تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۴ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۳۰ ب.ظ

   1694 بازدید

 بعد از ۱۲ سال و اندی برجام امضا شد ؛ برجامی که ماحصل فعالیت سیاست خارجی نظام و دولت ها بخصوص تلاش شبانه روزی تیم دولت تدبیر و امید بود ، دولتی که بدون شک در بدترین شرایط سکان هدایت اجرایی کشور را بر عهده گرفت.

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : این روزها اوضاع اقتصادی کشور خراب است و قیمت ها ثانیه ای بالا می رود ، افزایش بی رویه قیمت دلار ، لوازم ضروری ، مسکن و مصالح ساختمانی ، خودرو و خیلی چیزهای دیگر و فشار تحریم ها و حواشی های پیش رو و از همه مهم تر عدم برنامه ریزی  ، نظارت ، کنترل و مدیریت مناسب حوزه اقتصادی باعث گردیده که مردم در فشار زیادی بسر ببرند. اگر در سال های دور و دراز قیمت ها سالانه و یا حتی ماهانه محاسبه می شد چند سالی است باید لحظه ای منتظر کابوس تغییر و افزایش قیمت ها و استرس و فشار بر بازار و مردم باشیم.

 بعد از ۱۲ سال و اندی برجام امضا شد ؛ برجامی که ماحصل فعالیت سیاست خارجی نظام و دولت ها بخصوص تلاش شبانه روزی تیم دولت تدبیر و امید و مرد اعتدالی دولت بود ، دولتی که بدون شک در بدترین شرایط سکان داخلی و خارجی هدایت اجرایی کشور را بر عهده گرفت.

از یک طرف مشکل اقتصادی داریم و از قبل همین مشکلات ، مسائل اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی هم بدنبال می آورد و از طرف دیگر رکود اقتصادی ، تعطیلی واحدهای تولیدی و نبود اشتغال و فشار بیکاری  و نبود نقدینگی و پول مشکلات زیادی برای مردم بوجود آورده است.

دولت تدبیر و امید در این ۵ سال عمر مدیریتش خیلی تلاش کرد راه تعامل و ارتباط با دنیایی را که در طول سال های قبل مسدود شده بود تقویت و مرتفع کند و از مسیر دیپلماسی با آنها ارتباط برقرار نماید ؛ اما در این وانفسا با چند مشکل اساسی روبرو گردید از یک طرف با کشوری مثل آمریکا با هواداری لابی صهیونیستی و وهابی های عرب نشین که به اذعان رئیس دولت تدبیر ” خود را کدخدای جهان  می داند”  و ترامپی که ۴۵ مین سکاندار کشوری است بنام آمریکا که همیشه ندای قدرت و حاکمیت بر جهان را بر سر پروانده و می پروراند و با کسی هم تعارف و شوخی ندارد ، چون هم پول دارد و هم قدرت اقتصادی ، سیاسی و نظامی و از طرف دیگر فشار تحریم ها و البته جنگ ها و درگیری های برون مرزی و همچنین مهم ترین پازل این مشکلات سازناکوک برخی ها بدون در نظر گرفتن مصالح ، منافع نظام و انقلاب و مردم است.

کارشناسان ارز معتقدند سه عامل فشار بر منابع ارزی بانک مرکزی، افزایش نقدینگی و ورود آن به یکی از بازار‌های سوداگری، دلالی بزرگ در بازار ارز؛ باعث شد که نرخ دلار ظرف سه ماه از ۳۷۰۰ تومان به بیش از ۶ هزار تومان برسد.

اگر تمهیدات فوری صورت نگیرد، وضعیت می‌تواند برای اقتصاد ایران خطرناک تر این باشد. بعد از اقتصاد مقاومتی و دوره‌ای که برجام تا حدی اجرایی شد، ما فرصت داشتیم که مسائل و چالش‌های پیش روی بازار ارز را کنترل کنیم. اما متاسفانه این فرصت را از دست دادیم. ما می‌توانستیم واردات به ویژه واردات کالا‌های مصرفی را مدیریت و ساماندهی کنیم.به گزارش فرارو و به نقل از شقاقی یک کارشناس ارز که معتقد است ؛ نسبت نقدینگی به تولید ما به بیش از ۱۱۰ درصد رسیده است. این شاخص بعد از انقلاب حداکثر ۵۰-۶۰ درصد بوده است. این ابر عظیم نقدینگی بالاخره باید یک جا ببارد که ساده‌ترین و آسان‌ترین محل بازار سفته بازی دلار است.

 این مساله نیز تقاضای ارز را افزایش می‌دهد. نااطمینانی‌هایی که نسبت به آینده وجود دارد هم تاثیر گذار است و باعث بی ثباتی در بازار ارز می‌شود. این‌ها باعث شد که ارز سه هزار و ۵۰۰ تومانی به شش و هفت هزار تومان برسد. با اینکه دولت سعی کرد بازار ارز را با افزایش نرخ سود بانکی، تحت کنترل خود در آورد، اما اقداماتش چاره ساز نشد و ۱۲ هزار میلیارد تومان هم خسارت روی دست دولت گذاشت. ابلاغ نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی معاون اول رئیس جمهور نیز چاره ساز نشد و از فردای آن روز بازار موازی با نرخ‌های ۵ هزار و ۵۰۰ تومان و بیش از ۶ هزار تومان به وجود آمد. به این ترتیب همین موضوع بر تورم تاثیر گذاشت. چرا که بخشی از کالا‌های ضروری با ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود. اما این نتوانست افزایش نرخ دلار را کنترل کند.

 ما در این شرایط جنگی اقتصادی باید تصمیمات سخت بگیریم و مدیریت بسیار سختی در بحث خروج ارز از کشور و به حوزه سرمایه‌گذاری و اشتغال داشته باشیم. ایران در دو ماه و پنج ماه آینده دو بار تحریم خواهد شد. ترامپ یک ماه پیش اعلام کرد ۹۰ روز بعد بیمه، بانک و فلزات ایران تحریم می‌شوند و ۱۸۰ روز بعد تحریم‌های نفتی اعمال می‌شود. نباید تا این اندازه به دلار و ارز‌های خارجی وابستگی ایجاد کنیم. وابستگی ما به دلار و سایر ارز‌ها خیلی بالا و پاشنه آشیل اقتصاد ایران است. نباید وقت را از دست دهیم. البته تاکنون هم دیر شده است و ما باید سه چهار سال روی این آیتم‌ها کار می‌کردیم.

آمریکا از برجام خارج شد و رئیس جمهوری دارد که لحظه ای تصمیم می گیرد و لحظه ای هم عمل می کند و البته در همه این لحظاتش منافع کشورش تامین می شود ، کشورهای اروپایی و عضو اتحادیه هر چند اسما همراه برجام هستند ولی شرکت های تجاری آنها و وابسته و حتی چینی ها هم از بازار ایران قصد خروج دارند! بوئینگ هواپیماهایش را به ایران نداد و بدعهدی کرد ! همگان خوب می دانند آمریکا بر اروپا و همه کشورهای توسعه یافته و نیافته تسلط دارد و دنبال منافع اقتصادی و سیاسی خود در جهان است.

 کشور روسیه به عنوان شریک تجاری و البته یک سیاس زیرک در ارتباط با آمریکا و بازی با اقتصاد ایران است و در همه این سال ها هیچ وقت قابل اعتماد نبوده ! ترکیه به عنوان نقطه ثقل ارتباطی منطقه دنبال منافع اقتصادی خود و بهره گیری از شرایط پیش رو است !

 حال اینها اوضاع بد اقتصادی کشوری است که ۴۰ سال است در تحریم و فشار بسر می برد و همچنین بیشتر ضربه ای که از این حوزه بر کشور وارد می شود و عدم مبارزه جدی با فساد ، قاچاق ، اختلاس و .. است و نبود نگاه به انتخاب شایسته ها برای عرصه های مختلف مدیریتی که این روزها بیشتر از هر روز دیگری به برخوردی جدی و اولویت بندی این مسائل نیازمندیم.

 ضرورت امروز کشور در کنار فعال سازی بخش تولید و اشتغال و حمایت از بخش خصوصی و تسهیل امور سرمایه‌گذاری ،  کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، بسیج همگانی،  نبود نگاه حزبی و گروهی و تیمی به معضلات و مشکلات پیش رو است و امروز کشور بیشترین ضربه را از همین تنش ها و جنجال های داخلی و فشارها و در نظر نگرفتن مصالح عموم و مردم می خورد و این مساله نیازمند یک تغییر رویه اساسی  توسط  همین جریان های حاکم و تغییر در رویکردها و نگاه می باشد.

همگان نیک می دانند مقصر همه این شرایط پیش رو به تنهایی تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید نیست بلکه در کنار فشار غرب و تحریم ها همه صاحب منصبان و مسئولانی هستند که از گذشته تاکنون بر پیکره مدیریت اجرایی  کشور در حوزه های مختلف از جمله قوه مجریه و مقننه و سایر مناصب تکیه زده اند، از یک طرف مجلس به عنوان قوه قانونگذاری اهرم نظارت بر اجرای قانون ضعیف عمل کرده و از طرف دیگر قوه مجریه به عنوان مدیریت اجرایی کشور با نقصان ها و حاشیه های زیادی روبرو بوده است  و در کنار این مساله تبعیض و فساد و اختلاس در بدنه اداری و اجرایی کشور و عدم انتخاب شایسته ها به عنوان شاه کلید عقب ماندگی باعث گشته تا در سایه تحریم و فشار از بیرون با یک گسیختگی داخلی و بحران از درون در حوزه اقتصادی روبرو شویم و اما حال چاره کار چیست ؟

اینجا نه هدف روحانی است ؛ نه هدف دولت تدبیر و امید است ، بلکه هدف همه دشمنان و مخالفین ؛ ایران ، انقلاب و نظام بوده و هست و کاری با چپ و راست ، اصلاح طلب و اصولگرا و مستقل ، اقوام و مذاهب پیش رو ندارد ؛ و هدف فشار بر ایران و زیر سلطه بردن کشوری است که ۴۰ سال است در برابر ابرقدرت ها قدعلم کرده است و نم پس نداده ؛ پس در کنار کم کردن مشکلات بیرونی و تقویت تعامل با خارج از جمله کشورهای تاثیرگذار جهان و همراهی با اتحادیه اروپا و خیلی از کشورهای دیگر که دارای جایگاه اقتصادی  و ارتباطی و صاحب حرف و قدرت هستند و کنترل ، مدیریت و نظارت بر بازار و حوزه اقتصادی مدیریت افکار عمومی و سیاسی کشور  و مشارکت همه جریان ها و صاحبان قدرت امروزه بیشتر از هر زمان دیگری به یک همگرایی عمومی و جلوگیری از حاشیه سازی و حاشیه پردازی نیازمندیم و همه جریان ها ، قوای سه گانه ، ارگانهای تاثیرگذار و صاحب مسند باید بدور از جنجال و تنش کمک کنند تا با یک برنامه ریزی و پشتوانه قوی در مقابل هجمه ها و فشارها ایستاد و کشور را از بحران های پیش رو خارج ساخت.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114868
دیدگاه خود را به ما بگویید.