تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۸:۵۹ ق.ظ

   1437 بازدید

بازم 17 مرداد رسيد و هفدهم اين ماه به اسم خبرنگارا ثبت شده ؛ خون خبرنگار ، بهاي سنگيني است تا روزي به نام او در تاريخ رقم زده شد. به بهاي سوختن جگر مادري ، غمزدگي فرزندي ، پايان زندگي شيرين همسري جوان و به يادگار رفتن روزهاي پرخاطره براي دوستان و همكاران.

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : بازم ۱۷ مرداد رسید و هفدهم این ماه به اسم خبرنگارا ثبت شده ؛ خون خبرنگار ، بهای سنگینی است تا روزی به نام او در تاریخ رقم زده شد. به بهای سوختن جگر مادری ، غمزدگی فرزندی ، پایان زندگی شیرین همسری جوان و به یادگار رفتن روزهای پرخاطره برای دوستان و همکاران.

حرفه ناشناس و مظلومی که بسیاری از زخم ها و کنایه ها را به جان خریده و با عشق و علاقه، خود را در تمام ابعاد جامعه غرق می کند.خبرنگار ، چنان می نگارد که گویی متهمی است که باید از اتهامات وارده دفاع کند و چنان به دنبال دلیل و برهان می گردد که انگار می خواهد معجزه ای را ثابت کند.

خبرنگار منعکس کننده حقایق است در حالی که حقیقت ، مشکلات خود را محفوظ نگهداشته و مجبور به حفظ آن می باشد.

خبرنگار ، پل ارتباطی میان مردم و مسئولان است ، اما پلی شکسته که هر روز به ترمیم خود پرداخته و آوای عابرانی پر از غصه را به گوش مسئولان مربوطه می رساند.

خبرنگار ، سنگ صبور مردم است ، مردمی که صدای خود را با قلم یک خبرنگار به اوج می رسانند و خود در کناری ناشناس، منتظر پاسخ می مانند و این خبرنگار است که بی حرمتی ها و تندخویی های دیگران را در این مسیر تحمل می کند.خبرنگاری ، حرفه ای سخت و زیان آور است که به ظاهر آسان و نشاط آور وانمود می کند.

خبرنگار هر کجا که صدای مظلومی را می شنود داوطلبانه به سویش می شتابد تا بتواند آن صدا را رسا و رساتر به گوش فریاد رسان برساند.

جالب است که باوجود این همه سختی ، برخی مواقع خبرنگار را با یک ویزیتور اشتباه می گیرند و با این اشتباه خود ، حرمت حرفه ای وی را خدشه دار می کنند.

ولی دیگر نباید بگذاریم که صدای حقیقت گویانه خبرنگار جماعت فراموش شود و اینجا است که باقی کار را به مسئولانی واگذار می کنیم که جوهر قلمی را در این راه تخلیه کرده اند.

معمولا هر سال در این ایام عده ای جمع می شوند و برای خود تصمیم می گیرند که مثلا مراسم تکریمی بگذاریم و برای – رفع تکلیف – مبلغ ناچیزی بد هیم و برایش چند کف بزنیم.

علی الحساب در مجلس استانی ما قریب به ۷۰ دستگاه اجرایی و صاحب مجلس وجود دارند ولی چه بسا در این روزها کمتر از انگشتان دو دست بیادشان است که روز خبرنگاری در تقویم مرقوم شده و خبرنگاری هست تا مثلا تکریمش کنی … !

خبرنگار و رسانه انتظار چندانی ندارد یک زره محبت واحترام برایش کافیست ، در همه طول سال بسان پروانه بر گرد شمع کم سویت می چرخد و می سوزد ، در همه اوقات از جایگاه و رسالتش می گی …؟! برایش در پس لحظه ها ودفتر اداریت ” به به و چه چه ” می خوانی ویک کف صلوات برایش می فرستی …؟! در تابلوی اداره ات همه چی نصب شده ودر دفترکارت همه چی جلوه گر است الا روز خبرنگار جماعت ….؟!

همه از جایگاهش می گن ، خبرنگار فلان است وبهمان ، رسانه اینطور هست و آنطور … ولی نکند روزی این خبرنگار بدبخت ، مظلوم ، ورشکسته در میدان سیاست صبح از دنده چپ راست راستکی بلند شود… نکند رسانه ای ولو برای کمک، ساز مخالف بنوازد و بر طبل کم کاریت ، کم لطفیت ، اقداماتت وهر آنچه پی آنی بزند ، حتی تاب تحمل دیدنش را هم نداری ، این تکه از مطلب عین واقعیتی است که چند هفته پیش برایم پیش آمد ( البته تا دلتان بخواد از این خاطرات زیاد دارم – این چند سال اخیر برایم بدترین سالهای رسانه ای ومطبوعاتیم بوده- از تذکر، تهدید ،ترعیب ، دشنام و فش ، ممنوعیت ، شب نامه و… – هر آنچه به ذهنتان می رسد سرم آمده )

نمی خوام برای همکارانم بگم یک خبرنگار باید داری چه خصوصیاتی باشد چون خیلی ها بهتر از من می دانند ولی برای یادآوری به همین چند نکته بسنده می کنم که خبرنگار در امور زیر نقش دارد:‏ نظارت بر کار دولت، دادگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ ‏برای برجسته کردن ناکامی‌ها و موفقیت‌ها ‏- ریشه‌یابی فساد در تمام لایه‌ها ‏- جلب توجه مردم به بی‌مبالاتی یا ناکارآمدی ‏مسوولان ‏- به بخش‌های مختلف جامعه برای اظهار نظر تریبون ‏بدهد، نه این که فقط بخشی از جامعه فرصت اظهارنظر داشته ‏باشد ‏- به مردمی که می‌خواهند رای بدهند با معرفی ‏برنامه‌های سیاسی گروه‌های رقیب کمک کند ‏- وضعیت اقتصادی ، اجتماعی وسیاسی و… را شرح بدهد، خلاصه هر آنچه که به افکار عمومی ومردم مربوط می شود ودل تنگتان می خواد بایستی به خوردشان بدهد .

برخی از اساتید می گن؛ یک رسانه و خبرنگار خط و مشی جامعه را تغییر می دهد وبر جریانات موج سواری می کند ( از خود بیخود نشید این مربوط به اون ور آبها ست و به اصطلاح امروزیها کشورهای توسعه یافته) ولی با این حال ما هم در این طرف وظایف سنگین تری داریم و هموار کردن این مسیر توسط متولیان امر باید در دستور کار قرار گیرد .

کسانی که قلم می زنند نسبت به سایر اعضای جامعه باید تقدم داشته باشند ؛ این رو برای صاحب منصبان ورهبران سیاسی می گم که خبرنگار جماعت مشکلات جامعه یا هر چیز دیگری را به دقت منعکس و به موقع اطلاع رسانی می کند.

دنیای امروز که عصر انفجار اطلاعات و ارتباطات شهرت یافته و از آن به دهکده اطلاعات یاد می ‌شود در سیطره قطعی رسانه های گروهی قرار گرفته و سرعت اطلاع رسانی آن از سرعت صوت و نور نیز پیشی گرفته و دیگر نمی توان فاصله های جغرافیایی و کهکشانی را معیار فقدان اطلاعات محسوب نمود.

امروز شاهد یکپارچگی فرهنگی و اجتماعی ملت هایی هستیم که تا دیروز حتی نام یکدیگر را نشنیده بودند و در گمان این همزیستی هم نمی زیستند. اما امروز نظام ارتباطات رسانه ای سرنوشت ملت ها را به هم گره زده و فاصله های زمانی آگاهی از هم را به صفر رسانده است.

مهم ترین وظیفه خبرنگار در دنیای امروز بیان واقعیت و واقع نگاری است. او هر آنچه را که می بیند بیان می کند و از بیان مطالب حاشیه ای که سبب انحراف می شود جلوگیری می کند. اما مقدم تر از این وظیفه امانتداری است. ما در اسلام شرایط خاصی را برای ناقل اخبار داریم. او باید عدالت را در امر خبررسانی رعایت کند و از شرایط و حدود خبرنگاری تخطی نکند.

امروزه خبرنگاران بزرگ و ارشد وصاحب سبک واصول (رسانه ) را (قدرت ) می‌دانند و با این دیدگاه وارد عرصه خبر و خبرنگاری می‌شوند و ما در کشور کم از اینها نداریم.

این روزها خبرنگاران هم حال و روز خوشی ندارند ! از عدم امنیت شغلی گرفته تا نبود درآمد  و می رود تا شاهد به حاشیه رفتن جایگاه اصلی آنها باشیم! این روزها اوضاع خبر و خبرنگار در کشور به تبع رشد فضای مجازی به شدت در حال فروپاشی است و نیازمند سازماندهی و ساماندهی شدید است ، در کشور ما خبرنگاری دارای شأن و مقام است و پاسداشت و تکریم جامعه خبری متعهد بر همگان فرض و ضروری است و در این روی سکه مسوولان ومسندداران وظیفه دارند حرمت خبر،  خبرنگار و رسانه را حفظ کنند و اگر می خواهند در مقابل جنگ نرم دشمن و امپراطور رسانه ای غرب و توطئه های موجود بایستند و مقابله کنند چاره ای جز تقویت وحمایت این حوزه وافراد شاغل در آن نیست و تشکیل اتاقک های فکر با حضور این افراد و این تنها با مراسم کذایی و شفاهی در یک روز و توسط چند مدیر انگشت شمار امکانپذیر نیستُ یک حرکت و دستور انقلابی نیاز است تا حرمت و جایگاه خبر وخبرنگار معطوف به یک روز خاص و توسط عده ای قلیل نباشد و این مهم را همه گیر کنیم. انتظار می رود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حوزه خبر و خبرنگاری نسبت به ساماندهی این بخش همت بیشتری به خود به خرج بدهد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116431
دیدگاه خود را به ما بگویید.