واقع شود مورد مداقه قرار گیرد.

جناب وزیر ما دشمنان خود را می شناسیم و علت دشمنی آنها را نیز می دانیم ما از سابقه دشمنی گذشته و حال آمریکا نیز بخوبی آگاهیم اگر لازم شود ما از استقلال کشور و هویت دینی و ملی خود جانانه دفاع می کنیم ، ۱۲۰۰۰ شهید استان دلیلی محکم بر این ادعاست امّا مردم متقابلاً حرف هایی نیز دارند :

 ما می بایست بعد از چهل سال به استقلال و خودکفایی دست می یافتیم نه اینکه همچنان وابسته به فروش نفت و دلار آمریکا باقی بمانیم و اسیر تحریم ها شویم ، ما دشمن را در بیرون از مرزهای خود سراغ می گیریم در حالیکه دشمن در درون ماست : جایی که فساد از حلقوم ما بالا رفته و به امر عادی تبدیل شده است. همان دشمنی که آمار طلاق ها را افزایش داده است ، ازدواج ها را به تاخیر انداخته است ، تحصیل کرده ها را خانه نشین ، جوانان را بیکار کرده است و اعتیاد را افزایش داده است .سالن های دادگاهها را شلوغ و زندانها را پر کرده است و پانزده میلیون پرونده را روی دست دادگاهها گذاشته است . بدعهدی ، بی قیدی و عدم التزام و احترام به قانون ، عدم رعایت حقوق همدیگر ، سودجویی و دغلکاری را  در میان  مردم رواج و بی اعتمادی عمومی را افزایش داده است. اختلاس های بزرگ و بی سابقه ،  رشد اقتصادی و روند سرمایه گذاری و اشتغال را متوقف کرده است. اینها همه می توانند تهدیدی برای برقراری امنیت و آرامش در جامعه باشند.

دشمن در جایی است که مردمی معتبر و نگران از آینده  هراسان در صف دلار دولتی و ارزان میایستند و از طرف دیگر سودجویان و فرصت طلبان دلار را در بازار آزاد به قیمت دو برابر می فروشند و یا از رانت استفاده کرده ،کالای دلخواه خود را وارد میکنند و احتکار می کنند و یا کالائیکه با دلار ارزان خریده اند را به قیمت گران میفروشند و به مردم اجحاف  می کنند. همه و همه اینها مردم شریف و صبور را به مردمی پرخاشگر تبدیل کرده است. جناب وزیر جای نگرانی است در صورت ادامه روند کنونی و تبعات ناشی از آنها ، در ماههای آینده اکثریت مردم با کاهش قدرت خرید مواجه شوند وتاب و تحمل خود را از دست دهند

  جناب وزیر ؛ درآمد سرانه استان از میانگین کشوری پایین تر است حال صنعت و واحدهای تولیدی استان  نیز خوش نیست آمارهائیکه ارائه می شود توسط مدیران جنبه تفننی و سرگرمی دارد و شفابخش نیست. حتی منابعی نیز که تزریق می شود  در احیا و راه اندازی واحدها کارساز نیست و در حفظ و ایجاد اشتغال تاثیر معنا داری ندارد و آمار بیکاری استان به نسبت سال گذشته افزایش یافته است.

جناب وزیر  ؛ ترکش تحریم های اولی اکثر واحدهای نوپا و آسیب پذیر استان  را از پا درآورد و به خاک سیاه کشاند بیش از چهارصد واحد در استان به مرحله مزایده و تملک بانکها رسیدند.خیلی ها دار و ندارشان را ازدست داده اند. و اکنون نیز بانگ منحوس و ناخوشایند تحریم های مجدد ، پیکره تعداد زیادی از واحدهای باقیمانده را به لرزه درآورده و به سمت کاهش فعالیت و یا تعطیلی می کشاند هیچگاه به تذکرات و پیشنهادات بخش خصوصی واقعی وقعی ننهاده واهمیت داده نمی شود و پیشاپیش به هشدارها در مورد سیاست اشتباه ارزی توجه نشد و چه خسارت عظیمی ببارآمد. در همین گردهمایی همه بالانشین های دولتی بودند. چرا جایگاهی برای بخش خصوصی در نظر گرفته نشد ؟ چرا به پرسش ها و راه حل های بخش خصوصی واقعی اعتنایی نمی شود ؟

 مگر نه این است که درآمد کشور عمدتاً از محل فروش نفت است تعلق به آحاد مردم دارد و این امانت به دولت سپرده شده است که صرف عمران و آبادی کشور شود امّا متاسفانه بعد از سالها ومیلیاردها دلار درآمد جز افزایش فقر و بیکاری و فساد و….. چیزی ببار نیاورده است ، بخش عمده دیگر درآمد دولت نیز مالیات است که آنهم نیز توسط آحاد مردم و عمدتاً توسط بخش خصوصی پرداخت می شود. کجاست جایگاه این آحاد مردم و بخش خصوصی در این گردهمایی؟ اینها باید شنونده و نظاره گر سیاست های غلط کارگزاران ناکارآمد باشند. چه کسی به این مردم باید پاسخ بدهد که دولت چکار کرده است ؟

با عنایت به اوصاف فوق و بد تدبیری ها و تحریم داخلی و خارجی ما بخوبی : میدانیم چه پیش می آید : آنچه بر جا خواهد ماند جزء نابودی منابع و دارایی و ثروت ملی  و اعتماد و باور عمومی مملکت اسلامی چیزی بیش نخواهد بود.

  امّا شما در فرصت پیش رو چکار خواهید کرد : آیا تکرار همان سناریورها و راه های قبلی با دورزدنها و خلق فساد با همان چهره های ناکارآمد؟

ایندفعه مردم به حق انتظار دارند : از شما بخواهند از موضع عزت و اقتدار و براساس “تحلیل هزینه و فایده  منافع ملی” درست بیندیشید و عمل کنید و حیله های دشمن را خنثی و با “عادی سازی و سالم سازی روبط با دنیای بین المللی” طرحی نو در اندازید وگرنه برای نابودی خود احتیاج به دشمن خارجی نداریم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116934
دیدگاه خود را به ما بگویید.